My Favorite Movies
| DaGreeksWife's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Blind Side 2009, PG-13) |
|
| 2 |
27 Dresses 2008, PG-13) |
|
| 3 |
The Accidental Husband 2008, PG-13) |
|
| 4 |
Made of Honor 2008, PG-13) |
|
| 5 |
The Ultimate Gift 2007, PG) |
|
| 6 |
The Lake House 2006, PG) |
|
| 7 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 8 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 9 |
Bewitched 2005, PG-13) |
|
| 10 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 11 |
The Bourne Supremacy 2004, PG-13) |
|
| 12 |
The Bourne Ultimatum 2007, PG-13) |
|
| 13 |
City of Angels 1998, PG-13) |
|
| 14 |
Date Night 2010, PG-13) |
|
| 15 |
Enchanted 2007, PG) |
|
| 16 |
Father of the Bride 1991, PG) |
|
| 17 |
Father of the Bride Part II 1995, PG) |
|
| 18 |
The Family Man 2000, PG-13) |
|
| 19 |
Finding Neverland 2004, PG) |
|
| 20 |
Ghost 1990, PG-13) |
|
| 21 |
The Greatest Game Ever Played 2005, PG) |
|
| 22 |
Hope Floats 1998, PG-13) |
|
| 23 |
The Illusionist 2006, PG-13) |
|
| 24 |
The Importance of Being Earnest 2002, PG) |
|
| 25 |
Iron Man 2008, PG-13) |
|
| 26 |
Iron Man 2 2010, PG-13)
Awesome!! Not a good as the first one... but still very good (and to be expected... considering the huge task they had before them, to try to make a sequel anywhere as amazing as the first one!!) ~ Just wish they had keep the same actor for the part of "Lt. Col. James 'Rhodey' Rhodes" ... I liked Terrence Howard's performance so much more than Don Cheedle's! |
|
| 27 |
The Island 2005, PG-13) |
|
| 28 |
The Italian Job 2003, PG-13) |
|
| 29 |
Julie & Julia 2009, PG-13) |
|
| 30 |
Kate & Leopold 2001, PG-13) |
|
| 31 |
Miss Congeniality 2000, PG-13) |
|
| 32 |
Miss Potter 2006, PG) |
|
| 33 |
Mission Impossible 1996, PG-13) |
|
| 34 |
Mrs. Doubtfire 1993, PG-13) |
|
| 35 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 36 |
The Other Side Of Heaven 2002, PG) |
|
| 37 |
My Big Fat Greek Wedding 2002, PG) |
|
| 38 |
National Treasure 2004, PG) |
|
| 39 |
National Treasure: Book of Secrets 2007, PG) |
|
| 40 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 41 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 42 |
The Princess Diaries 2001, G) |
|
| 43 |
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004, G) |
|
| 44 |
P.S. I Love You 2007, PG-13) |
|
| 45 |
Ratatouille 2007, G) |
|
| 46 |
Sleepless in Seattle 1993, PG) |
|
| 47 |
Steel Magnolias 1989, PG) |
|
| 48 |
Leap Year 2010, PG) |
|
| 49 |
The Terminal 2004, PG-13) |
|
| 50 |
The Truman Show 1998, PG) |
|
| 51 |
While You Were Sleeping 1995, PG) |
|
| 52 |
You've Got Mail 1998, PG) |
|
| 53 |
Becoming Jane 2007, PG) |
|
| 54 |
What Happens in Vegas 2008, PG-13) |
|
| 55 |
The Nanny Diaries 2007, PG-13) |
|
| 56 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 57 |
The Transporter 2002, PG-13) |
|
| 58 |
Nim's Island 2008, PG) |


























































