My Favorite Movies


  dagger7chick's Rating My Rating
1
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
2
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
3
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
4
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
5
Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow (Gekijô-ban Naruto: Daikatsugeki!) 2004,  Unrated)
6
Naruto Movie 2: Gekijyouban Naruto daigekitotsu! Maboroshi no chiteiiseki dattebayo! 2005,  Unrated)
7
Hidalgo 2004,  PG-13)
8
Dungeons & Dragons 2000,  PG-13)
9
Inuyasha - Jidai wo koeru omoi (Inuyasha the Movie 1: Affections Touching Across Time) 2001,  Unrated)
10
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) 2004,  Unrated)
11
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler) 2003,  Unrated)
12
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island) 2004,  Unrated)
13
The Patriot 2000,  R)
14
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
15
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
16
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
17
The Last of the Mohicans 1992,  R)
18
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
19
The Lord of the Rings 1978,  PG)
20
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
21
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
22
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
23
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
24
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
25
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
26
Virginia's Run 2002,  PG)
27
All the Pretty Horses 2000,  PG-13)
28
Dreamer: Inspired by a True Story 2005,  PG)
29
The Last Samurai 2003,  R)
30
Two Brothers 2004,  PG)
31
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
32
Hook 1991,  PG)
33
Peter Pan 2003,  PG)
34
Racing Stripes 2005,  PG)
35
Pretty Woman 1990,  R)
36
Cube 1997,  R)
37
Anaconda 1997,  PG-13)
38
Black Hawk Down 2001,  R)
39
Red Dragon 2002,  R)
40
Reign of Fire 2002,  PG-13)
41
The Scorpion King 2002,  PG-13)
42
The Mummy 1999,  PG-13)
43
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
44
Spirit - Stallion of the Cimarron 2002,  G)
45
Alaska 1996,  PG)
46
Step Up 2006,  PG-13)
47
Romancing the Stone 1984,  PG)
48
The Jewel of the Nile 1985,  PG)
49
Final Fantasy - The Spirits Within 2001,  PG-13)
50
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
51
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
52
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
53
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
54
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
55
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
56
Final Fantasy - Unlimited (TV SHOW) 2001,  Unrated)
57
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
58
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
59
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
60
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
61
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
62
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
63
Rush Hour 1998,  PG-13)
64
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
65
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
Rush Hour 3
the first 2 were good but this is the best...
66
The Young Black Stallion 2003,  G)
67
The Black Stallion 1979,  G)
68
The Black Stallion Returns 1983,  PG)
69
Troy 2004,  R)
70
Dragonheart 1986,  PG-13)
71
Dragonheart - A New Beginning 2000,  PG)
72
Braveheart 1995,  R)
73
Wild Hearts Can't Be Broken 1991,  G)
74
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
75
The Secret Garden 1993,  PG)
76
Mulan 1998,  G)
77
Mulan II 2004,  G)
78
Space Cowboys 2000,  PG-13)
79
Kingdom of Heaven 2005,  R)
80
Mystery, Alaska 1999,  R)
81
All Dogs Go To Heaven 1989,  G)
82
Anastasia 1997,  G)
83
Running Free 1999,  G)
84
Signs 2002,  PG-13)
85
Holiday in the Sun 2001,  G)
86
Spy Kids 2001,  PG)
87
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams 2002,  PG)
88
Spy Kids 3-D - Game Over 2003,  PG)
89
Benji: The Hunted 1987,  G)
90
Holes 2003,  PG)
91
Cats & Dogs 2001,  PG)
92
Helen of Troy 2003,  Unrated)
93
Twilight 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments