My Favorite Movies


  cyndimck's Rating My Rating
1
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
2
Kingdom of Heaven 2005,  R)
3
Snake Eyes 1998,  R)
4
Rocky 1976,  PG)
5
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
6
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
7
Son in Law 1993,  PG-13)
Son in Law
''Thank God I'm a country boy!''
8
Romy and Michele's High School Reunion 1997,  R)
Romy and Michele's High School Reunion
Love it!!!
9
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
10
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
Really nice movie, I had my doubts before seeing it cos of Mandy Moore, but it's nice.
11
Charlotte Bronte's Jane Eyre 1996,  PG)
12
Pretty Woman 1990,  R)
13
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
14
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
I love it! I had been warned to pay close attention to the story. Good advice cos I understood it the 1st time I saw it.
15
Arthur 1977,  PG)
16
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
17
The First Wives Club 1996,  PG)
18
Christmas with the Kranks 2004,  PG)
19
Pride and Prejudice 2005,  PG)
20
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Love it, but then again I love whatever Johnny Depp comes out in.
21
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
22
A Christmas Story 1983,  PG)
23
Closer 2004,  R)
24
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
25
Baby Boom 1987,  PG)
26
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
27
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
28
Meet the Parents 2000,  PG-13)
29
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
30
The Notebook 2004,  PG-13)
31
Inside Man 2006,  R)
32
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
I think this might be my fave Depp movie.
33
Sleepy Hollow 1999,  R)
34
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
35
Manhattan Murder Mystery 1993,  PG)
36
Bullets Over Broadway 1994,  R)
37
Father of the Bride Part II 1995,  PG)
38
Father of the Bride 1991,  PG)
39
Thunderheart 1992,  R)
Thunderheart
This is such a great movie. I've liked since the first time I saw it and I keep seeing and I keep luving it. Thanks Cristy for making me watch it that first time =)
40
Bringing Up Baby 1938,  Unrated)
41
Sabrina 1954,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments