My Favorite Movies


  danigirl789's Rating My Rating
1
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
I truely love this movie! This IS my favorite movie ever. Although some parts are kinda cheesy, it makes great humor. I've watched this movie so many times and it never gets old. I can understand why someone wouldnt like it, but I think it is the greatest. Just the whole idea of it is great. There really are no good kids musicals out there besides this one, and it just really is something different. It has the ways of making you feel happy no matter what mood you are in. Even in parts where the charactors are mad or angry at each other, it makes you feel happy to be watching. Its just a very happy movie and something that all kids can dance and sing along to. I'm this movies greatest fan.
2
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
This is a fantasic movie! I was able to buy the soundtrack b4 I saw the movie so by the time I saw it I knew all of the words. I was singing along and having a blast. This is a movie for all ages and something that everyone would love. Travolta in a dress was greatly done and Efron is my favorite so it was good to see him in something too. Blonsky did an A+ job as her first film and the rest of the cast was perfect as well. The story was so great and it was never boring. I never wanted it to end! Great music, great cast, great story, what more could you want?
3
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
This is a must see movie. Jack Black is a fantastic person to play this part, and does a terrific job. It has a great story line and some of the quotes make you wanna laugh your head off. It is one of my favorites and could watch it over and over. The way he works with the kids and turns them into different people really, is just perfect. Everything about this movie fell into place perfectly just the way it should. It truley is another one of those movies that make you laugh no matter who you are and what you like. The funniest movie there is and something that everyone MUST see.
4
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
Mamma Mia!
Hehehe. You either love this movie, or hate this movie. I absolutely love it. The songs were songs that you could dance to, and just a happy feeling throughout the whole movie. I was dancing in my seat when I saw this in theaters and I would definatly see it again. The only thing that I didnt love, was Pierce Brosnan and his singing. What was up with that?? O well, still going on my favorites.
5
The Princess Diaries 2001,  G)
The Princess Diaries
This is one of my all time favorite movies. It is such a great mixture of reality, romance, and humor at the same time. It is a must see film to everyone. I can watch it over and over. Just the way that Mia has a crush on her best friend's older brother, is classic and it is classic in a good way. Every teenage girl can relate to having a crush on someone who is considered your friend. Its just so realistic and ends perfectly and just makes you happy, but also sad cause its over. Hathaway is fantastic and this is for sure an all time favorite of mine forever.
6
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
Very funny movie. Some parts are kinda boring, but Jim Carrey is just one of the funniest people alive and really brings the movie alive. Great humor. Worth seeing.
7
Another Cinderella Story 2008,  PG)
Another Cinderella Story
Mwahaha! This is my kind of movie. I love watching movies about this type of thing, and I think this movie has just been added to my favorites list. I am a complete goof ball and love things that other people think are cheesey. This is an example of that. I loved when they were dancing in front of the one way mirror together. I'm not a huge fan of Selena Gomez, but other than that everything was just awesome to me. I love Drew Seeley after this. Wow, I'm such a teen girl. : )
8
High School Musical 2 2007,  G)
High School Musical 2
This movie was exactly what I was expecting it to be. I had to lower my standards cause I knew it wasnt going to be as good as the original. It defrinatly wasnt but im glad I didnt get my hopes up all to much. It started off fantasic. What Time Is It is the best representation of the first movie, but after that it went down hill. The music was very echoy at parts and didnt seem as natural. The cast seemed more fake like trying to impress someone. Although it wasnt nearly as good as the first one, I still have to support them cause they really are great people for the most part. I loved how everyone comes together in the end and how everything works out. I hated the end dance cause its not something you can do on your own, you have to have a partner. I was really disappointed in that. But know the first one and how great it is, I really cant give this one a bad rating when Im such a fan. GO ZAC EFRON! ! !
9
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
This is prolly the best adventure/mystery movie there is. It literally had me biting my fingernails. It was very intense, and he pieces came together so well at the end. It really is a great movie.
10
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
National Treasure: Book of Secrets
This movie was not a let down at all! I loved the first one and was so thrilled to see this one. All the actors were great and its definatley something worth watching!

My guess is a 3rd movie.
They never got into the 'page 23' story and by my guess, their will possibly be another.
11
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
Murrey, and Duff really do work together well. Its such a fun farie tale kind of story, but at the same time, is very real. Very well done. Awesome, everything needed in a movie,.
12
Raise Your Voice 2004,  PG)
Raise Your Voice
I personally loved this movie. It is a great story of a girl who just wants to sing. It is great. It has everything from romance to reaching for your goals. I love watching it everytime I get the chance.
13
The Prince and Me 2004,  PG)
The Prince and Me
I loved this movie. It has the comedy and the romance that all movies need. Very cute and is just a fantastic movie. One of my favorites.
14
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
I loved this movie. Im an earlier day Depp fan, and loved watching this. DiCaprio is also a favorite, and it was awesome to see them together. I just loved the whole idea of it, and I thought it went so good through the story. I dont know what else to really say.
15
Without A Paddle 2004,  PG-13)
Without A Paddle
This movie was so great. I t had humor in it that made me laugh as a teenage girl, and I loved seeing the guy reactions to everything and I had some great laughs that I havent had watching a movie in a long while. Definatly going on my favorites list, and I recomended movie to everyone looking for a good movie.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments