My Favorite Movies


  cyoana's Rating My Rating
1
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
One of the best romance movies I have seen.

perfect :x
2
Candy 2005,  R)
Candy
great performance by heath ledger :-<

I loved the movie :x. Some scenes were exaggerated, but anyway, It's a very deep movie. Too sad :-< . damn drugs :|

too bad he could't give her a second chance... I still can't figure out why :-<
3
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
4
The Invisible 2007,  PG-13)
The Invisible
great movie...

too bad that Annie dies in the end. I would have liked if they sticked together. It would have been at least a happy ending 8-> and something good in Annie's life... sad =((
anyway, great story :x
5
Original Sin 2001,  R)
Original Sin
loved it :x
the story is great and the actors simply fit perfectly. The chemistry between Angelina and A. Banderas makes them perfect to play Luis and Julia/Bonny.
Oustanding :x
6
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
7
Saw 2004,  R)
Saw
brilliant >:)

can`t wait to see the other parts >:):x
8
Sweet November 2001,  PG-13)
Sweet November
no words ..
too sad.
9
The Covenant 2006,  PG-13)
The Covenant
Definitely one of my favourites.

1. Too many hot guys @-) =p~.
1.1 Steven Strait :x
2. great story, action, etc :)) :x
10
Love Sick (Legaturi Bolnavicioase) 2006,  Unrated)
11
The Illusionist 2006,  PG-13)
12
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
simply brilliant :x
13
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
14
Serendipity 2001,  PG-13)
Serendipity
a great movie. brilliant story :x

after seeing it, I just couldn't

wonder ... "Is it all a matter of destiny?!"
15
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
a very special movie :x

'Love is always patient and kind. It is never jealous. Love is never boastful or conceited. It is never rude or selfish. It does not take offense and is not resentful. Love takes no pleasure in other people's sins, but delights in the truth. It is always ready to excuse, to trust, to hope, and to endure whatever comes...'
16
If Only 2004,  PG-13)
If Only
loved it :x

This movie really shows up that when you love somebody you should always show them how much they mean to you because you never know if tomorrow you'll have the opportunity to do it. sad, but true :-<

Ian ~ "I adore you.."
Sam ~ "I don't wanna be adored...I wanna be loved.."
17
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
the end is one of my favourite parts of the movie :x

just purrrfect 8->:x

will ~ It always belonged to you. [heart :x] will you keep it safe?
elizabeth ~ yes ... yes :x
18
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
19
Saw II 2005,  R)
Saw II
puuurfect >:)

the ending was really unexpected :-s. I mean, I really liked amanda ..
But that's it >:). No pain, no fun :x
20
Vicky Cristina Barcelona 2008,  PG-13)
Vicky Cristina Barcelona
damn, he`s hot :"> :x


a summer like the one vicky and cristina had would be perfect for me and my girlfriends :)))
=p~
21
Elizabethtown 2005,  PG-13)
Elizabethtown
The love story between Drew and Claire makes this movie one of favourites :x

Overal, I could say the movie is kinda` boring, except the love story of course. too long. The idea is interesting, the actors are great but still is something missing.
22
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
23
The Pianist 2002,  R)
24
August Rush 2007,  PG)
25
Underworld 2003,  R)
26
Underworld: Evolution 2006,  R)
27
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
28
Dorian Gray 2009,  R)
29
The Time Traveler's Wife 2009,  PG-13)
30
Vanilla Sky 2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments