Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. Darcy9Saleen
  2. Darcy

Here are some movies I really like. They aren't really in order though.

  Darcy9Saleen's Rating My Rating
1
The Evil Dead 1981,  R)
The Evil Dead
I became a huge Bruce Campbell fan because of this movie.






This movie is my altime favrit movie I have seen it around 4 times and I really do want to watch it again.
2
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
This is a classic that i have seen many times and still love.
3
The X-Files - Fight the Future 1998,  PG-13)
The X-Files - Fight the Future
This is a pretty good movie all and all.







Really do love this movie I also love the TV show as well.
4
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
This is just a classic and i love it.







This is one of the best movies
5
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
Again another good Bruce Campbell movie.







I really liked this movie it was bolth kinda scary and funny at the same time which is really good. I really like Bruce Campbell in this movie he is the best.
6
House on Haunted Hill 1999,  R)
House on Haunted Hill
I have seen this movie like a million times and some parts still scare me.







i really liked this movie when i first saw it but after watching it a few more times i relized it wasnt as good as the first.
7
Mallrats 1995,  R)
Mallrats
I really like this movie. It is so funny. I love Jay and Silent Bob the most.
8
Man With the Screaming Brain 2005,  Unrated)
Man With the Screaming Brain
Love Bruce Campbell so much. This movie is funny.
9
Natural Born Killers 1994,  R)
Natural Born Killers
This is a great movie. Long but it is worth it to watch it.
10
Red Dragon 2002,  R)
Red Dragon
I love this movie
11
Salem's Lot 2004,  PG-13)
Salem's Lot
I watched this movie to see Rob Lowe because i think the is really good looking. It turned out that i really liked the movie and Rob Lowe looked good in it.
12
Stargate: The Ark of Truth 2008,  Unrated)
Stargate: The Ark of Truth
I love the series and i love this movie.
13
The Dead Zone 2002,  R)
The Dead Zone
Good movie that leads to a good show.
14
Evil Dead 2 1987,  R)
Evil Dead 2
I didnt understand this movie I mean why would Ash go back to the same house that killed his friends but I still love it.
15
The Lawnmower Man 1992,  R)
The Lawnmower Man
This is a way cool movie. the second one sucks really bad but this one is really good.
16
The Thing 1982,  R)
The Thing
All i have to say here is that this is one of the most scary movies I have ever seen.
17
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2) 2008,  PG-13)
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2)
Not as good as i thought it would be but it is good.
18
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
I really do love this movie. it is weird and very cool.
19
Thinner 1996,  R)
Thinner
This is just a weird creepy movie. The guy got what was coming for i thought.
20
Trick or Treat 1986,  R)
Trick or Treat
this was ok but i have to say the only reason i watched this was because i knew gene simmons and ozzy osbourne were on it.
21
Freaks 1932,  Unrated)
Freaks
This was a really good movie. I had to watch it for a class and it is was really good. I'm glad i took the class.
22
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
This movie was so good. It was so sad too. I cried at the end and got teary through it in some parts.
23
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
Loved it.
24
Bubba Ho-Tep 2002,  R)
Bubba Ho-Tep
Whats not to love.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments