My Favorite Movies


  CubeALibre's Rating My Rating
1
Watchmen 2009,  R)
2
Sin City 2005,  R)
Sin City
1.First Movie ever that brought the specific comic style so explicit to the audience. Itself a visual piece of art.
2. cool dark & desperate setting, good story/episodes
3. actors: the sweet hobbit goes serial killer - bloody great. Bruce Willis rocks as usual. Mikey Rourke is so bad ass - best match for Marv.
3
Spider-Man 2002,  PG-13)
4
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
5
Chasing Amy 1997,  R)
6
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
7
The Matrix 1999,  R)
8
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
9
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
10
Dazed and Confused 1993,  R)
11
Pulp Fiction 1994,  R)
12
The Illusionist 2006,  PG-13)
13
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
14
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
15
300 2007,  R)
16
The Shawshank Redemption 1994,  R)
17
Australia 2008,  PG-13)
18
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
A really thrilling action movie with an superb insane joker.
19
Waking Life 2001,  R)
20
The Wrestler 2008,  R)
21
No Country for Old Men 2007,  R)
22
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
The Bat goes down-to-earth. Not just entertaining for comic fans.
23
Clerks 1994,  R)
24
Mallrats 1995,  R)
25
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
26
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
27
Krabat 2008,  PG)
28
The Matrix Revolutions 2003,  R)
29
The Matrix Reloaded 2003,  R)
30
Reservoir Dogs 1992,  R)
31
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
32
Four Rooms 1995,  R)
33
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
34
Jackie Brown 1997,  R)
35
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
36
Desperado 1995,  R)
37
El Mariachi 2001,  R)
El Mariachi
Due to his passion for making films Rodriguez came up with quite a good action movie, in spite of the very low budget. All the tricks he came up with to reduce the costs were really clever. I recommend to watch the making of to understand the difficulties he encountered in the process. At least it can be seen as a test drive for the following Desperado.
38
Re-cycle (Gwai wik) 2008,  R)
39
Event Horizon 1997,  R)
40
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
41
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
42
The Machinist 2003,  R)
43
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
44
Dancer in the Dark 2000,  R)
45
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
46
Juno 2007,  PG-13)
47
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
48
The Fountain 2006,  PG-13)
49
Superbad 2007,  R)
50
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
51
Johnny Mnemonic 1995,  R)
52
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
53
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
54
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
55
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
56
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments