My Favorite Movies


  daralives's Rating My Rating
1
The Hudsucker Proxy 1994,  PG)
2
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
3
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
4
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
5
The Wind That Shakes the Barley 2006,  PG-13)
6
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
7
Sin City 2005,  R)
Sin City
Gotta love that choirboy
8
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
Heath Ledgers smile...
9
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
Bitchy image obsessed teeen queens- whats not to like?
10
The Shawshank Redemption 1994,  R)
11
Seven (Se7en) 1995,  R)
12
Schindler's List 1993,  R)
13
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
Left me speechless
14
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
15
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
16
Groundhog Day 1993,  PG)
17
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
18
Alien 1979,  R)
19
Aliens 1986,  R)
20
Alien3 1992,  R)
21
Snatch 2001,  R)
22
Pulp Fiction 1994,  R)
23
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
24
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
25
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
26
Donnie Darko 2001,  R)
27
Finding Nemo 2003,  G)
28
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
29
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
30
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
31
The Shining 1980,  R)
32
Layer Cake 2004,  R)
33
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
34
The Incredibles 2004,  PG)
35
Beetlejuice 1988,  PG)
36
Ghostbusters 1984,  PG)
37
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
38
Jurassic Park 1993,  PG-13)
39
Bring It On 2000,  PG-13)
40
Gladiator 2000,  R)
41
Serenity 2005,  PG-13)
42
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
43
Aladdin 1992,  G)
44
Garden State 2004,  R)
45
Donnie Brasco 1997,  R)
46
Hero 2002,  PG-13)
47
The Woodsman 2004,  R)
48
Toy Story 1995,  G)
49
Toy Story 2 1999,  G)
50
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
Perfume: The Story of a Murderer
One of the best book to movie adaptions I have ever seen
51
Stand by Me 1986,  R)
52
The Goonies 1985,  PG)
53
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
54
Mean Creek 2003,  R)
55
Fargo 1996,  R)
56
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
57
American History X 1998,  R)
58
School of Rock 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments