My Favorite Movies


  daisystardust's Rating My Rating
1
Thelma & Louise 1991,  R)
Thelma & Louise
An awesome combination of action, ballsy attitude, friendship & sacrifice.. The ultimate Girl power movie!
2
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Aww jeez, I just love this film! I'm not normally a sucker for these testosterone fuelled 'Man movies and I'm not particularly keen on Russell Crowe, but his performance in this role was second to none! I for one cannot watch this film without bawling my eyes out, it really tugs at the ole heartstrings, and has all the action anyone could want. Colourful, Rich and exuberant, the film manages to flow across the screen, displaying as much gore as any decent horror movie, yet with a graceful elegance as yet unbeaten as far I am concerned. A beautiful story, full of beautiful people.
3
Creep 2004,  R)
Creep
One of my favourites, not for the squeamish or faint of heart, Creep was well... just downright Creepy! I loved how it was set in the London Underground, and it had a very real gritty feel to it. the monster in the film, a genetically modified circus freak, was weird and brutally merciless, plenty of gore, thrills, spills and jumpy bits, it's one of those films i could watch again and again! yay!
4
Saw 2004,  R)
Saw
total Horror Genre Revelation! The formula of this movie, so unlike any other before it, blew my mind! So hard to believe it was filmed on a shoestring budget in a matter of days! Genius!
5
Saw II 2005,  R)
Saw II
An awesome sequel, not lacking in suspense or gore factor, + love the twist in the tale ending!
6
Saw III 2006,  R)
Saw III
Whooooah!! The first move to prevoke an actual physical response! I was actually gagging at certain scenes! Cooool!
7
Pet Sematary 1989,  R)
Pet Sematary
I love this movie.. It is sooo scay, and when Gage creeps out from under Jud Crandall's bed, vrandishing a scalpel..wooo omigod how frightening...?
8
Final Destination 2000,  R)
Final Destination
Loved it, not least because it starred my childhood crush the 'Delectable' Devon Sawa, but again, an inovative concept of death stalking you, and not knowing where, or when it's coming back at you... Cr-eeee-py!
9
Final Destination 3 2006,  R)
Final Destination 3
Well I don't normally toatally agree with trilogies, but i think this one hit the nail on the head! ok, it was a lil' cheesy round the edges, but the gore factor more than made up for that, and the movie on the whole was i think, as much of a thrill ride as the coaster that claimed so many young lives...
10
Final Destination 2 2003,  R)
Final Destination 2
Less Devon & more gore, Hmm, hate to say it, but it totally works! Got more screams at the cinema and got my adrenaline pumping just that little bit faster...
11
Children of the Corn 1984,  R)
Children of the Corn
Come on, it's a classic! Eerily mute kids, named after characters from the bible, gone all satanic and homicidal?
Who wouldn't love this movie?
12
Friday the 13th 1980,  R)
Friday the 13th
Another classic Slash-fest, Thank you Mr Sean Cunningham! Is it just me, or, did none of the following movies quite hold a candle to the first? This was without a doubt the first film to whet my appetite for the Horror Genre, and will always have a special place in my heart...
13
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
Friday the 13th Part 2
Good, but never as good as no. 1 loved Jason's clumsy executions, and stroppy stomping rather than satlking though, a man after my own heart..? Probably.
14
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
Friday the 13th Part 3
Ok, getting silly now, the movies should have stopped here, but what the heck, they're always worth a mention, the Friday 13th franchise wouldn't be complete without it's token plotholes, screwups and shaky camera angles... I still love em!
15
Halloween 1978,  R)
Halloween
Often imitated, though never equalled, the Halloween series, gave us every teen girls' worst nightmare... A merciless psycho stalker, in a creepy white mask (based on William Shatner...), who kills all in his path, and seemingly, never dies! yay!
16
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
Halloween 4: The Return of Michael Myers
More of Mr Michael Myers, The killer, obviously, not the comedian, although... Mike Myers standing at the backdoor at midnight in a William Shatner mask, with a knife would scare me S***less!
17
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
more death & destruction blah, blah blah...
18
Halloween H2O 1998,  R)
Halloween H2O
Like this one better, the cast were more belivable, and it was obviously more up to date. And Michael Myers Actually bites the dust...apparently...
19
Urban Legend 1998,  R)
Urban Legend
yay! finally a movie incorporating most of the stories i used to scare my school chums with on the playgrounds, well cast, funny at times, and pretty thought provoking... for a trashy teen slasher flick!
20
Urban Legends: Final Cut 2000,  R)
Urban Legends: Final Cut
Hmm, nothing like the first, more of a goofy parody of the original, fairly disappointing...
21
Urban Legends: Bloody Mary 2005,  R)
Urban Legends: Bloody Mary
W.T.F? well this ade about as much sense as a fish with a bicycle... I mean the plot was there, but it was crap! The effects left me wanting, and to be honest, I could have made a better job on a handycam in my garage, but, it was part of a trilogy, so i bought it in the set, and it made it on my list.
22
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
Wahey! Who doesn't love a good zombie flick? and this? This is a GOOD zombie flick. The original was the bible and it paved the way for a whole new set of directors, producers, cast & crew to learn from George.A Romero's pioneering work in the creation of the ZOMBIES! gore a plenty, effects, both subtle, yet mind blowingly realistic, this was a total headrush from start to finish! Woo hoo!
23
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
From Dusk Till Dawn
Weird, cos, I love vampire movies, yet this really wasn't one until the end... and i must be the only woman in the world who doesn't swoon over the Cloon-meister, nope, George just don't do it for me! Still it was a good film; action packed and pretty suspense filled, yeah, i like it!
24
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
Swishy, romantic, gothic and with some pretty big stars in it, I liked this depite the fact that it sorta cut the book upon which it was based to ribbons, and it was too long. But i did like it, and i think, i always will, i'm just not sure why...
25
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
loved the book, and with Anne Rice herself on the producing bench, couldn't really go wrong, especially with Brad pitt & Tom Cruise on board! Yum! This was the first acting role also that i saw Kirsten Dunst in, and she remains one of my favorite actresses now. The decadent scenes of the ages through which Lestat, Louis & Claudia prowled, were delicately and i think accurately portrayed, which added the morose and soul weary feeling to the sad tale, exactly as it was meant to be.
26
Queen of the Damned 2002,  R)
Queen of the Damned
Hard to be as drawn in by this one, as I was by the first. To start with, the rather lovely Stuart Townshend was cast as leading man: Lestat, no complaints as to his performance, but after seeing Tom Cruise in this 'role of roles,' I don't think it was the right thing to do, to cast somebody, who although lovely to look at, and an accomplished actor, bears absolutely no resemblence to Mr Cruise, and that for me instantly ruined the sequals' continuity. But! the soundtrack- incorporating The amazing host of rock & metal stars, Jonathan Davis, Marilyn Manson, Wayne X, Chester Bennington, & David Draiman, all contributing to a mega movie sountrack! Almost makes up for that. The effects were mediocre when compared to some, the story had not enough detail, so, i'm in limbo here; it has eyecandy, great sounds and vampires, but no real muscle...
27
Village of the Damned 1960,  R)
Village of the Damned
Classic! freaky and strangely compelling, almost tempted to bleach my hair and join a cult!
28
Children of the Damned 1963,  Unrated)
Children of the Damned
Basically same format as above... Weird swarm of albino mind reading telekinetic children decide to take over the world, and do a pretty good job of it! eek!
29
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
My Mother still won't watch this film, but with today's standards having raised the bar, this one is now, sadly a bit dated. but it was a shocking eye opener of it's day, and still remains a cult favourite. The shocking imagery of a posessed young girl doing things with a crucifix which she ought not to be doing, and carrying off a 360 headspin, is still two of the most memorable movie moments in history.
30
Exorcist II - The Heretic 1977,  R)
Exorcist II - The Heretic
Yawn... too old, too overdone.
31
The Exorcist III 1990,  R)
The Exorcist III
hmm... nought 2 say really.
32
Exorcist - The Beginning 2004,  R)
Exorcist - The Beginning
No no no! Rubbish!
But it goes with t'other films so it has to be here. poobags...
33
Salem's Lot 1979,  PG)
Salem's Lot
Oh yes... Salem's Lot. I first viewed this by accident, aged 3 1/2, after creeping out of my bed to see what all the scremaing was about in lounge, what I saw through the crack in the door, haunted me forever... It indulgedmy passion for vampires, and actually convinced me that i was one. I was soon after, expelled from pre-school, for terrorising the other children with tales of undead blood drinkers, floating through their bedroom windows, to sap them of their lifes' blood, i was also guilty of biting them. Until i drew blood...Yup, This film still scares me, and I can't sleep comfortably if there is the the slightest gap in the curtains at night...
34
Gacy 2003,  R)
Gacy
i could handle seeing it again!
35
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
Ahh, the original, by far my favourite! Because it was filmed at the supposed time of the event, it encapsulated the the feel of the seventies, (my favourit era, although i just missed it!) The main character was soooo scared looking, and the bit wher her invalid brother gets 'chainsawed' in his wheelchair grossed me out! hurrah!
36
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
it was good, as gory as you like but there was no need for 'A beginning' we know what happened!?
37
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
It was a better 'Horror' film, through gore and effect, but it had this real hoaxy feeling, and it felt too modern, I didnt feel like it wa the 70's, just kids in a 70's van, with a cool lens on the camera for that 'vintage feel'...
38
Cursed 2004,  PG-13)
Cursed
A tongue in cheek look at one of Hollywoods most loved horror movie monster creations, also stars Christina Ricci, which is always a bonus!
39
Wrong Turn 2003,  R)
Wrong Turn
my sort of freakish 'run for your life!' horror! yes!! run girl run!
40
Dead End 2003,  R)
Dead End
OMIGOD. this movie is soooo screwed up, i had to watch it back a few times, just to be sure I didn't dream it! but it is pretty intense and scary in places, yet with a less than subtble pinch of misplaced ironic humour...
41
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
Everyones knows freddy Krueger, and this was his premier as our new lastest killer fiend! His status as one of the biggest horror icons will never be taken away from him! but scary...? Well my little brother was very afraid... when he was like 8... thats 10yrs ago..
42
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge
This movie was about as subtle as a hammer in face, but it was funny?! liked the theme, hated the effects!
43
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors
this was more like a super hero movie, but pon the up-side, it did introduce a very young Patricia Arquette, now a highly accomplished actress, and her movie magic in the making was evident here, i think...
44
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master
this was crap. i mean, it really sucked...
45
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child
no comment.
46
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
Wes Craven's New Nightmare
it was the goriest, it was the weirdest, becase it was SUPPOSED to be real, but it was still pretty funny, and the ending sucked big hairy spuds!
47
Freddy vs. Jason 2003,  R)
Freddy vs. Jason
this was hilarious, wait, it was a comedy...right?
48
Jaws 1975,  PG)
Jaws
duhh dum, duhh dum... I love this moovie! I love sharks anyway, and have from an early age, but , after watching this, (far younger than i should have...) i didn't even want to take a bath, let alone swim in the sea!! An effective film then, dontcha think?
49
Jaws 2 1978,  PG)
Jaws 2
pretty good, the half eaten orca was nice touch i thought, and there was more for the younger generation to rave about, with the teens boat culture/getting nailed by jaws himself... the ending lacked the drama of the first installment though...
50
Jaws 3 1983,  PG)
Jaws 3
Lets face it, it was a bit poo.. and it was supposed to be viewed in 3d, which didn't really make a difference to the overall film at all... nope, even with dennis Quaid in it, I wasn't that impressed....
51
Jaws 4 - The Revenge 1987,  PG-13)
Jaws 4 - The Revenge
it was ok, Mario Van Peebles gave us a comic element, and it did conclude rather well, with the Widow Brody mimicking her late Husband's cry of " Smile you son-of-a-bitch" Before blowing the shark to smithereens... gripping stuff!
52
Deep Blue Sea 1999,  R)
Deep Blue Sea
Ok, so there may have been plotholes, but I did enjoy watching vengeful suped up, genetically modified Mako Sharks ripping up the human fodder, Perhaps i'm biased , I mean sharks are one of my faaavourite creatures on earth...x
53
The Hills Have Eyes 2006,  R)
The Hills Have Eyes
woah, woah and woah.
This Movie rocks the socks off of you! full of all the elements that scare the pants of even the toughest of men, it was a visual nightmare from beginnig to end, and I loved it! i am so glad that horror is finally catching up to all of us blood thirsty horror fiends, and giving us something to scream about! The families' perilous situation, the carnage and anguish they experience, really leaves you feeling for them, which only proves to me that it is quite a piece of work! Also after the film had concluded, I was still feeling cold, hollow and a tad freaked out... Thats what we want to hear, so give this one a big thumbs up!
54
The Hills Have Eyes 2 2007,  R)
The Hills Have Eyes 2
Well, I was a tad disappointed by this one it just didn't have the same appeal as the first, but the opening sequence was pretty severe tho....
55
Hannibal Rising 2007,  R)
Hannibal Rising
I wasn't expecting much, as the ratings for this were low, plus, Hannibal played by a frenchman? Well, I geared myself up for total disappointment and was VERY pleasantly suprised! Gaspard Ulliel played the Lecter Chararacter so well, it was almost easy to imagine him growing into the Anthony Hopkins - Lecter, we all know and love. The film was intense and grippin to the end, A thoroughly enjoyable and fast paced movie and a fitting addition to the series...
56
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
Yet another classic, The Silence of the Lambs. More of a thriller/suspense than a horror, although, the concepts are pretty darn horrendous, award winning performances from Sir Anthony Hopkins and Jodie Foster, a tight, fast paced movie, just right to settle down with a bottle of chianti, and a nice place of liver & fava beans...Fsss fsss fsss fsss fssss....
57
Hannibal 2001,  R)
Hannibal
The eagerly awaited sequel to Silence, this was distinctly lacking in the blend of dark decadence and tingling suspense of its predecessor, and it cast Julianne Moore in the role of Clarice! Now, I know , that she would have grown, changed etc, but i dont think she would have morphed into a totally different person, i hate it when sequels cast a different actor/actress to play the same character, it just doesn't feel right! And the film, just left me wanting.
58
Red Dragon 2002,  R)
Red Dragon
More disappointment m'afraid, not really a movie worth giving up your saturday nite for... a bold attempt to make a faster, more horror orientated film, but, well, it just sort of flops. Sorry....
59
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
I lurve it, i lurve it! tim Burton is pure goth genius, possibly the lovechild of Elvira & Vincent Price...All his animations and movies are perfect for dismal rainy days and a faceful of chocs! hurrah!
60
Scary Movie 2000,  R)
Scary Movie
Hilarious parody of latest Horror films, focussing on the cheesier teen slasher flick style...
61
Scary Movie 2 2001,  R)
Scary Movie 2
As above, but incorporating more films of a wider range, childish toilet humour, and cringeworthy hi-jinks galore!
62
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
Scary Movie 3
Same theme, different films...
63
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
Scary Movie 4
As above....
64
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
A hilarious British Rom Zom Com, dry English humour mixed with a subtle blend of gore and violence and a cracking cast of amazing proportions, (Pretty much all the cast of Spaced) This film is fast paced, witty and exciting, a must for zombie fans everywhere! yay!
65
Meet the Parents 2000,  PG-13)
Meet the Parents
Took me a couple of sittings to watch this, as this sort of humour, simply makes me cringe, and I am not reeally a Ben Stiller fan, The cat nipple milking discussion scene... Eew!!! but, when I finally managed to see it to the end, i did have to lol at some points but the sequel....
66
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
Well this was a whole different kettle of fish! the combination of Barbara Streisand & Dustin Hoffman...? Perfect! found this second installment far funnier, more outrageous and easier to tak in, big thumbs up!
67
Silent Hill 2006,  R)
Silent Hill
having always been fan of the Konami games, since the first ps1 release in 1999. So I had pretty low expectations for the film, but was more than pleasantly surpised by Christophe Gans dedication to the original game, and the effects in the film, camera angles were simulating the angles from the game too!hurrah!
68
Scream 1996,  R)
Scream
Raved on about this when it first came out on video, I was sooo excited that Wes Craven was back to thrill, and at the time of it's release I was too young to go to the cinema, luckily, my Dad is a horror fan, so as soon as it was up for rental, we got in, broke out the popcorn and sat in the dark, waiting to be scared.... But it didn't happen. It was a bit too tongue in cheek for us, but it still has a place in my heart, I grew up with it, put my younger brother on to it and yes, I do own the DVD box set!
69
Scream 2 1997,  R)
Scream 2
not as good as the first, but not a bad film at all!
70
Scream 3 2000,  R)
Scream 3
A bit daft, humour overtakes any horror aspect, but didn't see the ending coming, perhaps I'm just not as observant as i thought...
71
The Great Escape 1963,  Unrated)
The Great Escape
the ultimate edge of your seat adventure! Made all the more thrilling because it is based in fact.. The most exciting chase film to date!
72
The Blair Witch Project 1999,  R)
The Blair Witch Project
I went to the cinema on the advice of my friends to see this film, asnd was quite disappointed. The shaky camera angles made me nauseous, the lack of scary moments bored me to tears and the only thing that was worth the admission price at all, was the ending sequence. I'm not easily scared, and so i guess i'm a bit biased, but a few twigs, bumps in the night and teeth left outside my tent wouldn't faze me in the slightest, so the whole thing was totally unbelievable and i thought it sucked.
73
Hellraiser 1987,  R)
Hellraiser
HURRAH! Clive Barker may be barking mad, but he sure does turn out a gooood horror flick! Pin head, the post goth iconic angel of death, gives us another baddie/hero, to celebrate, and the effects, whilst simple and inexpensive, were brlliant, gore you could actually see & feel, long before all the CGI and technical gadgetry, just good old fashioned gunk, by the bucketful!
74
Hellbound: Hellraiser 2 1988,  R)
Hellbound: Hellraiser 2
Unfortunately this was one of those films where the sequel, failed to compete with tjhe original... sad, but true. Still love pinhead though!
75
Hellraiser 3: Hell on Earth 1992,  R)
Hellraiser 3: Hell on Earth
For some absurd reason, directors of triologies or a series of horror films see fit to make the latter installments as bizarre and silly as possible, and this film is no exception, as daft as you like, I've seen scarier poodles than this movie... Sorry Clive.
76
The Fly 1986,  R)
The Fly
Eerie! Love Jeff Goldblum, and he is quirky at the best of times, in this though he really excels himselfin this role, and looks truly terrifying as he morphs into a fly, yet provokes the sympathy of the viewer, as he meets his inevitable doom. Lesson here! don't screw with mother nature, or it with screw with you!
77
The Amityville Horror 2005,  R)
The Amityville Horror
the remake was preferable, but with a story line this thin, there is only so much one can do to beef up a film like this!
78
The Amityville Horror 1979,  R)
The Amityville Horror
Well, wheres the horror? If you are going to put the word Horror in movie title, surely logic would insist there be some actual frightening oments? Well, I wasn't afraid, not once. Sorry.
79
House on Haunted Hill 1999,  R)
House on Haunted Hill
Originally only wanted to see this film because Marilyn Manson contributed to the soundtrack, but in the end, it was a pretty ok movie, if a bit lighter than I thought it waould be, I like my films, dark, mysterious and SCARY! and this was just a bit tingly in places...
80
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
Thirteen Ghosts (13 Ghosts)
Similar format as The House On Haunted Hill, but with more gore! Hurrah! I did like this film, and actually jumped in places!
81
House of Wax 2005,  R)
House of Wax
Enter a movie with Paris Hilton. and Quel Suprise! She actually keeps her kit on! Well, some anyway... and she wasn't a bad little actress at all... The film was actually quite good, a little thin in places, but overall, I liked it, i for one would hate to be paralyzed, skinned, coated in wax and left to rot in a wax museum....
82
Freddy Got Fingered 2001,  R)
Freddy Got Fingered
Weird, wacky, gross & tacky and well, just typically Tom Green! The content of this movie surely just a shock tactic plain and simple.... pleasuring farm animals, beating wheelchair bound paralyzed peeps about the legs, outrageous language and total nonsense... obviously it was going to be a big hit! And I LMAO!
83
Bad Taste 1987,  R)
Bad Taste
Oh c'mon, the content of this film, is in the title... Peter Jackson, you naughty boy! Glad you have started making bigger budget films now like LOTR and King Kong....
84
Meet the Feebles 1989,  R)
Meet the Feebles
Kinky puppets go on a rampage... Muppets on viagra....Say no more.
85
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
Dead Alive (Braindead)
Another Peter Jackson original, if you don't get Aussie humour, stay the hell away from this one! its a gross mixture of blood, guts and total absurdity!
86
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Loved it, not least because of the spingly spangly cast, but it was really rather well done, and one was totally rawn in to the story, although the way it was left, did kinda freak me a bit, and i had to reassure myself that it was part of a trilogy and there would be more, I just had to wait a whole year for it....
87
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Yep, the next installment didn't dissappoint, picking up directly where it left off, the epic tale still had me spellbound and practically drooling for the third and final film...
88
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
i think this one may have been my favourite of the trilogy, all the action and the darkness creeping into Frodo, the near destruction of middle earth, just saved at the last moment, and peace being retsored to all... Aww.. I just love a happy ending, sniff. =)
89
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 1995,  PG-13)
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar
Funny, insightful, and men in drag! hurrah! a winning combination! If you have ever wondered what Blade would look like in tights heels and skirt... Heres the film for you!
90
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
Hedwig and the Angry Inch
Probably my favourite amidst the transgender, cross dressing pseudo-gay films, Hedwig & the Angry inch, is beautifully presented, funny, catchy, cult musical wonderment and I love a man in make up, so it feeds my addiction nicely! If you like a good tune to sing along to, this is the film for you!
91
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
it's just a jump to the left... The sweet transvestite you love to hate, nobody can resist this piece of cinema history, anyone who is worth their salt has heard of this and been pursuaded at some point to partake in the timewarp... Tim Curry's makeup inspired my own drag/goth styling and I know every song off by heart! It just kicks butt! and there it is!
92
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert
Another men in drag movie, good gay music, colourful aussie language and a paper thin plotline, though more than made up for with the beautiful costumes and lol moments combined with the lovely Guy Pearce in a thong!
93
The Omen 2006,  R)
The Omen
The remake gave back what the original left us wanting, the storyline remains tight, screenplay almost identical, just the actors, and updated death scenes added that finishing touch to a film that has haunted so many.
94
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
I Know What You Did Last Summer
Typical example of a teen slasher flick, trailing along in the wake of Halloween, Friday 13th & Scream...
95
Night of the Living Dead 1968,  R)
Night of the Living Dead
oh yes, the dawning of a new era in Movies, George.A.Romero's Night of the living dead, opening with the graveyard scene and the haunting words "They're going to get you Barbara..." This film firmly established the Zombie as the ultimate favourite Horror Movie Monster...
96
Misery 1990,  R)
Misery
Amazing movie, suspenseful horror at it's best!
97
Carrie 1976,  R)
Carrie
Very slow to start, but worth the wait for the jumpy ending!
98
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
having already seen it and the sequel, I can confirm that they are highly watchable!
99
28 Weeks Later... 2007,  R)
28 Weeks Later...
loved it! Some of the scenes of carnage were truly inspired, featuring slaughtring techniques never seen before... Not for the faint of heart! The two younger members of the cast, playing the children in the main story line were brilliant, and lent a sense of realism to their characters. The effects were awesome, although, some of the geography of London was, well for lack of a better term, wrong. How they managed to get from Regents Park to Wembley Stadium in seemingly no time at all (on foot!) was baffling... but hey ho, every film has it's continuity issues, and overall it was a good sequel that has been left wide open for a 3rd installment! Hurrah! Rage on!
100
Wolf Creek 2004,  R)
Wolf Creek
A slow starter, but full of gritty realism, another 'based on' true story, the last half hour/45 mins was well worth the wait. The victims of the film evoke sympathy from the viewer, and the gutwrenching scenes of sado-masochistic carnage, more than deliver the obligatory chills up and down the spine, not bad all for an Aussie movie! Proof that Hollywood doesn't hold all the magic as far as horror goes!
101
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
fast paced, funny adventures,with Harrison Ford, when he was still good looking...
102
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
more madcap madness from the Ford-ster! Sexy, funny and exciting!
103
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
Brillian fun, complete with Sean Connery - Hurrah! the effects are a bit naff, (I shouldn't complain, my Father's Uncle was the stunt co-ordinator!!) The story was full of moral fibre though!
104
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
It was tres cool to have the opportunity to actually see Indiana back in action at the cinema, as I was too young to do so the first 3 times round, Most of the movie was flawlessly executed, apart from the heavy over useage of CGI, and sadly I was a little disappointed that it was essentially at the heart an alien flick somewhat like X.Files episode... But Harrison was awesome and I was pleasantly surprised with the performance from Shia La Beouf (spelling?)
of Transformers fame, as Indie's Son! Plenty of the usual action and comedy C/O Indie's one liners.
105
The Dentist 1996,  R)
The Dentist
low budget horror, but terrifying, because most people find going to the dentist unbearable when he's there to help out, but, when he goes totally mental and wants to rip your mouth apart, maim & kill you, now that is scary!
106
Alien 1979,  R)
Alien
Amazing! the closest I really gt to being a sci-fi fan is the fac that I used to be addicted to the X files! (I was young and crazy...) But this film was a legend! Totally terrifying, the Aliens; a beautiful creation from the weird and wondrous world of H.R Giger (check his website for 'Alien' furniture!) And a frighteningly possible concept of damn near invincible, hostile creatures from space, well i nearly pooped in my panties! Theworld of fil would never be the same without this 'ahead of it's time' Sci-fi cum horror flick!
107
Aliens 1986,  R)
Aliens
Another triumph! missing Ridley Scott's diretorial imput this time, but Cameron more than carries off yet another amazing film, the aliens now faster, smarter and in vast quantity, we watch our heroine Ripley running round saving everbodies ass for a second thrilling installment in what was to becoe a great quadrilogy!
108
Alien3 1992,  R)
Alien3
Another film another director...but none of the hair raising intensity lost at all! Possibly my favourite of all the four movies, quick witted and just as terifyingas the firs two, this film sees our heroine sacrifice herself, to sae all mankind, only to be resurrected for another bloody film five years later and oh wha a suprise...people start dying!!!
109
Alien Resurrection 1997,  R)
Alien Resurrection
Safely under the watchful eye of Jean-Pierre Jeunet, the 'Resurrection' of everyone's favourite heroine oes ahead I was more than a tad dubious about this film at the time of it's release, having seen Ripley die in no.3, however I think the whole thing was done more than tastefully, and in keeping with the distinctive format of the earlier installments. Really, was there anything to moan aboutwith these films?
110
Arachnophobia 1990,  PG-13)
Arachnophobia
Crappy spider effects aside, this film was frightening, and I am not afraid of spiders, though even now, I think twice befoe simly jamming my foot into my shoe, without checking for giant uber poisonous arachnids...
111
The Rats 2002,  R)
The Rats
overall, pretty naff for me as I love rats, and they don't scare me! But it was quite fun!
112
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
i thouht this was pretty darn good, but in an unsettling way, not a scary way, although i have friends who are terrified by it, and a step mum who won't even watch it!
113
The Ring Two 2005,  PG-13)
The Ring Two
I liked Naomi's performance so much more in the sequel, the character seemed to have much more to her this time round, which made it all so much more believable...well sort of...
114
Zodiac 2007,  R)
Zodiac
Gosh... how long was this film?! Originally I was drawn in by two main factors, my interest in the actual case (having read up it) and Yep you guessed it, the divine Jake Gyllenhaal! The film gets off to a good start, though begins to dwindle somewhat about halfway through...and by the end I was totally exhausted! The end was a bit of an anticlimax, but I enjoyed it nontheless...
115
The Grudge 2004,  PG-13)
The Grudge
Loved the straight-into-the action start and the brutal thread running through the whole thing...
116
Evil Dead 2 1987,  R)
Evil Dead 2
yes I now there will be ome die hard fans of the evil dead series that willwant to garott me for this, but this movie really didi suck bg hairy balls. I mean it was truly laughble, which is the only thing going for it! Please don't beat me!
117
The Evil Dead 1981,  R)
The Evil Dead
This is the only film whereby the sequel surpasses the original. Its's the kind of film you could flick between, whilst trying to watch an important political party broadcast, finding that more exciting than the film! Disappointing.
118
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator
Ok and here is where the poopoo hit the proverbial fan... This film was about as exciting as a shoelace. But I'm not entirely sure why... I mean there were aliens, the predator, plenty of human fodder to be wasted... yet, I wasn't really interested. There was something distinctly see thru about the whole thing and there was no real climax ending, it just sort of fizzled out... Never mind, Freddy vs Jason was crap too, lesson learned; no more spin off 'VS' films!
119
White Noise 2005,  PG-13)
White Noise
Well, I do't know about anyone else, but I was fairly partial to this film, I've seen and heard alot of flack about it, I just thought It was a bit more interestig than ure useal horror gumph, although the ending sure could have used some beefing up!
120
Cube 1997,  R)
Cube
For some unknown reason, I did like this film, a clearly low budget, almost z-movie that not that many people have even heard of, But, it's twisted concept and general simplicity, combined with a quasi-sado theme, I did like this and was left with shallow sort of haunted feeling... Sadly, the sequels were rubbish...
121
Cube 2 - Hypercube 2002,  R)
Cube 2 - Hypercube
lacking in originality, this movie merely imitated it's predecessor...badly
122
Cube Zero 2004,  R)
Cube Zero
A good idea, just unconvincingly laid out... there as a little more depth in the third installment of the Cube trilogy, but it wasn't played out particularly convincngly, so failed to keep my attention for alot of the film...
123
The Shining 1980,  R)
The Shining
Classic! ...'Here's Johnny!' Jack Nicholson at his very weirdest! and the creepy son with his wiggly finger 'Redrum, Redrum'... indeed! Still makes for very scary stuff, and love the elevator full of blood! Gotta get me one of those!
124
Candyman 1992,  R)
Candyman
Very scary and an emotional movie, you are left rooting for the long suffering heroine in the midst of all the madness and carnage... Bloody good film!
125
Gothika 2003,  R)
Gothika
Not a massive Halle Berry fan, but this film did leave me with goosebumps, a well thought out twisting, turning plot, enough gore & excitement to sate my bloodlust, for a while anyway...
126
fear dot com (FeardotCom) 2002,  R)
fear dot com (FeardotCom)
tHis as pretty sick, kind of a cross between saw and the ring... and all b4 they were released... hmm.... quite impressive!
127
The Village 2004,  PG-13)
The Village
Not exactly what I was expecting, but that is ok I was at least surprised, but not afraid... I was at least excited that two of my faveourite and lusted over actors were there; (Adrien Brody & briefly, Michael Pitt) So at least I had some eyecandy to distract me away from a film that must have looked great on paper, but when played on the big screen, just sort of fell apart.. Still, the ending was unexpected, So kudos there mr Shyamalan!
128
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
Chilling Horror turned thriller. Brad Pitt is the new detective in town and is immediately thrown into a tough case where people are being murdered according to the seven deadly sins... chillingly, the case turns personal, when spouses become entangled in the killers evil plot, addding an emotional element to an already grizzly scene.
129
Resident Evil 2002,  R)
Resident Evil
Well, unlike the afore mentioned Silent Hill, which was amazing, This film, that came out a few years before, didn't exactly hit the nail on the head, it was a bit of a slapdash mixture of the first, second and 3rd games combined, so I was quite disappointed.
130
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
As bove... nt the best ever, but watchable... although, not enuf ZOMBIES!
131
Slugs 1987,  R)
Slugs
extremely corny 80's horror! Killer slugs on the loose, great cheap thrills entertinment! Not really for the hard core horror fans, but hey it could be worse!
132
Slither 2006,  R)
Slither
black comedy/horror simila to slugs, but with the perks of up to date technology and slighty less cheesy acting, bit of laugh, quite gross at times. I liked it, I only wish I had waited for the DVD instead of buyng an expesive cinema ticket!
133
Hostel 2006,  R)
Hostel
I have always considered myself to be a pretty hardcore Horror fan, but... Last night I actually got round to watching Hostel. and the first word that comes to mind is... Evil or maybe Vile... or perhaps we could introduce a new word to the dictionary... EVILE?!
I had beeen forewarned as to the quantity of gratuitous and frankly pointless nudity, so was able to overlook it, just. But when the actual torture began, the sickeningly realistic scenes were just about all I could take, this wasn't horror, where was the thrill? the suspense? All it had was the usual senseless violence, concocted by the sick mind, of a director in whose work I have never found particular joy or entertainment value. i was left all but disgusted and realised that this film, was the first to not only overstep the line, but piss all over it! The only redeeming factor was the ending, the last 15 minutes had more of the cat-and-mouse characteristic of your typical horror film, and I was left rooting for the last survivor. But as the film finished, I felt miserable and bitterly disappointed, the film that had received sooo much hype and so many ratings, was nothing more than an eyewatering, stomach turning, pointless blood bath, designed to make your skin crawl, well - thanks a bunch Tarantino/Eli Roth, mine has crawled away! YUCK!
134
Deathwatch 2002,  R)
Deathwatch
I liked the all star cast and the grimy set, there was gore-a-plenty, and eerie jump out of your seat moments galore, definately one to watch with your mates...
135
The Driller Killer 1976,  R)
The Driller Killer
Well, not much as far as gore points go, but I like the idea....
136
The Devil's Rejects 2005,  R)
The Devil's Rejects
I enjoyed this film far more than Rob Zombie's 'House of 1000 Corpses' it was fairly fast paced, the killers actually got their just desserts and the soundtrack was amazing! Plenty of gore for all the blood thirsty peeps out there, black, ironic humour with the trademark sick and twisted theme so well set up by Mr Zombie... Thumbs up!
137
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
Not as good as I thought it was gonna be, but then, it was the 80's... bad hair, bad shirts and bad attitude, kickin' soundtrack tho.. and fun 2 watch...
138
The Crow 1994,  R)
The Crow
A classic comicbook hero movie and featuring a legend in his own right as the starring role, dark, morbid and deeply tragic, a movie every goth HAS to have!
139
The Big Nothing 2005,  Unrated)
The Big Nothing
very funny - dark comedy starring David Schwimmer & Simon Pegg! Unusual to hear 'Peggy' with an American accent... but a good movie, well worth a look!
140
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
More madcap hilarity from the warped Mind of Edgar Wright- reuniting the dynamic duo - Simon Pegg & Nick Frost for a new kind of cop movie.... Hot Fuzz is packed with action, gore and laughs a million! definately one to watch!
141
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Not bad, although having not seen the 2nd film, cant really say it made as much sense as it could've done! Still love Jack Sparrow, especially the scene in Davy Jones' locker, wher he is hallucinating that there are hundreds of him running abot talking to one another!
142
Date Movie 2006,  PG-13)
Date Movie
Hilarious parody of meet the Fockers and various other luvved up movies, loved the restaurant orgasm scene! Lmao!
143
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
The sexy wonky nosed Wilson and the bizarrely attractive Vince Vaughn take on the world of weddings with crazy 'You couldn't make this s*** up' consequences! Thouroughly enjoyable!
144
Gia 1998,  R)
Gia
Angelina in her most beautiful, triumphant, yet tragically fragile role to date, Based on the true story of 80's fashion icon Gia, who lived the excesses of fame, succumbed to drug addiction and finally met her untimely demise as the 1st recorded white female to die of aids.
145
Girl, Interrupted 1999,  R)
Girl, Interrupted
Supposed to be a flick to help relaunch Winona Ryders' career - Angie stole the show with her superb performance as a committed sociopath bringing an edge to what would have been an otherwise mediocre movie.
146
Taking Lives 2004,  R)
Taking Lives
Another Angelina delight! Gripping thriller starring Angelina Jolie opposite Ethan Hawke in a whodunnit, dark mystery, with plenty of twist & turns, enough to keep you on the edge of your seat - Also check out the surprise ending!
147
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
it was weird... but I liked it...
interesting theory, perhaps not as outlandish as first it seems.. Plus it does have the rather lovely (a a much younger )Jake Gyllenhaal, so that is a fantabulous bonus!
148
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Thoroughly enjoyed this movie, although was a tad pissed off, cos I was working on writing my 1st big full length novel at the time I saw it, and the the plotlines were very similar!! Grr!
149
Jarhead 2005,  R)
Jarhead
Saw this only the other day (10/07/07) had been putting it off forever, cos I don't normally like war type movies, but this one was different, and I liked the dark edgy feel and yet more Jakey baby!
150
An American Haunting 2006,  PG-13)
An American Haunting
Not bad really, was fairly well entertained for a ghosty film, normally i'm more of a slasher/gore fan, but have found I am branching out more & more and this film took me by surprise, I was sucked in and hooked from beginning to end - which considereing i have the attention span of your average goldfish, is very good for me!
151
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
A humourous take on creepy movie, starring the oh so delectable Depp as a scatterbrained detective and the rather dashing - if fairly scary Christopher Walken as the headless horseman - highly enjoyable, dark, easy on the brain and fun!
152
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
classic macho moovie! Tom Cruise was still sexy, it's got men in uniform, fighter jets & motorbikes! Yay!
153
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
A riot from start to finish! To really get into it, it is best to have read the book first, but it's not essential and this movie is one long acid trip from start to finish... polished up with an amazing soundtrack and awesome performances from both the almost unrecognizable Johnny Depp & Benicio Del Torro! one to watch wenever u feel like u have made a drunken tit of yourself - Guaranteed to make you feel better!
154
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
It was good cos it had Jake in it.. lol also a good look at the whole 'Fragile eco system/global warmng ' stuff...
155
Twister 1996,  PG-13)
Twister
After seeing this one I was convinced i wanted to be a meterologist and run all over the USA storm chasing.... O f course, that didn't happen, heck, I've never even been to America, but I will one day... and I will be watching the skies...
156
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
Well, having watched the original series...sometime waay back in the late 80's, I must say I was actually fairly disappointed with this film. After all the Hype, I found it, well, less than epic. The most exciting thing for me was John Mcavoy, being cast as Mr Tumnus! Phwoar!!
157
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
Yay! gay cowboys! Lurvin' it! two hot manly guys grappling and sweating... Mmm definate appeal 4 me, but then I'm weird like that! and... Yep! more of Mr Gyllenhaal!! yummy! x
158
Elfen Lied - Vector Three 2005,  Unrated)
Elfen Lied - Vector Three
Iliked Vectors 1 thru 4, but this was the only one to appear on here... Manga stuff.. gore, animated... mmm..
159
Cradle of Fear 2000,  Unrated)
Cradle of Fear
Ive seen worse.. I think, but Dani Filth should definately stick to music & music videos...lol!
160
Stay Alive 2006,  PG-13)
Stay Alive
Not bad at all for a low budget horror flick quite jumpy, if a little sparse of plot - basically ripping off the 'historical' legend of Erzebet Bathory - (see Vampiric folklore) and Playstation, to create a 'new' breed of movie, best thing in this? Frankie Muniz lends his talent to the otherwise unkown cast...
161
Shine 1996,  PG-13)
Shine
A heartwarming tale and amazing performance from Geoffrey Rush... Loved every second of this well underated film, one everybody should watch!
162
Alive 1993,  R)
Alive
A horrifying true story, retold through the medium of film... well acted, thought provoking and at least has some form of a happy ending!
163
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
BOYS FILM!! It was well made and very clever, but definately a guys movie, unless you happen to be a girl into that sorta thing...
164
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
Good
165
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
gooder!
166
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Gooder still!
167
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Goodest!
168
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Meh... bring on the next one!
169
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
Cool movie, darkly humourous - and how hot was Angelina?!
170
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
Reeally funny, not usually my kinda movie, but I did actually did laugh out loud!
171
Vacancy 2007,  R)
Vacancy
Really suspense fuelled and exciting, good to see kate beckinsale in a non-vampiric movie!
172
Captivity 2007,  R)
Captivity
Bit of an anti climax as far as thriller/horror goes, but I felt it held it's own..

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments