My Favorite Movies
| dancingelf's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 2 |
Young Frankenstein 1974, PG) |
|
| 3 |
Run Lola Run (Lola rennt) 1998, R) |
|
| 4 |
Anthony Trollope's The Way We Live Now 2001, Unrated) |
|
| 5 |
The Illusionist 2006, PG-13) |
|
| 6 |
Key Largo 1948, Unrated) |
|
| 7 |
The New World 2005, PG-13) |
|
| 8 |
Memento 2000, R) |
|
| 9 |
Match Point 2005, R) |
|
| 10 |
The Turning Point 1977, PG) |
|
| 11 |
Gentlemen Prefer Blondes 1953, Unrated) |
|
| 12 |
The Stepford Wives 1975, PG) |
|
| 13 |
The Great Muppet Caper 1981, G) |
|
| 14 |
Connie And Carla 2004, PG-13) |
|
| 15 |
A Room With A View 1986, PG) |
|
| 16 |
Charade 1963, G) |
|
| 17 |
Cold Comfort Farm 1996, PG) |
|
| 18 |
The Wings of the Dove 1997, R) |
|
| 19 |
An Ideal Husband 1999, PG-13) |
|
| 20 |
The Maltese Falcon 1941, PG) |
|
| 21 |
The Inspector General 1949, Unrated) |
|
| 22 |
The Court Jester 1956, Unrated) |
|
| 23 |
Breakfast at Tiffany's 1961, PG) |
|
| 24 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 25 |
Don Juan DeMarco 1995, PG-13) |
|
| 26 |
Walk the Line 2005, PG-13) |
|
| 27 |
Becoming Jane 2007, PG) |
|
| 28 |
Persuasion 1995, PG) |
|
| 29 |
Pride and Prejudice , Unrated) |





























