My Favorite Movies
| dancelover05's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
XXX 2002, PG-13) |
|
| 2 |
A League of Their Own 1992, PG) |
|
| 3 |
Wild Things 1998, R) |
|
| 4 |
National Treasure 2004, PG) |
|
| 5 |
Meet Joe Black 1998, PG-13) |
|
| 6 |
Blow 2001, R) |
|
| 7 |
Fear 1996, R) |
|
| 8 |
Beyond Vanilla 2001, Unrated) |
|
| 9 |
A Few Good Men 1992, R) |
|
| 10 |
Mermaids 1990, PG-13) |
|
| 11 |
The Bodyguard 1992, R) |
|
| 12 |
Hot Shots! 1991, PG-13) |
|
| 13 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 14 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 15 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 16 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 17 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 18 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 19 |
The Neverending Story 1984, PG) |
|
| 20 |
Ace Ventura: Pet Detective 1994, PG-13) |
|
| 21 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 22 |
The Longest Yard 2005, PG-13) |
|
| 23 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 24 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 25 |
The Legend of Zorro 2005, PG) |
|
| 26 |
The Fast and the Furious 2001, PG-13) |
|
| 27 |
Cinderella Man 2005, PG-13) |
|
| 28 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 29 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 30 |
Cry-Baby 1990, PG-13) |
|
| 31 |
The Sound of Music 1965, G) |
|
| 32 |
Ray 2004, PG-13) |
|
| 33 |
Mary Poppins 1964, G) |
|
| 34 |
Crazy/ Beautiful 2001, PG-13) |
|
| 35 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 36 |
The Horse Whisperer 1998, PG-13) |
|
| 37 |
Black Beauty 1994, G) |
|
| 38 |
Bean 1997, PG-13) |
|
| 39 |
A Beautiful Mind 2001, PG-13) |
|
| 40 |
Pretty in Pink 1986, PG-13) |
|
| 41 |
Deliverance 1972, R) |
|
| 42 |
Now and Then 1995, PG-13) |
|
| 43 |
Catwoman 2004, PG-13) |
|
| 44 |
Pearl Harbor 2001, PG-13) |
|
| 45 |
The Wedding Singer 1998, PG-13) |
|
| 46 |
Vanilla Sky 2001, R) |
|
| 47 |
Cool as Ice 1991, PG) |
|
| 48 |
The Witches of Eastwick 1987, R) |
|
| 49 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 50 |
As Good As It Gets 1997, PG-13) |
|
| 51 |
Gia 1998, R) |
|
| 52 |
Scarface 1983, R) |
|
| 53 |
The Color Purple 1985, PG-13) |
|
| 54 |
Batman Begins 2005, PG-13) |






















































