My Favorite Movies
Give list a short description
| culturalelite's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
They Live 1988, R) |
|
| 2 |
A History of Violence 2005, R) |
|
| 3 |
Brokeback Mountain 2005, R) |
|
| 4 |
Taste of Tea, The (Cha No Aji) 2011, Unrated) |
|
| 5 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 6 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 7 |
Predator 1987, R) |
|
| 8 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 9 |
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990, R) |
|
| 10 |
La Haine (Hate) 1995, R) |
|
| 11 |
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960, Unrated) |
|
| 12 |
Le Cercle Rouge 1970, R) |
|
| 13 |
Le Samouraï (The Godson) 1967, PG) |
|
| 14 |
Serpico 1973, R) |
|
| 15 |
The Good, the Bad, and the Weird 2008, R) |
|
| 16 |
Grindhouse 2007, R) |
|
| 17 |
Shogun Assassin 1980, R) |
|
| 18 |
Ran 1985, R) |
|
| 19 |
The Thing 1982, R) |
|
| 20 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 21 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 22 |
Point Break 1991, R) |
|
| 23 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 24 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 25 |
Nixon 1995, R) |

























