My Favorite Movies
The Bestest of The Bestness.
| daghka's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Jubilee 1978, R)
A literary sci-fi travel into the world of past and future, of satire antiquated and tongue bastard. I thought that this film, like many like this, even the comic V for Vendetta had a very pessimistic optimism or nihilism about their nation, about its plight and I found it interesting in seeing how the Britons thought of their nation being the way it is. The outlook seen here is so varied, it almost means that it is at a crossroads, a path to choose or a path to skip or a path stepped mistakenly. Wonderful scenes and wondrous acting might I add. |
|
| 2 |
El Orfanato (The Orphanage) 2007, R)
Amazingly creepy. Has the ability to frighten you at key but normally unimportaant moments when you're watching. I was impressed by this film Del Tori's influence is stamped everywhere and Erice's scent can be detected too. The shots were extremely meticulously designed, extremely unbelievable at points but worked beautifully. |
|
| 3 |
Sukiyaki Western Django 2007, R)
One reason why this is badass. In 'Once Upon a Time in America', you have a good guy who wants to kill bad guy but before that he helps him as he wants to personally kill bad guy and not others. Here, you have a bad guy who lets his own bad guys get killed as he wants to stay alive to kill another bad guy. Now, I don't know if there's any particular similarity, but I don't care, this is still a badass movie. |
|
| 4 |
Die Marquise von O... (The Marquise of O) 1976, PG) |
|
| 5 |
Trilogia: To livadi pou dakryzei (The Weeping Meadow) 2004, Unrated)
I remember someone saying that when you go to a theatre, you expect more than a story. A story is worthless by itself. Everyone has stories but in film, it is one beautiful elelment out of the many stunning aspects of film. |
|
| 6 |
Rocco e i suoi fratelli (Rocco and His Brothers) 1960, Unrated)
A bittersweet tragedy, a fine film that brings out the struggles of a family trying to go past its ghosts and hope for a better future. It is a tale very common to Italians but it's only them that pulls it off in such a tragic and yet operatic manner, bringing out the very dramatic emotions on screen and yet giving it a beautiful clarity on the troubles of Italy. The length of this movie just heightens our emotions, rarely letting loose its momentum and always showing us the dark side, always pushing us from having any sympathy and yet emphasizing with their plight, letting us understand. |
|
| 7 |
21 Grams 2003, R)
I loved this a lot, by one of my favourite directors and the entire slice of life narrative was just so provoking and gloomy, I can't decide on the feelings I have, but I always feel kind of depressed and disturbed in a way, looking at the characters and their flaws and their characters feel so awfully real to me. |
|
| 8 |
Christina, princesse de l'érotisme (A Virgin Among the Living Dead) 1973, R) |
|
| 9 |
Le Samouraï (The Godson) 1967, PG) |
|
| 10 |
The Viking Queen 1967, Unrated) |
|
| 11 |
The House on the Edge of the Park , Unrated) |
|
| 12 |
Sweet Movie 1974, Unrated)
I loved this movie, loved it and loved it. A brilliant piece of film, a story a piece of pure cinema, a narrative, a satire and a commentary so subtle and beautifully laid out. This movie is stunningly shocking and yet, it captures a spirit so awesome, so liberating and in a city like Amsterdam, known world-wide as more or less a city where anything is legal, like some Whore of Babylon in Europe, no offense. I don't know what to say, this movie will give you different views on different things to each person who watches it, but I can say, this is definitely a great and brilliant piece of work, a difficult movie to watch for some, but some truths are difficult to accept. |
|
| 13 |
Jungfrukällan (The Virgin Spring) 1959, Unrated)
This is the first Bergman film I watched and focused mostly on the visuals then the dialogue. This film really gets you totally smitten with its charcaters a lot, you see how minimalist the film is, but the development is startling and engaging, you notice a lot between the sisters and you can see how it all goes about. The imagery is top-notch. If you don't understand Swedish and watch this without subtitles, you will be able to know everything just by the images, the frog, the sword and the way the crooks die. This movie, is theatre on film, done brilliantly well. |
|
| 14 |
Le Fantôme de la Liberté (The Phantom of Liberty) (The Specter of Freedom) 1974, R) |
|
| 15 |
El Cid 2008, Unrated)
A very unique movie of its kind, very well done in the battle scenes, the cuts were nicely arranged, the focus on the main character and his tribulations with a King, who was not supposed to be king and we see all the problems this forces on El Cid, who must, at all cost, be his King's servant, no matter how ignoble he is. I never understood this quality, a bad king is somehow better than no king, but I guess loyalty was differently interpreted by El Cid. The colours of this film was fascinating, got the quality of the film out right. The music was exhilarating too, like a personal score for a forlorn hero. |
|
| 16 |
Konets Sankt-Peterburga (The End of St. Petersburg) 1927, Unrated) |
|
| 17 |
L'Anticristo (The Antichrist) (The Tempter) 1974, R)
I've never seen such beautiful music interspersed with awesome cinematography, such as this. This film contains some of the most intense editing I've seen, especially in the first scene, I loved the actions and the development, it worked utterly well and the sequencing was perfect, the whole film felt epic more than scary. |
|
| 18 |
Landscapes in the Mist (Topio stin omichli) 1988, Unrated) |
|
| 19 |
If... , Unrated) |
|
| 20 |
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love) 1959, Unrated) |
|
| 21 |
House Is Black 1963, Unrated) |
|
| 22 |
Häxan: Witchcraft Through the Ages (The Witches) (Haxan) 1929, Unrated) |
|
| 23 |
Suspiria 1977, R) |
|
| 24 |
The The Piano Tuner of Earthquakes 2005, Unrated) |
|
| 25 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 26 |
Assault on Precinct 13 1976, R) |
|
| 27 |
The Godfather, Part III 1990, R) |
|
| 28 |
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc) 1928, Unrated) |
|
| 29 |
This Is England 2006, Unrated) |
|
| 30 |
300 2007, R) |
|
| 31 |
Ivan the Terrible - Pt. 2 1959, Unrated) |
|
| 32 |
Goya's Ghosts 2006, R)
Milos Forman is turning out to being better ad better, the pacing and storytelling for this film is so awesome and beautiful. I've to say this is by far a great historical piece and startling and at the same time, anti-climactic in the way I love it. Breathtaking no doubt. Some of the cinematography was brilliant too. |
|
| 33 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 34 |
Green Street Hooligans 2005, R) |
|
| 35 |
Dancer in the Dark 2000, R) |
|
| 36 |
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) 1920, Unrated) |
|
| 37 |
The Italian Job 1969, PG) |
|
| 38 |
The Third Man 1949, Unrated) |
|
| 39 |
Caligula 1979, R) |
|
| 40 |
Meghe Dhaka Tara (The Cloud-Capped Star) 1960, Unrated) |
|
| 41 |
Napoleon Dynamite 2004, PG) |
|
| 42 |
Metropolis 1927, PG-13) |
|
| 43 |
A Short Film About Killing 1987, Unrated) |
|
| 44 |
Rosemary's Baby 1968, R) |
|
| 45 |
Peeping Tom 1960, Unrated)
I found this film just as disturbing now as then it was. It was a really nice film to watch. The editing was lawless in its development and the whole scenario was very well built up, the relationship with the women and the men's desire and obsession with capturing the fear as they die. It's one of the most interesting and brilliant character studies done where we see his past and how it affected his present. |
|
| 46 |
The Wind That Shakes the Barley 2006, PG-13) |
|
| 47 |
The Spirit of the Beehive (El Espíritu de la colmena) 1973, Unrated)A haunting film, very Spanish for its feel, its colours and its mood, being subtle and sweet in its emotions. The images are the most important in this film, very vivid and stunning. I loved how we see a lot of it, supposedly not connected visuals, artworks, but they say so much, we can imagine a lot about the mother, the father and the two girls. It was really beautiful and I was genuinely mezmerized by it all. I especially loved the sparse dialogue having to do with Frankenstein, I might be wrong, but it was very political and social in its undertone, but done in an albeit subtle manner. The spirit is good if you're good, and bad if you're bad, like a police state, a secret police, having vague interpretations of morality, the same we see here, the girl helping the injured man, in a naive manner to do good, and when confronted by her father runs off, not sure of snything, just knowing that in that dreary life, with her sister playing a prank on her by being Frankenstein, she jus has to prove, as a child, that she must see Frankenstein and not , hopefully, die. |
|
| 48 |
The Last Temptation of Christ 1988, R)
Imagine this, having a responsibility because of a gift and it weighs on you. This movie is one of the most brilliant in terms of that, a movie on torment and blessing, to appreciate that blessing and to appreciate the sacrifices it entails, it is such a painful story, to get one of your disciples to betray you, the perils of friendship and of leadership. I found this movie to be more than a Christian story, it is a story of the world, a very moving and startling story of not the gospels, but of being human, what you must see as a whole, not as separate, what you want the most and what you want to get. One of the few Scorsese movie that blends style with beauty, a real treat. Great cinematography by Michael Ballhaus. Brilliant editing by Schoonmaker, Scorsese must thank the gods for the crew he has, or maybe just thank god, but gods because you have Willem Dafoe, a bad-ass. |
|
| 49 |
Die Bitteren Tränen der Petra von Kant (The Bitter Tears of Petra Von Kant) 1972, R)
An extremely difficult and startling film to watch, the last 30 minutes had me shaking and my heart beating, dramatic theatre like acting with very long and slow takes with utterly beautiful, affected acting. I found this to be real beautiful cinema, the use of camera and lights to be outright genius and the dialogue and acting pure brilliance, it's very captivating and the images alone suffice, like Dreyer's Joan of Arc. The protagonists' action is just desirious of our attention, this high-brow lady with a somewhat desperate life. I honestly recommend people to watch it, to re-watch certain scenes without subtitles and you'll be in some way between delirium and some tenebrous half-way house, for lack of better words. |
|
| 50 |
The Science of Sleep 2006, R)
This is definitely better than Eternal Sunshine of the Spotless Mind, there, the director was restrained a little, but here, it flows naturally, making the film more beautiful, the montage shots coupled with surreal reality makes this a very witty film, changing what is a dry innocuous love into something more beautiful, an effortless play, a show of young love between two very different and incongruous idealistic individuals. An effort to show love brewing and blooming byt stifled due to the complexity of one person who loves the attentio and one who likes it to be at a side from time to time. |
|
| 51 |
The Celebration (Festen) 1998, R)
A brilliant story, the camera work, of course must be mentioned, but this kind of camera work and this kind of story, in fact, don't look at the subtitles or don't even turn it on, it'll be so difficult to watch, it doesn't matter that even by the images you can't tell what the big problem is, because you know something is going on. This is Dogme #1, the second I watch, the first was Dogme #2. It was really exciting for me and I have to say, I love the style of Vinterberg, tight story that boils out of the screen, innovative camera methods, well-cut, good enjoyable scenes, well developed plot. This film is perfect, to take drama and bring it at this level is pure artwork, innovative and brilliant. |
|
| 52 |
Professione: reporter (The Passenger) 1995, PG-13)
One of the more romantic films I've seen, a sensual film about relationship but a very depressing film about being alone. A very beautiful film about a man wanting to leave his past behind, not a horrible past, but a past that he dislikes, a tale of abandonment, of new and honest friendships and a one of the best movies I've seen story-wise, I kept re-winding to see certain scenes again. Also, cinema-wise, an amazing film, to use camera to tell a brilliant tale, to use camera and be able to let function on its own and with the characters if need be, a very innovative use of camera too, sliding through grilles and also moving very nicely, without being noticed by the audience when it moves and when it doesn't, it looks like it moves. |
|
| 53 |
L'Été meurtrier (One Deadly Summer) 1983, R) |
|
| 54 |
Ambavi Suramis tsikhitsa (The Legend of the Suram Fortress) 1984, Unrated)Another brilliant film, a very unique tale on sacrifice, an extremely original movie on a tale we hear about a lot, the ideal of sacrifice for freedom, a beautifully laid out movie that stunned me beyond all means. |
|
| 55 |
Au Hasard Balthazar 1966, Unrated)
This was a very strange film for me to watch. For one, the performances were extremely bare, robotic, their reactions were always towards a character, not to what a character was doing. It was quite strange but I think he did this to somehow show the brutality of this world, where we ignore a lot of wrong-doings or jus any doings, though we might be aware, but we ourselves only react to the mnost outright of reactions. Also, the closely parellel stories of suffering of both the donkey and the girl wa really interesting. The way they have to take it and their relationships witht the chracters they meet and their own emotions, the false pride of the father, the ridiculous rebelliousness of the girl and so on. A beautiful film, should be watched again one day. |
|
| 56 |
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) 1979, NC-17)
A brilliant film, a very strong satire on the fascist regime, blows you back and makes you think about mankind as a whole, I don't think it is just an attack on fascism, but an attack on government holding full power, power to do anything it desires. It is really a powerful messagr and each scene goes into what it talks on. The scene where one of them has sex with one of the outsiders, where one of them commits suicide out of guilt, everything seems to represent something, a collage of scnes, without caring for the plot, but just the images, avery well done piece of cinema. |
|
| 57 |
The Dreamers 2003, NC-17)
I must say, I throughly enjoyed this film. It was outstanding, I love the music, the acting, the shots, the monatge editing, contrasted with great old movies. I found it all beautiful, a tribute to great music and great films and out comes a great film itself. An exceptionally great film. I love Bertolucci as a director, La Commare Secca was fascinating and this film was cool, pure beauty. |
|
| 58 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 59 |
Gangs of New York 2002, R) |
|
| 60 |
Ivan Groznyy (Ivan the Terrible, Part One) 1944, Unrated) |
|
| 61 |
Downfall (Der Untergang) 2004, R) |
|
| 62 |
Irreversible 2002, Unrated)
You cannot watch this movie and not feel a thing, it is one of the most memorable films and the most honest and it really gets you thinking. The whole premise and the style and even the beauty of the scenes coupled with the brutal horror of it is just amazing. Not for the faint-hearted and dare I say, the stupid. |
|
| 63 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 64 |
Hostel 2006, R) |
|
| 65 |
Lagaan - Once Upon a Time in India 2001, PG) |
|
| 66 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 67 |
Monty Python's Life of Brian 1979, R) |
|
| 68 |
Troy 2004, R) |
|
| 69 |
Osama 2003, PG-13) |
|
| 70 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 71 |
Scarface 1983, R) |
|
| 72 |
King Arthur 2004, PG-13)
A bit slow here and there, but the built up was good. The whole fight scnes and the mood was so powerful and visually stunning, it was mezmerising...the silhouette of the Roman regali-suited King Arthur up on ahill, it was so beautiful. There should have been another fight scene, a brilliant one..... |
|
| 73 |
Battle Royale 3D 2001, Unrated) |
|
| 74 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 75 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 76 |
Alexander 2004, R) |
|
| 77 |
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004, PG-13) |
|
| 78 |
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) 2003, R) |
|
| 79 |
Black Hawk Down 2001, R) |
|
| 80 |
Britannia Hospital 1982, R)
What a film, the feeling I got of watching this film was of how long could it actually continue, I was stupefied. A zombie and a mob that was both leftist and revolutionary. It was out of this world, Lindsay Anderson continues to impress me. This film really was brilliant. A satire and a parody and an attack on society as it was developing in Britain. The scum of the Earth, angered and distasteful rise up against a government, an attack on the way the world was developing, people left behind and a satire on the different individuals of British society. It was honestly wicked, the camera, used a lot of long takes and povs and the story was really tight, like a boiling-pot at times. |
|
| 81 |
Stella 1955, Unrated)
What a tragic film. Splendid Tragedy. A film with one of the more resounding usage of peripeteia I've seen, from a reversal to reversal and the last splendid reversal. A film about the changes of time, a film that literally breaks your heart and crushes your sympathies. The story of Greece, its fratricide and its ignorance to beauty. A Greek tragedy, mixed with Shakespearean triumph. Bravo!!!! |
|
| 82 |
Jules and Jim 1962, Unrated)
It's a very challenging film, an edge no doubt. I loved the characters of this film. They five me a sense of being, very ordinary. With emotions as a stumbling block and their lives very typical, wanting children and all, although making out with two best friends is not really normal. The film was interesting in that it re-invented love, it made and showed love in another form and that's what hooked me, an interpretation of something I know nothing of, but find fascinating and strange. |
|
| 83 |
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922, Unrated)
WOW, this was so awesome. I loved the shadows, i loved the effects, the stereotypes, the make-up, the eye-brow, the theatrical acting, the editing, the lights, the music. This was one hell of a watch. As soon as my German is at a a reading level, I'll watch this in its original. Beautiful, just horrifyingly beautiful even if you, as a modern audience, don't get scared. |
|
| 84 |
The Willow Tree 2005, Unrated)
Loved this film. The shots are done with massive impact, the simplicity, but the immenseness of each shot was brilliant. You could well up your eyes easily within the first twenty or half hour. I've always loved Iranian films and this one really made my day. A stunningly minimalist film, where a lot of thing are not shown and only those which guide the story was brought out. |
|
| 85 |
The 10th Victim (La Decima vittima) (The Tenth Victim) 1965, Unrated) |
|
| 86 |
The Tales of Hoffmann 2005, Unrated) |
|
| 87 |
The Lovelorn Minstrel (Ashug-Karibi)(Ashik Kerib)(The Hoary Legends of the Caucasus) 1988, Unrated) |
|
| 88 |
Barry Lyndon 1975, PG) |
|
| 89 |
Testament of Orpheus 1962, Unrated) |
|
| 90 |
The Fearless Vampire Killers 1967, Unrated) |
|
| 91 |
Scarface 1932, PG) |
|
| 92 |
The Shining 1980, R) |
|
| 93 |
I bambini ci guardano (The Children Are Watching Us) 1944, Unrated) |
|
| 94 |
Time of the Gypsies (Dom za vesanje) 1989, R) |
|
| 95 |
The Killing 1956, Unrated) |
|
| 96 |
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003, R) |
|
| 97 |
Bonnie and Clyde 1967, R)
I absolutely love the ending, I don't know, but this film for the most part is just a badass film on romance, I can't say I feel much sympathy for the titular characters, but they really have this aura about them. I honestly find this film brilliant and it doesn't fell old and it really makes you wonder. |
|
| 98 |
Aparajito 1956, Unrated)
This film differs from the first of the trilogy mainly with it being more mise-en-scene tuned, where dialogue plays a small role and the shots do much more whereas in the first one, where there is an even bigger cast, the movie works more by being a documentary style on a family, more inter-related. I must say that I never yet thought of the right words yet, but overall, I absolutely adore this film. It is just beautiful. |
|
| 99 |
The Woman Next Door (La femme d'à côté) 1981, R) |
|
| 100 |
Picnic at Hanging Rock 1975, PG) |
|
| 101 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 102 |
Rebecca 1940, Unrated) |
|
| 103 |
W. R.: Mysteries of the Organism (W.R. - Misterije organizma) 1971, NC-17) |
|
| 104 |
2046 2004, R) |
|
| 105 |
Black Sabbath (I Tre volti della paura) (The Three Faces of Fear) (The Three Faces of Terror) 1963, Unrated)
A brilliant horror flick, the first one is like a thriller, not brilliant but still very good, the next is expressionistic Gothic horror and the last is spine-tingling creepy. They don't follow a plot just a smooth rhythm, a basic story and let the emotions work it out. Another great effort from Mario Bava, well-arranged too. |
|
| 106 |
La Maschera del demonio (Black Sunday) (House of Fright) (Mask of the Demon) 1960, R) |
|
| 107 |
Opera 1987, R) |
|
| 108 |
Lola 1981, R) |
|
| 109 |
Late Spring 1949, G) |
|
| 110 |
Barsaat 1949, Unrated) |
|
| 111 |
Repulsion 1965, Unrated) |
|
| 112 |
Donkey Skin (Peau d'âne) 1970, Unrated) |
|
| 113 |
Lola 1961, Unrated) |
|
| 114 |
Fellini - Satyricon (The Degenerates) 1969, R) |
|
| 115 |
La Baie des Anges (Bay of Angels) 1963, Unrated) |
|
| 116 |
Faster, Pussycat! Kill! Kill! 1966, R) |
|
| 117 |
The River 1951, Unrated) |
|
| 118 |
Dark City 1998, R)Absolutely fantastic, very much like a stoner noir if there was a word, I felt like as if it was some acid trip but one of them bad ones. |
|
| 119 |
M 1931, Unrated) |
|
| 120 |
Paprika 2006, R) |
|
| 121 |
White Nights (Le Notti Bianche) 1957, Unrated) |
|
| 122 |
La Chinoise (Kinesiskan) 2011, Unrated) |
|
| 123 |
Le Corbeau 1943, Unrated) |
|
| 124 |
Inglorious Bastards (Quel maledetto treno blindato) (Deadly Mission) (Counterfeit Commandos) 1977, R) |
|
| 125 |
Jeux Interdits (Forbidden Games) 1952, PG)
I cannot comprehend Truffaut's criticism of this film, it boggles the hell outta me. I normally love and love reading them, but for this film, I despise it. This film talks about death and even killing in a way that feels so genuinely curious, that you don't think it strange at all while watching. The way they talk of it and presented here is just fascinating. |
|
| 126 |
Renaissance 2006, R)
What an awesome film, I loved the animation. Film-noir in animated form and really fascinating too, the shots and the sequences too were utterly fascinating. The story might sound cliche, but the structure, the cinematography, animation-wise of course and the colours, black and white make this a cool film. |
|
| 127 |
Bande à part (Band of Outsiders) 1964, Unrated) |
|
| 128 |
L' Amour l'Après-Midi (Chloe in the Afternoon) (Love in the Afternoon) 1972, R) |
|
| 129 |
Les Enfants du Paradis (Children of Paradise) 1945, PG) |
|
| 130 |
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007, R) |
|
| 131 |
Zendan-e zanan (Women's Prison) 2002, Unrated) |
|
| 132 |
The Golem (Der Golem, wie er in die Welt kam) 1920, Unrated) |
|
| 133 |
The Darjeeling Limited 2007, R) |
|
| 134 |
The Enigma of Kaspar Hauser (Jeder für sich und Gott gegen alle)(Every Man for Himself and God Against All) 1975, Unrated) |
|
| 135 |
Krzyzacy (Knights of the Teutonic Order) (Knights of the Black Cross) 1960, Unrated) |
|
| 136 |
Der var engang (Once Upon a Time) 1922, Unrated) |
|
| 137 |
Bab el hadid (Cairo Station) (The Iron Gate) 1958, Unrated) |
|
| 138 |
Ms. 45 1981, R) |
|
| 139 |
Henry V (The Chronicle History of King Henry the Fift with His Battell Fought at Agincourt in France 1944, Unrated)
This is not an intense movie, especially the battle scenes, but it is a beautifully shot movie, it has not a single scene of ouright violence but it is eccentric and quirky and at the same time talks about the issues, masked up in comedy and drama in this play within a film and a film within a play. |
|
| 140 |
Nude... si muore (Naked You Die)(School Girl Killer)(The Miniskirt Murders) 1968, Unrated) |
|
| 141 |
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) 1991, NC-17) |
|
| 142 |
Venus in Furs (Paroxismus) 1969, R) |
|
| 143 |
Höstsonaten (Autumn Sonata) 1978, R) |
|
| 144 |
Les Dames du Bois de Boulogne (Ladies of the Park) 1945, Unrated) |
|
| 145 |
Fragments 2008, R) |
|
| 146 |
The World of Apu , Unrated) |
|
| 147 |
Beowulf 2007, PG-13) |
|
| 148 |
Shogun Assassin 1980, R) |
|
| 149 |
Marie Antoinette 2006, PG-13) |
|
| 150 |
The Flowers of St Francis (Francesco, giullare di Dio) (Francis, God's Jester) 1950, Unrated) |
|
| 151 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 152 |
The Death of Mr. Lazarescu (Moartea domnului Lazarescu) 2005, R) |
|
| 153 |
La Battaglia di Algeri (The Battle of Algiers) 1966, Unrated) |
|
| 154 |
Marat/Sade 1967, Unrated) |
|
| 155 |
Hostel: Part II 2007, R) |
|
| 156 |
Punch-Drunk Love 2002, R) |
|
| 157 |
Wolf Creek 2004, R) |
|
| 158 |
Orphée (Orpheus) 1950, Unrated) |
|
| 159 |
Kuruizaki Sanda Rodo (Crazy Thunder Road) 1980, Unrated) |
|
| 160 |
Videodrome 1983, R) |
|
| 161 |
Black Book (Zwartboek) 2007, R)
This film is pure brilliance. I love how gripping it is and how painful it is when it reaches the en and the way the story unfolds, every scene is either tragedy, charm despair or style. The way Verhoeven really masks up a lot of his shots were really interesting, like the last shot of the kibbutz looked exactly like one of the Nazi compounds, it was a matching shot of pure elegance and really leaves the subtle meaning floating. |
|
| 162 |
Weird Science 1985, PG-13) |
|
| 163 |
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993, R) |
|
| 164 |
Fear and Loathing in Las Vegas 1998, R)
Absolutely fantastic, raw and a great and fascinating trip down Vegas and drugs. A film where sense is neither here nor there, the drugs make no sense and everything is just about living. I love the way the subtle links are done between characters, very wide and contrasted. The performances were splendid too. |
|
| 165 |
Under the Volcano 1984, R)
Frankly, I don't see why people say this is a bad film, it is masterfully directed, but the story is far from bad. It's a real fascinating dramatic tale, a study of man who probably is reeling from much more than a screwed marriage, the way is delivered makes us sympathetic bit by bit to the main character, the study of his life is filled with metaphors and allusions and it is such a wondrous film, strong in depth and old-fashioned in story-telling. I was wondering all the while that this was actually shot in colour. |
|
| 166 |
Tre Fratelli (Three Brothers) 1980, PG)
An extremely touching film, a beautiful film about a family but not revolving around them and instead focusing on each of their individual tales, a love story of the father and the idealism of the brothers. Francesco Rosi is a huge inspiration when it comes to this and his movies stand out in terms of being so overtly clear in its tone and yet subtle in approach, beautiful in structure. |
|
| 167 |
The Rocky Horror Picture Show 1975, R) |
|
| 168 |
Death at a Funeral 2007, R)
Good god, this movie is so brilliant. The ending was genuinely sweet, it uses similar techniques with astounding effects and it pulls of what is a not so stereotypical way of doing a comedy well. Just look at the opening, it was totally strange in terms of shot design but it was just so bloody good. The plant and payoff for this film is one of the most charming I've seen in a long time. |
|
| 169 |
The Saragossa Manuscript 1965, Unrated)
Wow, I feel like watching this again, one of the more fascinating, outstanding and brilliant piece of slices of life tpe cinema that is just so magical and charming, this kind of films rarely get made, because you need a geniune human being to make a film like this, one who realy and genuinely can put his finger on the most raw and tender emotions of the human being. An epic masterpiece no doubt. |
|
| 170 |
Lo strano vizio della Signora Wardh (The Strange Vice of Mrs. Wardh) 1970, R)
This was one of the most hypnotically beautiful films I've seen. It's like being high and yet attentive. The music was beautiful, absolutely beautiful and the last 30 minutes or so of this film is stunning and outstanding, the start of the film works up to there and you are jumping about to hit that twist, to get that twist and then when you find out something, you get more. Really beautiful. The actress recently, by request of Tarantino, appeared in the latest Hostel series. |
|
| 171 |
The Hitcher 1986, R) |
|
| 172 |
Apocalypse Now 1979, R)
This film is a philosophical discourse done in the wonderful format of cinema. A movie so startling and genuine at tandem, so beautiful is its canvas, so pure its words. When I was watching this, I kept rewinding it, just to listen to the words again. The way the dialogue was written, like when he said he cried, like an old grandmother was so perfect because when paused at the part when he said he cried, I expected the stereotypical cried like a baby, but the words were done in a way that fooled the audience. This film proves Coppola as the best among the American film brats. |
|
| 173 |
The Graduate 1967, PG)
This movie has some of the most outrageous cinematography in film history, scandalous and brilliant at the same time. I was bewildered by it all. The story too was just delightful, it's like cake, absolutely sweet and the director was daring enough to make the protagonist suffer in that manner. One of the best ever. |
|
| 174 |
Dog Day Afternoon 1975, R)
That is one hell of a poster. This movie is just fantastic. It's absolutely rivetting, it's filled with great and brilliant acting, amazing dialogue and a mind-blowing plot. To see the pacing of this movie, you wonder how could this not be longer, I was stunned by the entirety of the movie, the way everything was delivered, how suspicions were raised and how betrayal and friendship could be just thrown away, this movie is just unique. The fact that Pacino makes no mention of his homosexuality throughout striked me as being odd. |
|
| 175 |
The Maltese Falcon 1941, PG)
I loved Bogart's character, an awesome name for an awesome character. The movie was just plain brilliant, with the plot swirling around and the way the detective had it and decided to do some good, because he was getting none of it and trusted nor liked none of it. I also loved the way Bogart played the character as an emotionless guy, who did what he has to do in life, because it has to be done, I don't ever see why, he doesn't seem to like or hate it, and even the secretary looks like she's used, just by the pure charms of the lead. A great story built up on a great character. And a timeless classic too. |
|
| 176 |
I Coltelli del vendicatore (Bladestorm)(Knives of the Avenger)(Viking Massacre) 1965, Unrated)
A tale of revenge, sword-throwin style. This was really a fascinating movie by Bava, the weay he develops and eventually shows the character is really interesting, I don think the entire movie is innovative other than being shot outdoors a lot, which happened in one of the sequences too in Tre Volti I Paura, but there there was a strong Gothic feel, here, it is more brutal, more suspense orientated and really exciting and cool. |
|
| 177 |
Halloween 1978, R)
Good god, this movie still works. The shot design was really good for this film. It was extremely minimalist but the shots worked so well. One reason was not the editing, but the performances. Carpenter really got it out of them well. It was really disturbing, with the use of long takes and slow camera, it brought the tension at a strong peak. It was extremely scary no doubt and also, the kind of movie that really stands out in cinema, making Carpenter a genuine genius. |
|
| 178 |
Mark of the Devil 1969, R)
A wonderful film, well-acted and well done scenes. It was not a gore fest, the violence was there but the ultimate aim was to show the persersities of using superstion over scientific, rational proof, the faith over empirical knowledge. A well sone film, the torture scenes were really a delight to see, not as disturbing as Hostel, maybe it's the music, which was more gorgeous than it being ugly or grotesque or anything else. |
|
| 179 |
Girl Slaves of Morgana Le Fay 1971, Unrated)
A wonderful film by Gantillon. A subtle and emotional study of aging, how fantasies can be so strong and powerful, the last shot was really in my opinion pure mastery, a startling and amazing example of fooling the audience, I honestly thought she was sympathizing withe the old lady. The scenew were well done too, the last sex scene had some surprises, when you consider the stereotyped you have of 70s French women and their bodies. |
|
| 180 |
Switchblade Sisters 1975, R)
This movie was really awesome. I mean, I don't really dig female over males nonsense, but this was badass. The dialogue was really cool and to hear Tarantino say it was something else. It was seriously just cool. The film had great actors, Robbie Lee and Joanne Nail and had such a storyline that was simple but really strenghtened by the burgeoning tension and friction being caused. One helluva Jack Hill film. |
|
| 181 |
Nekromantik 1988, Unrated)
The director is hands down a genius, I mean, think about it, anyone can use slow shutter and make something look erotic but using it and shooting it and making it look pleasant, and with a corpse with a damn pole for a penis. God, the film is really an experience, I mean it's short but you see so many badass scenes, it is one film that could probably turn you into a necrophile, the last scene is a must watch, I'm not spoiling it but I swear it is a moment of cinema. |
|
| 182 |
Fando y Lis (Fando and Lis) 1968, Unrated) |
|
| 183 |
Once Upon a Time in America 1984, R)
Fourhours and I wihed it could be six, like how apparently it was supposed to be, six hours in two parts. A masterpiece, a splendid masterpiee, epic beyond propotions, the streets were beutiful, the people were eautiul, the language as beautiful. Fine camera work and stunning composition ad edititng and pacing, it was absolutely brilliant. |
|
| 184 |
Ulysses' Gaze 1995, Unrated)
An amazing, startling film, a very numbing experience, almost like being high and gone. This film was one of the most poetic and disturbingly visual I've seen. Every shot, every long take, every word was like a prayer. I was absolutely hooked to this film, it really captured me. I'm not going to say it's not for everyone, but watch it to see the experience you have. |
|
| 185 |
Cannibal Holocaust 1979, NC-17)
Absolutely realistic, gruesome definitely but amazingly subtle. It was not what I expected, in fact it was extremely heavy in its subject matter and its morality debate, which is who is the real savage? I was really drawn to this film and it seriously put my mind in a haunted state. Grotesque yes, but it is also an art-piece and frankly after watching a few of Deodato's films, I must say I like this man a lot. |
|
| 186 |
Les Parapluies de Cherbourg (The Umbrellas of Cherbourg) 1964, G)
This movie was really, really personal. I can't say I've felt the exact same emotions as the couple, but I really got it, it genuinely touched me a lot. It was beautiful to say the least and it became more disappointing at the end and disappointing in terms of the feelling I got, and not the film, which really stayed in me for a long time and will stay there for a long time. One of the best films made, not just best French films ever. |
|
| 187 |
Ilsa - She Wolf of the SS 1974, R)
This is what you call exploitation, being badass and showing lots of kickass dialogues and mise-en-sce. The dialogues were cool and the images of the swastikas and Nazi leaders were everywhere and the plot twist was pure sleaze. This film is fun and enjoyable and well made, I have the other Ilsa films and more Nazisploitation and amdefinitely watching them. |
|
| 188 |
The Virgin Suicides 1999, R)
A fantastic movie, very minimalist but not in terms of its design but in its portrayal. It was very beautifully shot and the characters were reallly interesting. From the first sequence of events, I knew what was going to happen later on and I was right, it was blatantly obvious, but the horror of it and the cathartic reaction was so supreme, I was really extremely down and just wondering. It is not hopelessly emotional but very experiential, the similarities of the problems was well evoked. |
|
| 189 |
Il Profumo della Signora in Nero (The Perfume of the Lady in Black) 1974, PG)
Stunning shots. An extrmely disturbing and uncanny giallo that is very one of a king, very subtle and its portrayal of the female was very intriguing.I loved the interaction between her and the girl, it was very subtle and gave little away and the way they did the other characters too. The last scene was sudden and surprising, but that scene was a small part when you consider what Barilli displayed in the first few scenes. |
|
| 190 |
I Am Legend 2007, PG-13)
An extremely philosophical movie, with themes of faith and redemption. I loved the fact that this movie had a strong built-up of character and a very unique of shooting its scenes, very extravagant and epic but yet subtle and elegant, with a point of building up the film to its highest point and blowing it over. I was hugely surprised and I must say that Francis Lawrence is a director that I think highly of now. |
|
| 191 |
Eastern Promises 2007, R)
I absolutely love what Cronenberg is doing with the fight scenes, I mean this owns the fight scenes in 'A History of Violence' for pure brutality. An awesome moie about a great culture and its contrasts with the other people. A brilliant gangster movie and extremely subtle but yet disturbing with a fascinating form of redemption at the end. |
|
| 192 |
The Namesake 2006, PG-13)
Maybe being a Punjabi male born outside my original homeland, I can sympathize with this film much more than most people, but personally, I thought this was a beautiful film, it captured the sentiments beautifully, it was clear as day, yet the ravages were apparent underneath the layer, it was really a story about family and the huge gaps there is, the apparent ones and yet the beauty of life as you have it, a movie that is more pragmatic than most sub-continental families would allow, because very few would accept a spouse outside the race, but yet, we really see the beauty of family here, a family drama this is. |
|
| 193 |
Nun va Goldoon (A Moment of Innocence) (Bread and Flower) 1996, Unrated) |
|
| 194 |
L'année dernière à Marienbad (Last Year at Marienbad) 1961, Unrated)
God, what divine cinematography, I mean looking at the shadows and the colours, I can't imagine the genius it must have been that did this. A bizarre film, poetic and literary aspects wwigh heavily in this one, every word a recollection of a memory and every image is an attempt at remembrance of a distant affair. A striking film where it is really more of an enigma, where you would probably take a lifetime to solve, not even the femal could interprete it and I believe that this enigma was passed on to us too. |
|
| 195 |
Rope 1948, PG)
The one take for this film is to die for and the narrative as controlled by Hitchcock is splendid, a legerdemain of the simplest kind, where the eye never notices it. I mean, to show the dead man and let us know he is there, is brilliant because instead of being a tale of whether is there someone there, it is now whether they will pull it off. Amazing, this was one of the arguments Hitchcock had with his scriptwriter and this proves who was the genius. |
|
| 196 |
The Holy Mountain 1973, R)
An over the top extravaganza, that blends reality as it is in the world, defining it. I can never quite get the opening sequence and I still wonder why the Jesus look-alike was chosen, but the entire film is like a discourse, the symbolisms have an approach to it, more like they are tangent to it than a major part, separate yet important, but the entire construction on this film is basically the delineation of morality and defunct spirituality among people, the scene where he asks the Jesus character if he thinks he is Jesus and then he sees the fight over bread was a fascinating scene, it really feels like a separate entity on a particular comnponent, one that links up but can be referred to separately. Really feels like a sketch if anything else and also, don't forget the memorable line, |
|
| 197 |
Before the Devil Knows You're Dead 2007, R)
This film is one of the many proofs that Lumet is pure genius, this film is really one film where you need immense willpower to carry it out, it is gritty, dirty, it is honest and dramatic and it is cathartic and yet it pulls of something rarely seen, each character flawed, concerned with his or her own end, desiring to fulfill that and not realizing the inequities seen around them and thus resulting in an awful and depressing end. It really is a family drama with thriller elements placed in it intelligently to pull of what is frankly one of the best films I've seen. |
|
| 198 |
Russian Ark 2002, Unrated)
Such a fascinating film, each shot being well crafted like the many paintings shown in the film, a fascinating journey into Russian history and a trip into an ethereal and mezmerizing state where beauty dwells among darkness, where instability reigns from time to time where influences and the cutting of tradition is detrimental and also expected, this film takes what we know of the Russian world and puts it into perspective, showing us how everything is repeated and coming about. The slow pacing and the dialogue suffice in its aim for us to grasp its motifs and to bring it out, fleshing it into what is basically cinema's most beautiful film. |
|
| 199 |
Diabolique (Les Diaboliques) 1954, Unrated)
Absolutely the most chilling and disturbing film I've seen, the entire built-up where the director doesn't allow you to feel anything and instead puts you in this cloud of hate and loathing which becomes unbearable right at the end. The twist was just so gratifying for the viewer and disgusting for everyone else. Who is the real evil in this movie, you never knew, in fact, everybody are les diaboliques. |
|
| 200 |
Gone Baby Gone 2007, R)
Beautiful movie, very hard-hitting and strong. The entire direction was really well-strenghtened and you can honestly feel the emotions raging with each word. It really leaves you thinking whether right is right and what is good. This vague questions, philosophical questions were just so nicely tuned and I couldn't help but feel ruptured myself. |
|
| 201 |
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) 1972, R)
This film is devastating, its entire atmosphere of destruction literally wails right at us, the characters are so like us and the entire obsession with a mythological city, similar to Jodorowsky's Fando y Lis, brings about to life what reality can cost mankind, the reality of power, greed, desire and influence. A highly layered piece of work done in an outrageous camera style with a plot as minimalist as it isincomprehensible not because of obscurity, but because the outside actions nor the actions of the characters were strongly placed out. Definitely one of Kinski's finest. |
|
| 202 |
Los Olvidados (The Young and the Damned) 1950, Unrated)
The ultimate plot twist of this movie is the poster itself, I mean it was really deceiving as I watched this movie without knowing anything. One of the most intriguing and brutal neorelism I've ever seen. The topic matter was handled with care, what was needed was portrayed and it was fleshed out daringly. Watching the alternate cut, I had to say he was utterly brilliant in his choice, the entire relity and the depiction of the slums and their continuing poverty and how their life just goes in a circle or just locks itself in stalemate was tastefully done without it being nauseating or generic. One of cinema's most daring film by a daring film-maker. |
|
| 203 |
Mulholland Drive 2001, R)
I loved this movie, what an exciting and fascinating way to explore love and greed. By making it a pandora's box, the bow of all evil and by really breaking conventions and telling the audience how wonderful the cinema is, to create such masterpiece as this film. I honestly believe Lynch is not just a great contemporary director, but a splendid director of all time. |
|
| 204 |
Ballad of a Soldier 1960, Unrated)
An absolutely beautiful film of a son willing to goall the way in meeting his mother to just do one thing for her. Such a beautiful story, its emotions coming out so strongly, the dialogue not aiding it but satisfying the images which are already carving out the sentiments in ourselves. I loved the way the male character is this good-hearted man, doing what he can for his countrymen and who is so self-sacrificing, putting away glory for just one beautiful moment at the end of the film. A really stunning and poetic tale, a road-movie, and even a delightful comedy. |
|
| 205 |
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959, Unrated)
A beautiful movie, extremely heartfelt. The music was wonderful and what I liked a lot was the performances and the camera, it is a marvelous performance in what is a film that uses less to tell more, using key moments, like memories are, and it satisfies our urge to discover what went wrong and why he reacts this way, I was entirely hooked. |
|
| 206 |
Weekend (Week End) 1967, Unrated)
Really one of the oddest films of Godard and this one impressed me a lot. Its violations of norms is not surprising, but its implementation of bits of pieces of genres is taken much more wildly here than in his other movies, he really goes all out in making what is essentially a thematic movie, with humour and over-the-top actions and dialogue but yet giving us a lesson in poetry, politics and history. The one where they get stranded and when they stopped cars and askes questions like, "Who started the war first, Egyptians or Israelis? and they answer falsely and don't get their lifts. It is essentially a road-movie that leads to other kinds of movie along the way and even other types and versions of dialogues, what is basically, a continuation of the old tradition of farce. |
|
| 207 |
The Tenant 1976, R) |
|
| 208 |
Pastorale 1978, Unrated)
This was a wonderful movie, I like this kind of movies for one thing, you can just sit down and watch these events unfold you, as a spectator and you just watch these people in a quaint little town in Georgia go about their lives, conflcited by communal attitudes and the need to be impressed and to impress. I find this to be the more subtle and well-structured of the few Iosselliani's films. Very much like Jacques Tati. |
|
| 209 |
4 Films by Otar Iosseliani 1962, Unrated)
Every film in this collection is a masterpiece, what I'll say is this. This is colourful humour, enjoyable, beautiful delightfiul and charming humour. Every action is like a voyeur shot, catching these people just as they do their acts, right on time. For April, the first film, it was absolutely fascinating to watch these contrast between materialism and its cause in bringing about distance in relationship, shown and approached in a beautiful manner. In Fallen Leaves, we see what is basically a neo-realist type drama of a man working at a wine factory who refuse to release bad wine for sale, a critique on the communist government and its outpourings of lies and poor government. The third is called There Once Was A Singing Blackbird, another one of his critiques but more character driven, as the main character is shown more or less all the time. This is similar in the approach in the last film, Pastorale, which is heavily contrasted film showing the way life gets torn apart in the country with modernization and technology and rising wealth, whereas in the previous film, it's more on the disastrous work attitude. Really recommended, you never know till the end what he is trying to impky. |
|
| 210 |
E la nave Va (And the Ship Sails On) 1983, PG)
Absolutely beautiful and lovely. The overly obvious sets, the toy-like atmosphere and a group of people with no care except their own and their final realization that beauty is so much more, it is even among the poor in us and these film is not just a joyful fantasy, but a bash at stereotypes done elegantly, particularly the blind sister of the Grand Duke and also a humanistic movie of looking at the world for more than it is. A beautiful moment from a superb human being. |
|
| 211 |
Zangiku monogatari (The Story of the Last Chrysanthemums) 1939, Unrated) |
|
| 212 |
Ziemia Obiecana (Land of Promise) (The Promised Land) 1974, Unrated)
What a brilliant film, highly unsual and surprisingly effective in its use of camera techniques that bring out what is this black comedy-esque quality in the entire film and that sweeps through the whole film in a style that makes it both epic and brutal in its depiction of corruption and power struggles. It gave me a similar feeling to 'Once Upon a Time in America'. |
|
| 213 |
Pan's Labyrinth 2006, R)
To see a girl lying there bleeding, and to see time going backwards, time having nothing to do with life, reality as good as fantasy, that opening was one of the most startling I've seen in the history of cinema. A girl caught up in strife, having lost a lot, she makes up for it, by replacing natural beauty for inner peace, a desire where having accomplished some adventure, she reaches peace and love. The entire tale was a gritty tale, but one where the grittyness was not cool, but instead, a blight on mankind. Extremely similar in its themes with 'The Spirit Of The Beehive'/ |
|
| 214 |
Babettes Gæstebud (Babette's Feast) 1987, G) |
|
| 215 |
Atonement 2007, R)
I love the way that the tragedy of this story was so subtle and very fitting to the tile in a avey ironic sense. It does not alude to an actual atonement which I expected but more of a personal satisfaction. I must say that the structure and the devise of the narrative of this film was done in a manner utterly cinematic and that keeps the beauty of the text and the raw emotions of the screen. This film captured some gorgeous images and brought out in me feelings I never could have imagined. |
|
| 216 |
4 Months, 3 Weeks and 2 Days 2007, R)
A brilliant movie, heavy uses of one takes exemplify this film, helping and guiding it to its gritty timeline by really showing this tale of the two characters that can just as easily be the story of Romania. The structure lets us be into the story and participate in it and also at the same time, be an observor from the outside. There were a lot of this double-pronged ways that the story flowed. |
|
| 217 |
La sindrome di Stendhal (The Stendhal Syndrome) 1996, Unrated)
An extremely disturbing portrayal of a person's degenrative decline into its atavistic state by means of a personal trauma that is both base and primal. This perception of what is beautiful is explored all the time by artwork that is both natural and magnificent, this film is above all else an exploration of what is subjective and what is objective, in my opinion, an under-rated masterpiece. |
|
| 218 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007, R)
I adored this movie a lot as much as I adore other movies by Tim Burton, the movie was exciting and energetic and hugely entertaining and was a fine piece of tragedy very much in the British vein. Every shot was perfection, every character acted well and the blood and the deaths and ultimate denouement were a macabre delight for any fan of tales like this. |
|
| 219 |
El Topo 1971, Unrated) |
|
| 220 |
The Black Dahlia 2006, R) |
|
| 221 |
Kicking and Screaming 1995, R)
Beautiful, I loved evry minute of this minute. An experience where ideas of motifs and subtext are less important than the emotions and the beauty of remembering what is basically something we try to remember all the time as we've been in it. I loved the dialogue of this film, extremely rohmer in every sense. |
|
| 222 |
Tony Takitani 2004, Unrated)
It's amazing how this film brings out what is an emotionally charged content but strikes out as having no emotion of any sort whatsoever. It all revolves around a concept where the artist does not draw anything with emotion or political or social subtext because in reality it never has anything like that, and so this film is its representation, a representation of what the majority of human existence is and it photographs it utterly beautifully. |
|
| 223 |
Days of Heaven 1978, PG)
Stunningly beautiful, the story and its lighting and the music all fit in like a puzzle to create what is possibly the finest movie ever, so textured and beautiful that it amazes anyone to dare or who even sets his eyes on it. I've never been in such a daze after watching a film, the beautiful images create its own colour and the music and the score create a tune that reads into the mind and into the audience interpretation. The direction, where you never have full scenes but slices of events pull of what is basically a very reflexive cinema of life. |
|
| 224 |
Naked Lunch 1991, R)
Bizarre and erotic, a fascinating work where the desires and every obscure emotion of the writer is explored and brought out for all to see, the perversities and confusion of a writer and the creativity and confusion and difficulties are stretched out. Very similar to Cocteau's Death of a Poet, innovative like it too, especially the scene where the guy talks but the lips don't sync, personally one of the best scenes in the movie and some shots of the reflection were really beautiful. |
|
| 225 |
Autumn Tale (Conte d'Automne) 1998, PG)
A really striking film. It was like watchng a Hitchcock film but done with a Rohmer manner. I loved the way the plot just blew over and we see complications arising and yet, it does not arouse any tension of any sort in me. When the woman shouts, it never feels like shout, there isn't the plot beat for a cut but that was just it, a shout and we recognize it as such, the raw interpretation of a shout and its stereotype. Rohmer uses that well for his fundamental purpose and that is exploration unhindered by any other facets or appendage of any sort and that is what makes this an outstanding film from an aging director who is just so rivetting to watch. |
|
| 226 |
Sansho the Bailiff 1954, Unrated)
The word to use for this film has not been invented yet. To be devastating is an easy task but to wreak your mind continuosly and to be so enthralled by the plight of the characters is different. I watched this film and feel that poetry in cinema is in its finest here, in a Mizoguchi film. Mizoguchi is probably the director whose films are probably not in style now, but the beauty and extraordinary emotional content of his films are timeless. |
|
| 227 |
Il Grido (The Cry) 1957, Unrated)
Disturbing in its eventuality and the shot design with the violation of the 180 degree rule at key points were so startling and yet encapsulates the general emotional tidings that comes and goes and the entire bulit-up and crash of a man's emotional state by love was just so fascinating. An operatic work done with articulate affection for the feelings of the male character. |
|
| 228 |
Coup de torchon (Clean Slate) 1981, Unrated)
This is pure genius, a film just so brilliantly done, capturing the life of a policeman and his desire and ultimate inclination to rid the town of certain people, his paranoia and his goodwill clashing to do something that will finally do proper good, by being a vigilante. The morbid sense of humour borders on distatsteful but by seeing that the harsh realities of injustices not just of the colony but of the world in general is borne to light and the question is as confounding as ever, the man representing what we all say around a dinner table but never do. |
|
| 229 |
Teorema , Unrated) |
|
| 230 |
Scener ur ett äktenskap (Scenes from a Marriage) 1973, PG)
One of the most stunningly effective usage of drama and it being applied to marriage, fascinating. The dialogues is seriously striking and one-of-a-kind and the use of camera in a way to emphasize theatrical emotions with respect to film is outstanding. I've just seen the TV version, |
|
| 231 |
The Steel Helmet 1951, Unrated)Probably an underrated piece of film by Samuel Fuller. Extremely brilliant and poignant with some intelligent and cool dialogue. It was extremely gratifying to see the side of the story of Americans as a whole and not just the politicians and so on. The message is more towards these people plight than any justification and that's what stands out. |
|
| 232 |
O Lucky Man! 1973, R)This is the one film of the trilogy that I cannot imagine watching twice. Not that it's bad, but it's allegory is so biting and the humour is occasional. The acting is very charming and well-played but the film is very disturbing personally and the way everything is direct, revolution, capitalism, police state, human conditioning and done like a road movie that goes through the entire coast of Britain was highlly effectual and extremely edifying, but yet very exciting to watch. |
|
| 233 |
I Know Who Killed Me 2007, R)
This movie, in my opinion, harkens back to the eurosleaze, giallo, erotic horror/thriller movie made in the past. For that I love it. It was enjoyable, fun, the editing was splendid and affected and dramatic and absurd and the dialogue was simple and the ending was very Jess Franco and for this simple reason, I love this film. And the other thing is I'm biases, Lindsay Lohan is always good. |
|
| 234 |
Brute Force 1947, G)
An extremely brutal piece of prison film. The entire film is like a critique of the way prisons are run, it shows what happens behind the scenes and goes right into the psychology, by the establishing of chcracter personality and their background, though vague, offers glimpses of these man, basically they are men like any other. They gamble, they err and they don't get better in prison. A very harsh piece that is also an allegory of power in the United States by a great artist of American cinema. |
|
| 235 |
Dead Ringers 1988, R)
An utterly incomprehensible and disturbing look at the downfall of two brothers slide down into mental incasbility, degeneration and their incessant need for satisfaction, be it work or pleasure. It is one film that drew me more than Cronenberg's other work but for this film, I've yet to entirely put my finger on the underlying theme even though every bit of it just sort of threw me off hither. |
|
| 236 |
La Terza Madre (Mother of Tears: The Third Mother) 2007, R)
Awesome, more like his late work, similarities with Opera than with the other 2 of the three mothers film. The gore is heavy and the sex very obvious too. I liked it for it's realistic edge over the fantastical element of Suspiria and so it's different. The way it depicted the evil of the Mother of Tears was very brutalistic and that suited the style here. Lastly, this is Argento, which makes it cool. |
|
| 237 |
La Stanza del Figlio (The Son's Room) 2001, R) |
|
| 238 |
Grindhouse 2007, R)
Watched this a while back and have to say, this is the best, absolutely brilliant films, films that were low quality but shot in such a badass manner and everything was hands down a blast. Watching Kurt Russell as such an awesome badass was fun and to see him getting it in the end was such fun. Hope more comes out. |
|
| 239 |
Death Proof 2007, R) |
|
| 240 |
Les Enfants terribles (The Strange Ones) 1950, Unrated)
Macabre is one way to describe this, a macabre masterpiece that strikes as one of the most beautiful movies on relationships, its obsesive and destructive nature. The way a dominant and subdued individual just slide and crash head-on. I loved this movie a lot, it brought out the brutality and the sublime nature of two people onto screen. |
|
| 241 |
La Notte 1961, Unrated)
My first of the trilogy, this was remarkable in its achievement. The use of shapes and sizes in its outrageous camera composition was totally stunning, it held me to the scene as editing violations were held up proud by its beautiful framing. The shots were delicately crafted too and Monica Vitti's character was fleshed out in a most sublime and ethereal mosaic done on black and white film. |
|
| 242 |
Eugenie (De Sade 70)(Eugenie... the Story of Her Journey Into Perversion)(Philosophy in the Boudoir) 1969, NC-17) |
|
| 243 |
Edipo re (Oedipus Rex) 1967, Unrated) |
|
| 244 |
Deep Red (Profondo rosso) 1975, R) |
|
| 245 |
La Haine (Hate) 1995, R) |
|
| 246 |
The Red Shoes 1948, R) |
|
| 247 |
L'Atalante 1934, Unrated)
Absolutely fantastic. It has a very simple edge about it, and i mean it it in its fullest sense. The quality is always raw, like watching real life, documenting reality, the love as seen in reality and that's it. This film captures the beauty of love as seen in the streets and as fulfilled by the French tradition. |
|
| 248 |
Jacob's Ladder 1990, R) |
|
| 249 |
Le Million 1931, Unrated)
Ridiculous yet outrageously innovative. The techniques emplyed for sound here is a masterstroke, really bringing out pure cinmatic conventions and blending a new form with the old and really proving how cinema stands out. Absolutely whimsical and fun, no one will be left sad or depressed watching this film. |
|
| 250 |
Bug 2006, R)
There's one thing not mentioned about this movie or I've yet to have seen it and it's the script. The script here is a wonderfully strange and brilliant script and dare I say innovative. The characters were done in an odd way, the male charactor had more or less dull dialogue but it was very interesting, like when he talks with Ashley Judd's character outside the house early in the film and he is talking about his father being a preacher, I think that had a lot of meaning, it gave out a lot of the character. I loved when the ex came home he said he had a sweet tooth, it was a very interesting trick as I thought this would be a movie on bugs, like big bugs. The directing was masterful too, a lot of tricks and fascinating plants, like the supermarket scene and the name 'Lloyd'. The phone-call is a mystery still. |
|
| 251 |
I Racconti di Canterbury (The Canterbury Tales) 1971, R) |
|
| 252 |
Maria Full of Grace 2003, R)
A beautiful movie and a brilliant poster too might I add. This film really shows what an individual is in this world, a mule, not just for drugs but on overall, how abuse is all the way down, where if you don't have responsibilities, you have to get one or support one and your happiness is not there. I fully loved this movie even if the shots were very typical but the direction was pure emotional mastery. |
|
| 253 |
Stardust 2007, PG-13)
In terms of depth or any brilliant plot, it doesn't have much except what you learn at every film school, a 3-act, a very typical 3-act with a sub-conscious goal, a conflict and so on, but the beauty and gentle manner of its tale, by making it all simple and not harping on things like evil and jealousy except where necessary, like the wiitch, but everywhere else, the prince who kill their brothers, it doesn't push it, even though we know it's bad and this gentle take on fantasy is what I find totally rivetting. |
|
| 254 |
Visitor Q (Bijitâ Q) 2001, R)
This film almost made me close to vomitting, very close, like the food moved up a notch of an inch if it did. But I loved this film a lot, for one reason. Miike is a pupil of Imamura and Imamura was a pupil of Ozu. This film is like an ozu in theme and it was done like it but had no relation at the same time and yes, grotesque and macabre and breast milk spilling everywhere is not Ozu, but the content and the mastery of material, this is the continuation if his ideas, if not pure, but is clarity. |
|
| 255 |
Araburu tamashii-tachi (Agitator) (The Outlaw Souls) 2001, Unrated) |
|
| 256 |
Faust 1926, Unrated) |
|
| 257 |
Tarkan Viking kani (Tarkan and the Blood of the Vikings) (Tarkan versus the Vikings) 1971, Unrated) |
|
| 258 |
High and Low (Tengoku to jigoku) (Heaven and Hell) 1962, Unrated) |
|
| 259 |
Una Mujer sin amor (A Woman Without Love) 1951, Unrated) |
|
| 260 |
The Exorcist 1973, R) |
|
| 261 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 262 |
Bodas de sangre( Blood Wedding) 1981, Unrated)
A stunning visual representation of the flemenco. I loved the last scenes a lot and the music was so enchanting, I could sniff ou every cultural influence from India to Morocco. The steps were dramatic and the filming theatrical but the entire mood and setting and the comnposition was beautifully captured on film. |
|
| 263 |
There Will Be Blood 2007, R)
A strange film, I thought that the soundtrack was like a krautrock ripoff or some Goblin thing going on just minimilistic. I loved the relationship between the priest and the lead character. It seems to be allegory of sorts, of religion and the power that hold. Really mezmerizing film I can't get off my mind. |
|
| 264 |
La bestia in calore (SS Hell Camp) (SS Experiment Part 2) (The Beast in Heat) 1977, Unrated)
Badass, the monologue by the partisan at the end was astute and amazing and the bullets through the vagina just to prevent an outcast spawn being born was really badass. Seriously, the scene where the mad super villain is munching on that thing, I was shocked and felt something wrong. Just pure badassery. |
|
| 265 |
Black Christmas 1974, R) |
|
| 266 |
10,000 B.C. 2008, PG-13) |
|
| 267 |
Tideland 2005, R)
Beautiful. my favourite by a great director. I love the way the child's passion is discovered and played out in a fantastical world that is disjointed and that relates to a child of such where the mother refuses chocalte and father needs heroin. I loved seeing how she made the best of it and discovered adulthood early. It is a world I sympathize with fully and love with all my heart and this is definitely one of my favourite films. |
|
| 268 |
The Circle (Dayereh) 2000, R)
An amazing film, where the struggles of the female is juxtaposed with the life as it is in Iran. A harsh and brutal depiction, where scenes continue with little happening and where action is minimal but powerful and the theme, of destruction by subjugation flows outwardly vey beautifullly. A film I love very much. |
|
| 269 |
In Praise Of Love (Éloge de l'amour) 2001, PG)
A stunning fil no doubt and one where it was very difficult for me to watch, even more so than Nouvelle Vague. The structure and dialogue work by being reminisces, memory, lost thought, recovered thoughts. A strange film no doubt and one utterly unique. |
|
| 270 |
Brazil 1985, R)
Amazing film, the sets, the music and the entire scenario. A brutal piece of satire and amazing if not one of the more fascinating fantastical piece of dystopian films I've seen, being two and a hal hours long, it was very visual and great fun and the ending was really disturbing and heart-breaking too. I'm biased towards dystopian films so this definitely is something I love. |
|
| 271 |
Tristan & Isolde 2005, PG-13)
I'm not particularly sure of an opinion to this movie as yet. I find it very engaging, if a little cliched at times but I will say that the acting is not to be blamed. Whether it's the directing or something else, I don't know, but there was a lot of times the director makes me feel stupid, as if we can't interpret the emotions by showing us the jealousies, the rage and the egos of the other characters instead of it being interpreted and felt by us. Other than that, this could've been a splendid masterpiece. My bias makes me love this movie and I will say it was worth the experience to learn from it. |
|
| 272 |
Persepolis 2007, PG-13)
France seems to have lots of brilliant animations coming about or the usage of animations in their films. I was surprised at this film, it had an expressionistic tinge to it, a film noir type of feel and a very laid-back humour. A very beautiful tale of a girl, her life and how the outside world affected it, from one of the most important events of thge 20th century to a life, a normal life of a girl growing up, not a topic entirely brilliant, but a well-devised story. The animation at times looked inspired from some of the very old animation that inspired Ocelot too, I have the feeling Russian animation played its part too, especiallly som e of the puppet, 2D like images. |
|
| 273 |
The Mist 2007, R)
I loved this film so much, I could not help but feel that the story was so impressive, it was by far the most excellent version of a tale about human survival I've seen, taking what is basically exploitative elements and making it into a tale of the human condition. I was left wondering how it would've just been if it worked out, would it have been the same and by letting it end in this plot twist and in an epic maner, Darabont masterfully built up a tale based on many genres. I was left wondering about that short-haired woman that left early on, how did she survived, maybe a truck picked her up. It was odd, but it doesn't matter, I feel that it was more like a side of pure bravery and partial bravery. Something about this film is so wonderful, I was very impressed by it. |
|
| 274 |
Equinox Flower 1958, Unrated)I found this to be really delightful personally. It was really a joy to see this film in colour, where Ozu, a master, is doing the same topic over again but always with a new dimension. It's like inventing colour, by some obscure mixture of colours and I'll be damned If I see amything like what Ozu does. |
|
| 275 |
Gaav (The Cow) 1971, Unrated)
I found this a very impressive film, its raw qualities bringing out a natural tale of the destructiveness of attachment and the though I still cannot quite figure out the allegory here, I was fascinated by the tale of how the human being can succumb to his base qualities easily, both naturally and in manner quite inhumane. Iranian cinema is really outstanding. |
|
| 276 |
28 Days Later 2002, R)
An amazing movie, one of the most inventive movies I've seen in a long time. The ending was awfully bad in my opinion. I don't see why it happened that way. The construction the early scenes were first class. The dning had no charm to it, it felt sloppy, this idea or notion that in an age of brutality and senselessness and base characteristics, humanity can still triumph. The message is wonderful but the ending lacked the quality to sustain it and it should've been changed. |
|
| 277 |
Reazione a catena (A Bay of Blood) (Twitch of the Death Nerve) 1971, R)
One word. |
|
| 278 |
Control 2007, R)
A cloud hangs over me. |
|
| 279 |
Violent City (The Family)(Città violenta) 1970, R)
One sweet badass plot-twist that was extremely amazingly well shot and crafted and really made this into an amzing film about betrayal and revenge. I was going this must be a really stupid, gullible and dare I say, innocent man to have to have gone to all this trouble not realizing his folly. It feels like a a vindicative film, the evil in the violent city wiped-out. The lawyer character confuses me, I still don't quite get some of his actions. |
|
| 280 |
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992, R) |
|
| 281 |
La Rose écorchée (Devil's Maniac) (Ravaged) (The Blood Rose) (The Burnt Rose) (The Flayed Rose) 2003, R) |
|
| 282 |
Il fiore delle mille e una notte (Flower of the Arabian Nights) (Arabian Nights) 1974, NC-17)
Probably my favourite of Pasolini so far, I don't yet and can't really make up my mind. Has that Pasolini of making films, narrative that is old-fashioned and yet very cinematic. Pasolini is one of few directors that is unashamed of disliking this world and knowing the value of cinema as an art form, making sure what he does can never be replicated elsewhere. |
|
| 283 |
Night on Earth 1991, R)
Amazing. I loved the stories here a lot. It is a fascinating concept, the idea of taxi driver across the world, all about how people make the most of their lives and how they deal with it. Each one is extremely different which makes it stand out. The one in Rome was allegorical for example and the one in L.A was a sort of ode and the others have their own qualities too. Highly recommended and just genuinely beautiful and intriguing stories. |
|
| 284 |
Drunken Angel 1948, Unrated)
One of Kurosawa's finest films. The one aspect that got this to stand was that in films like these, a story of redemption, downfall, realization, fear and courage, the film tends to be epic, a long movie and one where the character and is highly developed to a minuscule detail. But not here, it was never attempted here. Here, the struggles of a man's torment was more important. The highly metaphorical film, where the images of the landscape including the omnipotent polluted swamp, is not out to be epic, it is a brutalist and staright-up dose of grotesque truth and horrible unglamorous reality. |
|
| 285 |
Lost Highway 1997, R)
What a bizarre film, much more than Mulholland Drive in my opinion. A strange murder mystery. I was surprised at how amazingly well the direction was, flawless and the music and the score was amazing. I kept anting to know more and was intimately terrified at the images I was seeing, the effect was very strange no doubt. |
|
| 286 |
Aria 1987, R)
An amazing masterpiece. Beautiful and entrancing. Each section brought out something unique to the series. The Godard one was spectacular, I was amazed at the way he used his characters to portray ore and the other, some by directors I'm not familiar with, was spectacular as well and the music was magnificent. Aazing shots and beautiful stories. |
|
| 287 |
Suzanne's Career (1963) 1963, Unrated)
I found this to be genius. I loved the delightful plot-twist and admired the complex relationships between the people and the way their words get twisted and slanted but my biggest love is the irony of the title. It was beautiful, the finest character study and yet one with a plot all for fun ad a delightfully fun ending. |
|
| 288 |
Berlin - Alexanderplatz , Unrated)
Watched this a while back. Hands down a masterpiece, the Biberkopf character was outstanding and I was amazed at this man's aptitude and his utter weaknesses that affect everything else. The montage idea was fantastic too, brought out a very raw and surreal approach to Berlin and bringing out a striking allegory on the state of Germany. |
|
| 289 |
Mera Naam Joker (My Name is Joker) 1970, Unrated)
I watched this many times in my youth and feel that it is one of the most beautiful films ever. This is not a film about a selfish boy going out and feeling betrayed, it is a film abvout a person who loves and receives love and it doesn't matter that these people may not have loved them. He loved themn and he never allow this heartbreak to ruin it and I feel that any nagative criticism of this film due to the main character's flaw is ridiculous. |
|
| 290 |
Munich 2005, R)
A movie that in my opinion handled the subject matter exceptionally well. I have always been fascinated by this idea of a state founded just due to briute force and politicking and havily residing in a logic where a book mentioned their living there. I thought this was going to be a very typical story but instead, it brought a very crushing tale that is basically a story of Israel and of what it is and it will be and I was impressed. I was stunned at how brutal it was at its criticism and how startling it was in showing and depicting a amssacre and yet never succumbing to emotions and instead using historical structure and logical deductions to prove something and it really changed me a lot watching this for some reason. I rank it as one of Spielberg's greatest work. |
|
| 291 |
Elsker dig for evigt (Open Hearts) 2002, R)
I quite loved this film, the plot felt very sinister and original, the acting was really good and what I liked about this was the immense pressure being put on the film, with so many characters inter-linked and the affairs and the problems eventually cracking apart. It was very grim and dark but in a very personal way, you don't feel it to be a narrative or even having a plot at all. |
|
| 292 |
Pauline At The Beach 1983, R)
Amazing handling of its Hitchcokian plot with a beautiful tale of confusing sumer romance. I was totally hooked on this tale of a girl who is totally lost in a world that makes decisions for her and yet, no one does it right. The film revolves heavily on the theme of desire and being interesting. The girl is not desirable, but her skimpy swimsuit and her figure helps and she is not interesting except for the above fact, but everyone doesn't notice the outside and seems absolutely smitten with her cousin, who gives off the air of being high maintenance and typical. I love the way the girl discovers each detail and each character having a pro and yet a flaw and each character is just stupid not to relize that Pauline is just not an idiot. A movie that is both charming, witty and very much stamped with Rohmer. |
|
| 293 |
Zamani barayé masti asbha (A Time for Drunken Horses)(Intoxication for Horses) 2000, Unrated)
A heart-breaking and visually amazing film that plays out like a road movie and is a wonderful of the people of Iran and the struggles they go through just to live. The movie really brings out the love and hardships of the Kurds and it feels like a tale of the Kurds. Watched this a long time back and was really amazing. |
|
| 294 |
The Travelling Players (O thiasos) 1976, Unrated)Watched this a while back. A long epic on the history of Greece and a sublime and painful journey into their lives, their history and their struggles. A beautiful film, it should be watched in a state of almost sleep, it really makes you sense the film more than anything, each image vivid and striking and each painted with lots of pain. |
|
| 295 |
My Life to Live (It's My Life) (Vivre sa vie: Film en douze tableaux) 1962, Unrated)
A biting criticism into the life of and relationships of a man and a woman, displayed very brilliantly by Karina's character. I found this to be one of Godard's most brutal pieces of criticism and yet filled and layered with immense sadness, a criticism of materialism, modern day cowardice and stupidity and also of the loss of love. An austere film, music only used once, and I mean modern music which is common to Godard aside the classical ditty heard throughout the film, thid film is definitely a one-of-a-kind. |
|
| 296 |
Beauty and The Beast (La Belle et la bête) 1946, Unrated)
A splendid film that is superbly handled. Reading the original story and comparing, I was amazed at how similar themes was handled and yet, in the film, it brought out a delightful charm that worked nicely. I adored the ending where the female's reaction, at being cheated for her leap and the beast, selling out. Allegorical no doubt. Beautiful imagery that brings out the sense of mystique, particularly the scene where she explores the castle, done in sublime slow motion that allows the audience to anticipate and feel the thrill and the fear up till the meeting with Beast. Amazing film from Cocteau. |
|
| 297 |
Red Road 2006, Unrated)
A brutal and disturbing revenge tale where everything bursts with intensity difficult to interpret. The quirky metaphors are what strike me heavily, when she smiles and the one with the dog, also, this unique tale of revenge and redemption is really in my opinion genius, its brutal story-telling aids the minimalist use of actions and drama. Also, the use of non-diegetic music is very noticeable too, making this very disconcerting and it is disconcerting to view. |
|
| 298 |
L'Amour en fuite (Love on the Run) 1979, PG)
I know Truffaut said that he disliked this and felt is was a bad ending to the series even if people enjoyed it, but I feel that that was a dishonest remark as I feel this is an honest depiction of the Doinel series. As an autobiographical piece, he wants it to end nicely, sweetly and to see how he goes through his travails with women, I fell so much for him and it is the wonder of Truffaut's cinema, his beautiful characters. Wes Anderson tries to be like this, but he creates no sympathy without having to mock his characters and for Truffaut, he makes his character loved and here he succeeds over Anderson. |
|
| 299 |
Hable con Ella (Talk to Her) 2002, R)
I continuosly wondered how it was going to be, this strange and yet true movie that honestly depicts love in its various subtle forms, how its implicit and contradicting nature and yet its destructive qualities control our minute detail. The characters just come out beautifully and the direction is wonderful, letting details be discovered and yet keeping a vivid imagery alive continuosly, we wonder on the rape, we wonder on the friendship of the two man and also, what is wrong with them. It doesn't justify it, it defends it and displays it as being equal over the much appreciated female love. |
|
| 300 |
Kurt Cobain About a Son 2006, Unrated)
I adored this film, the insightful, diary style look into the life of a man was utterly beautiful. It is not a film where you should concentrate, but one where you almost sleep through it, it is beautifully shot and the quirky charms of some shots really lets out a lot that the words drown out completely. I was constantly interested by the conversation as it really is just beautiful, it is emotionally tinged and gives not just a tale of a man but a story of American, as just like Cobain recounted, there are 99% of people that lived the same thing as him. |
|
| 301 |
The Golden Compass 2007, PG-13)
Personally, this was a delightful film to watch, absolutely fun. The bear scene was badass, the way it was torned up, good god, I can imagine. Some framing decisions were odd, like the scene at the bridge that was going to collapse, I wonder if there was some intention here, but I don't grasp it as yet. A feel-good movie that quickens fast and really gets to the point without having to resort to silly humour. The narrative is highly enjoyable too, with fascinating imagery. The ones of the witches, which showed little of them, keeping them very ethereal and all together strange was just sweet. |
|
| 302 |
The Ninth Configuration (Twinkle, Twinkle, Killer Kane) 1979, R)
In the bar section, is one of the most brutal depictions of where the thin line between good and evil meets, and yet the thin line is so far apart that it is virtually different. The line is so different that you have to choose, there is no middle point, the middle point is a farce and the bar scene in this film is one of the most brilliant examples of what happens at the mid-point, of striking the other cheek. |
|
| 303 |
Youth Without Youth 2007, R)
A surreal and fantastical journey into a man who's obsession with language drives him perilously close to death and personal lost. His entire desire to capture this pure antediluvian tongue revolves around him making decisions to lose his love and to be unselfish. It has a very innocent delightful swing about it, maybe because I feel attuned to the character and his love for linguistics, but his obsessional drive to really prove himself beyond man and this inner urge for this truth drives him to make tough over-bearing decisons. The usage of the rose was interesting, not so much as a metaphor but for it to be his love for beaytu that is never intrinsic and yet, it is his only thought for all time, this exterior worldly sweetness that destroys you. |
|
| 304 |
Paranoid Park 2007, R)
A fascinating journey into a boy that has to use every ounce of his youth and his every need to believe he did wrong but cannot be judged. This film is not a judgmental film, but a film of penetration, of dissection. I was very sympathetic towards the male lead and not even the carved up carcass was in anyway able to polarize my thought. The gleam of hope is constantly sprinkled at the audience, of having to overcome your mortal fear, which does not get revealed and its idea left to the audience to decipher. |
|
| 305 |
Vampyr - Der Traum des Allan Grey 1931, Unrated)
A highly metaphysical film that really plays with your thoughts, which constantly wanders and then gets strunged at moments that causes a highly sensational feeling that I cannot describe. I watched certain scenes again to make sense of it and it just feels odd. I liked the way the narrative plays itself, which is not important but brings out a disturbing twitch especially with the realizations that occur frequently; the doctor for example. The dreamy state it induces, the drowsiness was amazing, it got to the bad feelings in me and a lot of other things. |
|
| 306 |
Hot Fuzz 2006, R)
Easily, this movie is super cool, explosions, guns, blood and old people beaten up, nothing better. The badass commentary, the changing landscapes, the silly British jokes, the awesome cult and Romeo & Juliet. Lastly, Point Blank. Sweet. |
|
| 307 |
Uwasa no onna (The Crucified Woman)(The Woman in the Rumor)(The Woman of Rumour) 1954, Unrated)
I find it interesting the portrayal of a geisha, or prostitute if outside Japan, but still around Asia. A lot of times, they seem to be held in high esteem, being able to read, play instruments and appreciate and even compose poetry. The work they do requires them to have a value. It is lika any other job, but one with enormous power. True, eunuchs had lots of power too, with a great and hefty crucifix they bear for it too. In Mizoguchi's films, be it a whore or not, he always emphasizes the detest of the job, by showing the need for it and yet the desire for it to be gone. The final scene of this movie is testament to it, when all the new guests arrive and the idyllic daughter takes over and the lady moans at her fate. It never gives an answer, it doesn't even attack the customers, but it tries to tell us that there is a wrong, and in this film, I believe, that some truth is being displayed and Mizoguchi did this film, particulalrly, or it could be a misconception, to grasp the idea, never to understand, of how people do what they don't want and do what they want and feel ashamed of it. |
|
| 308 |
30 Days of Night 2007, R)
Brutal, absolutely devious. I was twitching a lot, and the fact that this was cool to watch, with it being a cool film, shows. It really plays on the fear, but it never works to be an epic, it never lets it feel compressed, but makes the audience worry about the situation continuosly. I was always at the edge for this film, constantly wondering at how it will end, which it plays out well. The simple shots really bring out a sort of calamity that I find intriguing, like the overhead shots in particular. |
|
| 309 |
Kasaba (The Small Town) (The Town) , Unrated) |
|
| 310 |
Broken Flowers 2005, R)
This will be one film that has to be watched if you study Bill Murray. The acting, so docile and cold is very easy for anyone to get hooked to, I was absolutely tuned in to the whole movie and the source was Murray. The film is quite strange and difficult to comprehend, it talks a lot about the past and on how humans treat relationships and how it contrasts with the world, it really explored it in the most unusual way ever and it was magical from star till end. Every girl in this movie is a story by its own, even the girls on the bus. |
|
| 311 |
Une Vraie Jeune Fille (A Real Young Girl) (A Real Young Lady) 1975, Unrated)
A fascinating journey into the fantasies of a young girl that is vehemently feminine and vary of any feminist thought whatsoever. Her continued thrust into decadence and every form of sordid pleasure is shown by her relative indifference to everything, of literally a young girl with nothing to carry on her shoulder and nothing to worry about. It really is a film for girls and is meant for them for the most part but the depiction here is utterly relevant to anyone else. |
|
| 312 |
L'Enfant (The Child) 2006, R)
Brutal. Pure and simple, the crushing effects of a man not wanting to live. I was amazed at this minimalist discovery of a male with so much emotion but yet unable to place it properly, with so much luck and yet to lose it due to one simple mistake. I was also amazed at how the directors make me tuned in throughout and also sympathetic to the male, very well-handled direction that brings everything out well. |
|
| 313 |
Scorpio Rising 1964, Unrated)
Beautiful imagery, it was so powerful looking at this film, a ritualistic trip into the cult of motorcycle gangs. It was amazingly dazzling looking at this and seeing how it influenced a lot of amazing directors, Anger being a proto director of sorts. It was stunning to hear that the cyclist did die and it really had an impact on me. The music had a very beautiful charm, the entirety was juxtaposed in a manner so perfect it is literally one in a million. |
|
| 314 |
Le Feu follet (A Time to Live and a Time to Die) (The Fire Within) 1963, Unrated)I found this to be very atypical for the director, it is extremely depressing and the usage of exposition is done in minute detailing that leaves the audience muted to evrything else except the acting, which was phenomenal, the usage of jump cuts, violation of the 180 degree rule, the axis and so on added to the dizzying feel, of loss destruction and of mental fluctuation, it was so sterile watching this film, the emotions was just dead and with it, the character. |
|
| 315 |
Blue Gate Crossing (Lan se da men) 2003, Unrated)
I thought this movie was the very epitome of sweet, it portrayed it as beautifully as I imagine the word to be, subtle and genuine and so exuberant in its innocence to make you regret living the dreary life you live day after day, for some reason, the effect of this film reverberated strongly for me and I can't help but wonder how great an object has to be, to do this, to achieve this emotion. |
|
| 316 |
Mouchette 1967, Unrated)
Being short and extremely minimalist had a very powerful impact, its shock and its fatalistic destruction was even more powerful than expected. I couldn't help but feel that the flaws altogether inherent, were displayed throughout the film, though it happens linearly, it was done with emphasis over everytime period till the end. The way the dialogue was handled was utterly magnificent, each word with full force and brutality. |
|
| 317 |
Destiny (Der mude Tod) (The Weary Death) (Between Two Worlds) 1921, Unrated)
Utterly sublime. The effects are one thing, but the love story, the story of destiny, of going to the ends of the world, of fighting everyone from the Emperor to the Caliph, I was awe-struck, it brought a typical tale and warped it in a baggage that discovers the meaning of morality, of the human plight. The scenes are very mystical, like the one of the wall, what is it about? Why there? I feel that the idea of it is something I need to discover. |
|
| 318 |
Ratcatcher 1998, Unrated)
Probably one of the most reflective character studies I've seen, the character coming to life, being amazingly distant and close and the beauty of his childhood, his dreams, troubles, all developing and rising and then billowing. The sense of normalcy, the want of normalcy, of despising where he lives, comes out beautifully and I feel as a film, it has many elements to explore and discover and is ultimately, beautiful. |
|
| 319 |
The Films of the Brothers Quay 1987, Unrated)
Some of the most beautiful imagery I've seen, there was one movie, before "The Comb", which really haunted me, its eerie tone and setting was very startling, the other films, particulalrly "The Comb" were extremely good, each shot meant to have its resolution, a very unique and atypical idea of displaying visuals and information. I genuinely would like to learn how to achieve the effects done here. Absolutely beautiful. |
|
| 320 |
Eugenie (Historia de una perversión) (Wicked Memoirs of Eugenie) 1980, Unrated) |
|
| 321 |
Doomsday 2008, R) |
|
| 322 |
Izgnanie (The Banishment) 2007, Unrated)
Beautiful, utterly devastating. The filmic quality of this film is brilliant, the length bringing out a beautiful dimension where we see the devastation of a family even if we do not exactly understand it. I personally found the visual images a way of implying while the acting and the dialogue was totally separate, where we get details, and the images itself shows us the emotions that allows us to interpret the story. I found that strange as I always see images a s a way of getting through, but Russian cinema has a tendency to use images like in paintings, where we interpret for our own means. |
|
| 323 |
Ju Dou 1990, PG-13)
The images are absolutely delightful. I was immediately blown away by the startling clarity and the rich layers of the colour, which really added to the dimension of this story, where erotica and disorder blend into one synchronized track and where everyone is unable to get what he wants, resulting in a tragedy proportionate to the Greek's tales. |
|
| 324 |
The Devil's Rejects 2005, R)
Hands down, extremely badass. I do not believe in terms of subject matter, this was utterly gory or anything, but it was brutal and the sympathy was so well handled that when it came, it was so well done and immaculate in how it synched up, that it just blew you off. Absolutely cool as well and the dialogue was fun too. I find it interesting how Zombie wants the sides to swing, found it outstanding, whether or not he got what he wanted is another thing though. |
|
| 325 |
Stalker 1979, Unrated)
A splendid film. The early part of the film is fantastic and has this hypnotic, stoner effect, where the images and dialogue exist to make you twirl in your mind. I love the the entire mood of the film, of wandering of wanting something of proving something, of human foibles and frailties, it was a film of discovery and it had a very severe effect in tis display. |
|
| 326 |
Inland Empire 2006, R)
I love the fact that whatever David Lynch shoots can never be replicated. That is in my mind the mark of true genius, when what you make can really be yours. I loved how this film has this habit of mixing the film world and real world, how intrinsic the acting is with that and how fundamental the stories are in replicating that. A wonderful film. |
|
| 327 |
Madame Tutli-Putli 2008, Unrated)
Beautiful, very striking and bears a lot of similarity with the Quay brothers but except the horror and gothic elements are discarded for a more ethereal, heavenly look, a trip of many places whence a desire to believe you are trapped is bringing a whole lot of of imagery. Really bizarre and yet so tragic. |
|
| 328 |
Funny Games 2007, R)
Absolutely searing, a fantastic film that knows how to defy its genre and still make us quench at seeing this opaque graphic violence that has a habit of twisting you. I found that the ridiculous aspects, like the one with the remote control, to be very strange and wonder whether its effect was to further alienate or was it to create this disillusionment among the audience in its love or appreciation of violence, a violent anti-violent film. |
|
| 329 |
Tenebre (Unsane) 1982, R) |
|
| 330 |
Shine a Light 2008, PG-13)
Fantastic, absolutely sensational and fun and it was great to see Mick Jagger doing a badass dance early on and having a great fun at his age and it was totally enjoyable watching this, a cool extrvaganza of rock 'n roll and hopefully, its reincarnation. Also, it had some nice cutaways to interveiews which were real fun for any Rolling Stones fan. |
|
| 331 |
Triumph des Willens (Triumph Of The Will) 1934, Unrated) |
|
| 332 |
Hukkle 2002, Unrated) |
|
| 333 |
L'albero degli Zoccoli (The Tree of Wooden Clogs) 1978, Unrated)
Hands down, a movie that was one of the largest risks taken and where that risk brought out a beautiful cinematic masterpiece where everything that could be wrong is right and every image is beautifully crafted for the right depth and mood and we get what is basically a wonderful film on the debased humanity of this world and the purity untouched that is trodden on continuously. |
|
| 334 |
L'Avventura (The Adventure) 1960, Unrated)
An outstanding film where every composition was so well thought out as to be absolutely ridiculously spot-on. I loved the delicate handling of the subject material with lack of dramatization which allows us to view the fundamental cracks of emotion of feeling the emotional nothingness of the characters and to grasp the intrinsic decay of subtlety. |
|
| 335 |
Tôkyô boshoku (Tokyo Twilight) 1957, NC-17)
Hands down, the bleakest Ozu film I have seen, the film is really pessimistic without having any humour, unlike Tokyo Story or any Ozu film for that matter. From the start, you get deceived, then, as it goes along, the perception you would have dies out. It is long but never dull and though dreary, the message is beautifully amplified by Ozu's meticulous handling of the material, where exposition is well done to reveal traits of hypocrisy and petty illusions. In fact, this film is so crossed between the youth and the old that it never sides at all, more like Ozu is absolutely confused. |
|
| 336 |
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) 2004, R)
Wonderful film, could be my favourite by this director. I love how the story is so beautiful and touching and how, the catharsis is divine, it feels so ethereal to see the last scene and I adored the perfection it achieved in tis images, the fundamental aspect of film, proving the director is god and no one else. |
|
| 337 |
2001: A Space Odyssey 1968, G)
Amazing film, found its approach similar to The Fountain in a way. I must say, I can now safely admit to having watched this before I reached 21 and that is pretty badass if you think of it. I really enjoyed the images personally, the kind of catharsis it had and it's effect was so strangely intrinsic. Also, this is probably one movie I can watch everyday, seriously. |
|
| 338 |
Körkarlen (Korkarlen) (The Phantom Carriage) (Thy Soul Shall Bear Witness) 1920, Unrated)
I highly recommend watching this with the Stephen O'Malley & Peter Rehberg score. It has to be the most sublime and disturbing score for a film that really has to be one of the, if not the very best of silent films. I was absolutely involved in the protaganists's decline into despair and his fall from grace and a lot of times, it had to do with the composition of the shots than anything else and even the emotions, were destructive. Amazing gem from what has to be a great film-maker from a country that creates great films. |
|
| 339 |
Conte de Printemps (A Tale of Springtime) 1990, PG)
I personally liked it even though I am sure Holden Caulfield would decry this film as a phony, but still, this film has one of the most unusual influences of any film that comes from Hitchcock and yet, by far, the most unique and in my book, proves Rohmer to be quite a delight and a personal triumph of discovery quite frankly. Very unique, even the sexuality is very different here than elsewhere. |
|
| 340 |
Color of Pomegranates (Sayat Nova ) 1969, Unrated)I really adore this film and would like to have it play continuously forever. An outstanding piece of film where the discovery of the images is a substantial and much more convincing way of showing the world how a poet, an artist makes its forms and this film, by its focus on the subject matter of the particular poet, did a wonderful job at that. |
|
| 341 |
Il portiere di notte (The Night Porter) 1974, R)
This is basically a way to tell this. for a movie that tells little and gives away little, it has the ability to show a lot and makes the audience feel a lot and has the power to plummet and soar the emotions of the spectators and let us grasp a vicissitude of feelings like eros and grotesque and convulsed and repulsed and yet attuned and desiring more. |
|
| 342 |
Zabriskie Point 1970, R)
There is something about this movie that appeals to me personally. The beauty is one element, but the most fantastic element is its tone, its tone of dismantling, dismembering and of uncovering the most basic parts of what is the most important things in the world and yet how futile it is and importantly, how much it will eventually hurt us and mankind and lead us into destruction. I find this movie a landmark and film at its finest at any moment. |
|
| 343 |
Seul Contre Tous (I Stand Alone) (One Against All) 1998, Unrated)
I found this film to have one of the most uniquely well-shot scenes which can turn your skin and really have things crawl out at you in the end. I found it to be absolutely fantastic in what it shows, the idea of it, of stifling more powerful than anything else. I found this to be fantastic and it's finer points. |
|
| 344 |
The Apartment 1960, Unrated)
Hands down a sweet and humorous love movie with some fine one liners. I found the ending to be a fantastic version of the ending in "The Graduate". In fact this is the source, probably, only bit is that in here, it is more reminiscent than anything else. I also liked how this movie really feels like a love movie which is still dull and yet with a lot of heart in it, a banal movie made fascinating by what it caught on film. |
|
| 345 |
Heavy Metal 1981, R)
Watched this a second time after watching it prior where I thought this was just bizarre and odd, probably the first type of odd film I've seen. The thing about this film is how trippy and hypnotic it is and how it just makes you all dreamy and zone out and yet attentive and laugh and epic at the same time and overall, a damn cool movie with hot stuff all over. |
|
| 346 |
Orlacs Hände (The Hands of Orlac) 1925, Unrated)
Utterly fascinating movie by a great director. I loved how every emotion was handled with care, how the editing had a way of using focus on the image from cut to cut, where your eyes are led and don't swing and yet brining out lots of fine details like the scenes at the house and even those of the hands, with the veins popping and the vile emotions cringing at the side. |
|
| 347 |
Blade Runner 1982, R)
I loved this film, especially Rutger Hauer. I found his performance powerful and exhilarating and this movie in my opinion is just wonderful and great. The climax with the android and the Blade Runner played by Ford was great, absolutely fantastic and gorgeously shot and well-displayed and also, well acted. The movements and the editing and the score was something, in my opinion, happens very few times in cinema. I watched the final cut and would love to watch the other cuts as well. |
|
| 348 |
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991, R)
I cannot quite up my mind about this film but it seems to be one which defy any kind of thoughts on it. There are so many layers to the meaning behind this that I cannot put my mind to it. I can see the main ideas of the dialogue and the two characters and also the way the sickness is used often to portray the two characters and also their various relations to the different characters but for some reason, I cannot quite get it out in words. |
|
| 349 |
The Dark Knight 2008, PG-13)
This is really a badass movie. I mean it is both conventional and yet very unconventional at the same time and it is fun and yet highly intelligent, it does not teach or preach but it briefs us on questions and as a whole, it grasps the superhero element that gets lost and that is the part of the villain, why a villain is formed and why it is sometimes not necessary to understand why it is formed and yet see the whole as a whole and not be blinded. A highly intelligent film. |
|
| 350 |
Pickpocket 1959, Unrated)
A fascinating film personally. I loved the shots of the feats of legerdemain performed by the cast. Also, I personally loved the film as a whole, it brought a new perspective to the idea of redemption seen in lots of films especially by Scorsese and even in Coppola. I admired the way the acting was done, more for display than for emotion and the idea, sparse with no attachment and yet powerful in its force was just amazing. |
|
| 351 |
Songs From the Second Floor 2000, Unrated)
This is really the oddest film. I don't mean bizarre but it was odd in its cuts, in its repetitiveness and even in its acting. The comedic elements were strong here, there was amazing depth to the characters and I could see a lot of visuals which had a lot of care taken to be made. Everything from the female sacrifice to the last scene, odd and strange yes, but the atmosphere of dull, monotonous, modern concrete creations was stunning, it made it very enjoyable and yet brought full depth to the movie. I can't help it, I enjoyed this fully. |
|
| 352 |
Election (Hak se wui) 2005, Unrated)
The most outstanding film by Johnny To. I was amazed at the film and how it was fantastic to see the qualities of brotherhood being shown to be a duplicitous idea, where only if it works, I support you. I found the ending disturbing and the nail on the coffin without any pun and I fond the end of this film, the last twenty minutes a summing up of power as a whole and not just gang power or triad power but power in its raw form. |
|
| 353 |
L'Armée des ombres (Army in the Shadows) 1969, Unrated)
Amazing film, I was impressed highly with this film, it is infinitely different and not as perfect but it has a lot of human emotion that surrounds it and overtakes its other counterpart. I found the film to be extremely strange to watch as it feels more like a psychological struggle and less a thriller and also, an honest display of man's weakness even in a struggle supposedly honorable. |
|
| 354 |
The Devils 1971, R) |
|
| 355 |
L'Eclisse 1962, Unrated)
I must admit, I read recently somewhere that Antonioni is one of the most difficult to to imitate directors ever and in here, I will say it is true. I was truly mesmerized by this film, it was extremely delicate like Vitti's dress and I found that every thing in this film was soft, it was like cake and it tasted beautiful. The sweet nature was contrasted with the dull environment which in fact was more lively than anything I've seen. |
|
| 356 |
Wings of Desire 1987, PG-13) |
|
| 357 |
Penelope 2006, PG) |
|
| 358 |
Blow-Up 1966, Unrated) |
|
| 359 |
Der Letzte Mann (The Last Laugh) 1924, PG) |
|
| 360 |
Camera Buff 1979, R)
A very raw and yes flawed but yet an intriguing discovery of a man's pursuit of something greater and then led down, never knowing or not yet knowing what is greater and yet believing it blindly and then collapsing. I sometimes believe some men are stronger for a reason, some are weaker, but everyone has an ideal, an idealized belief of something if they can hit it at some point. This movie really, at a personal level, represents film-making everything from the concept of selling out to the basis of making it in the first place, be it to record or entertain. |
|
| 361 |
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) 1957, Unrated)
Brilliant, a great double bill for me with "Men Behind The Sun". I mean, it is fascinating to see how full of meaning this is, even the cover has lots of interpretation. I loved the way the movie leaves it vague the idea of whether was it superstition that killed him or was it just the confidence of a presage, a foretelling of disaster, of which a wise solution was never thought of an where emotion drove Mifune's character to disobey the prophecy and then got screwed by that prophecy by his own superstitious troops. |
|
| 362 |
The Testament Of Dr. Mabuse 1933, Unrated)
Mabuse seems like an espionage villain, one who is mad and a genius and believes his genius a salvation for everyone. I love the character a lot, what he believes in and found it relevant today as well. I think most of Lang's talkie films from UFA hold up the best today even if the silent era were his masterpieces. The idea of this is very pervasive especially in the use of words, the use of thoughts like 'gambler' and 'hypnotic'. There is a lot than meet the eye in those terms and in this film as a whole, man's collusion with forces higher and more appealing. |
|
| 363 |
Inferno 1999, R)
I will say that Suspiria owns all the other two of the Mother Trilogy even though they are all sweet but for Inferno, the Keith Emerson track was refreshing as was the more macabre and Gothic sets rather than the saccharine, glorious colours of Suspiria. I really loved the ending and the cuts, the one in the music class and the one of the cadaver in the water. That was particularly fascinating. The female music student was sweet too. |
|
| 364 |
Le Doulos 1963, Unrated)A fantastic film where plotting works heavily to display some really fascinating themes on loyalty and ambiguity. I found that the careful plotting and structure and yet the obscurity, this French-like element that brought a beauty to a genre rooted in America. Also, I must agree, the car crash from a hill with the body jumping up, that was magnificent. |
|
| 365 |
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) 2007, PG-13)
Very rare to see a movie that honestly brings tears to your eyes. My favourite scene was the one at Lourdes. There was a tone set, a speech at least. But I found that it really makes you wonder about this guy, this Casanovaesque character and think what could be the reason he is acting this way, is his life a series of volatile actions but yet he cannot accept a difference, faith. I don't know, I am still lost for any actual or perceptible words to spout. I can only say that watching this film is the closest to being near something beautiful. |
|
| 366 |
Jag är nyfiken - en film i gult (I Am Curious (Yellow)) 1968, R)
Like Sweet Movie & W.R., this movie explores almost similar themes, all prevalent in their times like Communism & Vietnam but yet, do not seem dated in their altruistic deciphering or maybe clearing the debris and still allowing us to be able to see fully through our eyes, almost like a blow this film was compared to the Serb film-maker who made his two masterpieces later on than this. |
|
| 367 |
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008, PG-13)
I will say that even though compared to other super-hero movies of which I have at least read the comics, this being the one I know least, I love the film of Hellboy. Maybe it's Del Toro, his ability to charm and play with the fantastic and show us a traditional tale with elements that are absurd but flow like a fairytale and yet display that schlock like b-movie aesthetic to it. His style is apparent, his influence clear, just as Raimi's mark is there on his pet super-hero. |
|
| 368 |
Mother and Son 2000, Unrated)
I had much expected a melodramatic film but watching this, I actually found this to be unbelievably beautiful. The painting-like imagery gives us a lot of subjective thoughts to work out on and Sokurov deliberate handling of images to give an implied sensory experience more attune to ourselves was brilliant. The scene where he touches his mother's hands was particularly wonderful. |
|
| 369 |
Le Souffle au Coeur (Murmur of the Heart) 1971, R)
This is easily my favourite movie and my favourite Malle. Different from Au Revoir, it is more culturally laden and infuses heavy dosage of the varied changes of French society into a boy growing up, a boy who is both bright and confused and has very different thoughts on love just as France was having different thoughts on politics and society. Politically pieced together, it is a fine movie for anyone to enjoy be it a tale of love or of socialist uprisings. |
|
| 370 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG)
I watched this a fair few times in the past. |
|
| 371 |
Samurai Rebellion 1967, Unrated)
By far the darkest Samurai film I've seen and it is clear why, the ending is so bleak it really makes you think if you have enjoyed yourselves looking at this depravity of mankind or whether do you actually hope they get to where they want to, the thing is, what makes this fantastic is that it leaves the audience thinking it is all futile, bigger ambitions are nothing at the waste of human life. |
|
| 372 |
Taxidermia 2005, Unrated)
Wow, Palfi looks like a Hungarian version of Angelopoulos, both putting in elements of their cultures in their films except Palfi is a little bizarre. I really thought the quality of work here was amazing, every shot worked to an amazing detail and the ending was just strange, like Hukkle, and more surreal than the extremely realistic vomit scenes. |
|
| 373 |
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960, Unrated)
A film I have wanted to see for the longest time and just did. Absolutely beautiful and fantastic. I mean, just looking at how fast Godard bypassed the first act was genius in every way. I was immersed in this world which was so unreal and charming and brought out this charm in a city and yet by showing how it is charming without having to show the typical cliches or stereotypes. |
|
| 374 |
Monterey Pop 1968, Unrated)
I found this an extremely powerful experience. I had recently been involved in the making of a documentary as a director and was disappointed a s a whole, the compromises and the vision was constantly getting screwed, but watching this, I feel amazed and wanting as I saw how beautiful the moments were that had been caught. I believe Hendrix is the Devil in flesh and Shankar is God in a kurta. |
|
| 375 |
Kingdom of Heaven 2005, R)
I found this to be great. A very poignant movie and one that was so beautifully made and done. |
|
| 376 |
Solntse (The Sun) 2005, Unrated)
One of the finer moments in acting I have seen. Issey Ogata portrays a man wth infinite power and control but a lack of will to do so and who is just wanting to live his life day by day and hopes for it to end. I found the portrayal beautiful as it shows his wanting, like when he dances in the ballroom, but doesn't fall into pathetic traps of a rich man wanting the simple things in life nonsense. This here is a man who adjusted already and has worked with it and we see his flaws as it has many repercussions and ripples. |
|
| 377 |
Last Tango in Paris 1972, NC-17)
Utterly quirky film on two obsessive people, one obsessive on wanting to just care about nothing and the other who is obsessive about finding someone worthy. It is really bizarre as it follows an unclear plot where the wife's suicide could be a catalyst at times and a conflict at times and you always wonder where these two people wander next. A very strong film and a daring one too at the same time which was well-acted too. |
|
| 378 |
Kanal (Canal) (They Loved Life) 1961, Unrated)
I had a lot of difficulty watching this film. One reason was the amazing brutality of it all and another was this was a harsh criticism of the man in the sewers as much as it is propaganda. Wajda, through pure ingenuity, has constructed a film where he rips out the evils of the past and pastes it on the screen and hides it behind this mask of innocence and it is this depiction that is a masterpiece. |
|
| 379 |
Kohayagawa-ke no aki (The End of Summer) (Early Autumn) 1961, Unrated)
I enjoyed this film a lot. It has that quality of being very rushed at points. A lot of themes are explored and the rushed works as it pushes it towards the ending when the 'event' occurs. I found it brilliant how it basically shows the many aspects from Westernization to the downfall of the traditional family so well. The sound design from the 'event' (no spoilers) to the part where we hear the story of the old man at the reception and how his son-in-law is now a salaried worker or hopes to be was particularly efficient and smooth. |
|
| 380 |
I Fidanzati (The Fiances) (The Engagement) 1963, Unrated) |
|
| 381 |
Playtime (Play Time) 1967, Unrated)
I find it amazing this was a set. I really see this film as a depressing spiral of the Hulot saga, where technology becomes ruinous, where anything, any damage any loss can have consequences. The scene where in the restaurant the railing collapse and suddenly anyone with those marks on their jackets can get pass those railings has such significance that I cannot yet describe. Meticulously done and set-up for a magnificent film. |
|
| 382 |
El Norte 1983, R)
If there is a movie that a director can make and feel proud of, it is this, especially if this social commentary intrigues and interests you. I find that in narratives, you can create genuine emotions, emotions that can stifle and cut you up. This film did that, I lost all sense of myself watching this. I have nothing to say but to admit this film is utterly marvelous. |
|
| 383 |
Padre Padrone 1977, Unrated)
A film that like Rocco & his Brothers by Visconti, deals very much with southern Italy and its mired troubles. I found it fascinating that this is not a rags to riches type story but more of an observation of the trials of mankind to adjust. It is a movie for all time and one of timeless depth and it really made me wonder how sometimes even in the richest lands, mankind always has surprises waiting. A nice film to watch with El Norte in my opinion. |
|
| 384 |
Paris, Texas 1983, R)
I have to give it to 'em, the last scene is an absolute wonder of film and the world at the same time. I have never been more impressed by the acting that it made me squirm and feel a sense of regret at the same time. The shots for this film is perfect, everything perfectly done to make and display fantastic images for the audiences. |
|
| 385 |
Touchez Pas au Grisbi (Hands Off the Loot) 1954, Unrated)
This film was really fun, it is very similar in the vein of the stuff Melville did later on. What I really like is the raw and dirty eroticism that pervades this film and the suave coolness of it all. I found this film to be a fascinating look at the idea of the evils of brotherhood, how cruel friendships can be if it is not seen eye to eye. |
|
| 386 |
El Ángel Exterminador (The Exterminating Angel) 1962, Unrated)
Utterly amazing film that seems to have some similarity for some odd reasoning on my part to "The Happening". I really liked the way the characters display themselves like butchers almost, absolutely no life and dull humans who seem to just have too much time on their hands. The fact they cannot leave in my opinion is just a fact of themselves, they cannot change and whatever they have is a garb. There is a line that goes, "These clothes are good for the evening, but not for bed", or something along those lines that struck me. Even the sacrifice has some allegory to it. |
|
| 387 |
Fireworks 1947, Unrated) |
|
| 388 |
Rabbit's Moon 1950, Unrated) |
|
| 389 |
Inauguration of the Pleasure Dome 1954, Unrated) |
|
| 390 |
Hakuchi (The Idiot) 1951, Unrated)
Personally, even though this was a butchered version, it is still a masterpiece of performance and where every twitch and nerve matches the sound and the smell and the image as we as the audience see it. I was bewildered to the end and wanted more and I hope and pray the extended version is found. I must also say that I have yet to read the novel so I hope to be able to compare it soon if it is better. |
|
| 391 |
Yi Yi 2000, Unrated)
I was amazed at how this film proves that you need not have plots or even a a structure and you get emotional performances from a cast that is able to display realistic emotions and a camera that allows us to make our own opinions and yet holding out for its subjectivity that is always ours. I loved the tricks involved here, the one in the hotel room in particular. Personally, this film is one of a kind. |
|
| 392 |
Born Into Brothels: Calcutta's Red Light Kids 2003, R)
I find it depressing watching documentaries as a whole and I expected this to be banal and pointless review and yet I have never seen such strong emotional content. Even on photography, I have learnt more here than anywhere else. The shots of foreground and background and perspective was sublime. My biggest sadness for this film is if ever it will continue to discover what happens to these kids. I found it depressing that only a minority get into schools and injustice is rampant and incongruous as a whole. Also, the character of Puja intrigues me as there is a sense of deception and regressive superstition that makes me wonder for her future. |
|
| 393 |
Yihe yuan (Summer Palace) 2006, Unrated)
I cannot say I agree with the bad reviews for these and even from the critics themselves. Personally, even the sex scenes in this film has a rather stunning quality, it hardly gives it any impression of being controversial, it for the most part reflects the characters and their lives, the mess of it all and the liberal attitude is in line with the revolutionary tunes too. Another thing of note is the mise-en-sene, the fades, the way the shot is composed for dialogues and the violation of the 180 degree rule gives off a lot fire and really makes this film as provocative as it is in many ways. |
|
| 394 |
Close Encounters of the Third Kind 1977, PG)
One of the best of Spielberg. Extremely well-shot and the ultimate and beautiful payoff I have seen. This films runs its course and everything ties up in this wonderful Gordian knot that cannot be untied and due to two magical scenes and the shot construction to built this epic intensity and which is able to make majestic that moment, that was just genius. |
|
| 395 |
Safe 1995, R)
It is very rare to see films break rules of cinematography and succeed. Some have the charm to do it, some are able to study it and use it for their purpose. This film is capable of using nuanced dialogue and using what is basically very observant shots to bring about this unchanged character played by Moore and where she revolves through it, making this a very voyeuristic observation of what is a horror scenario, to be what you least expected. A fantastic study and I was entertained as it really held me up through the night. |
|
| 396 |
Kids 1995, NC-17)
Wow, personally, an excellent piece of film that captures a sub-culture and makes it both personal and accessible and yet not by one bit loses its beauty. I love how dramatization is loose compared to the spirit of these youths, which is so interesting, it is not just about what they did but they can do it and yet survive. One of my favourite for sure and the lead male looks like someone from some superbad movie. |
|
| 397 |
Walkabout 1971, R)
An outstanding piece of film. The good and important thing is that it never tries to push its importance ever and instead lets it flow. Certain details become complicated but they serve a mysterious link, a click to our own imagination that we have to utilize and also, even the themes here, which are presented in such startling manner, erotic and very harsh like the still shots inserted and the confusion over diegetic and non-diegetic music was very, very good and further pushes this up the crop of films everywhere. |
|
| 398 |
Elegiya dorogi (Elegy of a Voyage ) 2001, Unrated)
This film is seriously trippy, done in Sokurov's trademark style, this is a really beautiful in how it evokes this cinematic landscape and links it with another powerful visual art, where memories collide to create this smooth subjective juxtaposition where after watching, you just believe than in serenity there lies greater and evil truths. The line where the Dutch says he believes in the goodness of man and also in his evil was wonderful. |
|
| 399 |
RoboCop 1987, R)
I never really caught the train all the way but I can see why it is well liked. |
|
| 400 |
Close-up 1990, R)
It's like turning on the gas and you smell it and start wondering if you had turned on the gas but instead it was the smell of the food from the microwave. I hope that makes sense and justifies the brilliance and the ephemeral qualities of this movie. Kiarostami really knows how to play with a character and bring specific traits in mind that have far more subversive underlying tones than you can ever see in any other film-maker. Absolutely wonderful. |
|
| 401 |
Benny's Video 1992, Unrated)
Haneke has a way of really making the audience feel uncomfortable. This film is by far his best and the most accomplished in how he intermingles video with film and plays with it and toys human emotions in the cinema. I personally was totally twisted in my mind absolutely watching this and I am saying that because because I am still twisted and have no definite term to say anything regarding this. The whole idea of the destructive impact of video and the life it encapsulates is just fascinating and I wonder how this is for someone involved in that business like Haneke. |
|
| 402 |
Dazed and Confused 1993, R)
I personally am a huge fan of high school movies and being a non-American, even if this film was dramatized, it is still an utterly fun and exuberant movie with lots of indulgent humour and really encapsulated a mood that resides with these people. I was really intrigued at how this film basically works like some ensemble piece and the only important sympathetic character in terms of drama is the guy who has to sign a paper and that paper is no just him, it is everyone else, everyone has an opinion, be it political or social or even revolutionary and with that theme, a film on a period is done without any particular act structure and yet is highly enjoyable. |
|
| 403 |
'Breaker' Morant 1980, PG)
I see some comments about this being a film for History class, true, but yet this is such an amazing film. You know, in my personal opinion, the execution is the most fascinating thing, how can one shoot something without an opportunity to face and if he does face an execution, how does one live. I really like the sense portrayed here, of humour and yet this tangential sadness and despair at the whole thing. This film really espouses a lot of wrongs in mankind and its pessimistic nature is justified more so than a film joyous is lasting in its tune. |
|
| 404 |
Performance 1970, R)Sweet movie. The bizarre thing was that I thought this was a Ken Russell film and later found out that it was a Roeg and it was both directed and shot by him. The shots were wonderful, an absolute delight and watching this film with a rock and roll mindset really hits you hard. The entire film works by being very much attuned to the occult, fantasies more Oriental than anything and by being utterly decadent, a blurring of gender and roles creates what is a most telling tale of that era and of the vile things that was and it was not, for sure, Mick Jagger. |
|
| 405 |
Elizabeth 1998, R)
Way superior to the sequel, which at times feel rubbish and Kapur, though good, is just plain silly in the way he defends his point. What I loved about this film is the way theatricality is absorbed in what is basically cinematic ingenuity, where intrigue and camera movements work concomitantly to display certain ideas, like the part where she disrobe after the attempt at war with Scotland. The movie is very stupid in the way it shows decision making, cutting political dimensions for a much more personal film on frigid and despicable transformation where history continues and mistakes made and evil is all around. |
|
| 406 |
Day of Wrath (Vredens Dag)(Day of Anger) 1943, Unrated)Probably one of the best films of all time. Dreyer's entire filmography is brilliant. There are few films that elicit what they want all the time. What sleaze does is what sleaze is supposed to do, here this feeling of despair, layered in structured complexity and bizarre dreamlike evocative imagery especially at the end, which is for me right up there as the best ending. I like how this is not an anti-war film as it was done during the Danes occupation by their southern neighbour, but more of the wrecking of souls by people incapable of responsibility, the use of their minds, sordid interests and vile jealousy. God is a tool, man is fooled. |
|
| 407 |
Casino 1995, R)
Sweet. I quite rather prefer this one of Scorsese more son than others. It was really brutal and contains Pesci's finest acting. Also, the entire brutality and collapse is more entrenched here, it almost looks like the blame is on everyone else around De Niro, the wife who refuses to change and gets fucked, the friend that continues with his crimes and De Niro, the man who tries to be straight in a world as bent as can be. |
|
| 408 |
Slacker 1991, R)
Fascinating film. The hooks in this film is great, like the only use of character name was one of the best hooks in a film like this, of free association, the use of terms like 'Madonna's pap smear' and how assassins are still alive and so on. I believe that Paul is the same missing guy and his intent is to use that stolen rare Marquis de Sade book when he was supposed to steal a TV, most American, as opposed to Marquis de Sade, most and utterly European, and by using it to launch that war with his secret European radical terrorist cell. I believe that. |
|
| 409 |
The Evil Dead 1981, R)
So bloody damn awesome, never before have I seen spooks and gore so well together. This feels like Indonesian gore horror, giallo and Hershell Lewis combined. The overall grotesqueness doesn't just feel disgusting but the entire atmosphere of disgust adds up by combining amazing camera work that brought fascinating elements to American film and bringing out this freshness with the hands of a composer, shock and brilliance in one heist. |
|
| 410 |
Land and Freedom 1995, Unrated)
An utterly engaging movie that tears down any melodrama for a more realized engaging film on the Spanish Civil War. The fundamental element of this film that gives off a humanism type beauty to it is the way it captures the elements of the human beings, their talk and their daily life together with their approach to a disaster such as this, war and split loyalties and at the same time, abuse by their powers, inside and outside who all want to make Spain a paradise. I personally belief that films such as this really capture the political side really well as compared to just being politically absorbed but lacking any value whatsoever, due to the innate flaws in ideologies, the people affected and who prize these ideologies are more intriguing. |
|
| 411 |
Samurai Reincarnation (Makai tenshô) 1981, Unrated)
Wow, a a sword for killing both demons and God, who wouldn't want that. This film is so damn cool. The entire killings and how the devil hooks up the entire gang really mimics 'Seven Samurai' and also, the b-grade type quality conducts its atmosphere as needed, bringing out a theatricality highlighted in the first scene, a kabuki play and absorbed by a lot of action being dramatized scenes of melodramatic love or of unfulfilled vengeance or of human regret. These set this up to make what is the coolest Japanese Christian samurai demon ever. |
|
| 412 |
Waiting List 2000, Unrated)
This film, bizarrely, is really good. As a satirical piece, it has an uncanny ability to mix in light humour very well and craft a delightful movie with all the commercial elements and yet delve very well and in the most subtle but wonderful manner possible, the problems of Cuba in an intrinsic sense. This is my second movie from Cuba, after 'Memories of Underdevelopment' and what stands out is how Cuban films are really intelligent and unlike the direct criticism in American cinema, in here, we see this charm and destruction of elements that show the human kindred among us and display how working within our bailiwick is neither counter-constructive but instead is right. Really good. The allusion to Bunuel's "The Exterminating Angel" was wondrous too, especially as it nears the end and it hits well. |
|
| 413 |
North by Northwest 1959, Unrated)
Wow, what visual and linguistic wordplay where red herrings are thrown as much as the character is a red herring itself. When the film is done, there are really lots of questions to ask, for example, the plane scene and still, it builds up a wonderful thrill that is a visual play as much as it is a genuine art-work with how it uses the cinematic canvas to play tricks on us voyeurs and still become enjoyable. |
|
| 414 |
Fail-Safe 1963, Unrated)
Hard as the hardest-hitting knock on your head. This movie never allows you to feel emotion, it drives it to you, it forces you to perceive the existing notions and ideologies and gets you roused up to your feet to know that this is messed up and personally, this film does a great job of morality-mongering in its unconventional straight-up and deeply personal way. I love Cold War movies, I love the set-up for this film, the opening opens up this hole that gets filled in and it fills us as an audience too. Utterly wonderful. |
|
| 415 |
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000, PG)
An utterly wonderful film that is heavily indebted to the vagueness of Antonioni's style as it is to the beauty of Oriental culture in addition to wonderful music in Portuguese. I have to admit how great this film gels together, it is really a film one in a million where everything, is like a piece and it holds, gels up. I personally liked how the perspective of this is so much like a melancholic memory, where one never sees the cheating spouse as one never wants to see them but rather focus on the main character, on the love that could have been but vanishes, like a puddle on any particular day. |
|
| 416 |
The Piano Teacher (La Pianiste) 2001, R)
A really complex character study with really strikingly perversed and intense performances. I really had difficulty going through the film as it really has this touch of putting the audience in an uncomfortable closeness with the movie, it sometimes becomes unbearable. Hanake's aim is precisely that, to use cinema as a tool for explorations of various emotions. |
|
| 417 |
Le Voyage dans la lune (A Trip to the Moon) 1902, Unrated) |
|
| 418 |
Journal d'un curé de campagne (Diary of a Country Priest) 1951, Unrated)
Of the five Bresson movies I have watched, all of them from the Criterion Collection, this one seems to be the most fatalistic, especially at the end as it goes with the pries last line: |
|
| 419 |
Le Vieil Homme et l'Enfant (The Two of Us) (The Old Man and the Boy) 1968, R)
Wow, I will say that this film is rather intriguing in the sense that it never does one thing, which is the character never goes through any change, any difference in how he now looks at things. That will be the main character played by Michel Simon, who really is rather poignant in his role. I liked how it ends off, how it has such simple metaphorical insights by using such simplicity, minimalist in its display and cutting off any excess debris that would have got in the way. |
|
| 420 |
Roman Holiday 1953, Unrated)
The last scene, in its few minutes of screen time, has to be the most heart-breaking and woe-filled shot in history. The entire look Hepburn gives off at Peck, the smile, the look on his face, him leaving last, him turning back, the way the camera moves away, offering the viewer that last glimpse of delight, never relents, never succumbs and this is then and now, one of the best romantic films ever. If another like this comes around, it won't be too soon. |
|
| 421 |
Lumière et compagnie (Lumière and Company) (Premonition Following An Evil Deed) 1996, Unrated) |
|
| 422 |
Twin Peaks: Fire Walk With Me 1992, Unrated) |
|
| 423 |
La Strada (The Road) 1954, PG)
Watching this, I was amazed at how painful this film was, it tore me up badly. I don't know, maybe I felt more anguish than normal, but this film has that uncanny tack of using blunt minimalism and bringing out in full swing a magic and sense of despair at the same time. I had to constantly look away at time, especially the character of Giuletta Masino, who in a theatrical fashion brought out a portrayal full of fledging catharsis. |
|
| 424 |
Nikita (La Femme Nikita) 1990, R)
Cool is just one way of describing this. Just take a look at the shot composition at the scene where she bashes the copper with the pencil down his hands. Wow, I personally was revolted early on at the pure evil of the character, but then, the movie does not take a pro-police stand at all, nor does it overtly sympathize with the character too. As it goes, you can see how well the tone and the scenario builds up. It was rather well done to be frank and is a fine craftmanship in script too as well as look. |
|
| 425 |
Million Dollar Baby 2004, PG-13)
I cannot quite say truthfully that I am a huge fan of Haggis and knowing that apparently that he wrote this gave me a twitch. Looking at this, I knew it was misrepresented, it is not a boxing movie, it is a movie about fighting, like when Swank says it to her mother. This is fighting both figurative and physical and this is by far the bleakest and most darkest film done in a rather clean style, little gimmicks and more focused on characters than anything. I cannot imagine telling you how great this movie was. |
|
| 426 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 427 |
Napoléon 1927, G)
As I watched the first half of this film, I was blown off my seat. It was the most exciting thing ever that I have seen. the scene in Corsica was badass for one. I mean, watching the scene in the bar where each Corsican declares his respective loyalties and Bonaparte comes in with his allegiance to France. That was just sweet. The entire chase scene on the island was magnificent too. Really exciting considering its length. The dimensions of this film is fantastic too, extremely high quality and innovative techniques and it never feels too much but the epic of epics. Gance is a genius for sure. |
|
| 428 |
The Lost Boys 1987, R) |
|
| 429 |
The Strangers 2008, R) |
|
| 430 |
Eden Lake 2008, R)
Unflinching, just one word to describe this. Rarely does the effect of a film really hits me so hard, it makes me stop for a moment and wonder why it was. I always look out for entertainment and you have it here, but the added effect of having a punch so strong that it is almost too perfect. The moment, the timing and even the acting, every smile and error and word and the script, all coming together in one film that made me distraught, angry and disappointed. I don't really have words to describe it, but this is one amazing horror film. |
|
| 431 |
Straw Dogs 1971, R)
A brutal film in which a tight plotting and exceptional framing brings about the various themes. The destruction was particularly eloquent, the way the man's life is mathematically changed into one where human nature is swinging from difficult to comprehend points, just like that tool on his desk, the ball thingy, whatever the hell that is. The slow-motion bullet blast was super cool too. |
|
| 432 |
Raging Bull 1980, R)
Easily, one of De Niro's best performances and one of the most resounding films that employs a lot of the director's constant themes and yet, making it beautiful and powerful in its portrayal. The film has this old school vibe, in fact it gave me some nouvelle vague feel at moments, especially early on, looking like a piece by Godard, especially the way his character is crafted. It gives us a more subjective interpretation led by environment and atmosphere and which is more satisfying in the end if you ask me. And even this subjective id driven by our own base instincts at any time and that drives our thought for this film and our continuous thought of this film thereafter. Also, I think that redemption is hardly the theme here, what is redeemed? I think the effect and cause of this film is more than that or at least different. |
|
| 433 |
Let the Right One In 2008, R)
To be honest, I was starting to wonder whether this film was a thematic mess. But then, I realized that this film is so lovingly layered on this theme of cruel love that this themes that we see here and not the right ideas at all. Constantly, through deft directing, we get glimpses of the character of the girl and instead of feeling sympathetic as I assumed the film tried to do, it actually made me feel how vile love can be, that its strongest effects can be so cruel, but yet we need it. Think about it, are the people being killed here bad? Aside from one key incident, no they are not. This clues on the age of the lead character and the man with her/him is beneficial as we see the ending and we wonder, why does one of them burn and one of them kill? Is this a big deception for the boy and maybe the boy wants it, he wants this one thing he cannot get and he needs it more. I remember seeing a book, "We Need To Talk About Kevin" which I have yet to read but in its back there is this line, " A child needs love most when he doesn't deserve it". This film runs through with this and for all the characters, the bullies, both the big and small ones and the adults and the children. Note the first scene where the adult gets scolded. Keep note of that and remember it. |
|
| 434 |
Aliens 1986, R)
Amazing film, I have to say, that the ability to blow you away is a very tough gift. entertain is easy, but blowing you away is different and Cameron does an excellent job. I was really amazed by this film, in how much effort the designs of this set was done, compare the shots of the facility and a factory in AVP 2 and just see why this is better. The atmosphere, the entire development of a compressed locale that suffocates you and this consistent building of disaster and deceit which culminates in one of the finer films Hollywood ever made with entertainment value and artistry. |
|
| 435 |
Persona 1966, Unrated)
This was really quite a bizarre and disorientating piece of work. Watching the opening scene over and over was is really the highlight in this juxtaposition that seems to imply some sort of adolescence, especially the child at the end and male adolescence too what more. I was fixated heavily on the characters, always rewinding to grasp sentences and words and constantly amazed at this striking portrayal of acting that is both self-reflexive in the inability of the actress to carry on and the nurse display of wonder at this magnificent performance. A hard film, not easy to digest immediately but very captivating in how every image lingers on for a long time. |
|
| 436 |
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) 2000, R)
Very rare does a director leave me wanting more. Del Toro did a wonderful job here in that. A lot of the elements that Del Toro employs here are used in his later films. I find his cinema to be a cinema of hope, a feel good cinema despite the evils that is everywhere. I mean, if you look at it, his obsession with the Civil War in Spain and also his rather old-fashioned narrative style, where everything is almost textbookish in its elemental portrayal of gothic horror, he does add in this bit where the evil that comes, dies. I always feel happy in the end, because the villains I hate and the protagonists I love and I find the one thing great about him, are his characters. The dimension of it is portrayed so wonderfully and there is such capacity for interpretation and discovery, it is essentially boundless and the best is to let it be felt and absorbed whole-heartedly. |
|
| 437 |
Crash 1996, NC-17)
My favourite Cronenberg if you ask me. A removal of plot makes this film an utterly disturbing and brazen display of erotica and deviancy. I look at Cronenberg's other films on deviancy and this one had the biggest impact and emotional reaction from me and was the most satisfying in its portrayal and originality, and the acting was fine too, Spader absolutely under-rated in this world. |
|
| 438 |
All About Eve 1950, PG)
I have a huge love for films such as this. I am not sure why, this antiquated feelings and this old-fashioned thoughts of mine are ever so present and they extend to these past films too. A simple film in essence, but what a film. Nothing for granted, there is a sense of having everything right, compare this with the other lower tier films of its era and you can see why this is great and those are either mediocre or lower, this was done right and you can only have it right. Right meaning maybe either control of acting and emotions, not overdone. Or, it can be sense of pacing and style, never campy or anything. That's not to say camp is bad, but to be part of this, you follow rules, to be part of the Golden Age, there is a standard not of quality, but stereotype and this firs that mould perfect. |
|
| 439 |
Tokugawa Irezumi-shi: Seme Jigoku (Inferno of Torture) (Hell's Tattooers) 1969, Unrated) |
|
| 440 |
The Lives of Others 2006, R)
Conventional, absolutely, but how many times can a director take convention and make it heart-wrenching and delicate at the same time and make a fantastic character study of a subject matter so outstanding? Rare is that gift and in here we see it and what comes out is really a beautiful movie that is so compelling and very enjoyable and disturbing at the same time by using well-shot angles and fine performances. |
|
| 441 |
Two-Lane Blacktop 1971, R) |
|
| 442 |
Feast 2006, R) |
|
| 443 |
Notre Musique 2004, Unrated)
A highly musical and poetic journey into the start of violence and the reversal of violence for other purposes and using the same explorations of film and text by Godard to describe how humans look at mankind. A very interesting film and easily one of the best movies in terms of its collage use and striking avant-garde visuals that convey its themes very well. |
|
| 444 |
Valerie and Her Week of Wonders 1970, Unrated)
Wow, what a film, very much a film based on mysteries and this idea that everything is somehow important, the real and unreal and the fantasy and deliriums. Absurd and very much filled with vague ideas that correspond to whatever fantasy and thoughts we might have at the time, and so, a film for all time and for all men and women and so, a film that is also, magical. |
|
| 445 |
Bad Lieutenant 1992, NC-17)
I like how when you see films and when you read and watch more paintings and you keep doing it, you realize how important and facile stories are at the same time, a story is a story, it's how you tell it, portray it. This film is really fine t portraying it, never wavering from its theme of redemption in its most harsh and clinical fashion and using the most simple tools but playing the mise-en-scene to perfection for such commonly mannered storytelling. Keitel is my favourite actor and this is one of his masterpieces. |
|
| 446 |
Chinatown 1974, R) |
|
| 447 |
Le Frisson des vampires (The Shiver of the Vampires) 1970, R)
My favourite Rollin though I have only seen two if I'm not wrong. Fantastic piece, very hypnotic, really stoned me out watching this. The whole shot design for this was fascinating, allowing the audience to constantly figure out for themselves, though the stoned effects hit you faster than you know. |
|
| 448 |
Wanted 2008, R)
Seeing how most of acquaintances here voted this lowly, this might come then as a little odd. I personally found this film to be the most bizarre film made. I mean, think about it. Think of the scene where he shoots the dead cadavers and the entire humour and strange entirety of it. Now think again of the scene at the train, the inhumanity and the loss of life. It sort of ties, except, no one thinks of that. This movie chugs along and then lets you be awed by its coolness, this particular overwhelming coolness and fantastic slow-motion that just pumps and whacks you off-hither. I thought, that this group of super-heroes and now villains and this whole redemptive thing was fantastic, but it was fantastic, it never lost its pace and humour and mind-blowing effects. I must get the comic book now. |
|
| 449 |
Kaidan (Kwaidan) (Ghost Stories) 1964, Unrated)
If any of you all watch this film, watch it for the ending, literally chills you to see that. Horror movie spook you in many ways, this one did it in the most intriguing. I loved the awesome sets, expressionistic and layered, Japanese traditions inlaid with a new medium, also, the camera, moves like the audience, its pace moves as per the curiosity of the audience and so, it is exploratory and yet naive, like a human being, filling us with fright, due to our insatiable thirst, so to speak. |
|
| 450 |
[Rec] 2007, R)
Wow, I loved that last bit. It was both cool and creepy. Spain is now the hotbed of horror and of cinema in general, lively and energetic and strong. I can see how they really brought out this strong vision into the screen, bringing this multiple conflicts in a housing estate and multiplying it as a source of tension, nut not for drama, more for this portrayal of our hidden demon, this demon that is literally our rage, our jealousies and so on. It really is a movie based on pure emotion and terror, never knowing what hits you and why and very little in terms of exposition. |
|
| 451 |
Billy Liar 1963, Unrated)
Easily, one of my favourite films ever. A film essentially for young people and in fact, a great film because its tone and message is so hard to pin down. I was so delighted that the director showed so much love to his character, never humiliating him and sympathizing with his bizarre attitude. I adored his abundant development of a character to such extent, it really opened me up to this external attitude to the ways of others on him and one of my favourite discovery definitely. |
|
| 452 |
Mio caro assassino (My Dear Killer) 1971, Unrated)
One of the most brilliant opening scenes in a giallo genre. I mean, really cool and fascinating. I was wondering how they did that, considering the safety and all. The plot is complicated as hell and you sometimes wonder if the clues are really for real, but it was entertaining and when it came to the end, it was a theatrical tour-de-force to a sweet movie. |
|
| 453 |
Såsom i en Spegel (Through A Glass Darkly) 1961, Unrated)I think this is one of those films where only a certain segment of people can grasp it at that time, a woman suffering from a condition and her suffering is a cause, a literal small crusade for the family to discover itself and to realize something, this beauty in itself and this love for each other that is not an artifice but real, this family that is strong and built, fragile and not lasting, like the father's writing, but more wonderful. |
|
| 454 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 455 |
The Texas Chainsaw Massacre 1974, R)
Brutal, a very strong film where the use of shots represent one of the more fascinating cases of delirium I've seen, right down to the eye colour. I really like how the cinematography was so dull, very controlled and clicked well with the sound design to give off a rather vulgar feel and bring out a form of hideous horror very rarely seen. The scene with the hitchhiker was particularly powerful and really the cut, though mild, was ugly. |
|
| 456 |
Friday the 13th 1980, R)
Wow, what an awesome film. I have always had a liking for slasher films and this was one of the more interesting ones and a classic to boot. I really enjoyed this and the killings were cool, the ones you can go about discussing with your friends and see which is the coolest.- SPOILER -The thing is, as a classic, I thought the Jason character was to appear here, but boy was I in for a surprise |
|
| 457 |
Alien 1979, R)
I personally found the more visceral of the first two of the franchise is this particular one, more strength in its strong visual sense and depth. I was really amazed that this film had it going for it and even though it should've failed, it didn't. Looking at the last scene in particular, I just thought it was genius, the entire thing went that far and that was enabled due to everything else earlier. A film that is both camp fun and awesome creepy tingly horror. |
|
| 458 |
Une Vieille Maîtresse (The Last Mistress) (An Old Mistress) 2007, Unrated)
This film feels more like a Rohmer film if you ask me, maybe because I am not familiar with Breillat other than her first film, which was very different if not much more lewd and depraved than this film. A great film, Argento's persona here is so vile and attractive, I wonder how she pulled it off, it was an effeminate portrayal and yet grotesque, an affront to anything female. I was really captivated by the film and its very subtle and indolent colours, very much painted to an impressionistic stroke. |
|
| 459 |
The Curious Case of Benjamin Button 2008, PG-13)
I am not sure how to put this, but why this movie is so great and compared with Fincher's other films, which had a very strong redeeming element, this was as a whole a powerful display of directorial ability. I was mezmerized by this film and loved every minute of it, every second felt harder for me, and I believe that is its aim, its goal, that life is what you make of it, it is the overall and not the sum and sum is as important for the overall. That's why you have this character going about working abysmal jobs and so on and yet, his life had purpose, it had a magic to it, he saw it differently and this part the film can never show, how can we know how it's like to age backwards, when you're five and people think you know everything because you look eighty or seventy. There is a strong theme here that is hard catch, that is heavily made out in the shot design, every shot seen through the window, the window as another metaphor, the clock as a delusional fantasy and the hurricane, a hurricane that can sweep everything as much as Button wanted to sweep Cate Blanchett off her feet. This moments when I think of it makes me feel really happy at times and it's been a long time to see a film that had this impact on me. I cannot say how much I loved everything here and whatever flaws people saw, it is unfair, if you want to ground your arguments in spatial reality, you fail to realize that film offers another reality, one that is much more beautiful and disgusting, as you make it. |
|
| 460 |
The Boxer's Omen (Mo) 1983, R)
I wasn't intending to watch this movie yet, but decided to catch it just for heck and boy was it a surprise. I wondered how the pitch for this film went and the last scene where the battle (I think) happened was an absolute daze, it is so bizarre it knocks you out straight away. I particularly like the Malay black magicians, real hilarious. |
|
| 461 |
Tout Va Bien 1972, Unrated)
Wow, what a film, I always wonder if Godard had an infatuation with chaos and I was right, this film together with Weekend has one of those utter chaotic mess in them. I love how Godard uses this sense of variation to paint or unpaint a picture, like how he repeats a shot in another angle and I also like how he juxtaposes various concepts to create a film more political due to cinema than on being political on film due to themes and genre. A fine film no doubt. |
|
| 462 |
Yojimbo 1961, Unrated) |
|
| 463 |
Heat 1995, R)
It is the greatest aspiration of anyone and should be for those who don't have this aforementioned aspiration, that they should always have robbers with hockey masks. Nothing is more cooler than that. I loved this movie, it was utterly ebullient, with some of the most amazing gun shootings caught on fanciful silver halide. I cannot say that there is a film that can do this and still maintain this epic feel but caught in contemporary LA. I imagine this is the first, if not the finest of the modern epic. |
|
| 464 |
Gomorrah (Gomorra) 2008, Unrated)
This film is plain badass, I mean just badass. Everywhere is gunshots, killings, hits, it's just badass. I mean, who knew Naples was this badass. To put this out, this film really was brilliant, very much without any emotion but observational, very prejudiced but yet raw and able to display the myriad emotion involved, everyone is pitied and everyone here is a mess. A wonderful film to ponder on. |
|
| 465 |
Ashes of Time Redux 1994, R) |
|
| 466 |
Trys Dienos (Three Days) 1991, Unrated)
This film is really the quintessential, aesthetically miserable film ever made. Yet, its beauty and tenderness is really surpasses. I remember going to sleep very easily just thinking of one of the images, its ethereal quality is displayed in full life and glory in its mezmerizing portrayal of life and its astute depiction of life which leads us to evaluate mankind's existence in totum and in this, it had a very visceral narrative, one resplendent and yet ugly. |
|
| 467 |
Punisher: War Zone 2008, R)
Easily one of the best comic book movies made. I personally found this entertaining and absolutely fun and considering all the bad press with the production and all, I was absolutely blown away at the brilliant array of blood and guts, this fountain of ethnic tension blown over like some overflowing cesspool. This movie is just so cool, I could and should watch it again and have it on constant rewind upon getting the DVD. I also liked how in subtle terms, it displays a lot of problems with crimes, solving big problems while making deals on small problems that then becomes huge problems. |
|
| 468 |
Offret (The Sacrifice) 1986, PG)
This film feels heavily like listening to a story while having a chocolate. It is so wonderfully culminating in its emotions, very destructive in its entirety and feels heavily indebted to certain old traditions, especially those having to do with the family. It was stunning to see a man go so far and to see this immense concept of sacrifice played out in this almost real portrayal of destructive zeal. The polarities of madness and normalcy are wonderfully portrayed here, offering a large array of thoughts on the subject too in its manifold perplexities and views. In fact, that was my favourite part of this film. |
|
| 469 |
Wuthering Heights (Hurlevent) 1985, Unrated)
This film was easily one of my favourites of Rivette's films. An amazing display of emotional turmoil where love is one endless toil and misery for everyone involved. Involvement is the underlying fuse, the cartridge is the people and the action, the revenge and the agony, all one potent mixture for mankind's withering. A starkly simple film with little in the way of mise-en-scene except in subtle varieties of light and colour that smoothens out the texture of this film. |
|
| 470 |
Revanche 2008, Unrated)
I really came out of watching this film thinking how bloody simple was this. Really a film about consequences and how we deal with it, never going ahead to answer it but more of displaying the scenario. It really is very good and it had this questioning effect on me. The simplicity and finite nature of this film really emphasizes on the thought process. Never a tragedy, but more like one big incontinent massive questioning. |
|
| 471 |
Underworld: The Rise of the Lycans 2009, R)
Boy, did I enjoy this film. One of the best action films this year, behind Punisher or maybe equally good but in differing way. This was seriously some kickass action and I highly enjoyed the sequences here and it starts off in a kickass manner. After seeing Street Fighter; The Legend of Chun Li, I almost lost hope but seeing this, with its cool as hell characters and wonderful slayings, I feel assured. |
|
| 472 |
Martyrs 2008, R)
The immaculate nature of this film is such that even at its most horrific moments, it feels so much like you are watching something else. Everything from the colours to the acting and even the raw scenarios here, of which there are plenty, are startling but yet, never once do you feel a jolt. I came out of this movie feeling very odd, strange in fact. I was actually more terrified going out than in. |
|
| 473 |
Üç Maymun (Three Monkeys) 2008, Unrated)
I have liked Ceylan's films a lot. His style is so reminescent of human emotions from nascence till the epoch of the particular emotion's reign and I find that rather intriguing, to have a film all stripped except to its raw essence. I found this film to be very burden-heavy, it was hard for me to watch such strong feelings being portrayed and yet, not being dramatic. It really feels like a life so wasted in such pointless activities and yet essential and with those vile things, there is still a unit to hold, a value to maintain. |
|
| 474 |
Inside (À l'intérieur) 2007, R)
Seeing so much blood was really quite an experience, I mean, it never lets up, right up from the opening scene and the taut editing plus the short runtime for the whole film makes this much more vile as it is. Not even the art design allows for any calm, with such exhaustive and unnerving colours and shadows. Very realistic and also, the music was one of a kind, got right in my nerves. |
|
| 475 |
Election 1999, R)
I love this movie. Bold and and daring, never half-assing for a simple ending and instead, creates what is essentially a fantastic piece of criticism of ambitiousness and election pandering. A strong performance and a humorous script and add to that fantastic camera-work and you have one hell of a film. |
|
| 476 |
Female Prisoner: Caged! 1983, Unrated)
Easily. one of the most brutal films made. It made no stops at portraying every sexual degradation and in doing that in its rather short run-time. I found the portrayal rather fantastic, very effective, the set pieces clinical. The wry, dry tone and the outrageous humour goes very well and makes this pretty disturbing at times. |
|
| 477 |
Twisted Nerve 1968, Unrated)A rather surprising film. I am not sure why, but I expected more killings. I enjoyed this film tremendously still, the lead character was very interesting to study, his bizarre and confounded sense of his sexuality and his mentality is just so vague and yet, so rich that it allows for a deeper understanding than just an exploitation film. |
|
| 478 |
Il Tuo Vizio è una Stanza Chiusa e Solo Io ne ho la Chiave (Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key) 1972, Unrated) |
|
| 479 |
Onibaba 1964, Unrated)
Wow, watching this really made my skin all wriggly. This is a horror film like no other, heavily leftist in tone and the horror and fear brings out the best of this political underpinnings. The wonderful thing about this film is that more than being any form of dogma, it actually visualizes society and its deplorable depravity, linking both the bourgeois and proletariat as bound by an animal instinct to go the next step, wither to feed oneself or enrich his present status. |
|
| 480 |
My Bloody Valentine 3-D 2009, R)
Jensen Ackles is just badass, first Supernatural, now this. Personally, I enjoyed this film tremondously. I loved the original and I adore this one. Watching this gave me lots of joy that there is still a lot of fun in this world. It was lovely to see all the blood and decapitated heads.. Just fabulous. |
|
| 481 |
The Adventures of Prince Achmed 1926, Unrated)
Beautiful, easily one of the most magical and beautiful films made. I was constantly hooked to the stunning visuals and have no other way to describe it, it captures the puppetry and adapts a fairytale with strong heroic elements and gives it a beautiful touch and it becomes this stunning masterpiece. |
|
| 482 |
In the Realm of the Senses 2009, NC-17)
Boy was this film something else. I have never met a couple in love so into it, that every conversation must end with penis for some reason. I really enjoyed this film, my first Oshima, and it was wonderfully portrayed too, the direction for this was stellar definitely and I loved how the mise-en-scene was applied here in many scenes. |
|
| 483 |
Sympathy for the Devil (One Plus One) 1968, Unrated)
The Rolling Stones + Jean-Luc Godard. British Invasion and French Imperialism. I'm sorry, just couldn't help meself. I love the film, it was fun and energetic and enjoyable and a delight in its extreme minimalism and stripped narration for something that amounts to declarations and events recording. A very unique film to be honest. |
|
| 484 |
Family Life 1971, Unrated)Ken Loach is easily one of my favourite film-makers. This film is an absolute masterpiece, one which shows the utter decrepitude of society and the entire shamelessness of shock therapy and the original concept of family. The film portrays certain incidents very well, exceptional in fact, like the meal with the sister which shows a deep-seated contemporary point of thinking in independence and personal identity that was completely at odds with the norms. |
|
| 485 |
Gallivant 1996, Unrated)
A marvelous road movie that records the experience of traveling the coast of Britain and makes it into a wonderful cinematic experience. The use of extraordinarily irrational images to bring out this whole new world and document what is a fantastic record to say the least is nothing short of exceptional. I highly recommend this to anyone |
|
| 486 |
Alice in den Städten (Alice in the Cities) 1974, Unrated)
This is what I call Smooth, in the usual capitalized nouns of the deutsch. I found myself really mezmerized by the screen with this, a very good film that paints a person very well on screen and at the same time, has that melodramatic sensibilities of Wenders that will be full-blown much more latedr on. |
|
| 487 |
Otto; or Up with Dead People 2008, Unrated)
My first LaBruce and I loved it. Absolutely bizarre especially in the particular narrative where we don't know what exactly Otto is and the amalgamation of the film in the film and the film itself, both seem one and the same and it has a lot of self-serving added charms like the silent actress bit, which I thought both fantastic and charming. Nice film to watch and highly recommended. |
|
| 488 |
Franklyn 2008, R)
For me, Eva Green makes any film perfect and this film, though starts out utterly confusing as to its bizarre interwoven plot, then it becomes absolutely and stunningly satisfying. I like it when movies such as these can really cheat you. The futuristic element here was wonderful and the bizarre fight scenes too with the top hat men. |
|
| 489 |
Ararat 2002, R)
There's something absolutely wonderful about this film, which I've been wanting to see for the longest time ever. It is absolutely convincing in its rage and apathy and its use of a massacre and disguinsing it as a film being shot and then reminiscing on the value of life itself, especially in consideration of the many facets involving the relationships here. A film to watch with wide eyes. |
|
| 490 |
Gabbeh 1996, Unrated) |
|
| 491 |
The Interview 1998, Unrated)
I always have liked films that talk about the police and this film does a splendid jobs in uncovering agendas among the police force and its very susceptibility. I have always believed that certain sections of the police seems messed up, and considering the kind of power and rights they enjoy, this mess spills over and we see here how clearly disturbing it is when the power of the police gets into its head and instead of uncovering the truth, it brought out the worst in man. |
|
| 492 |
Auf der Anderen Seite (The Edge of Heaven) (On the Other Side) 2007, Unrated)
A film of pure precision as Wong Kar Wai's films are of various explorations. This film had such astounding heart to it and a certain mathematical formula to it and yet, done with a lot of love, like a cross between the Bolshoi Ballet and the Imperial Ballet. Also, the interconnected plots here was astounding, a fine effort and success. |
|
| 493 |
Viskningar och Rop (Cries and Whispers) 1972, R)
The entire experience of seeing this film took a lot away from me and gave me some new perspectives too, some new thoughts to contemplate on, it examines how flawed familial relationships are and brought out the worst and most honest truth of mankind, difficult to watch due to its brutality, this film could very well be my favourite Bergman. |
|
| 494 |
Kanashimi no Beradona (Belladonna of Sadness) 1973, Unrated)
This was quite a bizarre film, I knew nothing at all when first viewing this and was at once both awe-strucked and dizzy at seeing this. I recommend watching this in only a particular mood, one which comes about specifically from smoking weed, it's amazing how psychadelic the images are and yet, heavily attuned to both the folk-progressive rock movement, a very nice musical rendering into film. |
|
| 495 |
Lone Wolf and Cub - Sword of Vengeance (Kozure Ôkami: Kowokashi udekashi tsukamatsuru) 1972, Unrated) |
|
| 496 |
Heart of Glass (Herz aus Glas) 1976, Unrated)
Watching this brought back lots of memories and it was memories of the peculiar cinema of Herzog. He is by far, one of the more strange of film-makers I have seen. Sometimes I wonder if by working in Hollywood now and in English has any effect on his quality as it feels like to see a full 100% of him is so much more worthy than even a slight drop.I don't know, but lots of his early films, are some of the most memorable of films I have ever encountered. |
|
| 497 |
Cosa avete fatto a Solange? (What Have They Done to Solange?)(The School That Couldn't Scream) 1972, R) |
|
| 498 |
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005, R) |
|
| 499 |
Le Silence de Lorna (The Silence of Lorna) (Lorna's Silence) 2008, R) |
|
| 500 |
The Bourne Ultimatum 2007, PG-13) |
|
| 501 |
Requiem 2006, Unrated)
I had a lot of trouble watching this film as I just could not put a pin to what it was about. It does not seem to have a theme and instead, it wanders and meanders constantly through the various dilemmas of the character. It never answers and instead of any resolution, it just continues on its path of character exploration that is trying to be exceptionally objective. Worth watching, for me in particular as I have an interest in the subject and I personally enjoyed this film a lot and liked it as well. |
|
| 502 |
Sauna (Filth) 2008, Unrated)
I would like to emphasize that this film is not a usual horror film. It is pretty creepy but unlike most eerie looking films, this one is pretty short and works its effects rather fast, which I found rather unique. It is heavily flooded with symbolism and is mainly for the curious and those with a fascination for films. I recommend watching this, it really is quite an exprience, historically and experientially. |
|
| 503 |
La Graine et le Mulet (The Secret of the Grain) (Couscous) 2007, Unrated)
I cannot emphasize how great this film is. It is long but never feels long, it contains some of the most wonderful comic dialogues that is spread out across the film and uses its shots and scenarios wisely to display a family so normal and yet makes it so natural and lovely at the same time. It revolves for the most part around the docks in some part of France and specifically on the male lead, but for the most part, it really is a story on family. One of the best films I've seen this year though it was released a year or two back. |
|
| 504 |
Jesus Camp 2006, PG-13)
The fact that when this film ended and I actually wanted more proves what a great and honest film this is. I like the bizarre humour at the end and also, the brief display of the Israel flag at one of the family's home, the one where they say the pledge of allegiance to the bible. Seriously, this is a boy's post-apocalyptic dream come true. |
|
| 505 |
I Pugni in tasca (Fists in the Pocket) 1965, Unrated) |
|
| 506 |
Leonera (Lion's Den) 2008, Unrated)
I absolutely enjoyed this film, the trials and tribulations of this women was done in such fantastic fashion in a very gritty and realistic manner and always, always allowing itself to observe the lead female above everything else, which by far was its achievement. An anti-poetic film with a poetic ending, this is really a great character study of people pushed to limits while society does not tolerate this or tries to understand it. |
|
| 507 |
Pontypool 2008, PG)
A fantastic film, this film displays a kind of horror that is more widespread than anything else, an absolute horror where words and their massive globalized appeal and coverage, can become a tool for destruction when people forget what makes them what they are, where emotions are not sublime but instead fixed. |
|
| 508 |
Spoorloos (The Vanishing) 1988, R) |
|
| 509 |
Keane 2004, R) |
|
| 510 |
Linha de Passe 2008, Unrated) |
|
| 511 |
2 ou 3 Choses que je Sais d'Elle (Two or Three Things I Know About Her) 1966, Unrated)Wonderful, Godard's use of scenarios and personalized film-making is what makes him one of the most outstanding film-makers ever. This film is remarkable in so many levels, just watching it, its heavy dialectics and stunning monologues keeps the viewer engaged and receptive to what is film in its most creative, most outlandish. |
|
| 512 |
The Last Days of Disco 1998, R) |
|
| 513 |
Jingi naki tatakai (Battles Without Honor and Humanity)(The Yakuza Papers)(War Without a Code) 1973, Unrated)
Though it is a little confusing as to its main characters, it doesn't force the viewer to go off meander away and instead builts up great atmosphere and emotion by its characters action, which is much more important. This film shares a lot in common with the director's most recent effort before he died and I don't mean the part two. |
|
| 514 |
Made in U.S.A. 1966, Unrated)
Another great film from Godard, an exceptional ride into the psychologically confused and unstable mind of Godard. This redux of a detective film is one hell of a ride into art in its glory and intrigues and is really one of his most intricate pieces of work and one of his most lucid, in an atypical way of course. |
|
| 515 |
Comrades 1986, Unrated)
Watching my first Bill Douglas film, I felt like watching where the director had a lot of vested emotional interest, it really is one of those films where you feel the heart is talking, heavily in thought. The extremely personal way of displaying thse characters and some of the more disjointed ways in which the scenes are shown, particularly those that displays the darker realms of the human being makes this a film that was shown and cut based on human empathy and sympathy. |
|
| 516 |
La prise de pouvoir par Louis XIV (The Taking of Power by Louis XIV)(The Rise of Louis XIV) 1966, G) |
|
| 517 |
The Limits of Control 2009, R)
Fantastic, one of his most finest films to come out in the last few years, the Spanish setting really pays tribute to numerous Latin American and Spanish directors and its myriad characters are all fantastic. Rarely can a film talk about something so opaque and yet make it so exciting and fantastic. A simplistic script but an elegant film. I hate those who hate this film. They really should read a book. I know I read at least one a year and maybe, perhaps 2. |
|
| 518 |
Jigoku (The Sinners of Hell) 1960, Unrated)
Fantastic, the start of the outrageous trend in Japanese cinema, where squinting and shrieks are the normal part of their cinema. The macabre and the grizzly all in one and sometimes a tad bit of a decapitation. Anyway, this film is just so enjoyable to watch and there is bit of a melodrama in there with the lead character and though it is well known for its cinematography and its vivid colours, people forget that it is also a nice film with a great storyline. |
|
| 519 |
Je Vous Salue, Marie (Hail Mary) 1985, R)
I seriously admire Godard for his persistence. His belief that films can be something totally yours is almost a dangerous idea. To put your own mind into it, in all its form is just fantastic. His absolute intellectualism and his need for questioning is clearer watching more of his films as they show a mind simply growing, just more depressed and yet at times more delightful. It's aging in celluloid. |
|
| 520 |
The Killer (Dip huet seung hung) 1989, R) |
|
| 521 |
Werckmeister Harmóniák 2000, Unrated) |
|
| 522 |
Jingi naki tatakai: Dairi senso (Battles Without Honor and Humanity: Proxy War) 1973, Unrated) |
|
| 523 |
Hanyo (The Housemaid) 1960, Unrated)
Seriously, watching this film shocked the hell outta me in that I never knew such fine works of art was produced in South Korea at that time. This film is very well constructed and is imbued with such metaphorical and philosophical dialogue on the confusing dynamics that could evolve in a household, which is metaphorical for something deeper, something seen mostly in politics. |
|
| 524 |
Jingi naki tatakai: Chojo sakusen (Battles Without Honor and Humanity 4: Police Tactics) 1974, Unrated) |
|
| 525 |
Jingi naki tatakai: Kanketsu-hen (Battles Without Honor and Humanity 5: Final Episode) 1974, Unrated) |
|
| 526 |
Combat Shock 1985, R) |
|
| 527 |
Z 1969, PG)
Wow, just bewilderment. Never knew a political film can be more than just agitprop, especially from a known leftie. I was so into this film absolutely, I din't want to pause the DVD at any stage. It was just so fantastic and enjoyable and a great lesson too for all interested in propagating any agenda. |
|
| 528 |
Joan the Maid 2: The Prisons (Jeanne la Pucelle II - Les prisons) 1994, PG)
Wow, an epic Rivette which some of the most stunning decorations which were shot such detail and imagination as to beget the question of how one should frame something so elegant. It feels so different from the epics of Ridley Scott and even the old Hollywood films but wow. I really liked how biographical it was, being lenient on the asceticism and on questions of faith and instead focuses more on the real politik of the factions and the way each character is more of a pawn than anything else, all part of a selfish struggle. |
|
| 529 |
Trick 'r Treat 2006, R) |
|
| 530 |
Commando 1985, R) |
|
| 531 |
Gamer 2009, R) |
|
| 532 |
Belle de Jour 1967, R)
Outrageous and easily a great and daring film on a womens incipient erotic desires, all of which seems to be linked to an abuse of sorts that was suffered in the past. The use of psychology is intriguing, but all that you can get offa book, here, what we see is something personal and realistic, something more tangent to a person that we witness more or less as a fetishist and observer. Highly sexual and well-acted, this is easily a film of enormous prestige. |
|
| 533 |
Dead Man 1995, R)
It feels like his most recent effort and yet just as satisfying. the use of repetitive lines and the constant travelling is really traits that stands out. Whenever a director puts his own stamp, it is always outstanding, no matter how pretentious, as long as it borders on the insanely obsessive or bizarrely perverse. Jarmusch really displays a film where nothing or no tension genrally happen, where the hunters are just mere men to add more words to and yet, makes a film so enjoyable and enticing. |
|
| 534 |
Un Conte de Noël (A Christmas Tale) 2008, Unrated)
I don't know what to say, but this film is rather exceptional on many counts if you see it. It is much better than a family drama film in the vein of Wes Anderson and it is a rather over-dramatic display of the family order too, due in part to a heavy subjective viewpoint on the part of some member which we see on screen. I was rather engrossed in it, its various vague and amazingly screwed characters and especially in part to the flawed but ultimately persecuted lead, whose flaws not his own and his own both set him up to be a pariah and no one with the balls to back him up. It really shows the importance of a family unit, no matter how broken. |
|
| 535 |
Boogie Nights 1997, R)
easily one of Anderson's best, a fantastic ensemble piece that follows regularly but still has a hell of a lot to offer. Julianne Moore and Heather Graham did fantastic here and it was really and enjoyable and intriguing look at these character's lives. In fact, the cast all did well, for some their best probably. |
|
| 536 |
Howards End 1992, PG)
Absolutely wonderful, I was dazed watching this film, watched it in blu-ray too. It really is quite a splendid picture with some of the finest acting and cinematography seen. The snappy dialogue with its range of vocabulary and knowledge was just sweet and delightful to hear. I highly recommend this, for it really is great in its own form and the content is one other part of it. |
|
| 537 |
Funny Ha Ha 2003, Unrated)
wow, I am not sure what to say, but I sure wish more people made cinema such as this. I mean. it is so natural and dull and is so sure to life up the day knowing your life is worthy of film, and by itself, unique. The recording of this is a record of a moment in someone's mind, Bujalski's and that is itself a fine thing, as all art is normally to build order onto something, by a form of subjective record. |
|
| 538 |
Blaise Pascal 1971, Unrated)
I agree that this film is very hard to watch, due in part to its absolute objective formalism, that makes this more dispensable than a non-fiction film would have done. also, it's constant juddling with faith and science, and its usage of instances to verify it is done methodologically, in term, making film into an investigation, using Ockham's razor to slice the fluff and presenting the truth as truth should be, the simplest, for that is truth understood by all. Creepy and yet fascinating, a film that haunts our soul and forces a consequence, even the death of Monsieur Pascal is done in such ambiguous manner, as to cloud what reasoning there might be for his death, one of the finer vague points in this great film. |
|
| 539 |
The Convent (O Convento) 1995, Unrated)
A mysterious movie, its Gothic atmosphere imbued with a heavy assemblage of pulp-like fantasies, that is almost like a Lang film, camp and yet, dictated in a artistry of Oliveira that owes a lot to literature and plays. I absolutely adored the female characters in here and Deneuve does so well here, an actress who works in multiple types of films and one who is so endearing, a typical unhappy female who is displeased for the wrong reasons, as seen in 'A Christmas Tale' and in 'Belle du Jour', both at varying tail-ends of her career. Using her is the antithesis of using Swinton. Swinton carries a film on her shoulders but Deneuve, she reeks of charm and adds a delightful taste in what are already exceptional films. |
|
| 540 |
Berlin Alexanderplatz 1980, Unrated)
Utterly fantastic. Watched this a long time ago and the name Biberkopf still stays in my mind. An epic and yet a simple tale with modernistic assemblage of psychology and philosophy, this film is an outright masterpiece in every sense and really a film to watch for those at all interested in good films or for a stoned-out experience. |
|
| 541 |
Love and Anger 1969, Unrated)
Fantastic, I love how a short film always allow the director to put his obsession and most daring suit on, allowing whatever form he wants and doing it how he wants. That's what I like about this kind of films, we see the wild side, the avant-garde by directors who are intelligent and fascinating and who make wonderful films. I recommend this to anyone, to watch it closely and just be mezmerized by its agit-props and emotional theatre, its re-interpretation of tragedy and its importance as a chronological piece of the era. |
|
| 542 |
Mamma Roma 1962, Unrated) |
|
| 543 |
The Mad Fox (Koiya koi nasuna koi) 1962, Unrated)
This was one hell of a film. My first Uchida and easily, one of the most enjoyable times I had watching a film. The creativity involved and the unique presentation of narrative and minor major switches from the first third or half onwards, this feels like a musical performance and a theatre work but the magic of cinema was fundamental into its birth. |
|
| 544 |
Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans 2009, R)
Fantastic, I loved this film. It was fun and different from the original. My favourite scene was the part where the soul is dancing and in all honesty, this is one hell of a film. It's exploration of drugs as poison for one is unique and as opposed to drugs as a crutch in the original, where the characters were corrupt and had to find salvation, with strong Catholic Christian tone. Here, we have an ethnic tone, where whatever is fun is also poison, a Christian idea to, but explored in a much more esoteric way. |












































































































































































































































































































































































































































![[Rec]](http://content6.flixster.com/movie/10/52/28/10522876_tmb.jpg)























































































jimbotender posted 3 years ago
WOW,what a list...
daghka posted 3 years ago
Haha, thank you.
beachpeach posted 2 years ago
wow!!! It is so exciting to come across someone who is so excited about film of all different genres!
I look forward to exploring some of your picks! :D
Thanks for sharing! :)
Jen