Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  cuchiville70's Rating My Rating
1
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
"...(Streep) gently, graciously, and firmly steals the picture away from her younger colleague."
2
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
There is a purpose for a movie like Hitch, and that purpose is to supply a pleasant and undemanding romantic comedy that you can rent next Valentine's Day."
3
Angel Eyes 2001,  R)
Angel Eyes
It really only takes two words - sloppy and sappy.
4
An Unfinished Life 2005,  PG-13)
An Unfinished Life
i think jennifer did a good job!!
I love her performance in this movie.actually she is a talented actress before the media 'kill' her.her best performance since Out Of Sight!.
5
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
Monster-in-Law
As I went into the film I wasn't too overexcited or anything being that it was my girlfriend's pick, However I was pleasently surprised on how funny this movie actually was not because of Lopez or Fonda but because of Wanda Sykes. The one time stand up comedian who also starred in Down To Earth with Chris Rock had me laughing almost the entire time.
6
Jersey Girl 2004,  PG-13)
Jersey Girl
thought it was going to be bad but to tell you the truth it was a very good and touching movie, even though it was excellent.
7
Gigli 2003,  R)
Gigli
Jennifer Lopez makes Madonna look like Katherine Hepburn as she sleepwalks her way through this vanity film. The audience is asked to believe that Lopez is not only a lesbian, but a lesbian killer! Maybe Martin Brest's next film will star Bill Clinton as a 55 year old virgin.
8
Hard Time Romance 1991,  Unrated)
9
Murder in Greenwich 2002,  R)
10
Better Than Chocolate 1999,  R)
Better Than Chocolate
There are a couple of reasons why I gave this movie an A+. The first is that it shows how a girl isn't afraid to show her sexuality. The reason is the girls who where cast for this part pulled it off so well. I also glad that the women who was cast for Lila really was really open to what her daughter had become and excepted it. Those are some of my reasons why I gave this movie an A+.
11
Imagine Me & You 2005,  R)
Imagine Me & You
Finally, a gay-focused romantic comedy that is actually romantic. Too often, especially in lesbian-themed movies and TV storylines (Better than Chocolate, Fire, Go Fish, The L Word, The OC, etc.) the heroines suffocate under the burdens of regret, emotional scarring, socio-political ranting - either due to the writer working out her/his own emotional/political baggage or a studio system too shy to promote the idea of happy homosexuality. Finally, there's this care-free romantic romp. OK, everything works out a bit too easily for the heroines - but it's a nice date flick. Superb performances all around - though we could have used a lot more of Cooper. If only he got tangled more up with the love lives of the three principals instead of being a talkey foil for two.
12
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
Pursuit of Happiness shows one of the hardest life situation, the story was amazing, directiong was good, and will smith did a great great job. you can easily feel him, you can understand clear how does he feel during the movie. He did awsome, and I'm surely saying this movie is his best ever. This movie defenetly has the chance to be nominate for Oscar, and Will Smith desereves to be a Academy Award Winner. If you haven't seen, go and watch it because you are missing an amazing movie.
13
I, Robot 2004,  PG-13)
I, Robot
This movie was awesome from beginning to end. I enjoyed every minute of it. The storyline flowed smoothly, and Will Smith's acting is superb. The action scenes were just incredible. The best thing is it's not just a dumb action movie without a plot. I, Robot makes you truly feel what the movie is all about. I highly recommend everyone go see it.
14
Passenger 57 1992,  R)
Passenger 57
The story is simple and often predictable with a few loop holes. Passenger 57 stands out from other action movies due to the movie's two main characters. Wesley Snipes and Bruce Pane deliver some amazing performances.
15
Blade 1998,  R)
Blade
Everything about this movie was excellent story was excellent,acting was excellent,direction was excellent,visually it was perfect.wesley snipes and stephen dorff played there characters perfectly.
16
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
Seven is a great thriller in every sense of the word. Brad Pitt, Morgan Freeman, and Kevin Spacey are all great. The story was very original and the visuals and the direction about constant rain, dreary, and not really knowing what city it takes place in adds to the chilling atmosphere!!!
17
Evan Almighty 2007,  PG)
18
The Treatment 2006,  Unrated)
19
Taxi 2004,  PG-13)
Taxi
First off, this is one of the funniest, as well as dysfunctional duos I have seen on the big screen since, Smith and Lawrence, in Bad Boys II. The on screen goofiness and clashes of these two characters was smart and stylish. Fallon was just as funny as he is on Saturday Night Live and Queen Latifah was the ideal addition to make both characters complement each other.

Besides the witty humor, the action sequences exceeded my expectations considerably. The car chases were engaging and incredible to watch. Especially when they have such cool supped up machines (and hot models driving them). Yes it was far fetched in some scenes, but even if it was, it was still entertaining and left you wanting more.

The story isn?t a golden globe winner, but it suited the movie perfectly. Obviously you?re not going to go to get some profound outlook on life, but get it just to have a good laugh and some lighthearted fun.
20
Beauty Shop 2005,  PG-13)
Beauty Shop
Beauty Shop is a very halarious movie it gives you a fun time to hange with the family and just have fun watching a great movie. It shows true beauty shop character and how everyone should act in a beauty shop. Maybe then more customers would leave satisfied.
21
Last Holiday 2006,  PG-13)
Last Holiday
Overall a funny, predictable, harmless film; has some adult sexual suggestions otherwise a movie that portrays life's priorities. in the end, most important is spending time with loved ones. provided a good reminder that we should cherish our loved ones and that we should live life to the fullest without being foolish. appreciate the everyday things and people.

plot is unrealistic to make it funny. QT provides a fun performance and LLCJ minor role but a good role. in terms of character development... they're all kinda flat. however, people all cheered and clapped at the end b/c it provides a happy ending and a reminder that family, friends ie relationships are what is important in life. overall, a feel good movie. good for dvd, but if you want a laugh and feel good and be able to appreciate your BF/GF, wife, husband, etc at the end... it's a good movie to go out. no real foul language in the movie.

bottomline: life is short so live it to it's fullest everyday and be wise about it.
22
Take the Lead 2006,  PG-13)
23
Ballistic: Ecks vs. Sever 2002,  R)
Ballistic: Ecks vs. Sever
Ballistic is an exciting, action-packed adventure with a whole lot of bang! Full of special effects, a well-written script, carefully choreographed fight scenes, and exceptional performances from both Liu and Banderas -- the movie is one of the best action films I have seen to date! I highly recommend this movie for anyone intersted in something exciting, something different.
24
The Legend of Zorro 2005,  PG)
The Legend of Zorro
My only critique would be of the villains. Yes, the actors playing them were excellent, but they were very 2D and it was not apparent why they were evil; just that they were. Still, an excellent movie and a pleasure to watch! FIVE STARS!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments