My Favorite Movies
| daftkitty's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 2 |
Mystery Train 1989, R) |
|
| 3 |
Babettes Gćstebud (Babette's Feast) 1987, G) |
|
| 4 |
Blazing Saddles 1974, R) |
|
| 5 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 6 |
Dogma 1999, R) |
|
| 7 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995, R) |
|
| 8 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 9 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 10 |
Eddie Izzard - Definite Article 1996, Unrated) |
|
| 11 |
The Philadelphia Story 1940, Unrated) |
|
| 12 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 13 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 14 |
Dead Man 1995, R) |
|
| 15 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 16 |
From Hell 2001, R) |
|
| 17 |
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) 2000, R) |
|
| 18 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 19 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 20 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 21 |
Guys and Dolls 1955, Unrated) |
|
| 22 |
The Boondock Saints 2000, R) |






















