My Favorite Movies


  cutmypear's Rating My Rating
1
Die Hard 1988,  R)
2
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
3
Botched 2006,  Unrated)
Botched
Very entertaining
4
Nikita (La Femme Nikita) 1990,  R)
5
Pan's Labyrinth 2006,  R)
6
Shaun of the Dead 2004,  R)
7
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
8
Hot Fuzz 2006,  R)
9
Léon (The Professional) 1994,  R)
10
The Fifth Element 1997,  PG-13)
11
Pulp Fiction 1994,  R)
12
Serenity 2005,  PG-13)
13
Blade Runner 1982,  R)
14
.45 2007,  R)
15
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
16
El Orfanato (The Orphanage) 2007,  R)
17
Flesh & Blood (Flesh+Blood) (The Rose and the Sword) 1985,  R)
Flesh & Blood (Flesh+Blood) (The Rose and the Sword)
Very interesting and even now at its age has a lot of things I had never seen before in a movie.
18
Kontroll 2004,  R)
Kontroll
Very good. Something new that was very oddly familiar.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments