My Favorite Movies
| cyclometricus's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Testament Of Dr. Mabuse 1933, Unrated) |
|
| 2 |
Videodrome 1983, R) |
|
| 3 |
The Thin Blue Line 1988, Unrated) |
|
| 4 |
M 1931, Unrated) |
|
| 5 |
F for Fake 1973, Unrated) |
|
| 6 |
The Lady Vanishes 1938, PG) |
|
| 7 |
Cowards Bend the Knee 2003, Unrated) |
|
| 8 |
House of Games 1987, R) |
|
| 9 |
Duck Soup 1933, Unrated) |
|
| 10 |
Strangers on a Train 1951, PG) |
|
| 11 |
Dr. Mabuse the Gambler (Dr. Mabuse, der Spieler - Ein Bild der Zeit) (Dr. Mabuse, King of Crime) 1922, Unrated) |
|
| 12 |
The Naked City 1948, Unrated) |
|
| 13 |
Naked Lunch 1991, R) |
|
| 14 |
Night of the Living Dead 1968, R) |
|
| 15 |
Dawn of the Dead 1978, R) |
|
| 16 |
Martin 1978, R) |
|
| 17 |
A Night at the Opera 1935, Unrated) |
|
| 18 |
The Bank Dick 1940, Unrated) |
|
| 19 |
Harakiri 1963, Unrated) |
|
| 20 |
Kaidan (Kwaidan) (Ghost Stories) 1964, Unrated) |
|
| 21 |
Calendar 1993, R) |
|
| 22 |
Solyaris (Solaris) 1976, PG) |
|
| 23 |
Stalker 1979, Unrated) |
|
| 24 |
The Discreet Charm Of The Bourgeoisie (Le Charme Discret de la Bourgeoisie) 1972, PG) |























