My Favorite Movies


  darkchylde001's Rating My Rating
1
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
Superb acting, a wonderful story, and a simple plot woven by three wonderful central performers.
2
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
How can anyone turn down a Tim Burton animation? This is one of the ultimate generation bridge movies ever.
3
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
Tim Burton strikes again with one of the most interesting love stories ever. He touches your heart, not with a gentle hand, but with a bony finger.
4
The Transporter 2002,  PG-13)
The Transporter
When I first saw this movie, I was blown away by it's simplicity wrapped around such explosive action. This man is an actor worth watching.
5
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
Excellent. Milla Jovovich was enticing and comedically warming. Bruce Willis captured the character with his usual aplomb. Definitely a movie that shouldn't be passed up.
6
Hudson Hawk 1991,  R)
7
Ladyhawke 1985,  PG-13)
8
Lady in the Water 2006,  PG-13)
Lady in the Water
Very good. This movie had me guessing the entire time as to who was who. If you haven't seen this movie and love a puzzle, you definitely need to see this film.
9
Underworld 2003,  R)
10
Underworld: Evolution 2006,  R)
11
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
12
Akira 1988,  R)
13
Patlabor 2 1993,  Unrated)
14
Kidô keisatsu patorebâ (Mobile Police Patlabor) 1988,  Unrated)
15
Royal Space Force - Wings of Honneamise 1987,  Unrated)
16
Time Bandits 1981,  PG)
17
Blazing Saddles 1974,  R)
18
History of the World -- Part I 1981,  R)
19
Doom 2005,  R)
Doom
Bout time. This film was a long time coming and well worth the wait.
20
Hackers 1995,  PG-13)
21
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
22
Ghost in the Shell 1996,  R)
Ghost in the Shell
What can one say about something so well thought out, so greatly designed and produced? There is little enough that could be said to do it justice, so I'll only say, SUPERB.
23
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
A movie for thinkers. There's plenty of action, but the interaction between V and Eve, the complex thoughts behind his and her actions keep me thinking every time I see this film.
24
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
How can you deny the comedy genius that is Monty Python? Humor at it's finest and funniest.
25
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
Monty Python's Life of Brian
Monty Python knows just how to strike the best possible pose with a satire and doesn't dissapoint with this one.
26
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
Monty Python's The Meaning of Life
Disturbing, distracting, delightful. This Monty Python stroke of genius keeps me going when the world wants to put me down. Perspective and perception provided by an intelligent medium.
27
Monty Python's And Now for Something Completely Different 1971,  PG)
28
Battle Angel (Gunnm) 1993,  R)
29
The Venus Wars 1989,  PG-13)
30
Shrek 2001,  PG)
Shrek
Wonderful. I can't imagine how any fairy tale could be told any better. Hilarious and smart, it entertains the kids and the adults.
31
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
Another example of how a sequel should be done. Funny without being silly, witty without being pretentious, thoroughly involving you with every character. Excellent.
32
Ice Age 2002,  PG)
33
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
34
The Ice Pirates 1984,  PG)
35
Escape from New York 1981,  R)
36
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
37
The Princess Bride 1987,  PG)
38
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
Well written, well acted, and thoroughly involving. Matt Damon is Bourne in all respects, and his grasp of the character is clear.
39
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
40
The Boondock Saints 2000,  R)
41
The Black Hole 1979,  PG)
42
The Incredibles 2004,  PG)
43
Flight of the Navigator 1986,  PG)
44
Tank Girl 1995,  R)
45
Cars 2006,  G)
Cars
Enchanting. The idea of cars with a life of their own has always been in the back of my brain and I'm glad to see I'm not the only one. The story, animation, characters, and music were well coordinated and greatly amusing. Wonderful.
46
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
47
War of the Worlds 2005,  PG-13)
48
H.G. Wells' The War of the Worlds 2005,  R)
49
Nightbreed 1990,  R)
50
Alien 1979,  R)
51
Heathers 1988,  R)
52
Romeo Must Die 2000,  R)
Romeo Must Die
Very good. Jet Li is a fantastic martial artist and an excellent actor. Alliyah's performance was well played. Overall, the story was simple enough to keep straight, but deep enough to keep your attention.
53
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
54
Galaxy Quest 1999,  PG)
55
Zoom 2006,  PG)
56
The Replacement Killers 1998,  R)
57
Payback 1999,  R)
58
The One 2001,  PG-13)
59
Mad Max 1979,  R)
60
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
61
Mad Max Beyond Thunderdome 1985,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments