My Favorite Movies


  cstreuli's Rating My Rating
1
Once Upon a Time in America 1984,  R)
Once Upon a Time in America
This movie is possibly the best I've ever seen and I will ever see!
What makes this movie so outstanding for me?!:
First of all I have to say that I'm a big fan of the gangster movie genre! And I love epic movies because I think that in 4 hours there can be shown much more than in an average 2 hours movie - the character development can become much deeper so that you really begin to feel with the characters! But naturally a 4 hours movie is not automatically a winner - it's also dangerous that the movie could become boring or whatever. In fact many of the long movies are rather a deception for me because I think that the director could have shown the same as well in 2 hours... But here that is definitively not the case!
Sergio Leone is a masterful director and his final work is in my eyes a real 'master'work!
The whole technical elements: the settings, the optics, the cinematography and the music make a piece of art for me! It's so beautiful to watch! The images and the music flow into each other and bring a magical mood! I consider also the soundtrack by Ennio Morricone to be the best ever having been written for screen! As for the acting: Robert de Niro - I think that's said enough...! But the whole cast is amazing! And then perhaps the most important thing - the storytelling! - it's just excellent how Leone tells this tale in three levels of time always changing from one to another - through that it really gets this epic character - I loved the childhood sequences a lot - it's all so romantic in some way, but also the other two levels of time are executed excellently! I think that I could write still many reasons why I love this movie so much but said enough...!

If you like this, watch also "The Untouchables"!

NOODLES FOREVER
2
Lost Horizon 1937,  Unrated)
3
What Ever Happened to Baby Jane? 1960,  Unrated)
4
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
The best of the three 'Ring'-films IMHO!
5
Casablanca 1942,  PG)
6
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951,  Unrated)
7
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
If you liked this one, watch "Korczak" (Andrzej Wajda)!
8
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
9
The Third Man 1949,  Unrated)
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
11
The Great Silence (Il Grande silenzio) 1968,  Unrated)
12
Psycho 1960,  R)
13
Witness for the Prosecution 1957,  Unrated)
14
A Clockwork Orange 1971,  R)
15
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
16
Scarface 1983,  R)
17
1900 (Novecento) 1976,  R)
18
East of Eden 1955,  PG)
19
The Crossing Guard 1995,  R)
20
War and Peace 1956,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments