My Favorite Movies
Give list a short description
| darkdreamer7's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
At Land 1944, Unrated) |
|
| 2 |
Meshes of the Afternoon 1943, Unrated) |
|
| 3 |
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000, PG) |
|
| 4 |
Chungking Express 1994, PG-13) |
|
| 5 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007, R) |
|
| 6 |
Sekai wa tokidoki utsukushii (Life Can Be So Wonderful)(The World Is Wonderful Sometimes) 2006, Unrated) |
|
| 7 |
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) 1928, Unrated) |
|
| 8 |
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) 1920, Unrated) |
|
| 9 |
Battle Royale 3D 2001, Unrated) |
|
| 10 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 11 |
Suzhou River 2000, Unrated) |
|
| 12 |
Death in Venice 1971, PG) |
|
| 13 |
Shi gan (Time) 2007, Unrated) |












