Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ctbear2004's Rating My Rating
1
Pay It Forward 2000,  PG-13)
2
Stepmom 1998,  PG-13)
3
Evita 1996,  PG)
4
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
5
Beautiful Boxer 2004,  Unrated)
6
Beautiful Thing 1996,  R)
7
Monster 2003,  R)
8
In America 2003,  PG-13)
9
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
10
Walk the Line 2005,  PG-13)
11
The Rose 1979,  R)
12
The Sound of Music 1965,  G)
13
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
14
The Notebook 2004,  PG-13)
15
The Guru 2002,  R)
16
Whale Rider 2002,  PG-13)
17
Tortilla Soup 2001,  PG-13)
18
Iris 2001,  R)
19
The Shipping News 2001,  R)
20
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
21
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
22
Something to Talk About 1995,  R)
23
If These Walls Could Talk 2 2000,  R)
24
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
25
Con Air 1997,  R)
26
Air Force One 1997,  R)
27
Dead Poets Society 1989,  PG)
28
Drop Dead Gorgeous 1999,  PG-13)
29
Dead Man Walking 1995,  R)
30
Free Willy 1993,  PG)
31
Munich 2005,  R)
32
Crash 2005,  R)
33
The Green Mile 1999,  R)
34
It's My Party 1996,  R)
35
Rain Man 1988,  R)
36
Tea With Mussolini 1999,  PG)
37
Beauty Shop 2005,  PG-13)
38
Stage Beauty 2004,  R)
39
Yesterday 2004,  R)
40
Hope Floats 1998,  PG-13)
41
Shrek 2001,  PG)
42
Finding Nemo 2003,  G)
43
Finding Neverland 2004,  PG)
44
Schindler's List 1993,  R)
45
Antz 1998,  PG)
46
Troy 2004,  R)
47
The Boondock Saints 2000,  R)
48
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
Best ever Mafia movie of all times
49
The Godfather, Part II 1974,  R)
50
The Godfather, Part III 1990,  R)
51
GoodFellas 1990,  R)
52
Love! Valour! Compassion! 1997,  R)
53
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
54
The Magdalene Sisters 2002,  R)
55
The Banger Sisters 2002,  R)
56
Bent 1997,  NC-17)
57
Legally Blonde 2001,  PG-13)
58
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
59
The Princess Diaries 2001,  G)
60
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
61
The Basketball Diaries 1995,  R)
62
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
63
Billy Elliot 2001,  R)
64
Notes on a Scandal 2006,  R)
65
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
66
Muriel's Wedding 1994,  R)
67
The Sum of Us 1994,  R)
68
Cinderella Man 2005,  PG-13)
69
Laurel Canyon 2002,  R)
70
Mulholland Drive 2001,  R)
71
Shine 1996,  PG-13)
72
Kramer vs. Kramer 1979,  PG)
73
Bagdad Cafe 1987,  PG)
74
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
75
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
76
Mystic River 2003,  R)
77
Raising Helen 2004,  PG-13)
78
The Queen 2006,  PG-13)
The Queen
Excellent
79
Greenfingers 2000,  R)
80
A Family Affair 2001,  Unrated)
81
In Her Shoes 2005,  PG-13)
82
Priest 1994,  R)
Priest
One of my top 5
83
The First Wives Club 1996,  PG)
84
Erin Brockovich 2000,  R)
85
Black Hawk Down 2001,  R)
86
Miss Firecracker 1989,  PG)
87
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
88
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
89
Driving Miss Daisy 1989,  PG)
90
Beaches 1988,  PG-13)
Beaches
Best performance by Bette Midler
91
Saving Private Ryan 1998,  R)
92
Saving Grace 2000,  R)
93
Swimming Upstream 2002,  PG-13)
94
Gone With the Wind 1939,  G)
95
Songcatcher 2000,  PG-13)
96
Boys on the Side 1995,  R)
97
The Fabulous Baker Boys 1989,  R)
98
Boys Don't Cry 1999,  R)
99
Nell 1994,  PG-13)
100
Grease 1978,  PG)
101
Staying Alive 1983,  PG)
102
Saturday Night Fever 1977,  R)
103
My Beautiful Laundrette 1985,  R)
104
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
105
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
106
Dreamgirls 2006,  PG-13)
Dreamgirls
Wow, what amovie. She deserves the emmy as well as the Oscar
107
Friends With Money 2006,  R)
108
Because I Said So 2007,  PG-13)
109
Happy Feet 2006,  PG)
110
Edge of Seventeen 1998,  R)
Edge of Seventeen
Good gay movie
111
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
The little girl is the best
112
Sugar 2004,  R)
Sugar
A good story of what friends will and can do in times of a crisis
113
The Rescuers 1977,  G)
114
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
115
All The King's Men 2006,  PG-13)
116
Against All Odds 1984,  R)
117
Speed 1994,  R)
118
The Ballad of Jack and Rose 2004,  R)
119
The Gods Must Be Crazy 1981,  PG)
120
Crazy/ Beautiful 2001,  PG-13)
121
The Gods Must Be Crazy II 1990,  PG)
122
Cool Runnings 1993,  PG)
123
Any Given Sunday 1999,  R)
124
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
125
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
126
Millions 2004,  PG)
127
Peter's Friends 1992,  R)
128
Connie And Carla 2004,  PG-13)
129
The Crime of Padre Amaro 2002,  R)
130
20 Centimeters (20 Centimetres) (20 centímetros) 2005,  Unrated)
20 Centimeters (20 Centimetres) (20 centímetros)
Excellent Spanish movie
131
The Abyss 1989,  PG-13)
The Abyss
The only Sci - Fi movie I ever watched and loved. Cry a few places
132
Food of Love 2002,  R)
Food of Love
The most romatic gay movie I saw so far.
133
Coming Out 1991,  Unrated)
134
Sister Act 1992,  PG)
Sister Act
Whoopi at her best
135
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
136
Moonstruck 1987,  PG)
137
Coal Miner's Daughter 1980,  PG)
138
Not Without My Daughter 1990,  PG-13)
139
A Chorus Line 1985,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments