Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. DangerMagnet
  2. Megan

Give list a short description

  DangerMagnet's Rating My Rating
1
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
O. MY. GOSH. incredible. i loved it! somethings were so awesome i almost cried. the only thing wrong was that the characters aside from Bella and Edward were underdeveloped. i wanted to see more of the Cullen-Hale family. that would have made it the most grool movie ever!
2
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
A wonderful movie. I absolutely loved it. It is so amazing. Keira Knightley is an awesome actress!
3
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
SOOOOOO AMAZING! i loved it from start to finish. Never a dull moment. Ben and William are simply brilliant! i love them both! :) WAY BETTER THAN THE 1ST!
4
Camp Rock 2008,  G)
Camp Rock
I LOVED IT! SO COOL. AND YES IT JUST MIGHT BE BETTER THAN HIGH SCHOOL MUSICAL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
5
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
One of the greatest movies i have ever seen. Visually and musically astounding. I was rendered speechless. this is an amazing movie!
6
Just Friends 2005,  PG-13)
Just Friends
this was sooo funny! i liked it alot.
7
Awake 2007,  R)
Awake
I loved this movie! it was so good. i was on the edge of my seat from start to finish. i wanted to hit Jessica Alba's character. she's so mean in it. she was great though! my new fave movie!
8
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
Some Like It Hot
One of the funniest movies i have ever seen in my entire life. Jack Lemmon, Marilyn Monroe and Tony Curtis are absolutely wonderful! This is now one of my all-time favorite movies. Yay!!
9
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
Oh wow! i absolutely loved this movie! it was perfect! i never wanted it to end!!
10
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
Amazing. The technology that made this dream-world come to life was superb. The whole movie was one word... Grand.
11
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
5 stars for the 5th movie! it was wonderfully amazing! tantalizing, in a way. I wanted to punch Umbridge in the face! lol. it was seriously amazing. i really dont know what else to say about it! i may have to go see it a second time! :)
12
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
Amazing! i loved everything about this movie. it was great! i reccomend it for anyone who is in need of a chick flick!
13
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
14
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
This story is so amazing. There is all the ingredients for an unforgettable picture. Edward Norton rocks the lead role. There's no other way to say. All in all, this is one of my all time favorite movies! :)
15
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
THIS MOVIE WAS AWESOME! i loved it! and not just because Zac Efron was in it! lol
16
Tuck Everlasting 2002,  PG)
Tuck Everlasting
So much better than the book. Jonathan Jackson is sooo cute! The whole movie was splendidly done. Yay Disney!
17
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
Marie Antoinette
This was a great movie. It gave you an insight to what one of the world's most devious queens was up to. The music was great! I thought that the shoes and dresses and cakes were amazing! So everybody, EAT CAKE! :)
18
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
Tristan & Isolde
Such an a moving film. I loved every second of it.
19
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
i really and truly believe that this one was the best pirates film of the three. i know a lot of people disagree with me but i dont care. i loved it...until the end. stupid jack sparrow. why did he have to make will take over davey jones' part? so unfair. and i want to know how many people stayed after to watch the credits and see the scene at the end of the movie? i did!! it was cute... anyways, i loved it. and orlando looked soooo hot in a bandana! yay! lol
20
High School Musical 2 2007,  G)
High School Musical 2
Oh My Gosh! this was amazing! better than the first! i loved every single moment of it.
21
Sleeping Beauty 1959,  G)
Sleeping Beauty
One of Disney's greatest masterpieces!!
22
Hercules 1997,  G)
Hercules
My all-time favorite Disney movie!!
23
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
This movie is amazing. totally and completely. not a thing done wrong. nothing. its flawless. lol. Gene Kelly, Donald O'Connor and Debbie Reynolds are fantastic. this movie is great.
24
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
25
Kate & Leopold 2001,  PG-13)
Kate & Leopold
this is sooo good! a perfect love story that makes you feel warm all over. i love when leopold is walking the dog and the police officer is talking to him. its great! :)
26
Blood and Chocolate 2007,  PG-13)
Blood and Chocolate
This movie was amazing. i totally thought it rocked. the acting was great, the effects were awesome. perfectly done. i loved everything about it! yay! i hate to go out and buy it now! :)
27
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
I loved this movie. I about wet myself watching it. It is sooo awesome and the graphics rock out loud. I totally wanna work at the Museum of Natural History now! The only thing I didn't like was the stupid little monkey! :)
28
Eragon 2006,  PG)
Eragon
This was a very good movie despite what others say. I know some major things were left out, (Roran and Katrina, and Eragon getting that ginormous scar) but all in all, it was good. Yay Ed Speleers!!
29
Take the Lead 2006,  PG-13)
Take the Lead
Awesome movie. i love ballroom dancing and this just furthers that love. i wish i could do that!!
30
Romeo and Juliet 1968,  PG)
Romeo and Juliet
I watched this in my english class and I didn't think I would like it. Oh how wrong I was. I absoluetly love this movie!
31
Elf 2003,  PG)
Elf
I LOVE LOVE LOVE LOVE LOVE LOVE LOVE this movie! It is Will Ferrell at his best! The whole thing kept me cracking up. He is such a dork. Syrup is now one of the four main food groups!
32
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Awesome movie. The effects were so great and the acting was phenominal. I loved it. I laughed, I cried, and I went home happy. Awesome.
33
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
this is such a fun movie. theres action, adventure, suspense, mystery and even a little romance. Nicholas Cage is an amazing actor. the plot was great and i loved everything about the whole movie. so if you want something good to watch, watch this!
34
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
Loved every moment of it.
35
Happily N'ever After 2006,  PG)
Happily N'ever After
i liked this movie. it may be that i am 15 years old and am still in love with the idea of being a princess, but still. it was a feel good film. bad guys take over, good guys fight, good guy gets the girl..and waddya know? happily ever after. yay!
36
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
The plot for this was very good. The acting was superb. The only thing I didn't like about this movie besides the ending was that you had no clue what was going on at all. It also felt like you didnt like either of the main characters. It was sad. I mean, they were friends and then one of them kills the other. Thats a pretty bad moral. But aside from that, the movie was riveting. It kept me glued to the edge of my seat the whole time. The only thing wrong was the ending...
37
Fantastic Four 2005,  PG-13)
38
A Cinderella Story 2004,  PG)
39
The Pink Panther 1963,  Unrated)
40
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
41
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
I loved this movie. it was so great. i thought i was going to wet myself the whole time! kept me in stitches. way better than the first two. yay for Shrek the Third cuz it so does not suck-eth!!!
42
Epic Movie 2007,  PG-13)
Epic Movie
so amazingly funny. but completely and utterly stupid. i loved it! i was in need of a laugh so hard you pee your pants and this one is it! i loved it. adam campbell is hot! :)
43
Apocalypto 2006,  R)
Apocalypto
very good. kept me on the edge of my seat the whole time. very graphic though. the effects were great! it was amazing!
44
Hannibal Rising 2007,  R)
Hannibal Rising
omg. one of the creepiest movies i have ever seen. it kept me on the edge of my seat and made me want the movie to keep going on. what a psychopath!!! lol. i really liked it though.
45
The Outsiders 1983,  PG)
The Outsiders
I had to read the book in english. didnt think i would like it. i was wrong. this is a great movie. the acting rocked and beneath all of the fighting, there is an incredible message for young people. yay!
46
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
Master and Commander: The Far Side of the World
i really thought that this movie was going to be soo uber boring that you could sleep for a thousand years after it stopped. wrongo! it was amazing! russell crowe is a major major hunk in this. and what girl can resist a guy who sails the seas? i know i couldnt! one of my fave movies!!!
47
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
Bridge to Terabithia
i really needed tissues when i watched this. it was sooo sad! i couldnt believe it. it was a really good movie but it is kinda depressing. i love josh hutcherson. totally amazing kid!
48
The Covenant 2006,  PG-13)
The Covenant
This is an Oh-My-Gosh scary movie. i was on the edge of my seat the whole time. it was uber-creepy but i loved it. i would totally buy it!
49
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
50
Lady in the Water 2006,  PG-13)
Lady in the Water
Kept me guessing until the very end and i loved it! This is a great movie.
51
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader 2010,  PG)
52
King Arthur 2004,  PG-13)
King Arthur
A stunning look at one of the world's most popular legends. This story, I can believe. It is amazing.
53
Troy 2004,  R)
Troy
I do not think it is possible to do a better movie about one of the most famous wars in the history of the universe. Simply put, it was amazing. and seriously, Orly, Brad, Eric and all the other cuties looked AHMAZING!
54
Drumline 2002,  PG-13)
Drumline
I really actually liked this. It was a good movie with a pretty good message: if you believe you can do something, you can. I think I liked this so much more because I was on my way to a band competition when I saw it. ha!
55
Little Women 1949,  Unrated)
Little Women
This is one of the greatest movies in the history of forever. Really and truly!!
56
The King and I 1956,  G)
The King and I
This movie is completely superb. I really dont know what else to say about it. I loved it wholeheartedly.
57
Meet Me In St. Louis 1944,  Unrated)
Meet Me In St. Louis
Not a lot to say because it was so splendidly done. An amazing movie.
58
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
So cute!! I loved it.
59
West Side Story 1961,  PG)
West Side Story
I love everything about this movie. It is magnificent!
60
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
So funny. I love love love Edna!
61
The Prince and Me 2004,  PG)
The Prince and Me
This was so so so cute! I love princess storys!
62
Ella Enchanted 2004,  PG)
Ella Enchanted
I absolutely love this movie! Its cute, its funny, its heartwarming, its romantic, its full of action and adventure! What better movie could you have?
63
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
Seriously one of the greatest fairy-tale remakes I have seen. Yay!!!
64
First Knight 1995,  PG-13)
First Knight
This was a pretty good movie. I was genuinely surprised.
65
Muppet Treasure Island 1996,  G)
Muppet Treasure Island
Seriously one of the funniest movies I have seen. I love Kermit!!!!!!!!!!!
66
The Pacifier 2005,  PG)
The Pacifier
Ah, Vin Diesel as a buff soccer mom. so cute!! :)
67
House of Wax 2005,  R)
House of Wax
I absolutely abhor scary movies, but this was actually pretty good. thank you mommy for making me watch it with you!
68
VeggieTales: Lord of the Beans 2005,  Unrated)
VeggieTales: Lord of the Beans
Tee hee. Veggie Tales rocks out loud!!!
69
Ring of the Nibelungs (Dark Kingdom: The Dragon King)(Sword of Xanten) 2004,  PG-13)
Ring of the Nibelungs (Dark Kingdom: The Dragon King)(Sword of Xanten)
i watched a marathon of this on the sci-fi channel. i liked it!
70
The 10th Kingdom 2002,  Unrated)
The 10th Kingdom
My older sister said i'd like this and i did. yay!
71
300 2007,  R)
300
Oh my goodness. This was such an amazing movie! Visually stunning and goodness...do i dare to mention...mmmm how good those guys looked!!!
72
Surf's Up 2007,  PG)
Surf's Up
So amazingly funny. i laughed my pants off!!! yay!!!!!
73
Disturbia 2007,  PG-13)
Disturbia
OMGOSH! so freaking scary! i loved it though!!
74
Evan Almighty 2007,  PG)
Evan Almighty
Soooo funny! i luaghed sooo hard!
75
Blades of Glory 2007,  PG-13)
Blades of Glory
Completely and utterly amazing. i dont know how i managed to not wet myself. it was great!
76
Guilty by Suspicion 1991,  PG-13)
Guilty by Suspicion
had to watch it for history class and thought it was good. i love robert de niro.
77
The Invisible 2007,  PG-13)
The Invisible
OMG! I LOVED THIS MOVIE! so good. Justin Chatwin was perfect for this movie!
78
The Pirates Who Don't Do Anything: A VeggieTales Movie 2007,  G)
79
Alley Cats Strike 2000,  Unrated)
Alley Cats Strike
i loved this movie when i saw it on disney! its sooo good!!!
80
The Nanny Diaries 2007,  PG-13)
The Nanny Diaries
so good. i loved it.
81
Miracle 2004,  PG)
Miracle
loved it. so good. thought i would hate it but i didnt!
82
Just My Luck 2006,  PG-13)
Just My Luck
so cute. made me believe in luck! :)
83
Love Wrecked 2005,  PG)
Love Wrecked
so cute and funny. i liked it alot.
84
Roman Holiday 1953,  Unrated)
Roman Holiday
Amazing. Audrey Hepburn is absolutely brilliant. i wish i was a princess too!
85
3:10 to Yuma 2007,  R)
3:10 to Yuma
i expected this to be a crappy western. nope. big wrongo. i loved it. Russel Crowe is simply brilliant. i never would have considered him to play such an evil part! he is superb! and Christian Bale! yay! wonderfully amazing! and Ben Foster in his first actual starring role! extremely amazing! too bad he was bad to the bone. brilliant film from start to finish!
86
The Game Plan 2007,  PG)
The Game Plan
So adorable! i loved it from start to finish!
87
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
oh my goodness. this movie was amazing! Will Smith should win an award for this! wow! it did scare the bejeezus out of me! i really liked it though.
88
Of Mice and Men 1992,  PG-13)
Of Mice and Men
I cried so hard! OMG! John Malkovich and Gary Sinise are an amazing pair, the way they play off each other! Simply divine!
89
Becoming Jane 2007,  PG)
Becoming Jane
I LOVED IT! James Mcavoy and Anne Hathaway are a perfect pair! I seriously almost cried at the end.
90
The Long Gray Line 1954,  Unrated)
The Long Gray Line
So good. Tyrone Power and Maureen O'Hara make a great pair. I loved this movie.
91
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
so cute. i loved it!
92
Enchanted 2007,  PG)
Enchanted
LOVE LOVE LOVE LOVE LOVED IT!
93
Atonement 2007,  R)
Atonement
i honestly thought i would cry. James McAvoy is brilliant and Keira Knightley is wonderful.
94
The Lost Battalion 2002,  Unrated)
The Lost Battalion
really really good.
95
Inherit the Wind 1960,  PG)
Inherit the Wind
Had to watch it for history and was pleasantly surprised. I love Gene Kelly!
96
10,000 B.C. 2008,  PG-13)
10,000 B.C.
really really good!!!
97
27 Dresses 2008,  PG-13)
27 Dresses
So cute. I loved it. Katharine Heigl and James Marsden have such chemistry. its amazing!
98
Prince Charming 2001,  Unrated)
Prince Charming
So adorable. Loved it.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments