My Favorite Movies


  1. dancrjen8
  2. Jennifer

Give list a short description

  dancrjen8's Rating My Rating
1
The Exorcist 1973,  R)
2
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
Scarlet was a hardcore feminist. Her strength has always been inspiring to me both as a young girl and as an adult.
3
True Women 1997,  PG-13)
True Women
This movie rocks. It is also about strong hardcore women. Angelina is amazing in this. Love it!
4
Rosemary's Baby 1968,  R)
Rosemary's Baby
The best kind of creepy is when people seem totally ordinary and sweet but actually conjure up Satan to rape you. Those wacky neighbors!
5
Gia 1998,  R)
Gia
Angelina at her best. This movie is heart wrenching and so real. How many movies can make you laugh, smile, cry, and turn you on? Seriously?!
6
Phone 2005,  Unrated)
7
Them (Ils) 2006,  R)
Them (Ils)
Genius is all I can say. The French are clever folk! Very scary and unexpecting. Loved it!
8
Frontière(s) (Frontier(s)) 2007,  NC-17)
Frontière(s) (Frontier(s))
Gore fest but was a big fan. I am telling you the French are awesome.
9
The Lost 2006,  Unrated)
The Lost
Big Jack Ketchum fan! This movie was so wicked. Loved it.
10
El Orfanato (The Orphanage) 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments