My Favorite Movies


  darkabby's Rating My Rating
1
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
I think I saw this about four times in the cinema. This movie would have to be one of my all time favourite. I love the animation and all the characters look really cute.
2
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
Great storyline. I loved this movie.
3
Just My Luck 2006,  PG-13)
Just My Luck
McFly give it two extra stars just for their presence.
4
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Sad, but really lovely.
5
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
A little bit gothic but way rad. I love how the characters are designed. So cute.
6
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
The Sisterhood of the Traveling Pants
Loved the movie and loved the book. I can watch this over and over again.
7
Sky High 2005,  PG)
Sky High
The effects were really good and not too over the top. Good storyline, cute boys.
8
Over the Hedge 2006,  PG)
Over the Hedge
Very cute. "CAN YOU HELP ME FIND MY NUTS?"
9
Ice Age 2002,  PG)
Ice Age
Sucker for animated movies, you might've guessed. Sid the sloth is way rad!
10
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
The character design is lovely. Tim Burton is amazing.
11
Team America - World Police 2004,  R)
Team America - World Police
No matter how many times I see this movie, it always makes me laugh. Trey & Matt are pure geniuses.
12
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
Apart from Tom Cruise, I loved this movie. Good plotline, and the effects weren't over the top.
13
The Village 2004,  PG-13)
The Village
I love this movie. It had a really good twist.
14
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
Great movie. Loved the fashion. :)
15
Little Miss Sunshine 2006,  R)
16
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
Great dancing!
17
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa) 2005,  PG-13)
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa)
Love the anime, loved the movie. =3
18
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW) ,  Unrated)
19
Death Note: The Last Name (Desu nôto 2) 2007,  Unrated)
20
Niji no megami (Rainbow Song) 2006,  Unrated)
21
WALL-E 2008,  G)
22
Surf's Up 2007,  PG)
23
Cars 2006,  G)
Cars
I LOVED this. I loved the animation and the cars were adorable. Really captured their emotions well.
24
Gran Torino 2008,  R)
25
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
26
Ao no hono-o (The Blue Light) 2003,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments