My Favorite Movies


  1. ctblood
  2. Christopher

MY TOP 100 GREATEST FILMS LIST

1. CITIZEN KANE
2. THE THIRD MAN
3. RAGING BULL
4. PSYCHO
5. CHINATOWN
6. HALLOWEEN
7. PULP FICTION
8. TAXI DRIVER
9. HIGH NOON
10. DR. STRANGELOVE OR HOW I LEARNED TO STOP WORRYING AND LOVE THE BOMB
11. BONNIE AND CLYDE
12. THE EXORCIST
13. A CLOCKWORK ORANGE
14. THE CONVERSATION
15. THE MAGNIFICENT SEVEN
16. THE SEARCHERS
17. SPARTACUS
18. PATHS OF GLORY
19. THE WILD BUNCH
20. THE FRENCH CONNECTION
21. 2001: A SPACE ODYSSEY
22. THE LAST EMPEROR
23. RED RIVER
24. NETWORK
25. GOLDFINGER
26. DIRTY HARRY
27. FIVE EASY PIECES
28. DRACULA (1931)
29. LAST TANGO IN PARIS
30. WHITE HEAT
31. FRANKENSTEIN
32. THE SHINING
33. WHATEVER HAPPENED TO BABY JANE?
34. DOG DAY AFTERNOON
35. BULLITT
36. MALCOLM X
37. BARRY LYNDON
38. MONTEREY POP
39. MONTY PYTHON AND THE HOLY GRAIL
40. FARGO
41. DR. NO
42. LENNY
43. FREAKS
44. NATIONAL LAMPOON?S ANIMAL HOUSE
45. SHAFT
46. BLOW-UP
47. BAD TIMING: A SENSUAL OBSESSION
48. GIMME SHELTER
49. A HARD DAY?S NIGHT
50. BLAZING SADDLES
51. SCARFACE (1983)
52. BOOGIE NIGHTS
53. KISS ME DEADLY
54. NOTHING BUT A MAN
55. KILLER?S KISS
56. ONCE UPON A TIME IN THE WEST
57. CARNAL KNOWLEDGE
58. ED WOOD
59. DRESSED TO KILL
60. CRASH (2005)
61. WHEN WE WERE KINGS
62. BURN!
63. PAT GARRETT AND BILLY THE KID
64. PHANTOM OF THE OPERA (1925)
65. THE GOOD, THE BAD AND THE UGLY
66. 1900
67. OVERLORD
68. THE MISSION
69. A FISTFUL OF DOLLARS
70. ENTER THE DRAGON
71. CARNIVAL OF SOULS
72. HEAVEN?S GATE
73. THE HARDER THEY COME
74. SUPERFLY
75. THE BLUES BROTHERS
76. SID AND NANCY
77. RUSHMORE
78. THUNDERBOLT AND LIGHTFOOT
79. V FOR VENDETTA
80. VANISHING POINT
81. ONCE WERE WARRIORS
82. SHOCK CORRIDOR
83. BEING THERE
84. O BROTHER WHERE ART THOU
85. THE LONG RIDERS
86. QUADROPHENIA
87. HOLLYWOOD SHUFFLE
88. MO? BETTER BLUES
89. GHOSTWORLD
90. THE DECLINE OF WESTERN CIVILIZATION, PART I
91. OVER THE EDGE
92. A SHOT IN THE DARK
93. CARMEN JONES
94. STORMY WEATHER
95. EIGHT MEN OUT
96. THE VIRGIN SUICIDES
97. REPO MAN
98. THE ROYAL TENENBAUMS
99. MORE
100. SWEET SWEETBACK?S BAD ASS SONG

  ctblood's Rating My Rating
1
The Third Man 1949,  Unrated)
2
Psycho 1960,  R)
Psycho
This ranks high on my all-time favorite movie lists. I usually watch it every time it airs on TCM. The ending is more disturbing and shocking than the famous shower scene.
3
Chinatown 1974,  R)
4
High Noon 1952,  Unrated)
High Noon
By far, this was one of the most compelling westerns ever made. Among the earliest westerns to show the human (emotional) side of the hero. The beauty of it is that the theme song by Tex Ritter anchors the narrative. Can't believe this was passed over for Around the World In 80 Days for the best picture Oscar in 1952.
5
Halloween 1978,  R)
Halloween
To me, the best independent horror flick ever made; and scariest at that. It is an outright relentless thriller that goes for the jugular and doesn?t let go. The beauty of it is that there?s less emphasis on violence and gore and more on suspense and narrative.
6
Blazing Saddles 1974,  R)
7
The Searchers 1956,  Unrated)
8
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
9
Something of Value (Africa Ablaze) 1957,  Unrated)
Something of Value (Africa Ablaze)
Extraordinary, truthful film about the effects of colonialism and racism. It's interesting that this film, based on the book by Richard Ruark, came out in 1957: a time of tumultuous change beginning to re-shape the world as we know it today. It was the same year Ghana became the first African country to win its independence and the Little Rock Nine faced violent, racist resistance in their efforts at integration and equality.
10
Queimada (Burn!) (The Mercenary) 1969,  R)
Queimada (Burn!) (The Mercenary)
Most thought-provoking film I've seen on the slave trade, colonialism and it's after effects. It pulls no punches. Includes an underrated and complex performance by Marlon Brando.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments