My Favorite Movies


  cyberfirefly's Rating My Rating
1
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
This movie picked up right where Underworld left off, revenge & love.....wicked fights, special effects kick ass, can't wait for the next one!
2
Underworld 2003,  R)
Underworld
I love this movie! Werewolves, Vampires, car chases, love stories, revenge for love lost....
3
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
I know this movie word for word! Best love story ever!
4
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
Anything by Tim is great but this movie is so wonderful!
5
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
6
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
I was so blown away by the twists in this part of the story! Nothing like being kept on the edge of your seat.
7
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
I love Johnny Depp!
8
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
Freedom, Beauty, Truth, and Love....
9
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
One of my all time favorite movies!
10
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Really makes you think about a lot of things...
11
X-Men 2000,  PG-13)
12
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
13
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments