My Favorite Movies
My all time favorites!
| cspanerio's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 2 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997, PG-13) |
|
| 3 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 4 |
The Legend of 1900 (La leggenda del pianista sull'oceano) 1998, R) |
|
| 5 |
The Pianist 2002, R) |
|
| 6 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 7 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 8 |
Philadelphia 1993, PG-13) |
|
| 9 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 10 |
Road to Perdition 2002, R) |
|
| 11 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 12 |
Hero 2002, PG-13) |
|
| 13 |
Independence Day 1996, PG-13) |
|
| 14 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 15 |
Warlords (Tau ming chong) 2007, R) |
|
| 16 |
The Last Samurai 2003, R) |
|
| 17 |
The Last Emperor 1987, PG-13) |
|
| 18 |
The Deer Hunter 1978, R) |
|
| 19 |
The 300 Spartans 1962, Unrated) |
|
| 20 |
El Cid 2008, Unrated) |




















