My Favorite Movies


  cymonbabe's Rating My Rating
1
Love and Basketball 2000,  PG-13)
Love and Basketball
One of my best romantic or love movie.
2
The Basketball Diaries 1995,  R)
3
Making Love 1982,  R)
Making Love
interesting movie
4
Love Dream (Priceless Beauty) 1988,  R)
Love Dream (Priceless Beauty)
Though it an old movie but quiet nice and interesting.
5
Mad Love 1935,  Unrated)
6
Dirty Love 2004,  R)
7
Book of Love 2003,  R)
8
Endless Love 1981,  R)
9
A Walk with Love and Death 1969,  PG)
10
Love (Kaadhal) 2004,  Unrated)
11
Confessions of a Sociopathic Social Climber 2005,  R)
12
Enough 2002,  PG-13)
13
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
14
Maid in America 2004,  Unrated)
15
The Maid 2005,  Unrated)
16
Predator 1987,  R)
17
Predator 2 1990,  R)
18
Sexual Predator 2001,  R)
19
Body of Evidence 1993,  R)
20
Body Heat 1981,  R)
21
Body Double 1984,  R)
22
The Body 2001,  PG-13)
23
Invasion of the Body Snatchers 1956,  PG)
24
The Lord of the Rings 1978,  PG)
25
Romeo and Juliet 1976,  Unrated)
26
Romeo Must Die 2000,  R)
27
Waiting to Exhale 1995,  R)
28
Chek law dak gung (Naked Weapon) 2003,  R)
29
Naked Childhood (L'Enfance nue) 1967,  Unrated)
30
The Naked Truth 1992,  Unrated)
31
Sister Act 1992,  PG)
32
The Sisters 2005,  R)
33
Two Sisters From Boston 1946,  Unrated)
34
How Stella Got Her Groove Back 1998,  R)
35
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
36
The Nutty Professor 1963,  Unrated)
37
The Last Kiss (L'Ultimo bacio) 2001,  R)
38
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
39
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Romantic and Touching
40
The Best Man 1999,  R)
41
The Best Man 1964,  Unrated)
42
Why Do Fools Fall In Love 1998,  R)
43
Ladies in Love 1936,  Unrated)
44
Young Doctors in Love 1982,  R)
45
Beauty Shop 2005,  PG-13)
46
Bringing Down The House 2003,  PG-13)
47
Down with Love 2003,  PG-13)
48
Fifteen and Pregnant 1998,  Unrated)
49
Sophie's Choice 1982,  R)
50
The Ring 2002,  PG-13)
51
The Engagement Ring 2005,  Unrated)
52
Prison of Secrets 1997,  PG-13)
53
Love Affair 1994,  PG-13)
54
Dangerous Game 1993,  R)
55
The Most Dangerous Game 1932,  Unrated)
56
Dangerous Invitations 2002,  R)
57
Dangerous Intentions 1994,  Unrated)
58
A Business Affair 1994,  R)
59
A Family Affair 2001,  Unrated)
60
A Dangerous Woman 1993,  R)
61
Dangerous Beauty 1998,  R)
62
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
63
Save the Last Dance 2 2006,  PG-13)
64
True Lies 1994,  R)
65
sex, lies, and videotape 1989,  R)
66
True Stories 1986,  PG)
67
Shrek 2001,  PG)
68
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
Funny
69
Basic Instinct 1992,  R)
70
Basic Instinct 2 2006,  R)
71
Fatal Instinct 1993,  PG-13)
72
Killer Instinct 2000,  R)
73
Fatal Attraction 1987,  R)
74
The Ultimate Attraction 2000,  R)
75
Fatal Conflict 2000,  R)
76
Portrait in Red (Fatal Passion) 1994,  R)
77
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
78
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments