My Favorite Movies


  dakcarm's Rating My Rating
1
Extremely Dangerous 1999,  Unrated)
Extremely Dangerous
Sean Bean was fantastic. He shows such a wide range of emotion in this movie. I loved it. Have to say it is my favorite next to Sharpes Challenge
2
Stormy Monday 1988,  R)
Stormy Monday
Sean wasn't given top billing on this movie and he should have been
3
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Loved it but the extened version has a lot of scenes not in what they showed at the movies
4
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Love the extened version of this. Lots more Sean Bean in it.
5
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
HAVE IT WATCH IT OVER AND OVER AND OVER
6
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
Sean Bean was as wonderful as ever in this movie
7
The Passion of the Christ 2004,  R)
8
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
9
Gettysburg 1993,  PG)
10
Gods and Generals 2003,  PG-13)
11
Outlaw 2007,  R)
12
Bravo Two Zero 1999,  R)
Bravo Two Zero
This was intresting and violent some parts I had to close my eyes on but it is a must see film
13
Caravaggio 1986,  R)
Caravaggio
Sean Bean was fantastic
14
Airborne 1998,  R)
15
Equilibrium 2002,  R)
Equilibrium
Not enough of Sean Bean they killed him off 10 min into the movie
16
Anna Karenina 1997,  PG-13)
Anna Karenina
This is a must see by every Sean Bean admirer. He his really yummy in it.
17
Tom & Thomas 2002,  PG)
18
When Saturday Comes 1996,  Unrated)
19
Clarissa 1991,  Unrated)
Clarissa
Sean is naughty in this. He is so good at being bad.
20
Paradise Road 1997,  R)
21
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
22
The Nativity Story 2006,  PG)
23
Gotti 1996,  R)
24
Lady Chatterley 2006,  R)
25
Beowulf 2007,  PG-13)
Beowulf
If they were going to use a computer generated person that looked like
Sean Bean why not use Sean Bean for real.
26
Last Battle Dreamer ,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments