My Favorite Movies
| darc9's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Batman Returns 1992, PG-13) |
|
| 2 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 3 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 4 |
Young Frankenstein 1974, PG) |
|
| 5 |
The Poseidon Adventure 1972, PG) |
|
| 6 |
Hairspray 1988, PG) |
|
| 7 |
Glitter 2001, PG-13) |
|
| 8 |
The Stepford Wives 1975, PG) |
|
| 9 |
The Birds 1963, PG-13) |
|
| 10 |
Torch Song 1953, Unrated) |
|
| 11 |
Die Mommie Die! 2003, R) |
|
| 12 |
Mommie Dearest 1981, PG) |
|
| 13 |
The Opposite of Sex 1998, R) |
|
| 14 |
The Women 1939, Unrated) |
|
| 15 |
The Rapture 1991, R) |
|
| 16 |
Blue Velvet 1986, R) |
|
| 17 |
The Hidden 1987, R) |
|
| 18 |
Mad World 2010, Unrated) |
|
| 19 |
Mildred Pierce 1945, Unrated) |
|
| 20 |
Tommy 1975, PG) |
|
| 21 |
Kitten with a Whip 1964, Unrated) |
|
| 22 |
Valley of the Dolls 1967, PG-13) |
|
| 23 |
The Girl Can't Help It 1956, Unrated) |
|
| 24 |
Videodrome 1983, R) |
|
| 25 |
Female Trouble 1975, NC-17) |
|
| 26 |
Serial Mom 1994, R) |
|
| 27 |
Pink Flamingos 1972, NC-17) |
|
| 28 |
Sixteen Candles 1984, PG) |
|
| 29 |
Marnie 1964, PG) |
|
| 30 |
Strangers on a Train 1951, PG) |
|
| 31 |
Earthquake 1974, PG) |
|
| 32 |
Girls Will Be Girls 2002, R) |






























