Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. damadolago
  2. Viviane

Adoro esses filmes

  damadolago's Rating My Rating
1
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
2
Across the Universe 2007,  PG-13)
3
Saw II 2005,  R)
4
Saw V 2008,  R)
5
Saw 2004,  R)
6
Saw III 2006,  R)
7
Saw IV 2007,  R)
8
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
9
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
10
Beetlejuice 1988,  PG)
11
Batman 1989,  PG-13)
12
Big Fish 2004,  PG-13)
13
Batman Returns 1992,  PG-13)
14
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
15
Sleepy Hollow 1999,  R)
16
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
17
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
18
Ed Wood 1994,  R)
19
Vincent 1982,  G)
20
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
21
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
22
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
23
Secret Window 2004,  PG-13)
24
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
25
Platoon 1986,  R)
26
From Hell 2001,  R)
27
Don Juan DeMarco 1995,  PG-13)
28
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
29
A Regular Frankie Fan: Rocky Horror Lives On 2001,  Unrated)
30
Batman Begins 2005,  PG-13)
31
Batman: Mask Of The Phantasm 1993,  PG)
32
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
33
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
34
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
35
Batman Forever 1995,  PG-13)
36
Scream 1996,  R)
37
Wayne's World 2 1993,  PG-13)
38
Riding in Cars with Boys 2001,  PG-13)
39
Boys on the Side 1995,  R)
40
Mad Love 1995,  PG-13)
41
Guncrazy 1992,  R)
42
The Godfather 1972,  R)
43
Superman 1978,  PG)
44
Apocalypse Now 1979,  R)
45
Last Tango in Paris 1972,  NC-17)
46
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
47
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
48
The Rock 1996,  R)
49
Goldfinger 1964,  PG)
50
Dr. No 1962,  PG)
51
Finding Forrester 2000,  PG-13)
52
Diamonds Are Forever 1971,  PG)
53
From Russia With Love 1963,  PG)
54
Murder on the Orient Express 1974,  PG)
55
Stargate: Continuum 2008,  Unrated)
56
MacGyver: Lost Treasure of Atlantis 1994,  Unrated)
57
MacGyver: Trail to Doomsday 1994,  Unrated)
58
Pandora's Clock (Doomsday Virus) 1996,  PG-13)
59
All About Steve 2009,  PG-13)
60
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) 2009,  PG)
61
The Taking of Pelham 1 2 3 2009,  R)
62
2012 2009,  PG-13)
63
Sherlock Holmes 2009,  PG-13)
64
Scary Movie 5 2012,  Unrated)
65
Sin City: A Dame to Kill For 2013,  Unrated)
66
Alice in Wonderland 2010,  PG)
67
Amelia 2009,  PG)
68
Dorian Gray 2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments