My Favorite Movies


  dantinpa's Rating My Rating
1
The Princess Bride 1987,  PG)
2
Fargo 1996,  R)
3
There's Something About Mary 1998,  R)
4
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
liked it so much because I had heard so little about it.
5
Le Roi de coeur (King Of Hearts) 1966,  Unrated)
6
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
wonderful finish that you had to enjoy
7
Hoosiers 1986,  PG)
Hoosiers
I grew up in Kentucky, which is about the same as Indiana when it comes to basketball - and this movie did a great job depicting the fervor of it all
8
Braveheart 1995,  R)
9
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
fascinating movie. hard to imagine that you could have sympathy for Alex, but you do.
10
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
11
Remember the Titans 2000,  PG)
12
Pulp Fiction 1994,  R)
13
The Silence of the Lambs 1991,  R)
14
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
a little less over the top violence and I would have like it better
15
The Hitcher 2007,  R)
16
Flirting With Disaster 1996,  R)
Flirting With Disaster
Tea Leoni and Ben Stiller are great in this. A hilarious premise and a fun ride.
17
Waiting for Guffman 1997,  R)
18
The Daytrippers 1997,  R)
The Daytrippers
This is good, but not great. I put it on the last to make sure it is not overlooked.
19
Raising Arizona 1987,  PG-13)
20
Being John Malkovich 1999,  R)
21
Blue Velvet 1986,  R)
22
This Is Spinal Tap 1984,  R)
This Is Spinal Tap
I did not like it as much the third time I saw it, but I loved it the first time.
23
Hoop Dreams 1994,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments