My Favorite Movies
My 100 favourites, not the 100 I consider to be the best films ever made.
| cyberturnip's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 2 |
The Iron Giant 1999, PG) |
|
| 3 |
The Truman Show 1998, PG) |
|
| 4 |
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999, R) |
|
| 5 |
Army of Darkness 1993, R) |
|
| 6 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 7 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 8 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 9 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 10 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 11 |
Ed Wood 1994, R) |
|
| 12 |
Toy Story 1995, G) |
|
| 13 |
Kung Fu Hustle 2004, R) |
|
| 14 |
The Thing 1982, R) |
|
| 15 |
No Country for Old Men 2007, R)
It's really a remarkable piece of film-making, this one. It's incredibly slow for the most-part, but somehow it's never boring in spite of it. All the slow pace does is add to a sense of constant dread and highten how much shit a character is in during the heart-racing moments. |
|
| 16 |
Dog Day Afternoon 1975, R) |
|
| 17 |
Planet of the Apes 1968, G) |
|
| 18 |
The Lion King 1994, G) |
|
| 19 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 20 |
Inglourious Basterds 2009, R)
A bit of a mess, but an incredibly enjoyable one. Yes, scenes are much longer than they need to be, and that means I'm in no hurry to re-watch the film, but not once was I actually bored and the ending itself is genuinely glorious -particularly it's complete disregard for historical accuracy which means that you genuinely don't see any of it coming. In fact, I'd say the ending is Quentin Tarantino's biggest moment of genius. |
|
| 21 |
This Is England 2006, Unrated)
Wow. It's been a while since I saw a film THIS good. |
|
| 22 |
The Prestige 2006, PG-13)
What this film does magnificently is that it weaves a jigsaw puzzle of pieces of film which are out of order which you slowly but surely piece together and things start to make more and more sense towards the end of the film, by which point you're perfectly content with what happened. |
|
| 23 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 24 |
Adaptation 2002, R)
A brilliant piece of work that I want to revisit right away (quite a rare thing for a film to make me do). It's incredibly intelligent, well written, works as a great slice of satire and Nic Cage is in it which adds some humour. |
|
| 25 |
Back to the Future Part II 1989, PG) |
|
| 26 |
Hot Fuzz 2006, R) |
|
| 27 |
Evil Dead 2 1987, R) |
|
| 28 |
Day of the Dead 1985, Unrated) |
|
| 29 |
The Wicker Man 1974, R) |
|
| 30 |
Re-Animator 1985, R) |
|
| 31 |
Night of the Living Dead 1968, R) |
|
| 32 |
Duck Soup 1933, Unrated) |
|
| 33 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006, R) |
|
| 34 |
First Blood (Rambo: First Blood) 1982, R) |
|
| 35 |
Let the Right One In 2008, R)
A beautiful little film. It somehow takes the feeling of being an outcast, genuinely sweet romance, exploration of ethical grey areas and the Guillermo del Toro vein of horror and expertly gels them into one film that somehow works. |
|
| 36 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 37 |
An American Werewolf in London 1981, R)
I watched this as a child and sort of enjoyed it a bit but not quite due to not really getting it. Tonight I re-watched it at a restored HD screening at a cinema and I fell in love. It's magnificent. |
|
| 38 |
The Graduate 1967, PG) |
|
| 39 |
Safety Last! 1923, Unrated) |
|
| 40 |
Alien 1979, R) |
|
| 41 |
Rain Man 1988, R) |
|
| 42 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 43 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 44 |
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988, Unrated) |
|
| 45 |
The Evil Dead 1981, R) |
|
| 46 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 47 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 48 |
Hadashi no Gen (Barefoot Gen) 1983, Unrated)
This film holds the honour of being the 2nd (of many) anime films I've endured and have actually really loved. (The other one is Grave of the Fireflies). This is a genuinely heartbreaking at times piece of anti-war-art. It has compelling characters and doesn't shy aware from the horrors of war. |
|
| 49 |
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005, G) |
|
| 50 |
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003, R)
Absolutely incredible. Beautifully shot and beautiful in tone and message. There's so much to take in from it all, I know I'd have to watch it again to catch everything. |
|
| 51 |
The Bride of Frankenstein 1935, Unrated) |
|
| 52 |
Les Parapluies de Cherbourg (The Umbrellas of Cherbourg) 1964, G)
A masterpiece, pure and simple. |
|
| 53 |
Up 2009, PG)
I'm torn between this and Toy Story for best Pixar film ever. I think this might be the better of the two, but Toy Story has a nostalgia-factor advantage. |
|
| 54 |
The Terminator 1984, R) |
|
| 55 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 56 |
The Producers 1968, PG) |
|
| 57 |
Futurama: Bender's Big Score 2007, PG)
Dissapointing if I'm honest. The plot is above average but not really movie-quality, except for the subplot which is good, the animation is fit (and widescreen, woo!), the music and voice-acting and everything else are bang on par, but frankly, it's not very funny. I sniggered alot but there were no belly-laughs. That said, how clever this film gets with it's time travel and the fantastic twist at the end all make up for it if you persevere. It's not as good a movie as the greatest TV show ever deserves, but we have at least 3 more to look forwards too, hopefully they'll get better. That said, it still rocks. |
|
| 58 |
Dawn of the Dead 1978, R) |
|
| 59 |
Groundhog Day 1993, PG) |
|
| 60 |
Blade Runner 1982, R)
I know there are about 500 million different cuts of this -I saw the most recent one. |
|
| 61 |
A Single Man 2009, R)
I'm annoyed at Colin Firth. I wanted Sharlto Copley to be my favourite performance of '09 but now it's bloody well Colin. |
|
| 62 |
Spoorloos (The Vanishing) 1988, R)
It's a very disturbing and yet very entertaining piece of work. Brilliantly written and directed, beyond some slightly iffy "what the hell are you on about?" moments (which I expect are due to the translation in the subtitling process). Even the acting isn't half bad (basing this purely on visual acting, I can't really judge vocal acting when it's in a foreign language). |
|
| 63 |
Beavis and Butt-Head Do America 1996, PG-13) |
|
| 64 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007, R)
Simply put, this film is an absolute triumph. This is quite easily Tim Burton's 2nd best to date after Ed Wood (keep in mind that he didn't direct The Nightmare Before Christmas). |
|
| 65 |
Sleuth 1972, PG) |
|
| 66 |
Straw Dogs 1971, R)
A fantastic exploration of morality and its flexibility as well as the grey area between right and wrong that's usually ignored. Dustin Hoffman is fantastic as usual, and on a more simplistic level, it works as quite an effective horror film. I can't imagine the upcoming remake will be half as disturbing or provacative despite being a hell of a lot more graphic. |
|
| 67 |
Austin Powers: International Man of Mystery 1997, PG-13) |
|
| 68 |
Black Swan 2010, R)
For my money, the best film of 2010. It's incredibly well made. The direction is astonishingly good -the film is just brimming with little touches and details. The film's overall look is also gorgeous, so top notch marks for all of the technical aspects (cinematography, editing, production design, etc). The story is engrossing, has a lot to be read from it and actually brings ballet to life. Good acting, also. It's my favourite Aronofsky film by a mile and I'm fairly sure that I'm going to grow to like it more with repeat viewings. |
|
| 69 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 70 |
In Bruges 2008, R)
This film is an absolutely terrific dark comedy and in many ways is the best film I've seen so far this year. |
|
| 71 |
Gojira 1954, Unrated) |
|
| 72 |
Curse of the Demon 1958, Unrated)
This film really reminded me of the great Universal horror films of the 30s and 40s, but with a lot more punch. It's pretty much the original version of 'Drag Me to Hell', except a lot more atmospheric and it doesn't play any of it for laughs. It's one of the best pre-70s horror films that I've seen. |
|
| 73 |
The Frighteners 1996, R) |
|
| 74 |
Dumb and Dumber 1997, PG-13) |
|
| 75 |
Walk Hard: The Dewey Cox Story 2007, R)
It's suprisingly funny and nice to see that full on spoofs can still work. This film is in the mould of movies such as Airplane! (though toned down quite a bit) as opposed to in the mould of crap like Epic Movie. |
|
| 76 |
The Wolf Man 1941, Unrated) |
|
| 77 |
Iron Man 2008, PG-13)
An absolutely fantastic super-hero film and welcome proof that the genre hasn't been milked dry yet. I can see how many people would be put off of the film by the liberties it takes with how plausable things are, but at the end of the day, this is a comic book movie set within the Marvel universe. If you can accept that, then there shouldn't be any problems. It is sci-fi after all. |
|
| 78 |
Aladdin 1992, G) |
|
| 79 |
The 40 Year Old Virgin 2005, R) |
|
| 80 |
Back to the Future Part III 1990, PG) |
|
| 81 |
Grizzly Man 2005, R)
The best (theatrically released) documentary I have ever seen. Now, I haven't seen many, but still, I loved this. |
|
| 82 |
12 Angry Men 1997, PG-13) |
|
| 83 |
The Gold Rush 1925, Unrated) |
|
| 84 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 85 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 86 |
Invasion of the Body Snatchers 1978, PG) |
|
| 87 |
Ghostbusters 1984, PG) |
|
| 88 |
Inception 2010, PG-13)
Exceptional. |
|
| 89 |
Cast Away 2000, PG-13)
I saw this waaay back in 2000, but never again until last night. I forgot how much I love this film. It's not the greatest movie ever made by any stretch of the imagination, but it works as a kind of comfort film, I enjoy it as much as I would a masterpiece and I don't know why. It's the same way I feel about "Unbreakable". |
|
| 90 |
9 2009, PG-13)
I am really quite dumb-founded by the mixed reviews this film is getting. I love it. It's far from perfect but there's so much to love. The visuals are not only gorgeous but really inventive too... such of the imagery is insanely good. Most complaints seem to call the film's plot and characters shallow. I couldn't disagree more. The characters each embody a certain aspect of the soul they were created from, this makes sense. Some are likeable whilst some aren't, no problems there. The plot is fantastic and has a lot of depth. Not only is the whole 'humanity is extinct' thing cool, but it's a genuinely interesting exploration of humanity on a philosophical level. The machine 'villain' that essentially destroys the world represents human intelligence (it's built from the scientist's own mind after-all) without a soul to guide it and ultimately ends up a thing of evil. There's lots going on. |
|
| 91 |
The Secret in Their Eyes (El Secreto de Sus Ojos) 2009, R)
A slow-burner. Very dull for the first hour and drags a lot. But then it all comes together in the 2nd half and you realise that everything in the first hour had to be as it was to set things up. |
|
| 92 |
Clerks 1994, R) |
|
| 93 |
RoboCop 1987, R)
This is one of those true 80s action flicks. It's great. It could have so easily been a PG family film but no, with the 80s being what it was, they went full out with the violence and it only ups what a cool film this is. |
|
| 94 |
Superbad 2007, R) |
|
| 95 |
Source Code 2011, PG-13)
This film is amazeballs. It's a genuinely interesting and unique concept and a film that juggles so many things at once. I guessed the twists and who was responsible for the bomb right away but that doesn't matter because the film isn't reliant on its twists and nor is it a whodunnit. It's about the lead coming to terms with things and aspects of his life. It explores a lot of metaphysical ideas in a lovely, metaphorical way. |
|
| 96 |
Monsters, Inc. 2001, G) |
|
| 97 |
Troll 2 1990, PG-13)
This film is incredible. I'm a big fan of films that are so bad that they're good, but this transcends the lot. It's fascinating. |
|
| 98 |
Spider 2002, R)
David Cronenberg is a fucking genius. This film is incredible. |
|
| 99 |
Unbreakable 2000, PG-13) |
|
| 100 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004, PG-13) |




































































































teslabuildingsol posted 4 years ago
these are my best film i have ever watched in my life