My Favorite Movies


  1. daneanwar
  2. Dane

I am a very big geek. My obsessions are films, comics, graphic novels, books, drawing, and photography. To me those things aren't just entertainment, but a life well spent. So, hop in to see the geek's list of her favourite films.

  daneanwar's Rating My Rating
1
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
Definitely my most favourite film of all time. Vampire films should not about special effect, vampire baring fangs and saying cheesy lines about how they want to rule the world. Interview With A Vampire is a drama about people who happen to survive by drinking other people's blood. They don't wear costumes made of latex and doing all of those martial art stunts. Instead, they contemplate on how much the world has changed and whether should they also change or not.
2
Batman Returns 1992,  PG-13)
Batman Returns
Tim Burton was born to direct Batman, and this one is the finest Dark Knight film ever released. It is darkly comical. Batman by far is the most complicated hero of all time. He doesn't have super power, yet he is feared by superheroes and villains alike. He has enemies that are not just evil, but completely undefineable with their own sense of logic. Burton's Batman always managed to capture the dark side of the Cape Crusader, at the same time reveal the joyful and comical side of the story.
3
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
A good vampire film is less flying and shoving enemies in to the wall, but simply a deep look into the soul of these beautiful creatures that oftenly being misunderstood by others
4
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
revenge is a dish best served cold. tarantino obviously has his own way of story telling. there is only one way to describe Kill Bill...Cool!
5
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
cold dessert for cold dish
6
Pitch Black 2000,  R)
Pitch Black
a friend of mine once said Pitch Black is Agatha Christie on space. Why the director decided to make a lousy sequel (Chronicles of Riddick) to this film, I don't know. Pitch Black is a space adventure like no other. Do not expect super high tech machinery or others, the story is just about a group of people trying to survive from the hasrh environment. Some of them might suceed, some of them might not.
7
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
Disney's greatest cartoon. hands down. plus who doesn't like the songs? Hakuna Matata everybody!
8
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
Both novel and film are truly f****d up. This is not for self-righteous, overzealous, and weak-hearted audience.
9
Shadow of the Vampire 2000,  R)
10
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
Brett Easton Ellis sure does know how to create a psycho
11
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
what a story. eventhough I don't celebrate Halloween nor Christmas, this is one of the best fantasy stories ever
12
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
13
James and the Giant Peach 1996,  PG)
James and the Giant Peach
As Roald Dalh was definitely the best children author ever lived, James and The Giant Peach is a wonderful adaptation. The animation has Tim Burtonish creepiness and Henry Selick's quirkiness. A classic for a lifetime.
14
Plunkett & Macleane 1999,  R)
Plunkett & Macleane
history needs a little unrelevant twist. Plunkett & Macleane is a fun film to watch. It might set on the 18th century with some random modern twists thrown into it for the fun element. It's cool, even before there was the english expression "cool".
15
Ghost in the Shell 2 - Innocence 2004,  PG-13)
Ghost in the Shell 2 - Innocence
simply an artwork. in order to see this film you have to see the first Ghost In The Shell. Innocence is just a stunning visual masterpiece, the story is a bit confusing though compared to the first one
16
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) 2001,  R)
17
L' Appartement (The Apartment) 1996,  R)
L' Appartement (The Apartment)
Josh Hartnett stars in the Hollywood remake, but it's nothing to compare with the dynamic chemistry between Vincent Cassel and Monica Belucci in here.
18
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
19
Sleepy Hollow 1999,  R)
20
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
Johnny Depp!! He can play anything, including a charming, quirky, smart, klutzy author-turned-murderer. Oh gosh...
21
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
dream comes true..as well as the original one
22
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
23
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
24
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Some people told me they got seasick wathcing the third installment of The Pirates of The Caribbean. But I think it gives the high-sea adventure series an appropriate ending
25
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
It's crazy, dark, and proves that you can't change destiny, no matter how hard you try. Plus Brad Pitt in a non-pretty boy role
26
Memento 2000,  R)
Memento
Thank God Christopher Nolan has the talent to write and direct. If not, he must be a psycho. It takes concentration to watch Memento. The story is amazing. The moral that I got from watching this film is never forget to take ginkgo biloba vitamins so won't forget anything.
27
Tang Bohu dian Qiuxiang (Flirting Scholar) (Tang Bohu dian Qiuxiang) 1993,  Unrated)
Tang Bohu dian Qiuxiang (Flirting Scholar) (Tang Bohu dian Qiuxiang)
the best Stephen Chow's work so far
28
Jiu pin zhi ma guan bai mian bao qing tian (Hail the Judge) 1994,  Unrated)
Jiu pin zhi ma guan bai mian bao qing tian (Hail the Judge)
Western audience might feel unfamiliar with Stephen Chow's Hongkong style slapstick. And there are so many references to eastern moralities in here. And he inserted his jokes in between really well
29
The Emperor and the Assassin (Jing Ke ci Qin Wang) 1998,  R)
The Emperor and the Assassin (Jing Ke ci Qin Wang)
Looking for an epic drama with layers of stories? Look no further than this. Everything is in here: love, betrayal, conspiracy, backstabbing. The whole package
30
Schindler's List 1993,  R)
31
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
the most genius zombie film ever made. I'm sorry 28 Days and 28 Weeks Later, but Shaun definitely zombifies you
32
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
I like Simon Pegg and when he's double teaming with Nick Frost, they basically invincible. Hot Fuzz is laugh at loud funny, but still cannot surpass the glorious Shaun of The Dead.
33
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
many people don't like this film. maybe because it is a Joel Schumacher's film. I've watched the opera and it was amazing. I can't say it is a good movie, but for me it is an entertaining one. It's lack the drama and tension, unlike the opera. But the visual and music deserve credits of their own
34
St. Trinian's 2007,  PG-13)
St. Trinian's
St. Trinian's offers a fresh adaptation of one of my favourite stories during childhood. The story is of course about girl power with attitude. The chemistry between Rupert Everett and Colin Firth is absolutely hillarious.
35
The History Boys 2006,  R)
The History Boys
St. Trinian's male counterpart, The History Boys is taken from the stage to the silver screen. Witty and obnoxious in dialogues, the story tells the lives of British high school boys and their journey to pass university exam in good old 1985
36
The Secret Garden 1993,  PG)
37
Jia you xi shi (All's Well, Ends Well) (Family Happiness) 1992,  Unrated)
Jia you xi shi (All's Well, Ends Well) (Family Happiness)
all's well always ends well
38
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
Mou gaan dou (Infernal Affairs)
the departed wasn't even this good
39
Remember the Titans 2000,  PG)
40
Sky High 2005,  PG)
41
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
42
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
this is by far the best Batman film since Tim Burton's. If Burton managed to give us the darkly comic and satyrical Batman, Christopher Nolan succeeded on bringing new Batman into reality.
43
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
Remember the Robin Hood who spoke with American accent? Insert Kevin Costner's name here *cough cough*. This is a brilliant spoof of the Prince of Thieves story. They really did not shy away from making fun of the story, which actually worked out very well.
44
The Addams Family 1991,  PG-13)
The Addams Family
the world's perfect family
45
Addams Family Values 1993,  PG-13)
Addams Family Values
crazy as the firs, the sequel has funnier story
46
Beetlejuice 1988,  PG)
47
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
48
Aachi & Ssipak 2006,  Unrated)
Aachi & Ssipak
The best animation coming out of South Korea! When the world's loses all its energy sources, people use human poos as the new source. After doing their businesses, humans are given chemical popsicles to help their digestive systems only to find those popsicles are addictive. Some of the humans who are incurable from this addiction then become the Diaper Gang, a bunch of green murderous bean-sprout looking creatures. Enter Aachi and Ssipak (am not gonna even translate what their names' mean), 2 happy-go-lucky pricks who are trying to fish out fortune from the shitty situation. Psycho!
49
Psycho 1960,  R)
Psycho
Psycho in my opinion is Alfred Hitchcock's greatest creation. Whether you're watching the original black and white version or the remake with Vince Vaughn as Norman Bates, you will always be taken aback by the story. Watch out for guys like Norman Bates.
50
The Birds 1963,  PG-13)
51
The Omen 1976,  R)
The Omen
The third scariest horror film. Again 70's horror films really know how to tone down the drama and make it look like something that could happen anyday.
52
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
This is the scariest horror film ever made. It is very slow-paced and lacks the drama, almost like everyday life, which is completely freaky.
53
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
greatest love story ever made!! sure sinks Titanic.
54
The Thief of Bagdad 1940,  Unrated)
55
Volver 2006,  R)
56
Match Point 2005,  R)
57
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
58
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
59
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
From Dusk Till Dawn
A very cool action-packed vampire film. All those films with leather-clad vampires can go to hell because this one is the best
60
Sin City 2005,  R)
Sin City
Frank Miller is known for his dark and psychotic graphic novel. This is a very good adaptation of the novel. Well actually this is the moving frames of his novel.
61
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
it's Quentin's best film ever! What more can I say?
62
Driving Lessons 2006,  PG-13)
Driving Lessons
A very nice performance from Rupert Grint, out of Ron Weasley character
63
Mary Poppins 1964,  G)
Mary Poppins
who doesn't want to have a nanny like Mary Poppins? She's the best!
64
Hero 2002,  PG-13)
65
Oscar 1991,  PG)
Oscar
lots of people don't like this film, but i find it really amusing
66
The Messenger: The Story of Joan of Arc 1999,  R)
The Messenger: The Story of Joan of Arc
it is more about what's going out inside Joan's head. yes, she does look like a schizo in this film, but maybe she was one. Milla Jovovich's best acting so far.
67
Frida 2002,  R)
68
Dot the I 2003,  R)
Dot the I
James D'Arcy..james D'Arcy...james D'Arcy...No evil man is as cruelly heartbreaking as you
69
Infamous 2006,  R)
70
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
I always love Neil Gaiman's work..eventhough this film slightly different from the book, it wasn't too disappointing. it could be better though....
71
To Kill a King 2003,  PG-13)
72
Factory Girl 2006,  R)
73
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
74
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
If Tim Burton is the goth king of Hollywood, Terry Gilliam is sure the delusional king of Hollywood. Who would be the perfect actor to play for that kind of directors? Johnny Depp of course, and what a relief that he actually looks bald and ugly in this film
75
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
76
Dead Man on Campus 1998,  R)
Dead Man on Campus
Must see for every college student out there!!!!!
77
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
78
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
amazing graphic. But the story has NOTHING special. the only reason I watched this film and to put it inside my favourite film list was because I'm a big fan of the game. That's all
79
300 2007,  R)
300
the story is politically incorrect. but the ass-kicking graphic novel translated really well onto the screen. ESPECIALLY with 300 leather speedo-clad fine looking men. hurrah
80
Slumdog Millionaire 2008,  R)
Slumdog Millionaire
Bollywood with a touch of Danny Boyle...some call it soapish, i just call it bubbly and nice
81
Troy 2004,  R)
Troy
this is what happen if you give guys skirts. They couldn't even keep their pants on, let alone skirts. Anyway, don't bother watching this. Read the book, pure masterpiece
82
Rudo y Cursi 2008,  R)
Rudo y Cursi
Diego and Gael (again)! Love them! Even when they're stinkin' banana plantation labors or rags to riches football players
83
Charlie Bartlett 2007,  R)
Charlie Bartlett
i wish my school councellor was like Charlie
84
The Darjeeling Limited 2007,  R)
The Darjeeling Limited
Wes Anderson is quirky. This film is the quirkiest...in a good way
85
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
The Life Aquatic with Steve Zissou
is this what inside Jacques Custeau's head?
86
Dead Man 1995,  R)
Dead Man
Johnny Depp is my favourite..but this one is just too weird and slow for me
87
Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu) 1994,  Unrated)
Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu)
father-daughter relationship never epicted better than this. besides, watching this film always makes me HUNGRY
88
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
best vegetarian horror film everrrrr
89
The Libertine 2004,  R)
The Libertine
should you love or hate Rochester?
90
Almost Famous 2000,  R)
Almost Famous
cool retro-themed film. besides that, who doesn't want to be like William Miller?
91
The Alibi (Lies & Alibis) 2006,  R)
The Alibi (Lies & Alibis)
i think this is one of the coolest jobs ever
92
Black Snake Moan 2007,  R)
Black Snake Moan
Dang, Baby!!!! I don't know what to say...this film is intense, but at the same time the blues in it just give a whole different flavour
93
X-Men Origins - Wolverine 2009,  PG-13)
X-Men Origins - Wolverine
What's going on inside the heads of Marvel's executives? Nothing special in the story, bad CGI. Emma Frost as Silver Fox's sister? Come on!!! Even Agent Zero and Deadpool weren't enough to make it awesome
94
Vicky Cristina Barcelona 2008,  PG-13)
Vicky Cristina Barcelona
Everything in this film..the music, acting, scenery..simply flows wonderfully.
95
Dogville 2003,  R)
Dogville
Dogville is bleak, depressing and tiring in a very good way. The acting is immaculate with such simple set. The story is gripping, thus making the audience feels as horrible as the characters. Superb artwork, but I don't know if I'm able to watch it again and endure all the stress
96
Star Trek 2009,  PG-13)
Star Trek
Amazing!!! Good story, good acting, good characters portayal, and great special effect. Trekkies, come and see this film!!!
97
Generation Kill (mini-series) ,  Unrated)
Generation Kill (mini-series)
war is never a good thing. but watching this based on true story miniseries, portraying the real marines of the 1st Reconnaissance Battallions. I kinda understand a little bit of their situations, although hopefully I'll never be in their stinking boots and singing songs in tone-deaf voices
98
San suk si gin (The Shinjuku Incident) 2009,  R)
San suk si gin (The Shinjuku Incident)
not as sleek as Infernal Affairs, but well-layered in its own. besides it's Jacky Chan in his non-kungfu role
99
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
who cares about the human actors. The robots are all that matter.
100
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
Transformers: Revenge of the Fallen
If Transformers has a tissue-thin plot, the Reveng of The Fallen has paper towel-thin plot. But boy oh boy...Seeing the cybertronians kicking each other arses is one hell of experience.
101
Speed Racer 2008,  PG)
Speed Racer
this is how a film adaptated from cartoon should be like. Colourful, entertaining, and most importantly FUN. all of the over the top design truly paid off
102
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
Perfume: The Story of a Murderer
Patrick Suskind wrote a brilliant novel. The film stays true to the novel. If smell could kill.
103
The Reader 2008,  R)
The Reader
a fruit for thought.
104
The Spirit 2008,  PG-13)
The Spirit
Frank Miller had a way too big ambition when he directed The Spirit. Okay..he wrote Sin City, 300 and other masterpieces, but he's not that good on directing film, especially a Will Eisner's classic hero
105
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Alan Moore might pulled out from this film. But it's not bad at all, although the novel still reign supreme
106
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
classic version of Generation Kill. You put young men in another country to spread democracy or whatever. they will remain as obnoxious as always
107
Willard 2003,  PG-13)
Willard
willard is strange and socrates is a murderer
108
Road to Perdition 2002,  R)
Road to Perdition
another good example of film adaptated from graphic novel.
109
Joe Versus the Volcano 1990,  PG)
Joe Versus the Volcano
young Tom Hanks + nice suitcases = absurd adventure
110
Tideland 2005,  R)
Tideland
if you wanna know how the looks like from a manic depressant's POV..this is the perfect example
111
The Battle of Shaker Heights 2003,  PG-13)
The Battle of Shaker Heights
long before Shia LaBeouf becomes a troubled heartthrob, he starred in this indie project. About a boy who is too obsessed with WWII, but also a story about his inability to communicate with others
112
Holes 2003,  PG)
Holes
what happen if your family is cursed to have badluck for generations? Mr. Sir and a prison warden with venom-laced nail polish, peach juice, and holes? watch holes
113
Watchmen 2009,  R)
Watchmen
After watching Wacthmen, I finally came into a conclusion that all of Alan Moore's graphic novels are just simply unfilmable. V for Vendetta was okay, The League of Extraordinary Gentlemen sucked. Badly! Watchmen was decent. Quite enjoyable to watch (nice soundtracks, fighting scene, etc), but truly could not capture the essence of the book.
114
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
hell..the first scene when Javier Bardem choked that town cop just blew my mind. haven't read the book, but this film was one of the most intense film I've ever seen.
115
The Cell 2000,  R)
The Cell
i like the idea behind The Cell. human mind is a vast and complex world, and each of us are trapped in our own imagination. Although Jennifer Lopez gave a so so peerformance, the story and cinematography are still very enjoyable to watch
116
The Fall 2006,  R)
The Fall
this film is by the same director who made The Cell. Boy, he did well this time. The characters are well casted, the cinematography and artworks are just amazing. The story is childish, but at the same time twisted and entertaining. It is a very well-mixed adult's life story and a child's fantasy
117
Coraline 2009,  PG)
Coraline
I haven't read the book, but the film is magic. Coraline is a children's story that is not meant for children. Sometimes we forget that children's stories are actually much creeppier and intense than adult's, especially if it comes from Neil Gaiman's imagination. As a film, I think Henry Selick did a good job with the stop motion animation. This film is by far the best stop motion fim I've ever seen.
118
District 9 2009,  R)
District 9
since the film sets in South Africa, the plot is of course about apartheid. But this apartheid is from human toward the alien that got stranded in Johannesburg because their ship stoped functioning. Excellent acting, plot, and cinematography (it was made as if a documentary). Best summer film for this year.
119
Orphan 2009,  R)
Orphan
when this film started, I thought it was going to be another thriller film. a moment of silence with sudden surprise. But apparently the plot was not as I expected, which was a good point. The little girl in this film has a stare like Suzanna, the everlasting Indonesian queen of horror flick
120
G.I. Joe: Rise of Cobra 2009,  PG-13)
G.I. Joe: Rise of Cobra
Yo Joe! I seldom read the G.I Joe comic, but I was a fan of the tv show. Of course the film has a lot of differences here and there. But in total, it wasn't disappointing at all. It was really entertaining. You really don't need to think or even ask why is it so much differet than the comic or the show. Just enjoy the explosions, the fights, or the guys
121
Pirate Radio (The Boat That Rocked) 2009,  R)
Pirate Radio (The Boat That Rocked)
a boat somewhere in the middle of Atlantic that broadcasts cool songs? Cool! the film has a really cool cast line up, each of them with his/her own unique characteristic. truly entertaining
122
Into the Wild 2007,  R)
Into the Wild
this is a very touching coming of age story. how far will you go to find who you are and to runaway from the life that you've known but never love? a true story of adventure and self-searching. Alexander Supertramp might be the contemporary icon of kids these days who long for freedom.
123
Titus 1999,  R)
Titus
Jonathan Rhys-Meyers truly is the hottest meatpie. Titus is the most violent out of all Shakespeare's works. This adaptation stays loyal to the story, while putting the time in such anachronism. Tamora is the coolest charachter. Refusing to be treated as an object, the queen masterminds a plot of horrible revenge towards a man who robbed her of her first son. She meets an ugly demise, but everybody pays the price they must pay
124
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
Kiss Kiss, Bang Bang
Robert Downey Jr's back from the dead film. Kiss Kiss, Bang Bang is hillarious. Robert Downey Jr plays Harry, a new movie star doing a research for his new role. Therefore he must tag along Perry Van Shriek, a supercool gay detective played brilliantly by Vl Kilmer. Harry's stupidity always gets in Perry's way. But when Harry's childhood sweetheart, Harmony, comes bringing in a new case. Harry and Perry must start working together in a most unusual partnership.
125
Julie & Julia 2009,  PG-13)
Julie & Julia
a truly sweet and heartwarming film. true story about 2 women from different time find connections through food. watching this really making me hungry
126
Becoming Jane 2007,  PG)
Becoming Jane
Anne Hathaway succeed on shaking of her Princess Diary and Devil Wears Prada image. She plays Jane Austen, a brilliant, charming young woman trying to find love. But in the end, sometimes love comes in a different way in order to make you happy.
127
Up 2009,  PG)
Up
Up is funny and heartwarming. It touches you and makes you want to cry, but not in the way Bambi and Lion King did. The sight of the chubby Russel itself will make you smile plus the army of highly trained mutts who talk and cook. Definetely a family entertainment
128
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
(500) Days of Summer
Human have lots of similarities, but yet boys and girls will always be different. Oh, the irony. The film starts with a very funny opening, whoever Jenna Beckman is, it sucks to be her. As the narrator insists, it is not a love story. But a story about a guy living a lifa that he thinks he shares with his true love. But reality bites, my friend, she dumps him and wants to end up as just friends. Joseph Gordon-Levitt gives a light and totally cute performance, as well as his fellow geeky-cutie Matthew Gray Gubler. Remember, it is not a love story
129
Case 39 2010,  R)
Case 39
Blaaaahhhh... The story is very vague, the acting is so-so. No explanation why is this little girl happen to have the ability to manipulate people's mind. In fact, she is more annoying than creepy.
130
Sherlock Holmes 2009,  PG-13)
Sherlock Holmes
A fresh approach to a classic character. The story is very entertaining rather than the usual serious one. The dialogue is very tongue and cheek, the actions are cool. Sherlock Holmes IS a cocky bastard, Robert Downey Jr portays the cockiness with the addition of sense of humour. Most people forget that John Watson is a veteran of the Afghan war and Jude Law could portray Watson's agressive side. I hope if there's gonna be a sequel, it will also be this good or far better
131
A Scanner Darkly 2006,  R)
A Scanner Darkly
The second Keanu-Wynona duet. Okay, Keanu might be stiff and flat. But the story about drug-control police officer and his junkie friends in the near future is really interesting. Woody Harrelson and Robert Downey Jr. completely steal the spotlight from Keanu delivering a comedic and vulgar approach to the story. Must watch.
132
Love and Other Disasters 2006,  R)
Love and Other Disasters
Brittany Murphy's accent might be a bit weird, but it is a funny and refreshing story about friends and love. The characters are so much fun and the ending is light and entertaining. Murphy and Matthew Rhys play besst friends really well, each trapped in their own fantasies about love and life. This is not the usual Hollywood type of romantic comedy. In fact, it's British.
133
Se souvenir des belles choses (Beautiful Memories) 2001,  Unrated)
Se souvenir des belles choses (Beautiful Memories)
A young woman who suffers from mild case alzheimer finds love in the mental institution. The story is very simple, yet the acting is divine. This is a very great example of love conquers everything, even when your beloved goes senile
134
The Band's Visit (Bikur Ha-Tizmoret) 2007,  PG-13)
The Band's Visit (Bikur Ha-Tizmoret)
This is a cooperation between Egyptian and Israeli film companies. Sounds impossible, eh? 9 men from Cairo Police Department Orchestra are lost in an Israeli suburb in the middle of nowhere. They start to have interesting interactions with the locals. The film moves slowly, but it is done in a lovely way complete with high class acting.
135
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
All of James Cameron's sins in the past for making Titanic have been paid by Avatar. Besides the very cool effects and action sequences, Avatar has a solid storyline. The acting is good, and there isn't any single character that goes in vain. 3 hours really don't feel like a waste of time. Must watch!!
136
Grindhouse 2007,  R)
Grindhouse
Robert Rodriguez and Quentin Tarantino are not just best friend, but the combination of both of them just kicks ass!! Both films have stories of B-class films quality. You just need actors such as Jean-Claude van Damme, Steven Seagal or Dolph Lundgren to make it extra cheesy. But both directors succeeded making the stories that are so bad to be SO GOOD. Planet Terror and Deathproof definetely are cult favourites for movie-buffs and geeks alike!
137
Keeping Mum 2005,  R)
Keeping Mum
A housekeeper who has a penchant for killing everybody who stands on her way sounds really creepy. But in this British comedy Maggie Smith plays a hillarious housekeeper who has a deep dark secret. A very non-traditional family film with clever humours thrown into the right places
138
Bottle Shock 2009,  PG-13)
Bottle Shock
A true story about how California wines first gained international recognition in 1976. It's funny, heartwarming, plus Chris Pine playing a hippie
139
The Birdcage 1996,  R)
The Birdcage
A very lovely story about family and acceptance. Mothers don't have to be the person who gave birth to you or even female, but someone who raised you and loves you dearly
140
Sorority Boys 2002,  R)
Sorority Boys
It's a silly funny film. But all of the novelties and stupidities hit the right places. No dull moments
141
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
Mamma Mia!
I grew up listening to my mum's ABBA greatest hits cd, so I am actually happy I didn't see this film on cinema. Because when I watched it on dvd I couldn't help but to sing along. Funnest musical ever!
142
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert
To Wong Foo is great. But Priscilla is the Mama of all queer films. It's not just funny and entertaining, but also lovely and heartwarming at the same time. A must see. After all every country needs a cock in a frock on a rock...
143
Natural Born Killers 1994,  R)
Natural Born Killers
Before Tarantino, there was Oliver Stone. This film is fast-paced, psycho and damn amazing. Either you love Mickey and Mallory or hate them, they're still kick-ass characters ever made
144
Inglourious Basterds 2009,  R)
Inglourious Basterds
A cool film, although the worst of Tarantino's creations. Maybe it's because I was expecting too much for the ending. The film lacks gore, unlike other Tarantino's film. But Tarantino had created a new unforgettable villain after Hannibal Lecter
145
Thank You For Smoking 2005,  R)
Thank You For Smoking
a smart film about human's decision to do something that bad for themselves. no matter how much one against something, in the end it is about one's decision to do or not do that thing
146
The Good, the Bad, and the Weird 2008,  R)
The Good, the Bad, and the Weird
The director of this film made a very good noir drama before, and this time he tried to make an action flick induced with comedy. Not his best efforst, but highly entertaining. Sets in Manchuria during the Japanese occupation, but heavy with the wild wild west influence
147
Burn After Reading 2008,  R)
Burn After Reading
The Coen brothers really made a smart comedy. All of the actors acted really well and Brad Pitt looked impossibly youthful and dumb. But it just the end when John Malkovich went berserk and started attacking a guy with a hammer was a bit too much. Overally funny and smart
148
A Bittersweet Life (Dalkomhan insaeng) 2005,  Unrated)
A Bittersweet Life (Dalkomhan insaeng)
A film noir about revenge, as simple as that. If you're a mob boss, do not betray your hitman. The dog will bith the master's hand for sure
149
JSA: Joint Security Area (Gongdong gyeongbi guyeok JSA) 2002,  Unrated)
JSA: Joint Security Area (Gongdong gyeongbi guyeok JSA)
This isn't exactly a war film, but a great film it is. Friendship may comes in a strange way, in this case in the border between the North and South Korea. 4 soldiers from different sides enjoy a friendship during a pretty peaceful time. But sometimes the cost of maintaining such friendship must be paid in an expensive way
150
Gangster No. 1 2000,  R)
Gangster No. 1
brutal and gruesome. Paul Bettany plays a psychotic gangster who claws his way up to the peak of power. The guy's messed up.
151
I Come With The Rain 2009,  Unrated)
I Come With The Rain
Even though the pace of the film is slow and there are so many scenes depicting the mentality of the characters, it is still very interesting to watch. weird as in the appearance of a man who disappears and appears as a messiah and has the ability to cure people. This film is more of an experimental film, so there are some parts that rough on the edges. Plus grotesque sculptors made of human bodies..awesome...
152
Legion 2010,  R)
Legion
A very good idea, but BADLY executed.Paul Bettany's acting skill is of course sublime as always. But that alone can't save this film from being miserable. All of the characters are so cliche with no deeper approach to their personalities, even to the story itself. Such a pity since the film poster is so cool.
153
10,000 B.C. 2008,  PG-13)
10,000 B.C.
Historically incorrect + culturally incorrect + politically incorrect = massive headache..... the only good side is Steven Strait is constantly shirtless throughout the film
154
The Princess and the Frog 2009,  G)
The Princess and the Frog
Finally!! A musical 2D animation by Disney's! Besides having good soundtracks, the story is really fun and entertaining. Definetely will be the next Disney's classic
155
Everything is Illuminated 2005,  PG-13)
Everything is Illuminated
A very interesting film with great cinematography. Seriously, if you pause at any scene, it will make a great photograph.
156
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) 2008,  PG-13)
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas)
Saaaadd...A story about true friendship that ends in tragedy. Set during the NAZI occupation time, this story portrays a cruel karma for a NAZI commanding officer.
157
Wimbledon 2004,  PG-13)
Wimbledon
Light, entertaining, but not cheesy romantic comedy. This film actually made me realise how difficult tennis is.
158
Stop Loss 2008,  R)
Stop Loss
A good story about U.S' soldiers post Iraq war. Inside the institution itself the soldiers are faced with dilemmas about their decision and facing their demons.
159
The Legend of 1900 (La leggenda del pianista sull'oceano) 1998,  R)
The Legend of 1900 (La leggenda del pianista sull'oceano)
I cried when I saw this film. And I rarely cry, which means this is a very good film. A story about a pianist whose life revolves on the cruise ship where he lives since the day he was born. He never steps on the ground, not even once. Besides the unique story, the piano tunes will definetely serenade you
160
Merry Christmas, Mr. Lawrence 1983,  R)
Merry Christmas, Mr. Lawrence
Another great war film, and it doesn't involve shooting or blowing things into pieces. Based on the novel The Seeder and The Sower, the story sets in Java, inside a P.O.W camp. A British officer develops a strange friendship with his Japanese counterpart, while the commanding officer of the camp begins to have an infatuation towards a certain rebellious prisoner played by David Bowie. A different way to look upon the machismo of war
161
I Love You Phillip Morris 2009,  R)
I Love You Phillip Morris
I can't believe this story actually happened. It really did, in mid 90s Texas, when George W. Bush was still the governor. Stephen Russel maybe the next greatest con artist after Frank Abegnale. It is just unbelievable how many times he succeeded escaping from a high security prisons!
162
Great Expectations 1998,  R)
Great Expectations
One of greatest love stories ever created! No, Titanic is not one of them. A great approach to a classic tale. And if you pay attention, everything is green in this film
163
The Lovely Bones 2009,  PG-13)
The Lovely Bones
No one doubts Peter Jackson's ability to create a mindblowing special effect. But this story actually has a touch of sadness and sweetness alltogether, which is quite strange coming from Peter Jackson.
164
The Wolfman 2010,  R)
The Wolfman
After the loser film known as Underworld 2, werewolves got their dignity back in The Wolfman. This film follows the classical 19th century portrayal of werewolves, which is kick-ass. This is the Bram Stoker's Dracula of the furry terror
165
Sixty Six 2006,  PG-13)
Sixty Six
Funny and heartwarming comedy about a boy who preparing his "best Bar Mitzvah of the century", unfortunately it's on the same date with 1966's World Cup Final. Yikes...
166
Alien Autopsy 2006,  PG-13)
167
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Jim Carrey in a serious role. I'm surprise to see how fragile he is in this film. Eventhough the film is light and slightly whimsical, I am afraid to imagine if one day someone could control your dreams and your reality
168
Be Kind Rewind 2008,  PG-13)
169
The Science of Sleep 2006,  R)
170
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
this might be the quirkiest sci-fi comedy ever! some people might find it weird, but i find it to be a total nutcase of a film
171
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief 2010,  PG)
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief
This is a pretty decent teeny-bopper film. I was expectng the worse, the only reason why I went to watch this film was because Uma Thurman, Sean Bean, Pierce Brosnan and other famous names were in it. Turned out it was pretty good. A fun and modern approach to classical Greek mythologies. I was happy in the end the main character didn't kiss the girl he liked
172
Red Cliff (Chi Bi) 2008,  R)
Red Cliff (Chi Bi)
There are only 3 epic stories in this world: Mahabhrata, The Illiad, and The Romance of Three Kingdoms. Red Cliff is the story of the latter. It is impossible to make a film detailing in the entire war, so the film just focuses on the battle of Red Cliff. The dialogues are full with philosophies. People who are not familiar with chinese literatue might find it confusing sometimes, but overall it is easy to digest, although some people might find the character Xiao Qiao to be just the next pretty face that doesn't contribute anything to the story.
173
Chi Bi: Xia - Jue zhan tian xia (Red Cliff II) 2009,  Unrated)
174
Alice in Wonderland 2010,  PG)
Alice in Wonderland
Holy Cow! Burton, Depp and Elfman did it again. Though this film is much more about "Through The Looking Glass" rather than "Alice In Wonderland", it is very entertaining and quirky. The Alice In Wonderland and Through The Looking Glass stories are not just meant for children, but also contains layers for mature readers. The films may have brilliant settings, costumes and music. But some scenes have deeper meanings for mature audiences. Plus, Johnny Depp can do no wrong
175
Ip Man 2010,  R)
Ip Man
For those who don't know, Ip Man (Ye Wen in Mandarin) was the master of Wing Chun and the only Chinese martial arts master who accepted Bruce Lee to become his student. Since Bruce Lee was 1/4 German, thus against the philosophies of "Kung Fu can only be taught to pure Chinese". This film is a biography of young Ip Man before he moved to Hongkong and opened a dojo there. The story sets in 1937 when the Japanese army invaded China and the young Ip Man must restore peace at his hometown Fuoshan, the center of China's Southern Martial Arts, whether he likes it or not.
176
Once Upon a Time in China 1991,  R)
Once Upon a Time in China
Wong Fei Hung was a legend in Chinese Kung Fu from the famed town Fuoshan. This is a semi-biography about him when he started his dojo/clinic, Po Chi Lam. Sets during the late Manchu dynasty where foreigners started coming to China to do trade. Definitely THE BEST Jet Li film of all time!!!
177
Once Upon a Time in China 2 1992,  R)
Once Upon a Time in China 2
Wong Fei Hung is back. This time he must protect a young student named Sun Yat Sen, but he has to face a great adversary. The Manchu general with ambiguous moral, Nap Lan. This film has the best fight scene in both Jet Li and Donnie Yen's entire careers ever!
178
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
Long before the high school story in America was about popular vs unpopular with half of the school's female population was composed of amateur whores, there was The Breakfast Club. John Hughes was one of the best directors to capture a moment that happens once in one's life. The simple story about 5 teenagers who had to stuck with each other in one unfortunate day. This experience might not changed their lives drastically, but sure will be unforgettable
179
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
Another great once in a lifetime experience from John Hughes. He once said that this film is his loveletter to Chicago, as Woody Allen always makes his films in Hollywood (count out 3 of his latest films). In every teenager's life out there should be a day like what Ferries, Cameron, and Sloane had.
180
Lust, Caution 2007,  NC-17)
Lust, Caution
Eileen Chang only wrote a 28-pages long short story, and Ang Lee expanded it into a 22.5 hours film. I read the story before I actually watched the film and was actually skeptic on how Ang Lee would expand the story. But it turned out the film stuck to the original story and he tastefully added some scenes that were not in the book
181
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
The Count of Monte Cristo
A very flambuoyant adaptation of Alexandre Dumas' classic
182
Brendan and the Secret of Kells 2009,  Unrated)
183
The Men Who Stare at Goats 2009,  R)
The Men Who Stare at Goats
a story with weird premise, but the US Army is weird anyway. Maybe somewhere within the US Army there is a unit of cuckoo people developing soldiers trained in psi-combat
184
Fantastic Mr. Fox 2009,  PG)
Fantastic Mr. Fox
Road Dahl definitely is the best author of children's book. In this quirky story, quirky director Wes Anderson made his own interpretation of the story. All of the animals speak with American accent while the humans speak with British accent. The film is heavy with Anderson's signature and it actually makes this film as one hell of animation and a hell of funny quirky story. Like all of Anderson's films
185
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
World's second most perfect family, after The Addams Family. Funny and entertaining as hell. Long live The Simpsons!
186
Stick It 2006,  PG)
Stick It
rythm gymnastic is alwyas considered to be a girly girl sport. But this film shows some atittude about this insanely difficult sport, proving it is damn hard yet so much fun to be a girl
187
Whip It 2009,  PG-13)
Whip It
Roller derby isn't a well known sport outside the US. But this film helps explain what the sport is about. Beneath the layer of heavy make up and rainbow tights, hides the raw and brutal force of feminine aggressiveness. Awesome soundtracks too! Hands down to Drew Barrymore's directorial debut.
188
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
Hell yeah, Ace Ventura! Greatest detective in 21st century!
189
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
Ace is going to Africa! Crazier and funnier than the prequel
190
How to Train Your Dragon 2010,  PG)
How to Train Your Dragon
The original story is a British children book. It is wiity and snappy. The film is Hollywoodified to the max. Dramatization and everything. THEY CHANGED THE STORY A LOT! But maybe many of the book's pages wouldn't translate well into the screen so they had to make the film only loosely based from the book. The first 15 minutes was a bit lagging for me, but when Hiccup started to know the dragon, Toothless, things got quite interesting. Yep, it is the Hollywood way, but still hits the soft spot inside us all. Although I highly recommend the book. The story is so much better there, and most importantly the book has a taste of sarcams that the film lacks.
191
Spun 2002,  R)
Spun
A story about speedfreaks. The way the film is shot supposed to look like a speedfreak's point of view, but it's strongly similar to Oliver Stone's "Natural Born Killer". Crazy film. You'll laugh.
192
Clash of the Titans 1981,  PG)
Clash of the Titans
I watched it when I was very small. Last night I watched it again and found myself still enjoyed the film very much. The special effect is pretty cool. Back before computer animation was invented, they used clay animation. I love the part when the statue of Thetys fell down and she spoke to the people. The fight with Medusa is also awesome. The main character, Perseus, is handsome, athletic and bla bla bla.. But he's also quite clumsy since he's ypung and inexperience which actually adds a nice characterstic to the famed Greek demi-god hero.
193
Kick-Ass 2010,  R)
Kick-Ass
Shut up! Kick Ass! This is one of veeery few films adapted from comic and actually turned up good. Actions, violence, humor and everything graphic. You name it, this film has it. Will be a classic. Although the coolest character is definitely Hit Girl. She kicks ass!
194
Clash of the Titans 2010,  PG-13)
Clash of the Titans
Before I saw this remake of 1981's film, I was expecting that this film would just gonna be the same story with better special effects, bloodier actions, and more sex scenes. I turned up quite wrong. The basic of the story is the same, about Perseus must take down the path to be a hero. But they changed the romance to be a bit different from the myth. As Irealized many films now preferred to have independent heroes/heroines who don't lean their happiness on other people, but instead fulfill it themselves. Perseus is truly a hero here, magically transforms from a simple fisherman to a skilled fighter. The Perseus from the original film is a bit clumsy, since he's experienced. The special effect is of course amazing, but the Medusa scene still cannot compete with the tension in the original one. I was actually surprised that there was no nude scenes in this film, and I think it is a very good film that emphasizes more on the camaraderie than erotic scenes. Very enjoyable to watch, even though the story is weak.
195
14 Blades 2010,  Unrated)
14 Blades
After watching Donnie Yen in Yip Man, I thought 14 Blades would be something with heavy drama, philosophy, and fight scenes. The story is based on real elite force during Ming Dynasty called Jin Yi Wei. But it is such a pity that the philosophy and moral behind the force and its agents, especially Donnie Yen is not cultivated at all in this film. He just comes, fights, and go. Then what?Vicky Zhao's character as the daughter of an escort service's leader is very weak, both in personality and fighting skill. On the other side the character Tuo Tuo kicks ass in fighting skill, but she is very underdeveloped as a character. She just comes, says few lines, shrieks, and kicks Donnie Yen's butt. Then there's Judge of The Desert character who shows up his pretty face, takes out his cool sword, and gets his behind hands to him by Tuo Tuo. My suggestion: fast forward straight to the fight scenes.
196
Hua Mulan 2009,  Unrated)
197
Arsène Lupin 2004,  Unrated)
Arsène Lupin
Arsene Lupin is one of my 19th century favorite characters. He flirts between 2 morals. Being a gentlemen's thief he is good and mischievous at the same time. This film pulls the story from many of Lupin's inside the novels adventures. Some of the scenes might be a bit confusing, but the humor and action are nicely delivered.
198
Vidocq 2001,  Unrated)
Vidocq
Weeeird...It's like Memento meets Dark City in 18th century Paris.
199
Iron Man 2 2010,  PG-13)
Iron Man 2
Iron Man 2 is no doubt the best film adapted from Marvel's comics. The first Iron Man is good, and the second one is even better. The humor and action are very well-placed. Yes, the story is not as gripping as the comic, but then again there are very few films adapted from comics that could carry that kind of consistency. Robert Downey Jr is truly the perfect cast for the jerky but hillarious Tony Stark. Scarlett Johansson gives a good performance, but I still think she's not the best cast for Black Widow.
200
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) 2003,  R)
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants)
Could you love your best friend more than you love your spouse? When both of your feelings are too deep, you'll end up doing crazy things for the sake of relationship's excitement. The chemistry between Marion Cotillard an Guillaume Canet is amazing! Forget all those Hollywood rom-com, this film is the one.
201
Mrs. Henderson Presents 2005,  R)
Mrs. Henderson Presents
Can you believe this is a true story? Sometimes reality is much more exciting than fiction. Mrs. Henderson is truly a one sassy lady!
202
Footloose 1984,  PG)
Footloose
I looooove dance films and Footloose is one of my favourites! The prom dance at the end of the film is spectacular.
203
Y Tu Mamá También 2001,  R)
Y Tu Mamá También
When I saw this film, I just fell in love with Diego and Gael. Two best friends who both fall in love with a much deeper woman that tears their friendship. Really, women ARE that powerful.
204
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
First Blood (Rambo: First Blood)
Long before Sly pumped all those steroid into his muscle, there was John Rambo. A Vietnam War veteran who has an unstable mental condition. His good intention of visiting his friend in a small town turns bad vecause of the mistreatment from the townfolks. We see Rambo losing himself more and more. Unaware which one is reality and which one is his imagination. This film is truly a classic.
205
Rocky 1976,  PG)
Rocky
Adrieeeennnne!!!!!! Contrary to popular beliefs, Syvester Stallone did make good films. Rocky and First Blood. I mean, who would not love the story and inspired by Rocky?
206
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Although the story is historically incorrect, it is still great to watch. Russel Crowe's character, Maximus, is brooding and depressed because he losses his family, his title, and his life. But he does not lose his honor. The drama, action, plus the cinematography are very pleasant to the eyes.
207
The Quick and the Dead 1995,  R)
The Quick and the Dead
It has a different approach on the wild wild west story. Sharon Stone's character although tough is also faced with circumstances that almost break her morale. Gene Hackman portrays a great villain that makes you really want to shoot him right between the eyes.
208
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
Master and Commander: The Far Side of the World
Based on novels by Patrick O'Brian. It's nice to see Russle Crowe in non-brooding mode. The acting is good, the camaraderie between Crowe and Paul Bettany is great. The story mixes good actions and light drama, plus the ever charming James D'arcy in period costume. Mmm...mmm...mmm...
209
Mrs. Ratcliffe's Revolution 2007,  Unrated)
Mrs. Ratcliffe's Revolution
A simple British housewife gets dragged to a small town in East germany because her husband is a sympathisant of communism. Mrs. Ratcliffe musts survive her new life, her cheeky neighbour, and her new idea about revolution.
210
Magicians 2007,  Unrated)
Magicians
Funny story about 2 best friends becoming magicians, get separated because one friend sleeps with the other friend's wife and making the other friend accidentally decapitates his wife. Ooops...4 years later they want to make a comeback in the magic showbiz, in order to do that they must work together again.
211
Robin Hood 2010,  PG-13)
Robin Hood
I cannot help to compare this film with Ridley Scott-Russel Crowe's other film: Gladiator. Crowe supposed to portray the brooding Robin Hood and how he fights injustice. The acting is okay, not bad but not mindblowing. I like the new take on the Robin Hood story. Instead of making him fights against Prince John and Sheriff Nottingham, this gives an alternative story on how he becomes Robin Hood. Not bad, but the other Robin Hood films are much better (not the Kevin Costner's one of course)
212
D3: The Mighty Ducks 1996,  PG)
D3: The Mighty Ducks
I was crazy about this film when I was in junior high, and I'm still crazy about this now. And..I still have no clue how to play hockey. It is a children's film about reach your dreams, believe in yourself and blablabla. But the sportsmanship portrayed in this film reaches farther than just a bunch of teenagers trying to fit in. And yes, I did have crush on the boys in this film.
213
Girl, Interrupted 1999,  R)
Girl, Interrupted
An adaptation from a true story. I guess there are bits of us in each character
214
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Most beautiful film by Tim Burton
215
Ed Wood 1994,  R)
Ed Wood
I have never seen Johnny Depp so awkward and adorable before
216
Heathers 1988,  R)
Heathers
80's teen flicks rock! Heathers is funny, snappy, and definitely will last in your mind
217
Mermaids 1990,  PG-13)
Mermaids
A funny story about rocky relationship between a promiscuous mother and her daughters. Christina Ricci is sooo adorable in here.
218
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
The best from all Shrek series!
219
Shrek Forever After (Shrek 4) 2010,  PG)
Shrek Forever After (Shrek 4)
After the disappointment named Shrek 3, Shrek for pays all the damaged. It is the nice way to end the series
220
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
After Shrek 2 blew me way, I expected something funnier from this film. But turned out it was a blahhh...
221
Shrek 2001,  PG)
Shrek
A very wacky fairy tales that brings laughs to everybody
222
Sex and the City 2 2010,  R)
Sex and the City 2
The girls are baaack! Some might get a bad impression about the middle east from this film. As a person who have been to the Middle East, I kinda understand the confusion and the cultural clashes the girl experience. It shows how sometimes people forget where they are and how they should behave. Fortunately the girls show it in the most humorous way.
223
Sex and the City 2008,  R)
Sex and the City
The series always be the best forever, but the adaptation is not disappointing at all. The message is simple, you have to be happy with yourself in order to be happy in your life. But it is waaay fun to be a girl.
224
Shutter Island 2010,  R)
Shutter Island
Spooky and truly has a very noir feeling to it. The ending is surprising, but well deserved for the character
225
Prince of Persia: The Sands of Time 2010,  PG-13)
Prince of Persia: The Sands of Time
Before I saw the film I was afraid it might sucked since it uses different storyline from the games. Turns out it was so much fun to watch. I never imagined that Jake Gylenhaal looks so good as a rugged, renegade prince
226
Dobermann 1997,  R)
Dobermann
If it's violence you want, it is violence you get. Vincet Cassel and Monica Belucci play a badass couple who will wipe that nasty grin from your face even though Vincent sports a horrible mullet in here
227
Read My Lips (Sur mes lèvres) 2002,  R)
228
Blueberry (Renegade) 2004,  R)
Blueberry (Renegade)
This film is also adapted from a Belgian comic book. The story is soooo weird, very much in touch with the shamanistic rituals the main character believes. It is so much fun to watch as well.
229
Irreversible 2002,  Unrated)
Irreversible
World's coolest couple, Vincent Cassel and Monica Belucci, have to deal with revenge and the cost they have to pay for that. Not for the faint hearted and those who always get confuse with the timeline of the story
230
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
What more can I say?
231
Hannibal Rising 2007,  R)
Hannibal Rising
Not as good as the first one, but still mind blowing indeed
232
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) 1979,  NC-17)
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma)
Call me crazy, but this film shows the ugly side of human kind... and me likey
233
Death in Venice 1971,  PG)
Death in Venice
I guess many young people will not appreciate this film since it goes so slowly. But that's the beauty of it..the scenery, the minimal dialogues and superb acting makes this film a work of art
234
Sin noticias de Dios (Don't Tempt Me) 2001,  R)
Sin noticias de Dios (Don't Tempt Me)
The title might sounds weird, the story is weird as well. But this film is an irresistable dramedy
235
Hellraiser 1987,  R)
Hellraiser
Is there any creature more creepy than that evil stepmother Julie? Somebody needs to check Clive Barker's mind for creating such terrifying story.
236
Hellbound: Hellraiser 2 1988,  R)
Hellbound: Hellraiser 2
Not for people with weak heart/gut/mind
237
Dracula - Dead and Loving It 1995,  PG-13)
Dracula - Dead and Loving It
Long before the plague of Scary Movie/Epic Movie/Superhero Movie, Mel Brooks reigned supreme with his witty adaptations of classic stories
238
The A-Team 2010,  PG-13)
The A-Team
Okay, nothing can beat the series. Come on, Mr. T is definitely an icon! But this big screen adaptation is actually not bad. In some scenes the CGI are obvious, but at least they keep the tempo and the chemistry between the characters intact. Murdock steals the spotlight during the first half and the actor who portrays him does a good job, but towards the end of the film Murdock becomes less insane. Come on! He's our favourite loony!
239
Ninja Assassin 2009,  R)
Ninja Assassin
Watch it online and just skip it to the fighting scenes or whenever Rain is shirtless
240
The Losers 2010,  PG-13)
The Losers
Another great adaptation of great comic book series. Although the mood in the comic book is very dark and the story is tad serious, the film is freshly entertaining. The story is so much lighter than the comic, but it actually turns this film into a fast and funny action film. This film stands on its own and I bet its loved by the hardcore comic fans.
241
The Iron Ladies (Satree lek) 2001,  Unrated)
The Iron Ladies (Satree lek)
Story about Thailand's first ever all-queer volleyball team. They struggle to compete in Thailand's prestigious volleyball tournament. Heartwarming but damn funny to the core.
242
The Expendables 2010,  R)
The Expendables
Anybody who expects a storyline from Expendables is dumb as dead. Sit back and enjoy the explosions, bone-breaking, knive-throwing, and the guy banters. It sure does quench your bloodthirst.
243
Salt 2010,  PG-13)
Salt
Angelina Jolie as a rogue agent slash superwoman. Sounds new? Nope. Nothing special, but it's still quite entertaining.
244
The Sorcerer's Apprentice 2010,  PG)
The Sorcerer's Apprentice
Nicholas Cage is everywhere lately. Entertaining, since it's Disney's. Watch for the Fantasia moment in this film.
245
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
Probably the best Guy Ritchie's film in history. It's funny, sarcastic, rude, everything! Brilliant story and brilliant casts.
246
The Secret Life of Bees 2008,  PG-13)
The Secret Life of Bees
Why Dakota Fanning decided to join the casts of Twilight is still a mystery. It is really cute to see the precocious Ms. Fanning grows up in this film, searching for her mother and fall in love in the process. Strong female casts and heart-warming plot.
247
Trade 2007,  R)
Trade
What a big brother would do to get his kidnapped little sister back? Everything. Although unknown, aside from Kevin Kline, the young actors give terrific performances. A sad story about human trading in United States and someone who stands out against it.
248
Son of Rambow 2007,  PG-13)
Son of Rambow
A summer during the mid-80s and two boys with time to spend.What to do? Why not make a sequel to First Blood? Absolutely hillarious with brillian acting from the young actors
249
Raging Bull 1980,  R)
Raging Bull
Its Scorsese plus De Niro. Nuff said!
250
Fired Up 2009,  PG-13)
Fired Up
I underestimated this film, turned out to be really hillarious.
251
Finishing the Game 2007,  Unrated)
Finishing the Game
A wacky, young and ambitious director wants to finish Bruce Lee's End Game while casting some interesting actors to play the lead. A funny indie flick.
252
Hard Candy 2005,  R)
Hard Candy
Forget Juno, this is where Ellen Page truly shines
253
Michael Jackson's This Is It 2009,  PG)
Michael Jackson's This Is It
You can say what you want, am still Michael Jackson's fan
254
Grey Gardens 2009,  Unrated)
Grey Gardens
Drew Barrymore rarely comes across as a serious actress. But in this biopic, she brilliantly delivers "Little" Edie Beale. A drama about love-hate relationship between a mother and her rather slow-witted daughter. Funny, touching and at the same time making you angry.
255
Wolf 1994,  R)
Wolf
Those who expect a cutting edge special effect and over the top gore better steer clear from this film. It focuses on the changing of Jack Nicholson character's psychology and his interaction with people near her. I'm still guessing is Michelle Pfeiffer the wolf who actually bites him in the first place?
256
The Witches of Eastwick 1987,  R)
The Witches of Eastwick
It is such a pity that today's generation only know Cher as an aging and quirky celebrity. She is, by all means, a good actress and this film proves it.
257
Magnolia 1999,  R)
Magnolia
there is something really charming in the way Paul Thomas Anderson makes this film really slow and almost flat.
258
Changeling 2008,  R)
Changeling
It's a good Clint Eastwood's flick, although not as good as the others
259
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
my second Clint Eastwood-directed film. Very strong and moving
260
Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) 1997,  PG)
Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman)
Funny and sad at the same time. But you won't be able to shed tears over this film, it's just THAT overly emotional.
261
Sometimes in April 2005,  R)
Sometimes in April
a very good and tragic story about the genocide in Rwanda
262
Kandahar 2001,  PG)
Kandahar
Another foreign film that is a bit hard to digest, but will blow you away
263
Kama Sutra: A Tale of Love 1996,  R)
Kama Sutra: A Tale of Love
I bet many people will think this is a porn film. Wrong-o! This is an erotic film about love and conspiracy. Mira Nair is able to turn the tale into a twisty plot with superb cinematography
264
Monsoon Wedding 2002,  R)
Monsoon Wedding
Mira Nair making a romantic comedy/drama? Not her best flick, but worth seeing
265
The Aristocats 1970,  G)
The Aristocats
everybody wants to be a cat
266
City of Joy 1992,  PG-13)
City of Joy
funny and touching. Patrick Swayze is completely out of his melodramatic Ghost persona
267
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
The Royal Tenenbaums
a dysfunctional family is a functional one
268
Rushmore 1998,  R)
Rushmore
this is the male version of Election
269
The Crimson Rivers (Les Rivières pourpres) 2000,  R)
The Crimson Rivers (Les Rivières pourpres)
an entertaining thriller although the premise of ex-Nazis trying to breed perfect human specimens (and all blonds) is kinda old
270
Election 1999,  R)
Election
I love MTV films and Election is definitely one of the best
271
Orange County 2002,  PG-13)
Orange County
the chemistry between Colin Hanks and Jack Black is just irresistable to watch
272
St Trinian's II: The Legend of Fritton's Gold 2009,  Unrated)
St Trinian's II: The Legend of Fritton's Gold
Not as good as the first. But what Can I say? I'm a girl.
273
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1
Attention, kids. Unless you're 15 years old or older, this film is not for you. Bit slow in tempo, but like the story. Nice to see it's focused on 3 main actors and see them taking the role more seriously.
274
Empire Records 1995,  PG-13)
Empire Records
One of the reasons why the 90s rocks: Supercool teen films. If you love music and indie sub-culture, this film will never grow old
275
Toy Story 3 2010,  G)
Toy Story 3
Amazing! The most touching out of all Toy Story saga. It made me miss all of my toys that, Thank God, are save inside my closet back home.
276
An American Tail 1986,  G)
An American Tail
Despite all of the edgy, scary, and f***** up films I love to watch, I have a soft spot for cartoons. This particular one about a Jewish mouse Fievel's adventure in America is really special. The scene where Fievel sings "Somewhere Out There" with his sister, Tanya, still makes me shed few tears. Damn!
277
The Land Before Time 1988,  G)
The Land Before Time
Damn Don Bluth and his ability to create cartoons that make me bawl! After An American Tail, I cried my eyes out again watching this film. The friendship between Littlefoot, Cera, Ducky, Petrie, and Spike overcomes all kinds of differences. It makes me laugh and cry (again). Especially with Diana Ross' song "If We Hold On Together" in the end of the film plus knowing the fact that the child actress that did Ducky's voice was tragically murdered by her father. Sob...sob...
278
The Ice Storm 1997,  R)
The Ice Storm
Ang Lee's first take on western cinema turns ot to be not bad at all. The overall atmosphere is cold and each character must face his/her own bleakness while trying to reach for the warmth of others. I must give credit for the subltety that maked me feel I could endure even the saddest part.
279
Thelma & Louise 1991,  R)
Thelma & Louise
This is the best chick flick/road trip film. I loved that the ending turned out to be not like what I expected. Great film to watch with your girlfriends or guyfriends.
280
Running With Scissors 2003,  R)
Running With Scissors
Sometimes reading or watching someone's memoir either makes you feel happy that your life is not as messed up as you think it is, or it makes you second guessing the "uniqueness" of your situation. Being Augusten Borden anf had to go through a phase of living with a weird family, including a foster mother who snacked on dogchow must be quite bizarre. Add that with neurotic "older sister" and weirder father who worked as an even weirder therapist. But whatever happened in his past helped him to create a one hell of a memoir.
281
The Caveman's Valentine 2001,  R)
The Caveman's Valentine
I've seen Samuel L. Jackson in weird films, but this one is simply the weirdest I've seen him in. The mystery is well kept and Mr. Jackson is doing pretty good playing a deranged composer.
282
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2007,  R)
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
Yes, this is the original film where Yogi Bear's alternate ending is based on. I must say although the story and acting are really good, this is quite painful to watch because the emotional baggage of each character's is almost unbearable to describe.
283
Rear Window 1954,  PG)
Rear Window
I kind of doubt young generations these days would appreciate this film. This is one of those mystery films that has style and suaveness. This is a Hitchcock after all.
284
Heart of Darkness 1994,  Unrated)
Heart of Darkness
I remember I never felt more depressed when I read the novella, but I was kind of relieved that the film was less depressing than the book. Tim Roth is a sublime character actor which explains why he is quite underrated. Because every knows only the so-so actors with good looks get all the credits.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments