My Favorite Movies


  darbsllim's Rating My Rating
1
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
My favorite movie of all time. One of the deepest philosophical movies of our generation, plus an amazing edge of your seat roller coaster ride. Not only is the matrix extremely thought provoking, but it's visually stunning and has revolutionized visual effects the same way that Star Wars did.
2
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
After I watched this movie, I no longer wanted to watch any movies for a long time. I remember seeing a Poseidon preview and thinking "this is what they want us to be watching, senseless trash that keeps you from thinking"...but then I admit a couple months later I watched Poseidon and liked it...V For Vendetta was very profound, and really does parallel actual current day events...
3
America: Freedom To Fascism 2006,  Unrated)
America: Freedom To Fascism
Aaron Russo is a Hollywood producer, he's tackled a huge eye opener here. After watching this I had to find out if this affected Canadians - and yes it does. The Bank Of Canada is almost exactly the Federal Reserve, and the Canada Revenue Agency is like the IRS.
4
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
One of the funniest movies ever
5
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
one of my favorites! I love Will Smith, and I love Invading Aliens!
6
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
I laughed so hard at this movie I found it hard to breath at times. Hilarious
7
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
Great action flick. Full of plot twists and great action.
8
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
Austin Powers: International Man of Mystery
What a classic. One of the funniest characters ever, Mike Myers is great.
9
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Awesome movie, genre defining. I don't think there will be another fantasy movie like LOTR.
10
Meet the Parents 2000,  PG-13)
Meet the Parents
hilarious - I think we can all relate the the situational comedy in Meet The Parents.
11
I, Robot 2004,  PG-13)
I, Robot
I really liked I Robot - Will Smoth has a freakin ROBOT ARM! Sorry don't read that comment if you haven't seen the movie yet
12
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
HILARIOUS! No stupid toilet humor either, it's an awesome funny family comedy.
13
Click 2006,  PG-13)
Click
I loved Click! What a movie it was one of Adam Sandlers best. The message was awesome. I'll defiantely watch this one again!
14
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
Oh man Brad Bird is great. He made Iron Giant as well, which I loved. But The Incredibles was a great ride from start to finish, and it was hilarious. The animating was the best.
15
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Epic. This is in my top 10 for sure.
16
There's Something About Mary 1998,  R)
There's Something About Mary
One of my favorite comedies, what else can you say about There's Something About Mary. The Ferrely Brothers haven't made a better movie yet.
17
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
Quite possibly one of the funniest movies ever! Jim Carrey is like medicine. This is the movie that turned me on to comedy. Thank you Mr. Ventura.
18
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
Spiderman is one of, if not the best super-hero movie. Great acting, great story, great effects. It's realistic! And he looks like David Daix throughout the movie so that's always funny when your brother is the star in a movie.
19
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
I loved this movie! Classic story, great ending.
20
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
You know this one is a gem. The only people who don't like this are either jaded or comedians.
21
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
What an awesome movie. Joss Whedon is brilliant. This is hilarious, action packed & a provocative story. One of my favorites.
22
The Secret 2006,  R)
The Secret
Whether you believe it or not, the law of attraction is one of the natural laws of the universe. Never give up on your dreams, you can change your life in an instant. Don't settle for imprisonment. Most people who don't like The Secret are too far indoctrinated to just go to work, pay your taxes and retire at the age of 65 in debt or broke. If you want something, don't give yourself boundaries or put up walls - just get it.
23
Rat Race 2001,  PG-13)
Rat Race
Oh man Rat Race has to be one of the funniest movies I've seen. The characters are great.
24
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
One of my favorites.
25
The Lost Skeleton of Cadavra 2004,  PG)
The Lost Skeleton of Cadavra
One of the funniest parodies I've ever seen. This is hilarious, and the best part is it was written in like 10 days and filmed with a $40,000 budget. Sony Pictures picked it up, proving that great movies can be make without insane budgets.
26
Evan Almighty 2007,  PG)
Evan Almighty
Just got home from watching it. Awesome movie. The story was very entertaining, Steve Carell was hilarious, and it had a great message regarding family values & faith. The best thing is that it's safe for kids because there's no sexual innuendos or softcore porn like in Bruce Almighty, lol.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments