My Favorite Movies


  D51Wright's Rating My Rating
1
Superman 1978,  PG)
Superman
A Classic It made me believe I can fly
2
Superman II 1981,  PG)
3
Superman II: The Richard Donner Cut 2006,  PG)
Superman II: The Richard Donner Cut
A great movie better now that Donner did it.
4
Superman III 1983,  PG)
5
Superman IV: The Quest for Peace 1987,  PG)
6
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
A great Movie
7
X-Men 2000,  PG-13)
8
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
9
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
10
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
11
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
12
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
13
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
14
Star Trek V - The Final Frontier 1989,  PG)
15
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
16
Star Trek Generations 1994,  PG)
Star Trek Generations
A wonderful movie for fans that like both Star Treks
17
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
Star Trek - First Contact
The best film that involes the cast of the TNG
18
Star Trek - Insurrection 1998,  PG)
19
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
20
Star Trek 2009,  PG-13)
Star Trek
A Great Movie
21
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
22
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
its better then want alot of other thought
23
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
24
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
25
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
26
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
27
Batman (1966) ,  Unrated)
28
Batman: The Movie 1966,  PG)
29
Batman - Return to the Batcave 2003,  Unrated)
30
Batman 1989,  PG-13)
31
Batman Returns 1992,  PG-13)
32
Batman Forever 1995,  PG-13)
33
Batman & Robin 1997,  PG-13)
Batman & Robin
it wasn't one of their better movies but not all that terriable
34
Batman Begins 2005,  PG-13)
35
Scooby Doo Meets Batman 2002,  Unrated)
Scooby Doo Meets Batman
I tried watch this lol
36
Batman 2002,  Unrated)
37
Batman: Mask Of The Phantasm 1993,  PG)
38
Batman & Mr. Freeze - SubZero 1998,  Unrated)
39
Batman - Mystery of the Batwoman 2003,  PG)
40
Batman Beyond - The Movie 1999,  Unrated)
41
Batman Beyond - Return of the Joker 2000,  PG-13)
42
The Batman vs Dracula: The Animated Movie 2005,  PG)
43
Spider-Man Strikes Back (Spiderman: The Deadly Dust) 1978,  Unrated)
44
The Amazing Spider-Man 1977,  Unrated)
45
Spider-Man 2002,  PG-13)
46
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
47
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
A GREAT GREAT MOVIE
48
Fantastic Four 2005,  PG-13)
Fantastic Four
a great movie
49
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
this was almost has good has the first one
50
The Death of the Incredible Hulk 1990,  Unrated)
51
Hulk 2003,  PG-13)
52
The Punisher 1989,  R)
53
The Punisher 2004,  R)
54
Daredevil 2003,  PG-13)
55
Elektra 2005,  PG-13)
56
Blade 1998,  R)
57
Blade II 2002,  R)
58
Blade: Trinity 2004,  R)
59
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
I Love this movie I been watching this one forever
60
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
61
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
62
Hoodwinked 2006,  PG)
63
Lilo & Stitch 2003,  G)
Lilo & Stitch
it brought me back watching Disney movies
64
Finding Nemo 2003,  G)
65
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
A great movie one for the whole family
66
Cars 2006,  G)
67
Shrek 2001,  PG)
Shrek
A great movie for both Kids and Adults
68
Shrek 2 2004,  PG)
69
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
It was alright
70
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story
if you like the show you will love the movie
71
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
72
Night of the Living Dead 1990,  R)
Night of the Living Dead
it was alright for a remake
73
Night of the Living Dead 1968,  R)
Night of the Living Dead
the best Zombie movie of all time
74
Dawn of the Dead 1978,  R)
Dawn of the Dead
a great movie
75
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
not has good has the orginal but not bad
76
Day of the Dead 1985,  Unrated)
77
Land of the Dead 2005,  R)
Land of the Dead
not a real bad move
78
The Return of the Living Dead 1985,  R)
The Return of the Living Dead
it was more funnt then scare
79
House of the Dead 2003,  R)
House of the Dead
it could have been better
80
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
A great movie with Horror and comedy
81
Hang 'em High 1968,  PG-13)
82
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
83
Dirty Harry 1971,  R)
Dirty Harry
one of his best movies
84
Pale Rider 1985,  R)
Pale Rider
its Clint Eastwood he never makes a bad movie
85
The Time Machine 1960,  G)
The Time Machine
A true Classic
86
The Time Machine 2002,  PG-13)
The Time Machine
A decent remake
87
The Sandlot 1993,  PG)
The Sandlot
I Love this movie
88
The Sandlot 2 2005,  PG)
The Sandlot 2
it wasn't has good has the first one
89
Walk the Line 2005,  PG-13)
90
Signs 2002,  PG-13)
91
The Village 2004,  PG-13)
92
The Dukes of Hazzard 2005,  PG-13)
93
The Dukes of Hazzard: The Beginning 2007,  R)
The Dukes of Hazzard: The Beginning
it was alright
94
American Pie 1999,  R)
95
American Pie 2 2001,  R)
96
American Wedding 2003,  R)
97
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
American Pie Presents - Band Camp
its alright
98
American Pie 5: The Naked Mile 2006,  R)
99
Road Trip 2000,  R)
Road Trip
this was truely funny
100
Old School 2003,  R)
101
Eurotrip 2004,  R)
102
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
A truely great movie
103
Poison Ivy - The New Seduction 1997,  R)
104
Swimming Pool 2003,  R)
105
No Holds Barred 1989,  PG-13)
106
Python 2000,  R)
Python
it was alright for a cheap movie
107
Boa Vs Python 2004,  R)
108
King Kong vs. Godzilla 1962,  PG)
109
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
Its been a while since I seen it
110
Enter the Dragon 1973,  R)
Enter the Dragon
his best flim
111
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) 1973,  R)
Return of the Dragon (The Way of the Dragon)
A great movie and great fight between Bruce Lee and Chuck Norris
112
The Hot Chick 2002,  PG-13)
The Hot Chick
A great and funny movie one of Schneider best and it doesn't hurt have Racheal MbAdams in it to
113
The Stupids 1996,  PG)
The Stupids
its so stupid that it so funny
114
2 Days in the Valley 1996,  R)
2 Days in the Valley
A great Movie
115
My Girl 1991,  PG)
My Girl
I love this movie
116
Tombstone 1993,  R)
Tombstone
one of the best westerns there is
117
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
A great movie
118
Casino 1995,  R)
Casino
another great movie
119
Captain America 1992,  PG-13)
Captain America
it was ok
120
Underdog 2007,  PG)
Underdog
a great movie for the whole family
121
The Water Horse: Legend of the Deep 2007,  PG)
The Water Horse: Legend of the Deep
A great movie to see over and over
122
Howard the Duck 1986,  PG)
Howard the Duck
I love this movie
123
Clerks 1994,  R)
Clerks
a great movie
124
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
A Great Funny Movie
125
Mallrats 1995,  R)
Mallrats
A very Good Movie
126
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back
this is a great movie
127
Dogma 1999,  R)
128
Dead Like Me: Life After Death 2009,  R)
Dead Like Me: Life After Death
A great show and I hope for even better movie
129
Unstoppable 2010,  PG-13)
Unstoppable
A great Movie

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments