My Favorite Movies
These are movies I would never get enough of watching. Obviously there are alot of movies I enjoy greatly, but these are movies that moved me as well as made me think.
| darakna90's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Changeling 2008, R)
What a beautiful story. My new jolie favourite by far. The emotion, strength and love that were shown by this woman, and her will power are so powerful and touching. Everyone should watch this movie, because it not only give you hope and motivation for your own life, but it also makes you think about human activity and morals. |
|
| 2 |
The Golden Compass 2007, PG-13) |
|
| 3 |
Twilight 2008, PG-13) |
|
| 4 |
Loving Annabelle 2006, Unrated) |
|
| 5 |
I Am Legend 2007, PG-13) |
|
| 6 |
The Postman 1997, PG-13) |
|
| 7 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 8 |
The Secret Life of Bees 2008, PG-13) |
|
| 9 |
Panic Room 2002, R) |
|
| 10 |
Australia 2008, PG-13) |
|
| 11 |
2012 2009, PG-13) |
|
| 12 |
Avatar 2009, PG-13) |
|
| 13 |
Seven Pounds 2008, PG-13) |













