My Favorite Movies


  1. cxareigna
  2. Celeste X. A...

a randomly ordered list of my favourites

  cxareigna's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange 1971,  R)
2
Donnie Darko 2001,  R)
3
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
4
American Beauty 1999,  R)
5
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
6
Requiem for a Dream 2000,  R)
7
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
8
Equilibrium 2002,  R)
9
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
10
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
11
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
12
Full Metal Jacket 1987,  R)
13
True Romance 1993,  R)
14
Memento 2000,  R)
15
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
16
Anatomy of Hell 2003,  Unrated)
17
Labyrinth 1986,  PG)
18
Cloverfield 2008,  PG-13)
19
Barbarella 1968,  PG)
20
Spaceballs 1987,  PG)
21
The Doom Generation 1995,  R)
22
Day of the Dead 1985,  Unrated)
23
Nightbreed 1990,  R)
24
Seven (Se7en) 1995,  R)
25
Murder by Numbers 2002,  R)
26
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
27
Velvet Goldmine 1998,  R)
28
SLC Punk 1998,  R)
29
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
30
Hellraiser 1987,  R)
31
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
32
Juno 2007,  PG-13)
33
Shaun of the Dead 2004,  R)
34
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
35
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
36
Trainspotting 1996,  R)
37
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
38
Taxi Driver 1976,  R)
39
The Silence of the Lambs 1991,  R)
40
Girl, Interrupted 1999,  R)
41
Gia 1998,  R)
42
But I'm A Cheerleader 1999,  R)
43
Dark City 1998,  R)
44
Naked Lunch 1991,  R)
45
eXistenZ 1999,  R)
46
Being John Malkovich 1999,  R)
47
The Crow 1994,  R)
48
Tank Girl 1995,  R)
49
The Dark Knight 2008,  PG-13)
50
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
51
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) 2006,  R)
52
Puppet Master 1989,  R)
53
Show Me Love (Fucking Amal) 1998,  Unrated)
54
All Over Me 1996,  R)
55
Zoolander 2001,  PG-13)
56
American Pop 1981,  R)
57
Wizards 1977,  PG)
58
Heavy Metal 1981,  R)
59
The Time Machine 1960,  G)
60
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
61
Logan's Run 1976,  PG)
62
Visitor Q (Bijitâ Q) 2001,  R)
63
Kimyô na sâkasu (Strange Circus) 2005,  Unrated)
64
Tipping the Velvet 2002,  R)
65
Dellamorte Dellamore (Cemetery Man) (Demons '95) (Of Death, of Love) 1996,  R)
66
Re-Animator 1985,  R)
67
From Beyond 1986,  R)
68
Slither 2006,  R)
69
Feed 2005,  Unrated)
70
Kids in the Hall - Brain Candy 1996,  R)
71
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
72
Across the Universe 2007,  PG-13)
73
Jesus Christ Superstar 1973,  G)
74
The Basketball Diaries 1995,  R)
75
Mozart and the Whale 2005,  PG-13)
76
Uzumaki 2000,  G)
77
Tetsuo: The Ironman 1989,  Unrated)
78
Pi 1998,  R)
79
Anatomy (Anatomie) 2000,  R)
80
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
81
The Exorcist 1973,  R)
82
Heathers 1988,  R)
83
The Breakfast Club 1985,  R)
84
Valley Girl 1983,  R)
85
Adventures in Babysitting 1987,  PG-13)
86
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
87
Cool World 1992,  PG-13)
88
Coonskin (Bustin' Out) (Street Fight) 1975,  R)
89
Fright Night 1985,  R)
90
House of Wax 1953,  Unrated)
91
Stigmata 1999,  R)
92
The Devil's Advocate 1997,  R)
93
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) 1979,  PG)
94
The Shining 1980,  R)
95
Children of the Corn 1984,  R)
96
Nikita (La Femme Nikita) 1990,  R)
97
Point of No Return (The Assassin) 1993,  R)
98
Femme Fatale 2002,  R)
99
Mercy 1999,  R)
100
Harold and Maude 1971,  PG)
101
Dreamscape 1984,  PG-13)
102
Altered States 1980,  R)
103
Natural Born Killers 1994,  R)
104
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
105
Videodrome 1983,  R)
106
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension 1984,  PG)
107
The Toxic Avenger 1985,  R)
108
The Running Man 1987,  R)
109
Total Recall 1990,  R)
110
Blade Runner 1982,  R)
111
The Neverending Story 1984,  PG)
112
Annie 1981,  PG)
113
The Sound of Music 1965,  G)
114
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
115
Brazil 1985,  R)
116
Gattaca 1997,  PG-13)
117
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
118
Event Horizon 1997,  R)
119
Ghost Ship 2002,  R)
120
Minority Report 2002,  PG-13)
121
Animal Farm 1955,  Unrated)
122
Waking Life 2001,  R)
123
The One 2001,  PG-13)
124
Return to Oz 1985,  PG)
125
The Dark Crystal 1982,  PG)
126
The Mists of Avalon 2001,  Unrated)
127
May 2002,  R)
128
Swing Kids 1993,  PG-13)
129
The Power of One 1992,  PG-13)
130
Apocalypse Now Redux 2001,  Unrated)
131
Platoon 1986,  R)
132
Schindler's List 1993,  R)
133
The Machinist 2003,  R)
134
American Psycho 2000,  R)
135
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
136
Starship Troopers 1997,  R)
137
American History X 1998,  R)
138
This Is England 2006,  Unrated)
139
Stargate 1994,  PG-13)
140
Beyond the Valley of the Dolls 1970,  NC-17)
141
The Final Cut 2004,  PG-13)
142
The Wizard 1989,  PG)
143
Brainscan 1994,  R)
144
Little Monsters 1989,  PG)
145
Yôkai daisensô (The Great Yokai War) 2005,  PG-13)
146
The Super Mario Bros. 1993,  PG)
147
The Prophecy 1995,  R)
148
The Breed 2001,  R)
149
Soul Survivors 2001,  R)
150
The Number 23 2007,  R)
151
Rosemary's Baby 1968,  R)
152
The Wicker Man 2006,  PG-13)
153
The Brood 1979,  R)
154
Orlando 1993,  PG-13)
155
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
156
Teeth 2007,  R)
157
Flower and Snake 2004,  Unrated)
158
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
159
28 Days Later 2002,  R)
160
Meet the Feebles 1989,  R)
161
A Star is Born 1976,  R)
162
Spun 2002,  R)
163
Southland Tales 2006,  R)
164
What's Up, Doc? 1972,  G)
165
The Children's Hour 1961,  Unrated)
166
Wait Until Dark 1967,  Unrated)
167
Near Dark 1987,  R)
168
The Thing 1982,  R)
169
Stephen King's It 1990,  Unrated)
170
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
171
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
172
Lunacy 2005,  G)
173
Cannibal Holocaust 1979,  NC-17)
174
The Million Dollar Hotel 2000,  R)
175
Ghost World 2001,  R)
176
The Evil Dead 1981,  R)
177
Evil Dead 2 1987,  R)
178
Suspiria 1977,  R)
179
Child's Play 1988,  R)
180
Gypsy 1962,  Unrated)
181
Brain Dead 1989,  R)
182
Titus 1999,  R)
183
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
184
Weird Science 1985,  PG-13)
185
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
186
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
187
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
188
Chasing Amy 1997,  R)
189
Spacehunter: Adventures in the Forbidden Zone 1983,  PG)
190
Prozac Nation 2005,  R)
191
The Aviator 2004,  PG-13)
192
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
193
Stay Tuned 1992,  PG)
194
The Plague Dogs 1983,  PG-13)
195
Fantasia 1940,  G)
196
Watership Down 1978,  PG)
197
Strange Days 1995,  R)
198
Grandma's Boy 2006,  R)
199
Superbad 2007,  R)
200
Waterworld 1995,  PG-13)
201
Six-String Samurai 1998,  PG-13)
202
Flowers in the Attic 1987,  PG-13)
203
Mommie Dearest 1981,  PG)
204
Night of the Living Dead 1968,  R)
205
Return of the Living Dead 3 1993,  R)
206
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
207
Seven Brides for Seven Brothers 1954,  G)
208
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
209
K-PAX 2001,  PG-13)
210
The Life of David Gale 2003,  R)
211
Twin Falls Idaho 1999,  R)
212
Society 1989,  R)
213
An American Werewolf in London 1981,  R)
214
The Serpent and the Rainbow 1987,  R)
215
Romance 1999,  R)
216
Perfect Love 1996,  Unrated)
217
Une Vraie Jeune Fille (A Real Young Girl) (A Real Young Lady) 1975,  Unrated)
218
Suicide Club 2002,  R)
219
The Devil's Rejects 2005,  R)
220
Frailty 2002,  R)
221
Candyman 1992,  R)
222
Secretary 2002,  R)
223
High Fidelity 2000,  R)
224
Fight Club 1999,  R)
225
The 6th Day 2000,  PG-13)
226
Queen of the Damned 2002,  R)
227
Interview with the Vampire 1994,  R)
228
Pump up the Volume 1990,  R)
229
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
230
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
231
Reservoir Dogs 1992,  R)
232
Pulp Fiction 1994,  R)
233
Casualties of War 1989,  R)
234
The General's Daughter 1999,  R)
235
The Omega Man 1971,  PG)
236
Soylent Green 1973,  PG)
237
Sin City 2005,  R)
238
The Omega Code 1999,  PG-13)
239
Megiddo: Omega Code 2 2001,  PG-13)
240
Scanners 1981,  R)
241
V for Vendetta 2006,  R)
242
House of Fools 2002,  R)
243
Watchmen 2009,  R)
244
Dead Ringers 1988,  R)
245
The Man Who Fell to Earth 1976,  R)
246
Crash 1996,  NC-17)
247
Revenge of the Nerds 1984,  R)
248
Cry-Baby 1990,  PG-13)
249
In the Mouth of Madness 1994,  R)
250
Twin Peaks: Fire Walk With Me 1992,  Unrated)
251
Blue Velvet 1986,  R)
252
Sublime 2007,  R)
253
Encino Man 1992,  PG)
254
The Mist 2007,  R)
255
Evolution 2001,  PG-13)
256
Yellow Submarine 2012,  G)
257
Alien 1979,  R)
258
Aliens 1986,  R)
259
Alien3 1992,  R)
260
Alien Resurrection 1997,  R)
261
His Girl Friday 1940,  Unrated)
262
The Game 1997,  R)
263
Night of the Demons 1988,  R)
264
Jacob's Ladder 1990,  R)
265
The Gate 1987,  PG-13)
266
From Hell 2001,  R)
267
Cabin Fever 2002,  R)
268
The Ninth Gate 1999,  R)
269
Bloodstone: Subspecies II 1993,  R)
270
Transylvania 6-5000 1985,  PG)
271
The Bride 1985,  PG-13)
272
Cabin by the Lake 2000,  R)
273
Return to Cabin by the Lake 2001,  R)
274
The Attic Expeditions 2001,  R)
275
Class of 1984 1981,  R)
276
Hackers 1995,  PG-13)
277
Tromeo and Juliet 1996,  R)
278
Class of Nuke 'Em High 1986,  R)
279
Anatomy 2 2003,  R)
280
Jaws 1975,  PG)
281
The Quest 1996,  PG-13)
282
Wild Zero 2000,  Unrated)
283
Bebe's Kids 1992,  PG-13)
284
Ode to Billy Joe 1976,  PG)
285
The Last House on the Left 1972,  R)
286
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) 2001,  R)
287
Howard the Duck 1986,  PG)
288
The 'Burbs 1989,  PG)
289
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
290
Outbreak 1995,  R)
291
Falling Down 1993,  R)
292
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
293
Dèmoni (Demons) 1985,  R)
294
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
295
Midnight in the Garden of Good and Evil 1997,  R)
296
Running With Scissors 2003,  R)
297
Waxwork 1988,  R)
298
The Science of Sleep 2006,  R)
299
Eyes Without a Face 2004,  Unrated)
300
Warlock 1988,  R)
301
Poltergeist 1982,  PG)
302
Lord of Illusions 1995,  R)
303
Phantasm 1979,  R)
304
Jawbreaker 1999,  R)
305
Twisted (Twisted: A Step Beyond Insanity) 1986,  R)
306
Gleaming the Cube 1989,  PG-13)
307
The Prestige 2006,  PG-13)
308
The Illusionist 2006,  PG-13)
309
Pumpkinhead 1988,  R)
310
Benny & Joon 1993,  PG)
311
Mortal Kombat 1995,  PG-13)
312
The Joy Luck Club 1993,  R)
313
The Last Emperor 1987,  PG-13)
314
Slums of Beverly Hills 1998,  R)
315
Hiruko the Goblin 1990,  Unrated)
316
Troll 1985,  PG-13)
317
Cecil B. Demented 2000,  R)
318
S.F.W. 1994,  R)
319
Caligula 1979,  R)
320
Dune 1984,  PG-13)
321
Motel Hell 1980,  R)
322
Psycho 1960,  R)
323
Sky High 2003,  R)
324
Crime + Punishment in Suburbia 2000,  R)
325
Triumph of Love 2001,  PG-13)
326
Gandhi 1982,  PG)
327
The Serpent's Kiss 1997,  R)
328
Wilde 1998,  R)
329
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
330
Dogma 1999,  R)
331
Frida 2002,  R)
332
A League of Their Own 1992,  PG)
333
Batman 1989,  PG-13)
334
Batman Returns 1992,  PG-13)
335
Parenthood 1989,  PG-13)
336
Beetlejuice 1988,  PG)
337
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
Yeah, I'm such a chick. This is one of my favourite movies, but then again, if you check out my Favourites List, you would see that there are many others to drown it out. I will even bend to admit Pretty Woman and Grease as also being part of my "fav chick flix." So, what can I say about this movie? Well, most people have seen it, which means you already know. Then why do I like this film? The music is wonderful. I love the time period -- that whole summer retreat era. I don't find Patrick Swayze attractive, but in this film...WOW! They wrote his character very well. It makes me swoon, plus... he can DANCE! My favourite scenes are the ones with "The Dance People" getting "dirty." They dance with soul and passion. It wells me up with emotion feeling them move. I didn't care for Jennifer Gray. I know Swayze didn't either, which is cool, because it didn't even show. The funniest scene is when the sister is practicing for the end of summer show on stage. I love to sing along with that! ^_^ And the most romantic line, "No one puts baby in the corner." Yeah, you know it. You love it. I confess, I do, too. You'll just never get me to admit my fondness of the Spice Girls' kitchiness. Ooops. Guess that's a bust. There are very few movies that I can watch over and over, but this one is definitely on that short list.
338
Big Fish 2004,  PG-13)
339
Secret Window 2004,  PG-13)
340
Empire Records 1995,  PG-13)
341
I Am Sam 2001,  PG-13)
342
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
343
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
344
Jarhead 2005,  R)
345
Hostel 2006,  R)
346
Saw 2004,  R)
347
Lord of War 2005,  R)
348
Breakin' (Breakdance: The Movie) 1984,  PG)
349
Breakin' 2 - Electric Boogaloo 1984,  PG)
350
Grease 1978,  PG)
351
Elvira, Mistress of the Dark 1988,  PG-13)
352
Grace of My Heart 1996,  R)
353
Stir of Echoes 1999,  R)
354
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
355
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
356
Three...Extremes (Saam gaang yi) 2004,  R)
357
Pan's Labyrinth 2006,  R)
358
Night at the Museum 2006,  PG)
359
Saving Private Ryan 1998,  R)
360
Predator 1987,  R)
361
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
362
Pretty Woman 1990,  R)
363
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
364
Team America - World Police 2004,  R)
365
The Big Lebowski 1998,  R)
366
Resident Evil 2002,  R)
367
Escape from L.A. 1996,  R)
368
Escape from New York 1981,  R)
369
Mad Max 1979,  R)
370
Mad Max Beyond Thunderdome 1985,  PG-13)
371
Conan the Destroyer 1984,  PG)
372
Final Fantasy - The Spirits Within 2001,  PG-13)
373
The Butterfly Effect 2004,  R)
374
8MM 1999,  R)
375
Fatal Attraction 1987,  R)
376
The Boondock Saints 2000,  R)
377
Gaby: A True Story 1987,  R)
378
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
379
Sixteen Candles 1984,  PG)
380
In Dreams 1999,  R)
381
The Cell 2000,  R)
382
Spy Kids 2001,  PG)
383
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams 2002,  PG)
384
Spy Kids 3-D - Game Over 2003,  PG)
385
The Fifth Element 1997,  PG-13)
386
The Pianist 2002,  R)
387
The Color Purple 1985,  PG-13)
388
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
389
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
390
Vanilla Sky 2001,  R)
391
The Rock 1996,  R)
392
Tombstone 1993,  R)
393
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
394
There's Something About Mary 1998,  R)
395
The Usual Suspects 1995,  R)
396
Nothing But Trouble 1991,  PG-13)
397
Freaked 1993,  PG-13)
398
Wayne's World 1992,  PG-13)
399
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
400
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
401
Pale Rider 1985,  R)
402
Unforgiven 1992,  R)
403
Blood Work 2002,  R)
404
Dirty Harry 1971,  R)
405
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
406
Taking Lives 2004,  R)
407
Kiss The Girls 1997,  R)
408
High Crimes 2002,  PG-13)
409
Eye of the Beholder 1999,  R)
410
The Shawshank Redemption 1994,  R)
411
The Sword in the Stone 1963,  G)
412
Robin Hood 1973,  G)
413
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) 1985,  Unrated)
414
Perfect Blue 1997,  R)
415
Vexille 2007,  PG-13)
416
Akira 1988,  R)
417
Ghost in the Shell 1996,  R)
418
Ghost in the Shell 2 - Innocence 2004,  PG-13)
419
Memories 1995,  PG-13)
420
Robotto kânibaru (Robot Carnival) 1987,  Unrated)
421
Carnival of Souls 1962,  R)
422
Fahrenheit 451 1966,  Unrated)
423
Tokyo Godfathers 2003,  PG-13)
424
Millennium Actress (Sennen joyû) 2001,  PG)
425
Alice (Neco z Alenky) 1988,  Unrated)
426
Paprika 2006,  R)
427
Batman Gotham Knight 2008,  PG-13)
428
The Animatrix 2003,  Unrated)
429
Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theatres 2007,  R)
430
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
431
Mask 1985,  PG-13)
432
Face/Off 1997,  R)
433
Gothic 1986,  R)
434
Marquis de Sade: Justine (Deadly Sanctuary) 1968,  R)
435
Quills 2000,  R)
436
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
437
Mystery Men 1999,  PG-13)
438
Tomie 1999,  Unrated)
439
Cello (Chello hongmijoo ilga salinsagan) 2005,  Unrated)
440
The Red Shoes (Bunhong Shin) 2005,  Unrated)
441
Infection (Kansen) 2004,  R)
442
Face 2004,  R)
443
Ninja Scroll 1986,  Unrated)
444
Demon City Shinjuku 1993,  PG-13)
445
Wicked City (Yôjû toshi) 1987,  Unrated)
446
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
447
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem 2003,  Unrated)
448
The Fly 1986,  R)
449
Stacy 2001,  Unrated)
450
Bio Zombie 1998,  Unrated)
451
Otogiriso (St. John's Wort) 2001,  R)
452
Galaxy Express 999 (Ginga Tetsudô Three-Nine) 1979,  PG)
453
Steamboy 2004,  PG-13)
454
The Heroic Legend of Arslan 1992,  Unrated)
455
Spirited Away 2001,  PG)
456
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
457
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
458
My Neighbor Totoro 1988,  G)
459
Angel Sanctuary 2001,  Unrated)
460
Maetel Legend 2002,  Unrated)
461
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely) 1995,  G)
462
The Return 2006,  PG-13)
463
The Eye (Gin gwai) 2002,  R)
464
The Eye 2 (Gin gwai 2) 2004,  R)
465
Yogen (Premonition) 2004,  R)
466
The Triangle 2001,  Unrated)
467
Rinne (Reincarnation) 2005,  R)
468
Warlords of Atlantis (Warlords of the Deep) 1978,  PG)
469
Clash of the Titans 1981,  PG)
470
Death Race 2000 1975,  R)
471
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) 2002,  R)
472
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
473
Oldboy 2004,  R)
474
H 2003,  R)
475
Of Mice and Men 1992,  PG-13)
476
The Quick and the Dead 1995,  R)
477
It's the Rage 1999,  R)
478
The Truman Show 1998,  PG)
479
Ghosts of Mars 2001,  R)
480
Species 1995,  R)
481
Gremlins 1984,  PG)
482
Gremlins 2: The New Batch 1990,  PG-13)
483
Carrie 1976,  R)
484
The Matrix 1999,  R)
485
Anne of Green Gables 1985,  G)
486
Critters 1986,  PG-13)
487
Wild Things 1998,  R)
488
Reefer Madness - The Movie Musical 2004,  R)
489
Cube 1997,  R)
490
Sphere 1998,  PG-13)
491
The Abyss 1989,  PG-13)
492
They Live 1988,  R)
493
Gymkata 1985,  R)
494
Army of Darkness 1993,  R)
495
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004,  R)
496
Fallen 1998,  R)
497
1408 2007,  PG-13)
498
Kôrei, (Seance) 2001,  PG)
499
Dreams 1990,  PG)
500
Long khong (Art of the Devil 2) 2005,  Unrated)
501
The Last Unicorn 1982,  G)
502
The Lord of the Rings 1978,  PG)
503
Sid & Nancy 1986,  R)
504
The Doors 1991,  R)
505
The Rose 1979,  R)
506
Delicatessen 1991,  R)
507
Zardoz 1974,  R)
508
The Terminator 1984,  R)
509
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
510
Legend 1986,  PG)
511
Sien nui yau wan (A Chinese Ghost Story) 1987,  Unrated)
512
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
513
The Promise (Master of Crimson Armor) (Wu ji) 2005,  PG-13)
514
Hero 2002,  PG-13)
515
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
516
The Red Violin (Le violon rouge) 1998,  R)
517
Amadeus 1984,  PG)
518
The Caveman's Valentine 2001,  R)
519
Immortal Beloved 1994,  R)
520
Dangerous Liaisons 1988,  R)
521
Kundun 1997,  PG-13)
522
The Crucible 1996,  PG-13)
523
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine) 1993,  R)
524
Lonesome Dove 2002,  Unrated)
525
The Green Mile 1999,  R)
526
Vitus 2006,  PG)
527
Little Man Tate 1991,  PG)
528
Shine 1996,  PG-13)
529
Lolita 1997,  R)
530
Primer 2003,  PG-13)
531
The 13th Warrior 1999,  R)
532
Spartacus 1960,  PG-13)
533
The Ten Commandments 1956,  G)
534
The Thirteenth Floor 1999,  R)
535
The Seventh Sign 1988,  R)
536
G.I. Jane 1997,  R)
537
Mr. Brooks 2007,  R)
538
A Few Good Men 1992,  R)
539
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
540
Field of Dreams 1989,  PG)
541
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
542
The Natural 1984,  PG)
543
Gladiator 1992,  R)
544
School Ties 1992,  PG-13)
545
The Last Temptation of Christ 1988,  R)
546
Tigerland 2000,  R)
547
A Christmas Story 1983,  PG)
548
TRON 1982,  PG)
549
Antitrust 2001,  PG-13)
550
Back to the Future 1985,  PG)
551
Back to the Future Part II 1989,  PG)
552
The Adventures of Baron Munchausen 1989,  PG)
553
Time Bandits 1981,  PG)
554
Crossroads 1986,  R)
555
The Karate Kid 1984,  PG)
556
Windtalkers 2002,  R)
557
Black Hawk Down 2001,  R)
558
Finding Neverland 2004,  PG)
559
Léon (The Professional) 1994,  R)
560
1984 (Nineteen Eighty-Four) ,  R)
561
The Manchurian Candidate 1962,  PG-13)
562
The Hudsucker Proxy 1994,  PG)
563
Deliverance 1972,  R)
564
Real Genius 1985,  PG)
565
Westworld 1973,  PG)
566
Planet of the Apes 1968,  G)
567
Sunshine 2007,  R)
568
The Fountain 2006,  PG-13)
569
The Hunt for Red October 1990,  PG)
570
Serial Mom 1994,  R)
571
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
572
Invasion of the Body Snatchers 1978,  PG)
573
War of the Worlds 2005,  PG-13)
574
The Descent 2005,  R)
575
The Man in the Moon 1991,  PG-13)
576
Wild Hearts Can't Be Broken 1991,  G)
577
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
578
3:10 to Yuma 2007,  R)
579
Highlander 1986,  R)
580
Azumi ,  Unrated)
581
Office Space 1999,  R)
582
Flight of the Navigator 1986,  PG)
583
Mac and Me 1988,  PG)
584
Enemy Mine 1985,  PG-13)
585
The Clan of the Cave Bear 1986,  R)
586
The Sandlot 1993,  PG)
587
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) 1993,  R)
588
Menace II Society 1993,  R)
589
Death Trance 2005,  R)
590
Fantastic Planet 1973,  PG)
591
Galaxy Quest 1999,  PG)
592
Niagara, Niagara 1997,  R)
593
The Darwin Awards 2006,  R)
594
Idiocracy 2006,  R)
595
The Witches of Eastwick 1987,  R)
596
The Order (The Sin Eater) 2003,  R)
597
The Hills Have Eyes 2006,  R)
598
Fright Night Part 2 1988,  R)
599
Rules of Engagement 2000,  R)
600
Thrashin' 1986,  PG-13)
601
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
602
Re-cycle (Gwai wik) 2008,  R)
603
Amityville II: The Possession 1982,  R)
604
The Amityville Horror 2005,  R)
605
13 game sayawng (13: Game of Death) (13 Beloved) 2008,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments