Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  CSINYfan101's Rating My Rating
1
The Matrix 1999,  R)
2
The Matrix Reloaded 2003,  R)
3
The Matrix Revolutions 2003,  R)
4
Batman Begins 2005,  PG-13)
5
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
This is a good movie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
6
M*A*S*H (MASH) 1970,  PG)
7
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
awsome movie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
8
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
even more awsome than the first one!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
9
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
10
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
11
High School Musical 2006,  G)
12
Finding Nemo 2003,  G)
13
A Cinderella Story 2004,  PG)
14
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
15
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
awsome movie
16
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
17
Saw 2004,  R)
18
Saw II 2005,  R)
19
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
20
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
awesome
21
Scary Movie 2000,  R)
22
Shrek 2 2004,  PG)
23
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
24
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
25
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
26
Saw III 2006,  R)
Saw III
this movie is very gross but cool!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
27
School of Rock 2003,  PG-13)
28
Scary Movie 2 2001,  R)
29
Shrek 2001,  PG)
30
The Producers 2005,  PG-13)
The Producers
it's a funny movie
31
The Longest Yard 2005,  PG-13)
32
Grease 1978,  PG)
33
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
this is an awesome movie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
34
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
35
Gladiator 2000,  R)
36
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
37
The Pacifier 2005,  PG)
38
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
i want to see this movie because it sounds like a good movie.
39
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
40
Jump In! 2007,  Unrated)
41
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
42
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
this an awesome movie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
43
Flicka 2006,  PG)
Flicka
it's an awesome movie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
44
Jumanji 1995,  PG)
45
Delta Farce 2007,  PG-13)
46
An Officer and a Gentleman 1982,  R)
An Officer and a Gentleman
this is an awesome movie!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ( the power of love prevails yea!!!!!!!!!!!!)
47
Cellular 2004,  PG-13)
48
The Pest 1997,  PG-13)
The Pest
LOVE IT!!!!!!!




!
49
The Punisher 2004,  R)
50
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
in my opinion this is a good movie
51
West Side Story 1961,  PG)
West Side Story
i own this movier and it's a great one to have in your movie collection!
52
Just a Walk in the Park 2002,  Unrated)
Just a Walk in the Park
love this movie
53
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
54
The Princess Diaries 2001,  G)
55
Avatar 2009,  PG-13)
56
Legion 2010,  R)
Legion
this movie seems interesting. Can't wait to see it.
57
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
58
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
AWESOME MOVIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
59
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments