Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  cyndiieong's Rating My Rating
1
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
2
Dying Young 1991,  R)
3
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
4
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
5
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
6
Pride and Prejudice 2005,  PG)
7
Human Trafficking 2005,  Unrated)
8
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
9
Spider-Man 2002,  PG-13)
10
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
11
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
12
The Holiday 2006,  PG-13)
13
The Notebook 2004,  PG-13)
14
Hors de Prix (Priceless) 2006,  PG-13)
15
It's a Boy Girl Thing 2006,  PG-13)
16
Catch and Release 2007,  PG-13)
17
Trust the Man 2006,  R)
18
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
19
Cashback 2006,  R)
20
Notting Hill 1999,  PG-13)
21
The Girl Next Door 2004,  R)
22
Message in a Bottle 1999,  PG-13)
23
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
24
Good Luck Chuck 2007,  R)
25
Because I Said So 2007,  PG-13)
26
Pretty Woman 1990,  R)
27
Closer 2004,  R)
28
I Am Legend 2007,  PG-13)
29
Sweet November 2001,  PG-13)
30
Chicago 2002,  PG-13)
31
The Perfect Holiday 2007,  PG-13)
32
About a Boy 2002,  PG-13)
33
Georgia Rule 2007,  R)
34
Ghost 1990,  PG-13)
35
Just Married 2003,  PG-13)
36
Brokeback Mountain 2005,  R)
37
Home Alone 1990,  PG)
38
Lucky You 2007,  PG-13)
39
50 First Dates 2004,  PG-13)
40
Runaway Bride 1999,  PG)
41
CJ7 2008,  G)
42
Atonement 2007,  R)
43
Somewhere in Time 1980,  PG)
44
The Lake House 2006,  PG)
45
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
46
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
47
Juno 2007,  PG-13)
48
Wedding Daze 2007,  R)
49
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
50
Freaky Friday 2003,  PG)
51
Date Movie 2006,  PG-13)
52
August Rush 2007,  PG)
53
Pigs 2007,  R)
54
American Beauty 1999,  R)
55
27 Dresses 2008,  PG-13)
56
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
57
The Terminal 2004,  PG-13)
58
No Reservations 2007,  PG)
59
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
60
Dan in Real Life 2007,  PG-13)
61
The Heartbreak Kid 2007,  R)
62
Thirteen 2002,  R)
63
Birth 2004,  R)
64
Then She Found Me 2007,  R)
65
Bratz: The Movie 2007,  PG)
66
I Think I Love My Wife 2007,  R)
67
Martian Child 2007,  PG)
68
Broken English 2007,  PG-13)
69
When Harry Met Sally 1989,  R)
70
Just Friends 2005,  PG-13)
71
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
72
Daddy Day Camp 2007,  PG)
73
Love and Other Disasters 2006,  R)
74
Jumper 2008,  PG-13)
75
Over Her Dead Body 2008,  PG-13)
76
Once 2007,  R)
77
What Happens in Vegas 2008,  PG-13)
78
RV 2006,  PG)
79
Accepted 2006,  PG-13)
80
Birthday Girl 2001,  R)
81
Erin Brockovich 2000,  R)
82
Hancock 2008,  PG-13)
83
Leaving Las Vegas 1995,  R)
84
Baby Mama 2008,  PG-13)
85
Meet The Browns 2008,  PG-13)
86
The Family Man 2000,  PG-13)
87
He Loves Me, He Loves Me Not (À la folie... pas du tout) 2002,  PG-13)
88
Smother 2008,  PG-13)
89
Picture This! 2008,  Unrated)
90
The Ex 2006,  PG-13)
91
Forgetting Sarah Marshall 2008,  R)
92
Closing the Ring 2007,  R)
93
Mama's Boy 2007,  PG-13)
94
Millions 2004,  PG)
95
Just Add Water 2006,  R)
96
Miss Pettigrew Lives for a Day 2007,  PG-13)
97
City of Angels 1998,  PG-13)
98
St. Trinian's 2007,  PG-13)
99
Sleepwalking 2008,  R)
100
The Love Guru 2008,  PG-13)
101
Meet Dave 2008,  PG)
102
Zathura 2005,  PG)
103
When a Man Loves a Woman 1994,  R)
104
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
105
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
106
Home Alone 3 1997,  PG)
107
College Road Trip 2008,  G)
108
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
109
Her Minor Thing 2005,  PG-13)
110
Babel 2006,  R)
111
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
112
I Could Never Be Your Woman 2007,  PG-13)
113
Connected (Bo chi tung wah) ,  Unrated)
114
Cellular 2004,  PG-13)
115
The Nanny Diaries 2007,  PG-13)
116
Foreign Exchange 2008,  R)
117
Blind Dating 2007,  PG-13)
118
Fred Claus 2007,  PG)
119
The Day the Earth Stood Still 2008,  PG-13)
120
The Women 2008,  PG-13)
121
Ghost Town 2008,  PG-13)
122
My Best Friend's Girl 2008,  R)
123
Mad Money 2008,  PG-13)
124
Made of Honor 2008,  PG-13)
125
Revolutionary Road 2008,  R)
126
Waitress 2007,  PG-13)
127
Vicky Cristina Barcelona 2008,  PG-13)
128
The Sisterhood of the Traveling Pants 2 2008,  PG-13)
129
Holding Trevor 2007,  R)
130
Bewitched 2005,  PG-13)
131
Little Miss Sunshine 2006,  R)
132
Smart People 2008,  R)
133
The Year of Getting to Know Us 2008,  R)
134
Angus, Thongs and Perfect Snogging 2008,  PG-13)
135
What Women Want 2000,  PG-13)
136
Blood Diamond 2006,  R)
137
Dog Tags 2008,  Unrated)
138
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
139
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
140
Wedding Crashers 2005,  R)
141
The Family Stone 2005,  PG-13)
142
The Wedding Date 2005,  PG-13)
143
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
144
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
145
The Sweetest Thing 2002,  R)
146
In Her Shoes 2005,  PG-13)
147
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
148
Liar Liar 1997,  PG-13)
149
Uptown Girls 2003,  PG-13)
150
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
151
Seven Pounds 2008,  PG-13)
152
The Reader 2008,  R)
153
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
154
Hairspray 2007,  PG)
155
The Edge of Love 2008,  R)
156
Knocked Up 2007,  R)
157
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
158
High School Musical 3: Senior Year 2008,  G)
159
Big Daddy 1999,  PG-13)
160
Still Waiting... 2008,  R)
161
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
162
So I Married an Axe Murderer 1993,  PG-13)
163
Yes Man 2008,  PG-13)
164
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
165
The Last Kiss 2006,  R)
166
Eating Out 2004,  Unrated)
167
Two Weeks Notice 2002,  PG-13)
168
Click 2006,  PG-13)
169
Shanghai Kiss 2007,  Unrated)
170
Bride Wars 2009,  PG)
171
Imagine Me & You 2005,  R)
172
My Life Without Me 2003,  R)
173
Marley & Me 2008,  PG)
174
Dostana 2008,  R)
175
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
176
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
177
Good Bye, Lenin 2002,  R)
178
He's Just Not That Into You 2009,  PG-13)
179
Beverly Hills Chihuahua 2008,  PG)
180
Confessions of a Shopaholic 2009,  PG)
181
Drillbit Taylor 2008,  PG-13)
182
New In Town 2009,  PG)
183
Miss Conception 2008,  R)
184
Gray Matters 2006,  PG-13)
185
Genova 2008,  R)
186
Baby on Board 2008,  R)
187
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian 2009,  PG)
188
Night at the Museum 2006,  PG)
189
Lars and the Real Girl 2007,  PG-13)
190
De l'autre côté du lit 2009,  Unrated)
191
The Pacifier 2005,  PG)
192
American Pie 1999,  R)
193
Sex and the City 2008,  R)
194
Woman on Top 2000,  R)
195
Thank You For Smoking 2005,  R)
196
Cattle Call (National Lampoon's Cattle Call) 2006,  R)
197
Coffee Date 2006,  Unrated)
198
Fireflies in the Garden 2011,  R)
199
Tomcats 2001,  R)
200
I Love You, Man 2009,  R)
201
Prison Break: The Final Break 2009,  Unrated)
202
17 Again 2009,  PG-13)
203
Addicted to Love 1997,  R)
204
Eurotrip 2004,  R)
205
Drag Me to Hell 2009,  PG-13)
206
Hitch 2005,  PG-13)
207
Shopgirl 2005,  R)
208
Autumn in New York 2000,  PG-13)
209
Vanilla Sky 2001,  R)
210
Suburban Girl 2007,  PG-13)
211
Sex Drive 2008,  R)
212
The Hangover 2009,  R)
213
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
214
The Ghosts of Girlfriends Past 2009,  PG-13)
215
Labor Pains 2009,  PG-13)
216
I Hate Valentine's Day 2009,  PG-13)
217
The Other End of the Line 2008,  PG-13)
218
A Walk to Remember 2002,  PG)
219
The Shawshank Redemption 1994,  R)
220
Reign Over Me 2007,  R)
221
Four Weddings and a Funeral 1994,  R)
222
The Proposal 2009,  PG-13)
223
My Life in Ruins (Driving Aphrodite) 2009,  PG-13)
224
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
225
The Ugly Truth 2009,  R)
226
My Super Ex-Girlfriend 2006,  PG-13)
227
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
228
Anything Else 2003,  R)
229
Management 2008,  R)
230
My Sister's Keeper 2009,  PG-13)
231
Taking a Chance on Love 2009,  Unrated)
232
My One and Only 2009,  PG-13)
233
Funny People 2009,  R)
234
Married Life 2007,  PG-13)
235
Paper Heart 2009,  PG-13)
236
Perfect Stranger 2007,  R)
237
Julie & Julia 2009,  PG-13)
238
Four Christmases 2008,  PG-13)
239
Seven (Se7en) 1995,  R)
240
Love Actually 2003,  R)
241
The Private Lives of Pippa Lee 2009,  R)
242
Serendipity 2001,  PG-13)
243
Me, Myself & Irene 2000,  R)
244
Extract 2009,  R)
245
Weather Girl 2008,  R)
246
The Time Traveler's Wife 2009,  PG-13)
247
If Only 2004,  PG-13)
248
The Boys Are Back 2009,  PG-13)
249
New York, I Love You 2008,  R)
250
Camille 2007,  PG-13)
251
Motherhood 2009,  PG-13)
252
Hachi: A Dog's Tale 2009,  G)
253
Everybody's Fine 2009,  PG-13)
254
It's Complicated 2009,  R)
255
The Rebound 2009,  R)
256
Whatever Works 2009,  PG-13)
257
Away We Go 2009,  R)
258
All About Steve 2009,  PG-13)
259
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
260
A Guy Thing 2002,  PG-13)
261
Miss March 2009,  R)
262
How to Lose Friends & Alienate People 2008,  R)
263
An Education 2009,  PG-13)
264
And Then Came Love 2007,  Unrated)
265
Serious Moonlight 2009,  R)
266
Step Brothers 2008,  R)
267
The Jane Austen Book Club 2007,  PG-13)
268
The Lovely Bones 2009,  PG-13)
269
The Blind Side 2009,  PG-13)
270
Up in the Air 2009,  R)
271
Prime 2005,  PG-13)
272
The Bounty Hunter 2010,  PG-13)
273
Swing Vote 2008,  PG-13)
274
The Hours 2002,  PG-13)
275
Valentine's Day 2010,  PG-13)
276
Friends With Money 2006,  R)
277
Dear John 2010,  PG-13)
278
Peter and Vandy 2008,  Unrated)
279
Two Lovers 2008,  R)
280
The Back-up Plan 2010,  PG-13)
281
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
282
The Tooth Fairy 2010,  PG)
283
Did You Hear About the Morgans? 2009,  PG-13)
284
Couples Retreat 2009,  PG-13)
285
Raising Helen 2004,  PG-13)
286
Nothing Like the Holidays 2008,  PG-13)
287
Love Hurts 2009,  PG-13)
288
Chasing Liberty 2004,  PG-13)
289
Employee of the Month 2006,  PG-13)
290
I Love You Phillip Morris 2009,  R)
291
Notes on a Scandal 2006,  R)
292
Leap Year 2010,  PG)
293
Crazy on the Outside 2010,  PG-13)
294
When in Rome 2010,  PG-13)
295
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
296
Nine Lives 2005,  R)
297
The Truman Show 1998,  PG)
298
Keeping the Faith 2000,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments