Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  daddyronin72's Rating My Rating
1
The Yakuza 1975,  R)
2
Training Day 2001,  R)
Training Day
This is my SECOND favorite film!
3
Love and Basketball 2000,  PG-13)
Love and Basketball
I love this film becuase it combines LOVE, LIFE and BASKETBALL.
4
Blade 1998,  R)
Blade
This one put MARVEL on the Hollywood map...
5
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
This one made MARVEL the money. LOL
6
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
Even better.
7
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
Audition (Ôdishon)
YOU GOTTA SEE THIS MOVIE.
8
Grindhouse 2007,  R)
9
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
Now my favorite Bond film.
10
On Her Majesty's Secret Service 1969,  PG)
On Her Majesty's Secret Service
This film WAS my favorite Bond movie until CASINO ROYALE. George Lazenby's only time out as James Bond.
11
Purple Rain 1984,  R)
12
Love Jones 1997,  R)
Love Jones
Romantic. Dramatic. Sexy.
13
Enter the Dragon 1973,  R)
Enter the Dragon
Who doesn't like this movie? Really?
14
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) 1973,  R)
Return of the Dragon (The Way of the Dragon)
Classic fight scene between Bruce Lee and Chuck Norris.
15
Dragon: The Bruce Lee Story 1993,  PG-13)
16
Bad Boys 1995,  R)
Bad Boys
No denying the chemistry between Martin Lawrence and Will Smith. Great buddy-cop movie!
17
Bad Boys II 2003,  R)
Bad Boys II
..and better than the first!
18
DOA: Dead or Alive 2007,  PG-13)
DOA: Dead or Alive
I saw this at a Comic Book Convention. I loved it. Stupid plot. Awesome fights. Popcorn flick...
19
Versus 2000,  R)
20
Enter the Ninja 1981,  R)
21
Godzilla vs. Megalon 1973,  G)
22
Pulp Fiction 1994,  R)
23
Yojimbo 1961,  Unrated)
24
Alien 1979,  R)
25
Aliens 1986,  R)
26
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator
Many people were disappointed with this movie. I enjoyed it even though the plot was a little thin. PLUS it had SANAA LATHAN in it!!!
27
Jackie Brown 1997,  R)
Jackie Brown
Truly a Pam Grier classic. Makes you want to see her earlier films.
28
Hustle & Flow 2004,  R)
29
Kiss of the Dragon 2001,  R)
30
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
31
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
32
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
33
New Jack City 1991,  R)
34
Dragons Forever (Fei lung mang jeung) (Cyclone Z) 1988,  Unrated)
Dragons Forever (Fei lung mang jeung) (Cyclone Z)
My favorite Jackie Chan film. Also stars Sammo Hung and Yuen Biao.
35
Dawn of the Dead 2004,  R)
36
Dawn of the Dead 1978,  R)
37
Under the Cherry Moon 1986,  PG-13)
38
The Black Hole 1979,  PG)
The Black Hole
Loved this as a child (despite some of the cheesy special effects.)
39
The Incredibles 2004,  PG)
40
Scarface 1983,  R)
Scarface
Al Pacino Classic!
41
Carlito's Way 1993,  R)
42
Conan the Barbarian 1982,  R)
43
The Best Man 1999,  R)
44
Once Upon a Time in China 1991,  R)
45
Krush Groove 1985,  R)
46
Coffy 1973,  R)
47
A Thin Line Between Love and Hate 1996,  R)
48
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
49
Shinobi (Shinobi: Heart Under Blade) 2005,  R)
50
I, Robot 2004,  PG-13)
51
The Terminator 1984,  R)
52
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
53
Kung Fu Hustle 2004,  R)
54
Halloween 1978,  R)
55
Halloween II 1981,  R)
56
Halloween III - Season of the Witch 1982,  R)
Halloween III - Season of the Witch
Aw come on! This one was pretty good too...
57
Dirty 2005,  R)
58
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
59
Lone Wolf and Cub - Sword of Vengeance (Kozure Ôkami: Kowokashi udekashi tsukamatsuru) 1972,  Unrated)
60
Lone Wolf and Cub - Baby Cart at the River Styx (Kozure Ôkami: Sanzu no kawa no ubaguruma) (Shogun Assassin) 1972,  Unrated)
61
Lone Wolf and Cub - Baby Cart in Peril (Kozure Ôkami: Oya no kokoro ko no kokoro) (Shogun Assassin 3: Slashing Blades of Carnage) 1972,  Unrated)
62
Lone Wolf and Cub - Baby Cart to Hades (Kozure Ôkami: Shinikazeni mukau ubaguruma) (Shogun Assassin 2: Lightning Swords of Death) 1973,  R)
63
Lone Wolf and Cub - Baby Cart in the Land of Demons (Kozure Ôkami: Meifumadô) (Shogun Assassin 4: Five Fistfuls of Gold) 1973,  Unrated)
Lone Wolf and Cub - Baby Cart in the Land of Demons (Kozure Ôkami: Meifumadô) (Shogun Assassin 4: Five Fistfuls of Gold)
My favorite of the series.
64
Lone Wolf and Cub - White Heaven in Hell (Kozure Ôkami: Jigoku e ikuzo! Daigoro) (Shogun Assassin 5: Cold Road to Hell) 1974,  Unrated)
65
The Last Dragon 1985,  PG-13)
The Last Dragon
Classic!
66
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
67
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
68
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
69
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
70
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
71
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
72
Die Hard 1988,  R)
73
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
74
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
75
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
76
Transformers 2007,  PG-13)
77
All About the Benjamins 2002,  R)
All About the Benjamins
Surprisingly good action and humor!
78
A Low Down Dirty Shame 1994,  R)
79
Shaft 2000,  R)
80
Psycho 1998,  R)
81
Black Rain 1989,  R)
82
House Party 1990,  R)
83
House Party 2 1991,  R)
84
9 Deaths of the Ninja 1985,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments