My Favorite Movies


  cydch's Rating My Rating
1
Queen Margot (La Reine Margot) 1994,  R)
2
De Battre mon Coeur s'est Arrêté (The Beat That My Heart Skipped) 2005,  Unrated)
3
Jean De Florette 1986,  PG)
4
Pelle Erobreren (Pelle the Conqueror) 1988,  PG-13)
5
Gone With the Wind 1939,  G)
6
The Servant 1963,  Unrated)
7
Pan's Labyrinth 2006,  R)
8
Spirited Away 2001,  PG)
9
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
10
On Moonlight Bay 1951,  Unrated)
11
Sophie's Choice 1982,  R)
12
An American in Paris 1951,  G)
13
Roman Holiday 1953,  Unrated)
14
Howards End 1992,  PG)
15
The Remains of the Day 1993,  PG)
16
Volver 2006,  R)
17
A Passage to India 1984,  PG)
18
Cyrano De Bergerac 1990,  PG)
19
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
20
A Handful of Dust 1988,  PG)
21
Sylvia 2003,  R)
22
Orlando 1993,  PG-13)
23
The History of Mr. Polly 1949,  Unrated)
24
Ryan's Daughter 1970,  R)
25
Tess 1979,  PG)
26
Black Narcissus 1947,  Unrated)
27
Hamlet 1990,  PG)
28
10 Rillington Place 1971,  PG)
29
Whistle and I'll Come to You 1968,  Unrated)
30
The Sunshine Boys 1975,  PG)
31
The Shining 1980,  R)
32
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
33
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
34
The Grass Is Greener 1961,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments