My Favorite Movies


  cynder66's Rating My Rating
1
True Romance 1993,  R)
True Romance
"If there's one thing this last week has taught me, it's better to have a gun and not need it than to need a gun and not have it."
2
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
Let's do the time warp again!
3
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
This is your life and it's ending one minute at a time.
4
Pump up the Volume 1990,  R)
Pump up the Volume
Do you ever get the feeling that everything in America is completely fucked up?
5
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
We're all pretty bizarre. Some of us are just better at hiding it, that's all.
6
Kung Pow! Enter the Fist 2002,  PG-13)
Kung Pow! Enter the Fist
Dude, nothing beats the Chosen One! "weeeooo weeeoooo weweweweoooo" Can't wait for Tongue of Fury!
7
Zoolander 2001,  PG-13)
Zoolander
Are you challenging me to a walk-off... Boo-Lander?
8
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
I've been to the bridge & boardwalk that's in this movie! The bridge is just a little smaller in real life, lol.
9
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
Yo. Hi guys. How's it going? This is Willie... One-Eyed Willie. Say hi, Willie. Those are my friends... the Goonies.
10
The 'Burbs 1989,  PG)
The 'Burbs
God I love this street.
11
Spaceballs 1987,  PG)
Spaceballs
It's not that we're afraid, far from it, it's just that we've got this thing about death... It's not us!
12
1984 (Nineteen Eighty-Four) 1984,  R)
1984 (Nineteen Eighty-Four)
There is truth, and there is untruth. To be in a minority of one doesn't make you mad.
~Winston
13
Alien 1979,  R)
Alien
I admire its purity. A survivor... unclouded by conscience, remorse, or delusions of morality.
14
The Evil Dead 1981,  R)
The Evil Dead
Well we just crossed the Tennessee border...
15
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Look, I ordered coffee. Now we've been here a long fucking time and she's only filled my cup three times. When I order coffee, I want it filled *six* times. ~Mr. Pink
16
Leprechaun 1993,  R)
Leprechaun
This old lep, he played one, he played pogo on his lung.
17
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
I need to engage in homicidal behaviour on a massive scale. It can not be corrected but I have no other way to fulfill my needs. ~Patrick
18
Mystery Men 1999,  PG-13)
Mystery Men
Don't mess with the volcano my man, 'cause I will go Pompeii on your... butt. ~Mr. Furious
19
Wayne's World 1992,  PG-13)
Wayne's World
Total Classic!
20
The King of Kong: A Fistful of Quarters 2007,  PG-13)
The King of Kong: A Fistful of Quarters
F'n Kicked *ss! Made me wanna fire up the old NES and do some old school gaming. I'm still trying to figure out if they purposefully made Billy a jack *ss or if he really is that lame.
21
Zero Effect 1998,  R)
Zero Effect
I told you. We can't be too careful. Two guys in an airport... talking? It's a little fishy.
22
Natural Born Killers 1994,  R)
Natural Born Killers
"Mickey and Mallory are the best thing to happen to mass murder since Manson."
23
Suck 2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments