My Favorite Movies


  cutesyme23's Rating My Rating
1
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
Brilliant movie, loved it!
2
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
Ocean's Twelve
Had to be seen after 11, and still has it!
3
Something's Gotta Give 2003,  PG-13)
Something's Gotta Give
I had never heard of this movie, but it turned out to be brilliantly funny!
4
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
I loved the concept of the trilogy.
5
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
Again, love the Matrix concept.
6
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
Love the idea behinf the Matrix.
7
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
Im not a fan of movies that make me jump but this one is cool!
8
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Quentin Tarentino is a genius!
9
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
The second is as good as the first!
10
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
The Wayans Brothers are always funy!
11
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
Didnt know what to expect, but enjoyed it!
12
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Love this movie!
13
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
From Dusk Till Dawn
Wierd and wonderful
14
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
Fun, happy movie to lift your mood!
15
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
What can I say, I love Jack Black!
16
American Pie 1999,  R)
American Pie
The first is always the best, a very simple plot but with plenty of laughs!!!
17
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
Interesting movie, I enjoyed it.
18
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Great cast, well directed, cant wait to see the next one!
19
Jackie Brown 1997,  R)
Jackie Brown
I loved this film, altho it is long you dont notice the time pass... pure brilliance from Tarantino, a must see for all fans!!!
20
Wanted 2008,  R)
Wanted
I loved this movie!!! Superb! Fantastically acted through a great cast with the coolest soundtrack ever! Cant wait to buy this on dvd!
21
Lucky Number Slevin 2006,  R)
Lucky Number Slevin
Brilliant movie, superb... loved everything about it... it has been described as a great noir caper flick... just my sort of movie with a great cast to boot!
22
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Tarentino again, what can I say! A superb cast with the best director!!!
23
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
One of the all time greats!
24
Human Traffic 1999,  R)
Human Traffic
Love the way this movie is done!
25
Ladder 49 2004,  PG-13)
Ladder 49
Im addicted to Firefighters!!! A great story told beautifully!
26
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
This is one messed up movie, i discovered it late on night by accident on film 4 and loved it! Within a day or two I stumbled across it on dvd and it has been a prized possession ever since!
27
The Hangover 2009,  R)
The Hangover
I had heard that this was thee funniest movie of the year and it did not let me down. I laughed out loud from start to finish. Some really funny lines and situations and I cannot wait to see this movie again! I was unfamilliar with both the director and a large part of the cast but what an incredible movie! A must see!!!
28
Layer Cake 2004,  R)
Layer Cake
Another one of the fucked up movies I love so much!!!
29
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
I love this movie, the twist is class!
30
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
A true classic!
31
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
Not as detailed as the book but still worth the watch!!!
32
The Shining 1980,  R)
The Shining
Kubrick's brilliance...
33
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Ive seen it loads and will never understand it!
34
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
This is soo funny!!! One of my all time faves, WIlson and Vaughn are a great pairing... watch this movie!!!
35
Half Baked 1998,  R)
Half Baked
My fave stoners movie of all time!
36
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
A classic of course!
37
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
Hehe ('',)
38
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
The story is just pure genius and I love the way Frank Darabont has directed the movie!
39
Secretary 2002,  R)
Secretary
I will never see James Spader in the same light again lol!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments