Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Damilya's Rating My Rating
1
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
My fav Fantasy,I can watch this movie every day!
2
Back to the Future Part II 1989,  PG)
Back to the Future Part II
My fav!
3
Back to the Future Part III 1990,  PG)
Back to the Future Part III
MY FAV
4
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
A.I. Artificial Intelligence
Steven Spielberg -THE BEST!!!!!!!!!!!!!!!so emotional,fantastic and reallistic... unbelievable!!!my fav afer Back to the future
5
Sunshine 2007,  R)
Sunshine
Emotional!!!!
6
Girl, Interrupted 1999,  R)
Girl, Interrupted
Everyone should watch this movie once!Amazing!!
7
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
Super!
8
The Departed 2006,  R)
The Departed
The best Martin Scorsese's movie !!!Leo,Matt and Jack -SUPER!!!
9
Scary Movie 2000,  R)
Scary Movie
awesome!
10
The Painted Veil 2006,  PG-13)
The Painted Veil
So romantic and cruel...
11
Scary Movie 2 2001,  R)
12
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
SUPER!
13
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
14
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
It's my fav movie with Tom Cruise!
15
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
Fantastic!!!!!!!!!1
16
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
Lara Croft - Tomb Raider
COOL
17
Girl With a Pearl Earring 2003,  PG-13)
Girl With a Pearl Earring
I am CRAZY abour it!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
18
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
When I watch this movie I always cry .
19
Nomad: The Warrior 2006,  R)
Nomad: The Warrior
KAzakhstan is THE best country in the WORLD!!!=)))I'm from this country actually!COOl ...
20
Taking Lives 2004,  R)
Taking Lives
SEXY!!!
21
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
aahhh.So cruel and unjustice...I think u should watch it .
22
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
It is LEGENDARY MOVIE!!!!!!!
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
YOU MUST SEE IT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
24
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
25
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
I think It became a legend .
26
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
UUUUUuuu
27
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
28
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
Scary Movie 3
I really like it ...VERY funny
29
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror)
IT's the BEST movie with ''classic''zombies...lol
it's funny and exciting!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments