Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. Dannille
  2. Dannille

There are a wide variety. I really like all movies as long as they are well made and well written. As you can see I have no favorite movie really ...

  Dannille's Rating My Rating
1
Nanny McPhee 2006,  PG)
Nanny McPhee
I loved it.... wish it was a true story .. lol and could find her
2
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
Big Momma's House 2
I was good .. I even think it was as good as the first one . .must see
3
Rocky IV 1985,  PG)
4
Muriel's Wedding 1994,  R)
Muriel's Wedding
I could relate to this one .. although it is good for an aussie film.
5
Rocky V 1990,  PG-13)
6
The Legend of Billie Jean 1985,  PG-13)
7
The Super Mario Bros. 1993,  PG)
8
Rocky III 1982,  PG)
9
Rocky II 1979,  PG)
10
Rocky 1976,  PG)
Rocky
Really liked it.
11
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
12
For Keeps 1988,  PG-13)
13
Short Circuit 1986,  PG)
14
High Art 1998,  R)
15
Happy Birthday to Me 1980,  R)
16
Only the Lonely 1991,  PG-13)
17
The Best Little Whorehouse in Texas 1982,  R)
18
Molly 1999,  PG-13)
19
The Breakfast Club 1985,  R)
20
The Pick-Up Artist 1987,  PG-13)
21
What a Girl Wants 2003,  PG)
22
Fever Pitch 1997,  R)
23
Stephen King's The Stand 2000,  Unrated)
24
Pride and Prejudice ,  Unrated)
25
Where the Truth Lies 2005,  NC-17)
26
Good Boy! 2003,  PG)
27
For Richer or Poorer 1997,  PG-13)
28
Summer School 1987,  PG-13)
29
Up the Sandbox 1972,  R)
30
The Grudge 2004,  PG-13)
31
My Boss's Daughter 2003,  PG-13)
32
When Harry Met Sally 1989,  R)
33
Hello, Dolly! 1969,  G)
34
The Story of Us 1999,  R)
35
The Wiz 1978,  G)
36
Jakob the Liar 1999,  PG-13)
37
Just Visiting 2001,  PG-13)
38
The Way We Were 1973,  PG)
39
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
40
Catch Me If You Can 1989,  R)
41
Japanese Story 2003,  R)
42
My First Mister 2001,  R)
43
In Her Shoes 2005,  PG-13)
44
Can't Buy Me Love 1987,  PG-13)
45
Resident Evil 2002,  R)
46
Return to Me 2000,  PG)
47
Harriet the Spy 1996,  PG)
48
The Mirror Has Two Faces 1996,  PG-13)
49
Dance with Me 1998,  PG)
50
Connie And Carla 2004,  PG-13)
51
Lean on Me 1989,  PG-13)
52
The Prince and Me 2004,  PG)
53
Raising Helen 2004,  PG-13)
54
The Deep End of the Ocean 1999,  PG-13)
55
Money Talks 1997,  R)
56
The Prince and Me 2 2005,  PG)
57
Good Advice 2001,  R)
58
Pet Sematary 1989,  R)
59
Charlotte Bronte's Jane Eyre 1996,  PG)
60
Pet Sematary Two 1992,  R)
61
Life or Something Like It 2002,  PG-13)
62
White Oleander 2002,  PG-13)
White Oleander
Really good movie !!!
63
My Life Without Me 2003,  R)
64
Daredevil 2003,  PG-13)
65
Beloved 1998,  R)
66
Are We There Yet? 2003,  PG)
67
Phone Booth 2003,  R)
68
The World According to Garp 1982,  R)
69
Something to Talk About 1995,  R)
Something to Talk About
I think every woman could relate to this movie.. lol
70
Sixteen Candles 1984,  PG)
71
Jack 1996,  PG-13)
72
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
73
One Hour Photo 2002,  R)
74
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
75
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
76
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
77
The Final Cut 2004,  PG-13)
78
Jasper, Texas 2003,  R)
79
'Night Mother 1986,  PG-13)
'Night Mother
Oldie but goodie at least for me ...
80
The Terminal 2004,  PG-13)
The Terminal
WOW! I must say I was impressed when I saw this ... funny witty... and every thing.. although most didn't like it
81
The Other Sister 1999,  PG-13)
The Other Sister
I really liked this movie...
82
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
The Bridges of Madison County
I give it a good rating ... and not just because it was filmed in iowa.. LOL
83
The Five People You Meet in Heaven 2004,  Unrated)
The Five People You Meet in Heaven
Fantastic movie.. if only life were like this .. we would be happier ... must see
84
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
Sister Act 2: Back in the Habit
Liked it .. very funny
85
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
Great movie... It really hooked me
86
The Piano 1993,  R)
87
Sister Act 1992,  PG)
Sister Act
Good... should see
88
The Yearling 1946,  G)
89
Orange County 2002,  PG-13)
Orange County
Totally funny.. should see
90
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
91
A Charlie Brown Christmas 1965,  Unrated)
92
18 Again! 1988,  PG)
93
Silent Night, Deadly Night 1984,  R)
Silent Night, Deadly Night
If you like horror films ... and this is a good old one..
94
The Grey Zone 2001,  R)
The Grey Zone
This is truly dramatic... if you liked shindlers list you will like this one.
95
The Other Side Of Heaven 2002,  PG)
The Other Side Of Heaven
kind of a kid movie but I really enjoyed it
96
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
Bridget Jones's Diary
Good movie for the chic in your life ... unless you like chic flicks
97
Raising Arizona 1987,  PG-13)
Raising Arizona
There is something about this movie... It is funny and dumb .. all at the same time.
98
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
Bridget Jones - The Edge of Reason
This is a great sequal. I read the book first and it was close to the movie...
99
My Father The Hero 1994,  PG)
100
Coming Home 1978,  R)
101
It's a Wonderful Life 1946,  G)
102
House of D 2004,  PG-13)
House of D
A good film...
103
The Skeleton Key 2005,  PG-13)
The Skeleton Key
Good film.. full of jumpy parts ...
104
Godsend 2004,  PG-13)
Godsend
If you like moderate horror files this might be your ticket. It really isn't scarey just a bit jumpy.
105
Agnes of God 1985,  PG-13)
106
Dreamcatcher 2003,  R)
107
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
108
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
I like the music and have always liked the movie since it came out ..
109
The Color Purple 1985,  PG-13)
110
Stanley & Iris 1990,  PG-13)
111
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
112
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
I really liked this movie and have even watched it several times.
113
Urban Cowboy 1980,  PG)
Urban Cowboy
I have always liked this movie...
114
Swimming Pool 2003,  R)
Swimming Pool
This is a good film... for all .. just be careful if you are not in to nude parts .. it is in some places subtitled as well ..
115
Signs 2002,  PG-13)
Signs
Good movie ... well written
116
Saturday Night Fever 1977,  R)
Saturday Night Fever
I liked the movie... and loved the music.
117
Fright Night 1985,  R)
Fright Night
Good old Vampire movie ...
118
Spies Like Us 1985,  PG)
119
Arlington Road 1999,  R)
Arlington Road
Great movie....
120
He Loves Me, He Loves Me Not (À la folie... pas du tout) 2002,  PG-13)
He Loves Me, He Loves Me Not (À la folie... pas du tout)
This movie is a subtitle and is a bit hard to understand for some. If you are in to forgein films it might be one for you to watch.
121
The Fisher King 1991,  R)
The Fisher King
A little slow starting but it is good to watch for the right person.
122
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
I really enjoyed this film I am not in to fashion .. no way but this film was great. Lots of meaning and realistic as well.. I hope you check it out!!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments