Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  cutiepy930's Rating My Rating
1
Flicka 2006,  PG)
Flicka
i love this movie sooo much
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
one of my fave right now
3
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
OMG!!!!
4
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
FLIPPIN BEST MOVIE EVA!!!!!
one of my fave right now
5
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
funny its totally the truth girls r soo bad!!!
6
Material Girls 2006,  PG)
7
Grease 1978,  PG)
Grease
amazin...even if u dont like musicals see this
8
Cry-Baby 1990,  PG-13)
Cry-Baby
again amazing even if u dont like musical this is still a must see
9
Shall We Dance 2004,  PG-13)
10
Uptown Girls 2003,  PG-13)
Uptown Girls
good and sad...i loved it either way
11
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
really good movie! especially for me since i am in love wit dancin
12
Girls Just Want to Have Fun 1985,  PG)
Girls Just Want to Have Fun
this is such a good movie
13
Fat Albert 2004,  PG)
Fat Albert
funny
14
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
Fun With Dick and Jane
could have been betta but still funny
15
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
funny, bad language but funny
16
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
this movie is priceless
17
About a Boy 2002,  PG-13)
About a Boy
good but sad
18
Bubble Boy 2001,  PG-13)
Bubble Boy
dont realy remeber it 2 welll
19
Three Men and a Little Lady 1990,  PG)
Three Men and a Little Lady
i used 2 watch this movie ova and ova again
20
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
i acually liked this movie, well more then the first fast and furios movies
21
The Secret Garden 1993,  PG)
The Secret Garden
good movie
22
The Little Princess 1939,  G)
The Little Princess
shirley temple will never let u down
23
A Little Princess 1995,  G)
A Little Princess
not as good as the shirley temple 1 but still really good
24
The Princess Diaries 2001,  G)
The Princess Diaries
funny
25
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement
funny
26
Ice Princess 2005,  G)
Ice Princess
this is really good....its not exactly wut i had expected the movie to be but it ws good
27
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
if u have not seen this u have to!! it is sooo good
28
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
this is by far the funniest movie u will eva watch and i am not kidding it really is!
29
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
good movie...love sandra bullock
30
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous
not as good as the first but still really good
31
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
really good!
32
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
i admit i like harry potter and they are good movies
33
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
i admit i like harry potter and they are good movies
34
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
i admit i like harry potter and they are good movies
35
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
really good dance movie....i wish i could get as good as them!
36
Without A Paddle 2004,  PG-13)
Without A Paddle
fricken funny movie let me tell u!
37
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
good movie...funny...jim carrey knows his comedy
38
Superstar 1999,  PG-13)
Superstar
funny funny stuff let me tell ya
39
Grumpy Old Men 1993,  PG-13)
Grumpy Old Men
this movie sounds stupid but it is really funny
40
Men of Honor 2000,  R)
Men of Honor
good movie..its inspirational and heart felt
41
Legally Blonde 2001,  PG-13)
Legally Blonde
funny movie and its kind of moitvational
42
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde
funny movie and its kind of moitvational
43
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
The Sisterhood of the Traveling Pants
really good movie...it makes me cry but it is really cool makes me wish i had friends that close
44
Taxi 2004,  PG-13)
Taxi
funny movie u have 2 give it that lol
45
Anna and the King 1999,  PG-13)
Anna and the King
really cool and it gives me courage to stand up for wut i want not follow someone just because they are "higher on the food chain" of course exception of God
46
The Guardian 2006,  PG-13)
The Guardian
this was an amazing movie....i loved it...i ws excepting it to be something and it over powered wut i excpected!
47
Saved! 2003,  PG-13)
Saved!
i havent finished it yet but wut i have seen is good...though it had some bad things in it, it had a good moral and a good lesson
48
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments