Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  damojoman's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
2
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
3
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
4
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
5
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
6
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
7
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
8
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
9
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
10
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
11
Star Trek V - The Final Frontier 1989,  PG)
12
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
13
Star Trek Generations 1994,  PG)
14
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
15
Star Trek - Insurrection 1998,  PG)
16
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
17
The Star Chamber 1983,  R)
18
Buzz Lightyear of Star Command: The Adventure Begins 2000,  G)
19
Death Wish 1974,  R)
20
The Princess and the Pirate 1944,  Unrated)
21
Bob Hope - The Vietnam Years 2004,  Unrated)
22
Woodstock - 3 Days of Peace & Music 1970,  R)
23
The Music Man 1962,  G)
24
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
Good to know there was so much music and singing and joy under Hitler. The elder girl's boyfriend is the most true-to-life thing about his dreck.
25
The Secret Policeman's Ball: The Music Edition 2004,  Unrated)
26
Oliver Twist 1999,  PG-13)
27
Oliver! 1968,  G)
28
Oliver & Company 1988,  G)
29
Werewolves On Wheels 1971,  R)
30
A Clockwork Orange 1971,  R)
31
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
32
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
33
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
34
The Lord of the Rings 1978,  PG)
35
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
36
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
37
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
38
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
39
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
40
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
41
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1
When it comes out I will see it and rate it...it will be five star I have no doubt
42
Tales of Beatrix Potter 1971,  G)
43
Beatrix Potter Vol 2 2004,  Unrated)
44
Fellini Satyricon (Degenerates, The) ,  R)
45
Prince and the Pauper 2009,  Unrated)
46
Con Air 1997,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments