My Favorite Movies


  cutielovemeea's Rating My Rating
1
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
2
Interview with the Vampire 1994,  R)
3
Love Lies Bleeding 2007,  R)
4
Broken Arrow 1996,  R)
5
FernGully - The Last Rainforest 1992,  G)
6
True Romance 1993,  R)
7
Heathers 1988,  R)
8
Bobby 2006,  R)
9
3000 Miles to Graceland 2001,  R)
10
Young Guns II 1990,  PG-13)
11
Alone in the Dark 2005,  R)
12
The Name of the Rose (Der Name der Rose) 1986,  R)
13
Pump up the Volume 1990,  R)
14
Mindhunters 2005,  R)
15
The Legend of Billie Jean 1985,  PG-13)
16
Murder in the First 1994,  R)
17
The Wizard 1989,  PG)
18
Untamed Heart 1993,  PG-13)
19
Bed of Roses 1996,  PG)
20
He Was A Quiet Man 2006,  Unrated)
21
Kuffs 1992,  PG-13)
22
Hollow Man II 2006,  R)
23
Mobsters 1991,  R)
24
Gleaming the Cube 1989,  PG-13)
25
Tales from the Darkside: The Movie 1990,  R)
26
Tucker: The Man and His Dream 1988,  PG)
27
The Ten Commandments 2007,  PG)
28
Who is Cletis Tout? 2002,  R)
29
No Way Back 1996,  R)
30
Quantum Quest: A Cassini Space Odyssey 2010,  Unrated)
31
Gideon's Gift ,  PG)
32
Naked Movie 2008,  Unrated)
33
Beyond the Stars (Personal Choice) 1989,  PG)
34
Twisted (Twisted: A Step Beyond Insanity) 1986,  R)
35
Living Proof: The Hank Williams, Jr. Story 1983,  Unrated)
36
The Deal 2004,  R)
37
The Good Shepherd 2006,  PG-13)
38
Pursued 2004,  R)
39
Run for the Money (Hard Cash) 2001,  R)
40
Jimmy Hollywood 1994,  R)
41
Secret Window 2004,  PG-13)
42
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
43
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
44
Cry-Baby 1990,  PG-13)
45
From Hell 2001,  R)
46
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
47
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
48
Die! Die! Die! (Sweet Revenge) 2000,  PG-13)
49
If Looks Could Kill 1991,  PG-13)
50
Webs 2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments