Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  darkangelslm's Rating My Rating
1
Pretty Woman 1990,  R)
2
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
3
Ghost 1990,  PG-13)
4
Sixteen Candles 1984,  PG)
5
St. Elmo's Fire 1985,  PG-13)
6
The Breakfast Club 1985,  R)
7
The First Wives Club 1996,  PG)
8
Anaconda 1997,  PG-13)
9
Practical Magic 1998,  PG-13)
10
Gremlins 1984,  PG)
11
Gremlins 2: The New Batch 1990,  PG-13)
12
Tremors 2: Aftershocks 1995,  PG-13)
13
Tremors 3 - Back to Perfection 2001,  PG)
14
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
15
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
16
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
17
The Legend of Bagger Vance 2000,  PG-13)
18
The Legend of Zorro 2005,  PG)
19
Legend 1986,  PG)
20
The Legend of Sleepy Hollow 1999,  PG)
21
The Rock 1996,  R)
22
Osmosis Jones 2001,  PG)
23
Face/Off 1997,  R)
24
The Craft 1996,  R)
25
The Witches 1990,  PG)
26
The Witches of Eastwick 1987,  R)
27
The Birdcage 1996,  R)
28
You've Got Mail 1998,  PG)
29
City of Angels 1998,  PG-13)
30
Addicted to Love 1997,  R)
31
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
32
Saving Private Ryan 1998,  R)
33
The Green Mile 1999,  R)
34
Turner and Hooch 1989,  PG)
35
Forrest Gump 1994,  PG-13)
36
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
37
Big 1988,  PG)
38
The Money Pit 1986,  PG)
39
Toy Story 2 1999,  G)
40
Toy Story 1995,  G)
41
Top Gun 1986,  PG)
42
Sleeping with the Enemy 1991,  R)
43
The Pelican Brief 1993,  PG-13)
44
Stepmom 1998,  PG-13)
45
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
46
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
47
Runaway Bride 1999,  PG)
48
America's Sweethearts 2001,  PG-13)
49
The Mexican 2001,  R)
50
Notting Hill 1999,  PG-13)
51
Erin Brockovich 2000,  R)
52
Nine Months 1995,  PG-13)
53
Mickey Blue Eyes 1999,  PG-13)
54
Two Weeks Notice 2002,  PG-13)
55
Four Weddings and a Funeral 1994,  R)
56
Ginger Snaps Back - The Beginning 2004,  R)
57
Police Academy 1984,  R)
58
Guarding Tess 1994,  PG-13)
59
Dr. T & The Women 2000,  R)
60
An Officer and a Gentleman 1982,  R)
61
The Devil's Advocate 1997,  R)
62
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
63
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
64
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
65
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
66
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
67
Miracle on 34th Street 1994,  PG)
68
The Truman Show 1998,  PG)
69
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
70
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
71
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
72
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
73
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
74
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
75
Batman Forever 1995,  PG-13)
76
The Cable Guy 1996,  PG-13)
77
The Mask 1994,  PG-13)
78
Dr. Seuss' How the Grinch Stole Christmas 2001,  PG)
79
Liar Liar 1997,  PG-13)
80
Earth Girls Are Easy 1989,  PG)
81
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
82
Me, Myself & Irene 2000,  R)
83
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
84
The Outsiders 1983,  PG)
85
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
86
Matilda 1996,  PG)
87
Die Another Day 2002,  PG-13)
88
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
89
Unbreakable 2000,  PG-13)
90
A Midsummer Night's Dream 1999,  PG-13)
91
Bride of Chucky 1998,  R)
92
Child's Play 1988,  R)
93
Child's Play 2 1990,  R)
94
Child's Play 3 1991,  R)
95
Bewitched 2005,  PG-13)
96
Elf 2003,  PG)
97
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
98
Superstar 1999,  PG-13)
99
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
100
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
101
The Mummy 1999,  PG-13)
102
The Ghost and the Darkness 1996,  R)
103
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead 1991,  PG-13)
104
Stephen King's Cat's Eye 1985,  PG-13)
105
The Adventures of Huck Finn 1993,  PG)
106
The Man Who Knew Too Much 1956,  PG)
107
Psycho 1960,  R)
108
The Birds 1963,  PG-13)
109
Groundhog Day 1993,  PG)
110
What About Bob? 1991,  PG)
111
The Man Who Knew Too Little 1997,  PG)
112
Ghostbusters 2 1989,  PG)
113
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
114
Ghostbusters 1984,  PG)
115
Larger Than Life 1996,  PG)
116
Garfield - The Movie 2004,  PG)
117
Scrooged 1988,  PG-13)
118
The Others 2001,  PG-13)
119
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
120
The Hours 2002,  PG-13)
121
The Stepford Wives 2004,  PG-13)
122
Happy Feet 2006,  PG)
123
Forces of Nature 1999,  PG-13)
124
Speed 2 - Cruise Control 1997,  PG-13)
125
Infamous 2006,  R)
126
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
127
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
128
While You Were Sleeping 1995,  PG)
129
28 Days 2000,  PG-13)
130
Demolition Man 1993,  R)
131
Speed 1994,  R)
132
Something's Gotta Give 2003,  PG-13)
133
Beetlejuice 1988,  PG)
134
Dead Poets Society 1989,  PG)
135
Bicentennial Man 1999,  PG)
136
Flubber 1997,  PG)
137
Jack 1996,  PG-13)
138
Toys 1992,  PG-13)
139
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
140
Pinocchio 1940,  G)
141
Peter Pan 1953,  G)
142
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
143
The Virgin Suicides 1999,  R)
144
Tales from the Crypt Presents: Bordello of Blood 1996,  R)
145
Grease 1978,  PG)
146
Taking Lives 2004,  R)
147
Interview with the Vampire 1994,  R)
148
Hellboy 2004,  PG-13)
149
Tremors 1990,  R)
150
Suburban Commando 1991,  PG)
151
Blade 1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments